Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιώματα μηχανολόγων για μεταλλική κατασκευή


Recommended Posts

...Πολιτικο Μηχανικο να μπορει να αναλαμβανει συντηρηση μοναδων ΔΕΗ συνδυασμενου κυκλου 600 MW...

 

Αυτά τα πράγματα δεν γίνονται. Διαμόρφωση πλατείας, εφόσον έχει και ηλεκτροφωτισμό, απαιτεί ανάδοχο κοινοπραξία με πτυχίο εγκαταστάσεων (εννοείται ότι και στην μελέτη χρειάζεται ηλεκτρολόγος). Αλλά, τι λέω, εδώ για μια οικοδομούλα απαιτείται ηλ/γος...

 

(εκτός αν το έργο ήταν χρωματισμοί, σοβατίσματα, και γενικώς συντήρηση των οικοδομικών εγκαταστάσεων...)

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει μεχρι και Πολιτικο Μηχανικο να μπορει να αναλαμβανει συντηρηση μοναδων ΔΕΗ συνδυασμενου κυκλου 600 MW...

 

Αυτό το είδα πρόσφατα και γω και έφριξα... Αδιανόητο... Δε ξέρω αν λέμε τον ιδιο, αλλά όταν είδα εγώ αυτό το πράγμα έπεσα από την καρέκλα...

(Βέβαια ο εν λόγω κύριος, όπως είδα μετά στο βιογραφικό του, έχει πολύ καλές πλάτες, you know, πολιτικές...)

Link to comment
Share on other sites

Οταν ο ελληνας μηχανολόγος ασχοληθεί με τη βιομηχανία διαπιστώνει το εξείς παράδοξο:

Μελετάει τη βιομηχανική εγκατάσταση η οποία απαιτεί στεγασμένο χώρο, δηλαδή κτίριο. Το συγκεκριμένο κτίριο για να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του Η/Μ εξοπλισμού το σχεδιάζει ο μηχανολόγος. Συνήθως το σχέδιο του είναι τυπικό, ορθογώνιο, με τυπικά ανοίγματα που φροντίζει ο μηχανολόγος να είναι κατάλληλο για τη συγκεκριμένη βιομ. μονάδα.

τιποτα, ή αν σχεδίασε έκανε ενα ορθογώνιο κτίριο με τις διαστάσεις που του έδωσε ο μηχανολόγος.

 

Τι να κάνουμε nikoskourtis, και το εργοστάσιο έχει αρχιτεκτονικά. Έχει σχεδιασμό, έχει απαιτήσεις λειτουργικότητας, υπόκειται σε πολεοδομικές διατάξεις, ...

 

@nikoskourtis,

Έχεις δίκιο ένα εργοστάσιο πρέπει να σχεδιάζεται από μέσα προς τα έξω.

Δηλαδή με βάση τις ανάγκες του.

Ο αρχικός σχεδιασμός περιλαμβάνει τη σχεδίαση της γραμμής παράγωγης.Η οποία στο τέλος συνοδεύεται από οικονομοτεχνική μελέτη.

Ο χωροταξικός σχεδιασμός είναι ένα μικρό κομμάτι της.

Για αυτό δημιουργήθηκε η σχολή των Μ.Π.Δ.

Με τον Αlexispap , μιλάτε για διαφορετικά πράγματα.

1. Αυτή η μελέτη δεν υπάρχει στις απαιτούμενες μελέτες για την οικοδομική άδεια.

2. Κανονικά αυτή η μελέτη πρέπει να πληρώνεται πολύ καλά και να την ζητάνε όλοι οι ιδιοκτήτες. Σπάνια όμως ζητάνε τη συμβουλή μηχανολόγου.

Τις περισσότερες φορές αυτοσχεδιάζουν ή ρωτάνε κάποιο έμπειρο εργάτη τους.

3. Επίσης πολλοί λίγοι μηχανολόγοι γνωρίζουν να κάνουν κάτι τέτοιο.

Θα πρέπει να έχεις εμπειρία από ανάλογες βιοτεχνικές μονάδες και να έχεις και γνώση του απαιτούμενου μηχανολογικού εξοπλισμού και όχι να είσαι απλά εμπορικός αντιπρόσωπος.

Link to comment
Share on other sites

spy έχεις απόλυτο δίκιο, πολλοί ΜΠΔ(με τους οποίους έχω μιλήσει τουλάχιστον) απο εκεί ξεκινάνε.Βέβαια αυτό δεν σημαίνει οτι δεν μπορούν να αναλάβουν τη θέρμανση και την ύδρευση ενός σπιτιού αλλά δεν βαριέσαι...

 

ontopic:τελικά οι μηχανολόγοι έχουν δικαιώματα πάνω στις μεταλλικές?Δεν το έχω διαβάσει σε κάνα νόμο.

Link to comment
Share on other sites

spy1551, όπως στις κατοικίες η σύνθεση καθορίζεται από το κτηριολογικό πρόγραμμα, έτσι στα εργοστάσια η διαρύθμιση και η διάταξη των μηχανημάτων καθορίζεται από την παραγωγική διαδικασία. Ο σχεδιασμός μιας βιομηχανικής μονάδας είναι καθοριστικής σημασία για την πετυχημένη λειτουργία της. Παράγοντες, θεωρητικά δευτερεύοντες, όπως το ύψος μιας γερανοέφυρας, το πλάτος ενός διαδρόμου, το ελεύθερο (οπτικά) ύψος μέχρι την οροφή, παίζουν σημαντικό ρόλο στην αποδοτικότητα της παραγωγής, αντίστοιχο με την σωστή διάταξη των μηχανημάτων. Εδώ είναι το απόλυτο βασίλειο του μηχανολόγου. Δυστυχώς όμως, δεν ξέρω πολλούς μηχανολόγους που να διαθέτουν σχετικές γνώσεις (δεν συζητάμε για εμπειρία)...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με ολα οσα λετε...

Οσοι εχουν ασχοληθει με βιομηχανικα-βιοτεχνικα κτηρια, επαγγελματικους χωρους ξερουν ποσο ο σχεδιασμος, ο εξοπλισμος κτλ καθοριζουν και τη λειτουργια και την παραγωγικη διαδικασια...

 

Αλλα ΔΕΝ εχουν καμια σχεση με τη στατικη μελετη (αμεση...)...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το νόμο έχουν όσοι έχουν πάρει πτυχίο μέχρι το 1965 αν θυμάμαι καλά.

Αλλά νομίζω ότι αυτή η γενιά βγήκε στη σύνταξη.

Μέχρι τότε πρέπει να είχαν δικαίωμα υπογραφής στατικών μέχρι 2 ορόφους (ανεξαρτήτου υλικού φορέα) αν θυμάμαι καλά.

Σε προηγούμενα post μου είπα που έχουν πεδίο οι μηχανολόγοι στις μεταλλικές.

- Μηχανήματα CNC , υπεύθυνοι παραγωγής

- Ποιοτικό έλεγχο.

Επιθεωρητές συγκολλήσεων , μη καταστροφικές μεθόδοι κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το νόμο έχουν όσοι έχουν πάρει πτυχίο μέχρι το 1965 αν θυμάμαι καλά.

Αλλά νομίζω ότι αυτή η γενιά βγήκε στη σύνταξη.

 

Το έχουμε αναφέρει εδώ

 

Για την ακρίβεια αναφέρει:

Δ. ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΙ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ.

α) Οι καταθέσαντες τα στοιχεία των εις το Γραφείον Πολεοδομίας

Αθηνών μέχρι τέλους του έτους 1965 έχουν τα αυτά δικαιώματα ως και οι

Τοπογράφοι Μηχανικοί.

β) Από του έτους 1966 και εφεξής ουδέν πλέον δικαίωμα έχουν

βλέπε υπ'αρ. Α.17131/26-1-66 Διαταγή Υπουργείου Δημ. 'Εργων.

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναγράφω εδώ...

Γιατί όχι;

 

Και παιδιαααααααά, μην σκοτώνεστε πια για το πολιτικός, ηλεκτρολόγος, μηχανολόγος και κουραφέξαλα... Η δουλειά κάνει τους μάγκες και όλα τα άλλα είναι χαζομαρίτσες. Μην περιχαρακώνεστε, αλλοιώς θα έπρεπε να λέτε γύρω-γύρω "αααα, δεν έχω κάνει στο σχολείο CCTV, άρα δεν μπορώ να σας σχεδιάσω σύστημα" (π.χ.). Αυτά είναι ανοησίες, μέσα στα 35-40 χρόνια που θα δουλέψετε, η τεχνολογία θα έχει αλλάξει ραγδαία. Τι σημαίνει αυτό, ότι θα παραιτηθείτε και δεν θα την μάθετε, επειδή δεν πήρατε μαθήματα στο σχολείο;

 

Οταν ήμουν φοιτητής κανένας δεν είχε ακούσει για UTP και δίκτυα και τώρα σχεδιάζω δίκτυα 3000 θέσεων. Τι θα πει, ότι πρέπει να πάω φυλακή, επειδή δεν το είχα σαν μάθημα στο σχολείο;

 

Και (ειρήσθω εν παρόδω), αυτή τη στιγμή που γράφουμε, ο πιο τσακάλης στατικός βιομηχανικών σωληνώσεων και δεξαμενών (κατά ASME & ASTM και όχι με τον άχρηστο για την περίπτωση Ευροκώδικα) είναι ένας φίλος και συνεργάτης μου, ο Κώστας ο Τσαπρούνης, που είναι μη-χα-νο-λό-γος. Αμα είσαι λοιπόν μάγκας, μαθαίνεις, αν δεν είσαι, ό,τι και να λέει το πτυχίο σου, άχρηστος θα είσαι.

 

Ο μηχανικός μαθαίνει να μαθαίνει και όπως λέει ο φίλος μου ο Stayros, "όλα τα άλλα είναι τούφες". KAΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.