Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια κατεδάφισης αυθαιρέτου


ΜΑRIA

Recommended Posts

Κατά τη γνώμη μου, εφόσον δεν μπορείς να ενταχθείς στον 4495 πας με τη διαδικασία προστίμων ανέγερσης/διατήρησης. Αυτοκαταγγέλεσαι δηλαδή και δηλώνεις ότι θα το κατεδαφίσεις οπότε πληρώνεις 500 ευρώ και βγάζεις άδεια κατεδάφισης. Δες το άρθρο 94 παρ.3 του 4495. Λεπτομέρειες για τη διαδικασία καλύτερα να ρωτήσεις στην ΥΔΟΜ της περιοχής σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σε παραδοσιακό οικισμό ο πελάτης μου αγόρασε κτίσμα που υπόκειται στις Νεωτέρων και Βυζαντινών μνημείων στην ταράτσα του οποίου είχε κατασκευαστεί το '60 εξωτερικό λουτρό (δεν υπάρχει άλλο λουτρό στην κατοικία). Κατά την αγοραπωλησία δηλώθηκε το αυθαίρετο λουτρό αλλά ο μηχανικός που έκανε την δήλωση δεν πέρασε απο τις δύο επιτροπές. Οταν ανέλαβα μίλησα με την πολεοδομία και μου είπαν πως για να γίνει η καθαίρεση και η επισκευή θα έπρεπε να βγάλω 1. άδεια καθαίρεσης νομίμως υφιστάμενου (για την καθαίρεση του λουτρού) και 2. ΕΕΜΚ για την επισκευή περνώντας πρώτα από τις 2 επιτροπές του ΥΠΠΟ και ΣΑ (2 φακέλους δηλ.). Οταν ήρθα σε συνεννόηση με τη Βυζαντινών μου είπαν πως δεν αναγνωρίζουν την τακτοποίηση και πως δεν δεχόντουσαν ποτέ να αναγνωρίσουν το εξωτερικό λουτρό γιατί είναι απέναντι απο το Βυζαντινό εκκλησάκι. Ο πελάτης θέλει να το κατεδαφίσει αλλά τη στιγμή που είναι ακόμα καθώς φαίνεται αυθαίρετο ποιά είναι η διαδικασία για να το αφαιρέσω; Μπορώ να το εντάξω στην ΕΕΜΚ; Σημ. Είναι πρόσθετο στη ταράτσα χωρίς καμμία στατική συνέχεια με το υπόλοιπο κτίσμα. Σας ευχαριστώ πολύ!

Θα χρειαστώ διάγραμμα κάλυψης; Αυτό που με μπερδεύει είναι πως για λόγους χρήσης και υγιεινής μπορούμε να κατασκευάσουμε 5τμ. με ΕΕΜΚ. Γιατί να μη μπορούμε να τα κατεδαφίσουμε με τον ίδιο τρόπο;

Σας ευχαριστώ και πάλι...

 

Link to comment
Share on other sites

το ξαναεβαλες εδω

https://www.michanikos.gr/forums/topic/8251-άδεια-κατεδάφισης-αυθαιρέτου/?do=findComment&comment=1063290

περιμενε λιγο να το δουμε...γιατι εκει εχεις περιπτωση - αν δεν κανω λαθος - ακυρης υπαγωγης και  εν συνεχεία συνταξη  συμβολαιου...

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι.. δεν ήμουν σίγουρη που έπρεπε να το βάλω γιατί υπάρχουν πολλά forum για το ζήτημα της κατεδάφισης αυθαιρέτου.

Στην περίπτωση της άκυρης υπαγωγής είναι άκυρο και το συμβόλαιο; δεν θα ήθελα να ταλαιπωρήσω τους πελάτες, η αγοραπωλησία έγινε πριν απο έναν χρόνο. Ο νέος ιδιοκτήτης είναι πρόθυμος να κατεδαφίσει το αυθαίρετο.

Δεν αναρτούμε το ίδιο ερώτημα σε παραπάνω από ένα θέμα καθώς δημιουργούμε σύγχυση στους συμμετέχοντες και διαμοιρασμό των απαντήσεών τους. Τα μηνύματά σας συγχωνεύτηκαν στο παρόν θέμα. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου δεν είναι τόσο απλά τα "πράγματα" στην περίπτωση αυτή.... Υπάρχουν "ποινικές" ευθύνες και κατά πάσα πιθανότητα θ' αναζητηθούν....

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.