Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χαρακτηρισμός δημοτικών-κοινοτικών οδών


gvarth

Recommended Posts

Σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων υπάρχει παραλιακός δρόμος (αναφέρεται σε συμβόλαια προ του 85) ο οποίος μάλιστα αναφέρεται και στο διάγραμμα οριοθέτησης του οικισμού το 1989, σαν όριο αυτού.

Η γραμμή αιγιαλού και παραλίας καθορίστηκε το 2005 και ο δρόμος είναι μέσα στη ζώνη αιγιαλού. Καθώς στη ζώνη αιγιαλού δεν επιτρέπεται η κατασκευή δρόμου, η πολεοδομία θεωρεί το δρόμο ως μη υπάρχον, οπότε το οικόπεδό μας στερείται προσώπου σε κοινόχρηστο χώρο.

Ποια είναι η άποψη σας;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έτσι κι αλλιώς μετά τον καθορισμό των γραμμών Αιγιαλού & Παραλίας το οικόπεδο θεωρείται ότι έχει πρόσωπο στη γραμμή Παραλίας, αφού το τμήμα του οικοπέδου που περιλαμβάνεται εντός της Ζώνης Παραλίας είναι ρυμοτομούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Σε αυτή την περίπτωση, λένε πως ναι μεν έχουμε πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο, αλλά επειδή αυτός δεν συνδέεται με το δίκτυο των κοινόχρηστων χώρων(γιατί κανείς δεν έχει παραχωρήσει σε κοινή χρήση), πάλι δεν είναι οικοδομήσιμο. Τον αιγιαλό τον χαρακτηρίζουν δημόσιο κτήμα και όχι κοινόχρηστο.

Οπότε χρειάζομαι το δρόμο για τη σύνδεση με το δίκτυο.

Παρόλα αυτά, είναι δυνατόν να θεωρείται ανύπαρκτος ο δρόμος; Τον οποίο ο δήμος συντηρεί κανονικά όλα αυτά τα χρόνια, κατασκευάζει πεζοδρόμια κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Για να θεωρηθεί το οικόπεδο ότι έχει πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο πρέπει να διαμορφωθεί εν τοις πράγμασι η Ζώνη Παραλίας.

Αφού έτσι κι αλλιώς ο υφιστάμενος δρόμος βρίσκεται μόνο εντός του Αιγιαλού τι σε απασχολεί ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανέρχομαι, καθώς ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη.

Σας παραθέτω, επίσης ένα σκαρίφημα για να έχετε καλύτερη εικόνα.

Εφόσον ο δρόμος είναι εντός αιγιαλού, για την πολεοδομία είναι μη υπαρκτός. Αυτό βέβαια, καθιστά μη οικοδομήσιμα πολλά οικόπεδα που τον χρησιμοποιούσαν για την ένωση τούς με το δίκτυο κοινοχρήστων χώρων. Για παραδειγμα το οικοπεδο Β, έχει μεν πρόσωπο σε δρόμο, αλλά χωρίς τον παραλιακό δρόμο δεν έχει σύνδεση με το δίκτυο. (Παρ' όλα αυτά έχει οικοδομηθεί με νόμιμη άδεια, πρόσφατα.)

Αφού το τμήμα της παραλίας είναι ρυμοτομούμενο, και αυτό ισχύει για όλα τα οικόπεδα με πρόσωπο στην παραλία, δεν θεωρείται πως μέσο αυτού, το οποίο είναι κοινόχρηστος χώρος, συνδέεται το οικοπεδο μου Α με το δίκτυο κοινόχρηστων χώρων;

01.pdf

Link to comment
Share on other sites

dada

Η ζώνη παραλίας είναι κοινόχρηστη.

Άρα το οικόπεδό σου έχει πρόσωπο.

Είναι τρελά αυτά που σου λέει η Πολεοδομία περι συνέχειας κοινοχρήστων.

Ερώτημα ? Έχει ολοκληρωθεί η αναγκαστική απαλλοτρίωση της ζώνης παραλίας ? Βλ. σχετικά ΝΣΚ παρακάτω για τις περιπτώσεις που δεν έχει συντελεστεί η απαλλοτρίωση.

Αν ναι τοτε το τμήμα της ζώνης εντός του οικοπέδου σου έχει καταστεί κοινόχρηστο.

Αν δεν έχει ολοκληρωθεί η απαλλοτρίωση ...μπορείς να παραχωρήσεις το ρυμοτομούμενο τμήμα σε κοινή χρήση.

 

Δες περιληπτικά τον ισχύοντα νόμο

 

Ν-2971/01 ΦΕΚ-285/Α/19-12-01

ΑΡΘΡΟΝ-2

Κυριότητα αιγιαλού, παραλίας, όχθης και παρόχθιας ζώνης και

χρησιμότητα αυτών

1. Ο αιγιαλός, η παραλία, η όχθη και η παρόχθια ζώνη είναι πράγματα κοινόχρηστα και ανήκουν κατά κυριότητα στο Δημόσιο, το οποίο τα προστατεύει και τα διαχειρίζεται.

ΑΡΘΡΟΝ-7

Δημιουργία παραλίας, συνέπειες, περιορισμοί

………………………………………………….

2. Εμπράγματα δικαιώματα ιδιωτών, ……………..

3. Για την παραλία εφαρμόζονται οι διατάξεις περί απαλλοτριώσεων λόγω ρυμοτομίας. Αρμόδια υπηρεσία για την περαιτέρω διαδικασία είναι το Πολεοδομικό Γραφείο της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης. Δήμοι και κοινότητες, που ωφελούνται από τη δημιουργία της παραλίας, δύνανται να συνεισφέρουν στην αποζημίωση για την αναγκαστική απαλλοτρίωση των ακινήτων, που καταλαμβάνει η παραλία, κατά τα οριζόμενα με προεδρικά διατάγματα, που εκδίδονται κατόπιν πρότασης του Υπουργείου Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημόσιων 'Εργων ειδικά για κάθε περίπτωση.

(Σ.Σ Βλέπε ΝΣΚ-374/03

Γνωμοδοτ. στο ερώτημα: Εάν στην περίπτωση κήρυξης

αναγκαστικής απαλλοτρίωσης που έχει επέλθει με τον

καθορισμό ζώνης παραλίας σύμφωνα με τις διατάξεις του

ΑΝ-2344/40 και έχει παρέλθει ο χρόνος μετά τον οποίο

θεωρείται αυτοδικαίως ανακληθείσα η απαλλοτρίωση,

η τελευταία καταλαμβάνεται από τις διατάξεις του νέου

Ν-2971/01 και ειδικότερα του Αρθ-7 παρ.3 αυτού ώστε

να είναι, αναλόγως, επιτρεπτή ή όχι η έκδοση

οικοδομικής άδειας.

Επίσης Εγκ-6125/9/04 Εγκ-9/04 (30-1-04)

Αποδοχή των 567/02 και 374/03 γνωμοδοτήσεων

του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους.

Συμπληρωματικά με την Εγκ-5468/1/09 Εγκ-1/09 (ΔΝΕ 3-2-09)

αναφέρονται τα εξής: Eάν είχε προηγηθεί καθορισμός παραλίας

υπό το καθεστώς του ΑΝ-2344/40 χωρίς να συντελεστεί

εμπρόθεσμα η απαλλοτρίωση αυτή με αποτέλεσμα να θεωρείται

αυτοδικαίως ανακληθείσα, πρέπει να ζητείται ο καθορισμός

παραλίας. ...Το γεγονός, όμως, ότι είχε καθοριστεί

παραλία υπό το προηγούμενο καθεστώς δημιουργεί ένα τεκμήριο

ότι η παραλία είναι αναγκαία και δεν θα πρέπει να αμελείται

η τήρηση της σχετικής διαδικασίας.

Βλ. επίσης διευκρινίσεις για το ίδιο θέμα με την

Εγκ-17525/5/11 Εγκ-5/11 (ΔΝΕ 15-4-11):

Αποδοχή της καθορισθείσας προ του Ν-2971/01 γραμμή παραλίας,

'Εκδοση οικοδομικής άδειας, προσδιορισμός ακριβής θέσης

αιγιαλού στο τοπογραφικό διάγραμμα που συνοδεύει την αίτηση,

Γήπεδα που απώλεσαν την αρτιότητά τους λόγω απαλλοτρίωσης για

την δημιουργία ζώνης παραλίας)

Τα ΦΕΚ τα βρισκεις δωρεάν εδώ http://www.et.gr

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπέρα συνάδελφοι

θα ήθελα τα φώτα σας στο εξής :

έχω οικόπεδο το οποίο έχει πρόσωπο στην οριογραμμή παραλίας αλλά του υπολείπεται 0,50μ για να την ακουμπήσει.

είμαι άρτιος ???? δηλ. έχω πρόσωπο σε Κ/Χ ή πρέπει να εφάπτομαι στην οριογραμμή παραλίας ?

αν δεν είμαι τι πρέπει να κάνω ? (προσκύρωση της λωρίδας 0,50μ ?

 

Επίσης ο αιγιαλός δημοσιεύτηκε σε ΦΕΚ το 2008 και στο ίδιο ΦΕΚ περιλαμβάνει και τον παλαιό εγκεκριμένο αιγιαλό.

Ο παλαιός αιγιαλός μου ρυμοτομούσε την ιδιοκτησία.

Ο νέος όμως αιγιαλός είναι αρκετά πιο απομακρυσμένα και όπως είπα υπολείπομαι της γραμμής παραλίας 0,50μ ?

 

σας ευχαριστώ πολύ,

όποια βοήθεια , πολύτιμη

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δώσε μας περισσότερα στοιχεια για να βοηθήσουμε, εαν μπορείς ανέβασε και κανένα σκαρίφημα. Μιλάς για οικόπεδο όποτε είσαι εντός οικισμού τι εμβαδόν έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Το τμημα αναμεσα στο παλαιο και στον νεο αιγιαλο ειναι δημοσιο κτημα. Αρα αν εχω καταλαβει καλα εχεις ομορο αγροτεμαχιο με ιδιοκτητη το δημοσιο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε netmin909 καποιος δικηγορος μου ειχε αναφέρει ότι υπάρχει μια απόφαση του Στε οτι καποιος μπορει να διεκδικήσει αν δεν εχει απαλλοτριωθεί απο την κτηματική υπηρεσία το τμημα μεταξύ παλαιου αιγιαλού και παραλίας. Στεκει αυτό ?

Το οικόπεδο του πελάτη μου είναι μικρο και το παραπάνω τμήμα ειναι 100 περίπου μ2 υπάρχει περίπτωση να το κερδισει απο το δημόσιο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.