Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θερμομονωτικά πάνελ (panels) και υδατοστεγανότητα


sundance

Recommended Posts

σε περιπτωση επικαλυψης στεγης με θερμομονωτικα πανελ (παχους 5 εκ),απαιτειται η τοποθετηση μεμβρανης και αν ναι,που τοποθετειται και τι είδους?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες μεμβράνη τι ακριβώς εννοείς; Αν χρησιμοποιήσεις θερμομονωτικά πανελ, πώς θα εξασφαλίσεις την στεγάνωση;

 

Νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ...

 

Όσο για την θέση...Η στεγάνωση θα πρέπει να προστατεύει την θερμομόνωση...

Link to comment
Share on other sites

Το ποια panels μπορούν να χρησιμοποιηθούν για επικάλυψη στέγης είναι σε θέση να το προτείνει η εκάστοτε εταιρεία - δεν κάνουν όλα για την ίδια δουλειά. Από εκεί και πέρα οι αρχιτεκτονικές επιλογές καθορίζουν και τα άλλα δεδομένα (π.χ. σε ''έντονες'' κλίσεις η κατασκευή είναι εκ φύσεως στεγανή).

 

Θεωρητικά βέβαια τα όποια κενά στα σημεία συναρμογής μπορεί να καλυφθούν με σιλικόνες, αλλά η ενδελεχής συζήτηση με εταιρεία/συνεργείο είναι απαραίτητη!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα μέγιστο μήκος που βγαίνουν τα panel (12-15 m νομίζω, ρώτησε μια εταιρία). Αν είσαι κάτω από αυτό το μήκος έχεις να ανησυχείς για τον κορφιά στο ένα άκρο και την ένωση με την υδροροή. Στον κορφιά μπαίνει ένα ειδικό τεμάχιο και στην ένωση με την υδροροή ίσως να μην χρειάζεται και τίποτα, δεν ξέρω.

Αλλά η ερώτηση ακούγεται λίγο περίεργη και πιστεύω ότι κάτι άλλο θέλεις να ρωτήσεις οπότε διευκρίνησε σε παρακαλώ. Μήπως θέλεις να βάλεις πανέλο με επικάλυψη λαμαρίνας από την μια πλευρά μόνο λόγω χαμηλών κλίσεων ή καμπύλης στέγης για παράδειγμα;;;

Link to comment
Share on other sites

εθεσα εντελως λανθασμενα την ερωτηση αλλα με καλυψατε πληρως.

 

κανονικα επρεπε να ρωτησω πως προστατευεται η θερμομονωση των πανελ απο τυχον διαρροες-λαθος συναρμογες μεταξυ των.

 

σας ευχαριστω!

 

ΥΓ.εχω διαβασει αρκετα πανω στο θεμα,αλλα επειδη δεν εχω καποια επιχειρηματα να ρωτησω:

 

στεγη με ζευκτα,θερμη μεχρι ενος υψους μιας και προκειται για σοφιτα,πετσωμα και απο πανω τα πανελ.

 

εχει κανενα νοημα να βαλω πισσοχαρτο ή καποια αλλη μεμβρανη αναμεσα απο το πετσωμα και τα πανελ?

Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω θα κάνεις ένα διόροφο κτίριο με σοφίτα από μεταλλικό σκελετό και θα έχεις πέτσωμα κάτω από το πάνελ πολυουρεθάνης που θα παίζει τον ρόλο της επικάλυψης. Και ρωτάς αν θα πρέπει να μπει πισόχαρτο μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

προκειται για υπαρχον κτιριο με ξυλινα ζευκτα,με σοφιτα σε ορεινο μερος οπου θα ξηλωθουν τα κεραμιδια και θα μπουν πανελ.

 

διριχτη στεγη με κλιση ~40 μοιρες!ριχνει πολυ χιονι εκει πανω...

Link to comment
Share on other sites

Αν η κλίση είναι αρκετή για τα panels που θα επιλέξεις, όχι, δε θα χρειαστεί τίποτα. Αλλά βέβαια εξαρτάται από τον τύπο και τον τρόπο τοποθέτησης που θα προτείνει η όποια εταιρεία. Επειδή κάποτε το έψαξα, οι προδιαγραφές διαφέρουν ανά ''μάρκα'' για αυτό επιμένω στην πληροφόρηση από τις εταιρείες.

 

Έχω διορθώσει και τον τίτλο λίγο...

Link to comment
Share on other sites

προκειται για υπαρχον κτιριο με ξυλινα ζευκτα,με σοφιτα σε ορεινο μερος οπου θα ξηλωθουν τα κεραμιδια και θα μπουν πανελ.

 

Αυτό τώρα, από αρχιτεκτονική - αισθητική άποψη στέκει;;; Μήπως είναι τίποτα ειδικά πάνελ;; ΕΠΑΕ προφανώς δεν θα περνάει πάντως.

Link to comment
Share on other sites

αν είναι πάνελ με προφιλ κεραμίδι δεν θα αλλάξει πολύ η αισθητική. πιστεύω ότι είναι προεραιτικό το ασφαλτόπανο. Μόνο σε περίπτωση σοβαρής κακοτεχνίας θα έχει διαρροή από το πάνελ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.