Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χρήση Linux απο μηχανικούς.


xmaze

Recommended Posts

Λίγο αργό κάποιες φορές το draftsight αλλά μάλλον φταίει ο υπολογιστής που έχω ubuntu. Δεν το έχω δοκιμάσει και σε xp. Πάντως η άδεια δεν απαγορεύει πουθενά την εμπορική χρήση (στην αρχή κάτι έλεγε αλλά μετά το έβγαλαν και αυτό), διαβάζει dwg κλπ.... Αν έχεις μικρές εργασίες βολεύει.

 

Ότι έχει υπόβαθρα με χάρτες σε qgis.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και το Ares ειναι παααααρα πολυ καλο, αλλα θελει $$...

Ειναι ενα παραδειγμα το οποιο πρεπει να ακολουθησει η LH και να βγαλει εκδοσεις για Mac και Linux...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Χωρίς υποστήριξη dwg και τα πολύ βασικά σε 2d σχεδίαση το freecad. Έχει δρόμο ακόμα. Γενικά το μόνο θέμα που έχω με τα σχεδιαστικά στο linux είναι η υποστήριξη γραμματοσειρών.

Οι περισσότεροι μου στέλνουν σχέδια που μάλλον έχουν κάνει σε windows. Έχω στήσει βέβαια και xp για ώρα ανάγκης με το δωρεάν nanocad (με σειριακό αριθμό που σου δίνουν κάθε χρόνο για να είμαστε και εντάξει) που κάνει τη δουλειά. Γενικά πάντως σε απλά σχέδια δεν έχω θέμα. Άλλωστε μπορεις να έχεις μόνο ένα με υποστήριξη dwg να κάνεις εκεί τη μετατροπή σε dxf και μετά να το πας σε όποιο άλλο σε βολεύει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 years later...

Χαιρετώ την κοινότητα, και εγώ με την σειρα μου θέλω να αποποιηθώ τα windows και εγκατέστησα την τελετυταία έκδοση του Linux mint σε ένα παλιό laptop με  επεξεργαστή Intel Centrino με 2 gb ram. Εκατέστησα όπως είναι λογικό την 32bit αρχιτεκτονική. Πάνω που πορώθηκα και λέω θα τα χρησιμοποιώ αποκλειστικά κατάλαβα ότι είμαι δέσμιος των windows και των επαγγελματικών πακέτων της 4Μ. Για να πώ την αλήθεια ούτε το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ 1.31 δεν μπόρεσα να εγκαταστήσω. Και ακόμα ψάχνομαι για ποιο σχεδιαστικό πρόγραμμα να μπορέσω να εγκαταστήσω για να δουλέψω. Να σημειωθεί οτι παρέχω υπηρεσίες σε ενα συναδελφο Πολ. Μηχανικο κάνοντας του τα σχέδια απο τα αυθαίρετα. Ενημερώστε με αν μπορείτε αν εσείς έχετε προσαρμοστεί και πώς. Δεν θέλω λύση στο πιάτο, απλώς κάποιες κατευθύνσεις. Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Με playonlinux, που χρησιμοποιεί τη μηχανή του wine είχα καταφέρει να εγκαταστήσω το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ και το ΤΕΚΤΟΝ (σχεδιαστικό) στο mint 13 MATE 32bit.

Σχεδιαστικά υπάρχουν αρκετά free στο linux, το librecad είναι καλό, ενώ και κάποιες παλιότερες εκδόσεις του autocad λειτουργούν με wine (δεν έχω κάνει δοκιμές). Το draftsight, που είναι αξιόλογο, νομίζω ότι πλέον βγαίνει μόνο σε 64bit.

 

Για τα προγράμματα της 4Μ δεν ξέρω. Αν δεν μπορείς με wine τότε θα πας αναγκαστικά σε λύση VM. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το virtualbox, αλλά έχει ένα θέμα με τα hardlock keys αν υπάρχουν (του ΤΕΚΤΟΝ δεν δούλευε καλά) 

Link to comment
Share on other sites

Με playonlinux, που χρησιμοποιεί τη μηχανή του wine είχα καταφέρει να εγκαταστήσω το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ και το ΤΕΚΤΟΝ (σχεδιαστικό) στο mint 13 MATE 32bit.

Σχεδιαστικά υπάρχουν αρκετά free στο linux, το librecad είναι καλό, ενώ και κάποιες παλιότερες εκδόσεις του autocad λειτουργούν με wine (δεν έχω κάνει δοκιμές). Το draftsight, που είναι αξιόλογο, νομίζω ότι πλέον βγαίνει μόνο σε 64bit.

 

Για τα προγράμματα της 4Μ δεν ξέρω. Αν δεν μπορείς με wine τότε θα πας αναγκαστικά σε λύση VM. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το virtualbox, αλλά έχει ένα θέμα με τα hardlock keys αν υπάρχουν (του ΤΕΚΤΟΝ δεν δούλευε καλά)

Με 2Gb ram ξεχνάει τα virtual machines...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για τους νέους συναδέλφους που θέλουν να στραφούν στο linux ως μια τελείως δωρεάν λύση προτείνω τα εξής:

  • Διανομή: OSGEO Live το οποίο είναι βασισμένο στο lubuntu και έχει όλα τα χαρτογραφικά GIS εγκατεστημένα (πχ qgis)
  • CAD (dwg): Draftsight εγγενως ή nanocad μέσω playonlinux ή wine (δεν είναι opensource είναι όμως δωρεάν)
  • CAD (dxf): Librecad, Archimedes, Freecad
  • 3d: Blender, K-3D, Art of Illusion
  • ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ: Εγκατάσταση μέσω του playonlinux με εγκατάσταση του dotnet2.0 υποχρεωτικά
  • Office: LibreOffice
  • Images: GIMP 2.8
  • GIS: qGIS, Saga GIS, Grass GIS
  • Cloud files: Owncloud (o server είναι έτοιμος στο osgeolive. Κάνετε απλή εγκατάσταση)
  • Server: apache2, php,mysql (είναι έτοιμα στο osgeolive)
  • FTP: vsftp (server), filezilla (client)
  • Print server: cups (είναι έτοιμα στο osgeolive, χρειάζονται επιπλέον driver αναλόγως του εκτυπωτή)
  • Multimedia: Audacity (επεξεργασία ήχου), vlc (βίντεο)
  • Remote access: Χ11VNC, Teamviewer (προσοχή: το teamviewer έχει εμπορικη άδεια πέραν της ελεύθερης για προσωπική χρήση).
  • Browser: Mozilla FIrefox, Chromium
  • Virtualization: Oracle virtualbox
  • Archives: 7-zip
  • Vector graphics: InkScape
  • Desktop Publishing: Scribus
  • Screen capture: CamStudio

Προτείνω τη δημιουργία ενός live DVD με λογισμικό για μηχανικούς προεγκατεστημένο (πχ wine, tee-kenak (χωρίς να έχει ενεργοποιηθεί), la-kenak, la-asfaleia, pixis, libreoffice, qgis, blender, librecad, gimp κατ' ελάχιστο). Μπορούμε να προσθέσουμε xls ανά κατηγορία σε ένα φάκελο όπως έχουν ανέβει εδώ και να διανείμουμε μια έκδοση ως michanikos αν σας αρέσει ως ιδέα.

Edited by Sw0rdf1sh
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.