Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δελτίο παροχής υπηρεσιών


sofaki25

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Ήθελα τη βοήθειά σας γιατί έχω μπλεχτεί λίγο. Έκανα έναρξη τον Μάρτιο του 2011. Πρώτη φορά έκοψα απόδειξη παροχής υπηρεσιών για μια βεβαίωση ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες σε ένα μικρό διαμέρισμα τον Οκτώβριο. Το πρόβλημά μου είναι αρχικά ότι δε ξέρω αν έκοψα σωστά την απόδειξη. Είχα ζητήσει συνολικά 250 ευρώ μαζί με το ΦΠΑ. Οπότε πάνω δεξιά έγραψα 250 ευρώ καθώς και κάτω στην αξία ολογράφως. Εκεί που αναγράφεται το σύνολο έβαλα 192,5 ευρώ (δηλαδή 250-23%ΦΠΑ) και στο ΦΠΑ 23% του 250 δηλαδή 57,5ευρώ. Νομίζω ότι τελικά τα έχω κάνει όλα λάθος. Γιατί από ότι καταλαβαίνω το 23% του ΦΠΑ είναι μόνο στην καθαρή αμοιβή και όχι επί όλου του ποσού.

Το δεύτερο πρόβλημά μου είναι τί μπορώ να κάνω τώρα αν είναι λάθος. Να κόψω καινούρια απόδειξη και να πάρω πίσω την παλιά?? Και στο βιβλίο τι πρέπει να γράψω??Να γράψω ότι κόπηκε η απόδειξη και είναι λάθος ή να αλλάξω απλά το νούμερο??

Επίσης δε ξέρω τι πρέπει να κάνω με την περιοδική δήλωση που πρέπει να κάνουμε τώρα μέχρι τις 20 του μήνα. Μέχρι τώρα κατέθετα μηδενικές δηλώσεις. Τώρα φαντάζομαι θα πρέπει να δηλώσω αυτά τα 250 ευρώ. Και δεν έχω καταλάβει αν πρέπει εγώ να δώσω κάποια χρήματα προκαταβολή παρακράτησης του φόρου ή τα δίνει κάποιος άλλος. Η απόδειξη έχει κοπεί σε ιδιώτη οπότε δε νομίζω οτι αποδίδει εκείνος το φόρο. Και αν το κάνει πρέπει να γυρίσω κάποια χρήματα πίσω,

Τέλος ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα έξοδα. Μέχρι τώρα έβαζα μηδενικά έξοδα παρόλο που είχαν τύχει διάφορες δουλειές που δε γίναν και δε πληρώθηκα για αυτέςκαι φυσικά είχα έξοδα για βενζίνες, εκτυπώσεις κτλ. Δε ξέρω αν θα έπρεπε να τα περνάω αυτά σε περιοδικές δηλώσεις ή στη φορολοφική δήλωση κατευθείαν. Και δεε ξέρω αν τώρα πρέπει να δηλώσω τα έξοδα που αντιστοιχούν σε αυτή τη δουλειά των 250 ευρώ ή όλα τα έξοδα που έχω... και που δυστυχως δε πληρώνω εγώ καθώς δεν έχω το εισόδημα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

 

Ασημίνα , μπορούμε να καταλάβουμε την αγωνία σου πάνω στο θέμα που μας λες , αλλά σε παρακαλώ διάβασε τους κανόνες συμμετοχής , και μην αναρτάς το ίδιο ερώτημα σε διάφορα μέρη εδώ μέσα γιατί δεν υπάρχει λόγος.Αν το βάλεις σε σωστό θέμα , σίγουρα με λίγη υπομονή θα πάρεις κάποια βοήθεια.Ευχαριστώ, Manolis gon.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ασημίνα, έχεις ρωτήσει και σε άλλο topic παρόμοια θέματα.

Καλό θα ήταν να τα δεις αρχικά με λογιστή, και θα κρίνεις αν είσαι σε θέσει να κρατάς μόνη σου τα βιβλία.

Σε γενικές γραμμές δεν είναι και πολύ δύσκολο, αλλά αρχικά σε λογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανακοινώνεις σε πελάτες τελικές τιμές (με τον ΦΠΑ μέσα δηλαδή), θα διαιρείς την τελική τιμή με 1,23 για να βρεις την καθαρή αμοιβή σου (όσο ο ΦΠΑ είναι 23%). Το 250-23%*250 είναι προφανώς λάθος. Πάνω δεξία δηλαδή εκεί που λέει η ΑΠΥ "ΕΥΡΩ:" έπρεπε να βάλεις το τελικό ποσό που πήρες στα χέρια σου (250). Περιγραφή εργασίας ό,τι έκανες, "ΑΞΙΑ:" την καθαρή αμοιβή σου (250/1,23=203,25€), αν είχες και άλλες εργασίες για τις οποίες έκοβες την ίδια ΑΠΥ από κάτω επίσης τις καθαρές αμοιβές και στο "ΣΥΝΟΛΟ" το άθροισμά τους. Στην προκειμένη για σένα επειδή είχες μια και μοναδική εργασία, πάλι το "203,25" στο "ΣΥΝΟΛΟ". Τέλος "ΦΠΑ 23%" γράφεις δίπλα "46,75". Στο "ΟΛΙΚΟ" αθροίζεις καθαρές αμοιβές+ΦΠΑ και πρέπει να συμφωνεί με το ποσό που έχεις γράψεις στην αρχή.

Κανείς μας δεν τα ήξερε αυτά από την αρχή, όμως κάποιοι είχαμε χρόνο να διαβάσουμε. Επειδή κατάλαβα ότι έπεσες στα "βαθιά" κατευθείαν εσύ (ασχολείσαι με πελάτες ιδιώτες που σημαίνει πολλές ΑΠΥ και πολλές δοσοληψίες), και φαίνεται να αγνοείς πολύ βασικά πράγματα, θα σου πρότεινα να απευθυνθείς σε λογιστή.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα παιδιά,

 

Ήθελα τα φώτα σας. Το ξέρω ότι τα έχετε ξαναπεί και έχω διαβάσει τα σχετικά post αλλά όπως είναι τα πράγματα αλλάζουν μήνα με το μήνα. Προσλήφθηκα με απόδειξη παροχής υπηρεσιών και ο εργοδότης είπε ότι συνολικά θα μου δίνει 500 ευρώ με ΦΠΑ και όλα. Αν κατάλαβα καλά

 

500/1,23 = 406 (23% για ΦΠΑ)

 

406 - 406 * 20% = 324 (20% παρακράτηση)

 

και από τα 324 - 170 (που είναι περίπου το μηνιαίο ποσό το ΤΣΜΕΔΕ)

 

ξεχνάω κάτι; Για να ξέρω τι θα μου μένει τελικά.

 

 

Επίσης είναι εύκολο ένα link με το που αναφέρονται τα δικαιολογητικά για την έναρξη επαγγέλματος;

 

Ευχαριστώ πολύ και καλό μας κουράγιο

Link to comment
Share on other sites

Για σίγουρη απάντηση καλύτερα να περιμένεις το καινούργιο φορολογικό νόμο που θα ψηφίσουν οι 300 φωστήρες μας κατόπιν εντολής των τριών "μάγων" με τα δώρα!

Υ.Γ. Αυτά που λές είναι σωστά με τα περσινά δεδομένα -500€/12 (τέλος επιτηδεύματος) και δεν θυμάμαι αν σε πιάνει και το τέλος αλληλεγγύης.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

 

Για οποιαδήποτε αλλαγή αν μπορείτε να ενημερώσετε.

 

Μήπως έχει κανείς εύκολα τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για έναρξη επαγγέλματος;

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Για σίγουρη απάντηση καλύτερα να περιμένεις το καινούργιο φορολογικό νόμο που θα ψηφίσουν οι 300 φωστήρες μας κατόπιν εντολής των τριών "μάγων" με τα δώρα!

Υ.Γ. Αυτά που λές είναι σωστά με τα περσινά δεδομένα -500€/12 (τέλος επιτηδεύματος) και δεν θυμάμαι αν σε πιάνει και το τέλος αλληλεγγύης.

 

Τέλος επιτηδεύματος δεν έχει αν είναι νέα έναρξη ( πενταετία).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Ήθελα τα φώτα σας. Το ξέρω ότι τα έχετε ξαναπεί και έχω διαβάσει τα σχετικά post αλλά όπως είναι τα πράγματα αλλάζουν μήνα με το μήνα. Προσλήφθηκα με απόδειξη παροχής υπηρεσιών και ο εργοδότης είπε ότι συνολικά θα μου δίνει 500 ευρώ με ΦΠΑ και όλα. Αν κατάλαβα καλά

 

500/1,23 = 406 (23% για ΦΠΑ)

 

406 - 406 * 20% = 324 (20% παρακράτηση)

 

και από τα 324 - 170 (που είναι περίπου το μηνιαίο ποσό το ΤΣΜΕΔΕ)

 

ξεχνάω κάτι; Για να ξέρω τι θα μου μένει τελικά.

 

 

Επίσης είναι εύκολο ένα link με το που αναφέρονται τα δικαιολογητικά για την έναρξη επαγγέλματος;

 

Ευχαριστώ πολύ και καλό μας κουράγιο

 

Μια χαρα τα υπολογιζεις...

αλλά θα πας για 154 ευρω? το μηνα???

Επισης το "προσλήφθηκα" δεν στεκει στην περιπτωση σου...

 

Παιδια θερμή παρακληση μη ριχνετε αλλο το επιπεδο.

Εγω τα βλεπω στον κλαδο μου (Πληροφορικης)... σε λιγο θα αρχισουν και οι γυφτοι να φωναζουν (που λεει ο λογος) "istoselida deka ebro!"...

:shock:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις ΑΠΥ:

 

μπορούμε και εμεις οι μηχανικοί να έχουμε ΑΠΥ αθεώρητες απο την ΔΟΥ αρκει να έχουμε κάνει την διαδικασία σύμφωνα με την ΠΟΛ 1083 όπως και οι Ιατροί....

 

 

αυτό σημαίνει οτι για θεώρηση ΑΠΥ δεν χρειάζεται να ξαναπάμε στην ΔΟΥ οπότε δεν μας χρειάζεται η ασφαλιστική ενημερώτητα.

 

Παρακαλώ δώστε προσοχή σε αυτό το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα έχουμε βιβλίο επισκέψεων;

 

 

προφανώς δεν μιλάς για αυτή την ΠΟΛ

 

έχεις κάποιο link?

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.