Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χαρακτηρισμός δημοτικών-κοινοτικών οδών


Recommended Posts

o πλαϊνός δρόμος είναι από παλιό παραχωρητήριο, που σύμφωνα με τα νέα δεδομένα θα πρέπει να ενταχθεί στο δίκτυο Κ/Χ (χαιρετίσματα...)

 

Πόσο παλαιό είναι ? για ψάχτο λίγο , νομίζω ότι εκεί πρέπει να στηριχθείς !!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχω κάνει αίτηση στον δήμο για να μου χαρακτηρίσει ένα δρόμο, εδώ και 2 μήνες η απάντηση είναι ότι θα πάνε για αυτοψία, αλλά για κάποιο λόγο συνέχεια αναβάλλεται. Μπορώ να τους πιέσω με κάποιο τρόπο ή πρέπει να περιμένω πότε και εάν θα πάνε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν είναι στην αρμοδιότητά του τότε αυτός θα απαντήσει τι είναι ο δρόμος.Αν όχι τότε θα παραπέμψει στους αρμοδίους.Δηλ για κοινοτικούς και δημοτικούς αυτός βεβαιώνει, για επαρχιακους η περιφέρεια τώρα μάλλον και για εθνικούς η ΔΕΣΕ (αν υπάρχει ακόμα)

Εννοειται ότι δεν χαρακτηρίζει με αυτοψία αλλά βεβαιώνει τι είναι χαρακτηρισμένος.

Link to comment
Share on other sites

Από ποια διάταξη προκύπτει η αρμοδιότητα του Δήμου να χαρακτηρίζει οδούς .(με αυτοψία η χωρίς?)

Συνάδελφε , σε οικισμούς χωρίς ρυμοτομικο σχέδιο ποιος θα μπορούσε να βεβαιώσει τον χαρακτήρα των κοινοχρήστων χώρων εκτός από τον Δήμο ??

Μπορεί πολλές από τις βεβαιώσεις Δημάρχου να είναι "για τα σκουπίδια" , αλλά σε κάποιες περιπτώσεις είναι απαραίτητες .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδελφοι!!! Πάνω στο θέμα του χαρακτηρισμού των κοινοτικών δρόμων, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Ζητήθηκε για κάποια άδεια στην επαρχία, ένα έγγραφο που να αναγράφει το χαρακτηρισμό του δρόμου ως κοινοτικού. Αυτό το έγγραφο δεν το έδωσε ο Δήμος, αλλά ούτε και η Πολεοδομία, και κανείς από αυτές τις υπηρεσίες δεν ήξερε να μου απαντήσει από πού θα το πάρω. Το θέμα είναι ότι πρέπει να γίνει το συντομότερο, ώστε να βγει η άδεια. Μήπως ξέρει κανείς σας σε ποια υπηρεσία πρέπει να απευθυνθώ ώστε να πάρω το έγγραφο αυτό;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να μας διευκρινίσετε αν πρόκειται για κοινοτικό δρόμο εντός του οικισμού ή για δρόμο που ενώνει δυο οικισμούς Στην δεύτερη περίπτωση αν είναι χαρακτηρισμένος σαν μοναδικός δημοτικός - κοινοτικός δρόμος θα πρέπει να υπάρχει απόφαση Νομάρχη , επομένως αναζήτηση στις τεχνικές υπηρεσίες της πρώην νομαρχίας και τώρα περιφερειακών υπηρεσιών στην πρωτεύουσα του νομού (μερικές φορές υπάρχουν και στους ΟΤΑ ή στις ΥΔ) Αν είναι εντός οικισμού τότε θα πρέπει να βρεις συμβόλαια παλαιά όσο πιο κοντά στο 1923  που να τον αναγράφουν και με την βοήθεια και Α/Φ , διαγραμμάτων 1/5000 ΓΥΣ και φωτογραφιών και ότι άλλων στοιχείων υπάρχουν , κάνε αίτηση στο οικείο ΟΤΑ για χαρακτηρισμό του με βάση τα στοιχεία σου 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε που παρέλειψα να το αναφέρω. Είναι δρόμος που ενώνει δύο οικισμούς και νομίζω πως είναι ο μοναδικός. Οπότε το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να το ψάξω στις τεχνικές ή τις περιφερειακές υπηρεσίες της πρωτεύουσας του Νομού. Ευχαριστώ για τη βοήθεια George Micheal!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Υπάρχει ενδιαφέρον για τον χαρακτηρισμό δρόμου (κύριου) που περνάει απο το χωριό και καταλήγει σε περιοχή χαρακτηρισμένης ως τουριστικής ζώνης απο το ΓΠΣ του συγκεκριμένου Δήμου, μήκους 4 χλμ περίπου. Υπάρχει πιθανότητα χαρακτηρισμού ως δημοτικού του συγκεκριμένου δρόμου ή επειδή δεν ενώνει δύο οικισμούς κ.τ.λ. (σύμφωνα με τον Ν. του 1985) δεν γίνεται;

Γενικότερα για να χαρακτηριστεί ένας δρόμος δημοτικός, όταν βέβαια πληρεί τις προυποθέσεις, ποια είναι η διαδικασία;

 

  1. Έλεγχος πληρότητας φακέλου που περιέχει: α) Απόφαση του δημοτικού συμβουλίου, β) Τεχνική έκθεση μηχανικού, γ) Αποφάσεις καθορισμού ορίων των ανωτέρω οικισμών ή ελλείψει αυτών βεβαιώσεις από Εθνική Στατιστική Υπηρεσία, δ) Διάγραμμα κλίμακας 1:5000
  2. Εισήγηση της Υπηρεσίας προς Σ.Χ.Ο.Π. Νομού.
  3. Γνωμοδότηση Σ.Χ.Ο.Π. Νομού.
  4. Σύνταξη Aπόφασης Nομάρχη (Περιφερειάρχη).
  5. Διαβίβαση της Aπόφασης και του τοπογραφικού διαγράμματος προς το Εθνικό Τυπογραφείο.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.