Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια κατεδάφισης αυθαιρέτου


ΜΑRIA

Recommended Posts

καλησπερα....σε οικοπεδο που υπαρχει αυθαιρετο που εχει δηλωει αλλα δεν εχει ολοκληρωει η διαδικασια με νομο τριτση τι διαδικασια πρεπει να κανω για να βγει αδεια κατεδαφισης?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Akius, επειδή έχω μια τέτοια περίπτωση και εγώ, αν και σχεδόν 2 χρόνια αργότερα από την περίπτωσή σου, τί διαδικασία έκανες?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ερώτημα:

Για να κατεδαφιστεί αυθαίρετο κτίσμα εντός ζώνης Α' αρχαιολογίας, θα πρέπει να πληρωθούν πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης τελικά?

Σε αυτήν την περίπτωση, αν ισχυριστώ (και αποδείξω) ότι το αυθαίρετο είναι προ του '83 με ποιο διάταγμα υπολογίζονται τα πρόστιμα?

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο Μανώλης, πλέον ο μόνος τρόπος υπολογισμού προστίμου είναι το άρθρο 27, ήτοι πρόστιμο για υπογλώσσιο.

 

Η λύση για να αποφύγεις το πρόστιμο του άρθρου 27 είναι να το εντάξεις στον νόμο και να το κατεδαφίσεις μετά. (αν έχει γίνει ήδη αυτοψία και ο υπολογισμός του προστίμου είναι θέμα χρόνου).

Η άλλη λύση είναι να το κατεδαφίσεις νύχτα.

Η τελευταία λύση είναι να βγάλεις άδεια κατεδάφισης. Είμαι της άποψης ότι σε άδεια κατεδάφισης ΔΕΝ ζητούνται στοιχεία νομιμότητας.

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία λύση είναι να βγάλεις άδεια κατεδάφισης. Είμαι της άποψης ότι σε άδεια κατεδάφισης ΔΕΝ ζητούνται στοιχεία νομιμότητας.

Είσαι σίγουρος για την τελευταία σου φράση?

Αυτό ρωτάω παιδιά. Δεν έχει γίνει καταγγελία, τίποτα. Απλά πρέπει να βγει βεβαίωση για μεταβίβαση, αλλά έχει αυθαίρετα και είναι ζώνη Α'. Δεν νομιμοποιείται τίποτα

Λέω λοιπόν: 

Αν βγάλω άδεια κατεδάφισης, θα καταλογιστούν πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης?

 

Μανώλη, παρόλο που μπορεί να είναι προ του '83, αν δηλωθεί τώρα πάμε με το 30% της αντικειμενικής κλπ που προβλέπει ο 4014??  :shock:

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά είσαι ζώνη Α.

Μου ¨έφυγε" αυτό. Δεν τακτοποιείς τουλάχιστον έτσι όπως είναι το προσχέδιο νόμου.

Ο υπολογισμός του προστίμου δεν έχει μέσα την παλαιότητα.

Πηγαίνεις με 30% +5% ανά έτος.

 

Για το άλλο θέμα που λες:

Υπάρχει η απάντηση του ΤΕΕ-ΤΚΜ εδώ στην Ε/Α 4.

Από εκεί και πέρα εγώ θα ρωτούσα την ΥΔΟΜ που ανήκει.

Link to comment
Share on other sites

Υπήρξε πριν ένα χρόνο μία απόφαση του ΑΠ αν θυμάμαι καλά που αφορούσε όμως μόνο δασικές περιοχές.

Αν λες αυτή.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Απλά πρέπει να βγει βεβαίωση για μεταβίβαση, αλλά έχει αυθαίρετα και είναι ζώνη Α'. Δεν νομιμοποιείται τίποτα

Γιάννη,

σύμφωνα με το προσχέδιο νόμου που δόθηκε:

θ)  σε  αρχαιολογικό  χώρο  Ζώνης  Α,  εξαιρουμένων  των  αυθαιρέτων

κατασκευών  που  πραγματοποιήθηκαν  πριν  την  κήρυξη  της  αρχαιολογικής

ζώνης εφόσον δεν απαγορευόταν η δόμηση.

 

δεν ισχύει δλδ η καθολική απαγόρευση στη ζώνη Α, όπως ίσχυε στο πρώτο προσχέδιο.

 

Ίσως άνοιξε μια χαραμάδα για να λύσεις το θέμα σου (αφού ψηφισθεί ο νόμος).

 

 

Επίσης σου "ταιριάζει" και από εδώ και κάτω.

Edited by ssouanis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.