Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μόνωση ταράτσας (δώματος)


harristheo

Recommended Posts

παράδειγμα και υπάρχουν πολλές μεμβράνες εκτός αυτής που βλέπουμε. Το μ στην συγκεκριμένη είναι 20000. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις αλλα με μεγάλο κόστος υπάρχει μεμβράνη με μ 5000.

 

Οι ειδικές περιπτώσεις είναι συνήθως κολυμβητήρια (Οχι στην Ελλάδα!!!!!!!!! στην Ελλάδα θα δούμε τα ταβάνια να στάζουν)

post-25466-0-68932500-1384189049_thumb.jpg

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 193
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν το γνώριζα. Αν και είχα εκπαιδευτεί στην Ελβετία στις μεμβράνες που παρήγαγαν και έχω εφαρμόσει σε έργα εδώ στην Ελλάδα.

Edited by Μαυρουλέας
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ρωτάτε για τα autoclaved fibre cement board

 

τα πλέον γνωστά είναι http://www.wehrhahn.de/en/pdf/Infomappe_FZ_engl_Sektion_A.pdf

 

δηλαδή πάλι οι Γερμανοί  :confused:  επειδή όμως θέλω να τους κάνω χαλάστρα θα βάλω διπλή τσιμεντοσανίδα εξωτερικού χώρου με διαπνοή.  Θα περάσω την μεμβράνη PVC θα βάλω απο πάνω πλάκες πεζοδρομίου 40χ40χ3,5 με εύκαμπτους αρμούς 1 εκ, θα τους περάσω με κρυσταλλοποιητή και μετα βάλτε οτι θέλετε απο επάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επαναφέρω το θέμα.

 

Στη πατρικό μου κάναμε θερμοϋγρομόνωση μέσω του εξοικονομώ. Πολυουρεθάνη-ελαφρομπετό-ασφαλτόπανο. Τη κλασσική χρόνια λύση. Καλή ή κακή, στη πράξη λειτουργεί. (και με εξηλασμένη αντί πολυουρεθάνης, θα βγαινε και φθηνότερα)

 

Ενδέχεται να κάνω θερμοϋγρομόνωση και σε 2η οικία. Να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό που δεν θα ξεφύγει σε κόστος όμως; Τι έχετε να προτείνετε; Τι είναι σήμερα δοκιμασμένο στη πράξη;

 

Υ.Γ. τονίζω πως το δώμα θα'ναι μή βατό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Είμαι νέα στην παρέα και θα ήθελα μια πληροφορία μιας που ετοιμάζομαι να χτίσω. Έχω ένα υπόγειο 25τμ και ο μηχανικός μου μου είπε ότι για την μόνωση θα χρειαστώ γύρω στις 15.000 ευρώ για να το τελειώσω, πλακάκια κλπ (θέλω να το κάνω ένα χώρο παιχνιδιού για τον μικρό μου). Υπάρχει τρόπος να το κάνω πιο οικονομικά? ΣΗΜ: δεν υπάρχει ίχνος υγρασίας . Ευχαριστώ

Edited by pery
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Μια ερώτηση αν κάποιος συνάδελφος εχει άποψη...

 

Ποιό το κόστος της θερμοπλαστικής στεγανωτικής μεμβράνης πολυολεφίνης; μιλώ για το φθηνότερο προϊόν, πχ Austroplan FH.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Νεα ερώτηση. Μονος ρωτάω, μόνος απαντώ!

 

Λοιπόν, σκέφτομαι να εντάξω τη 2η οικία στο εξοικονομώ.

 

Το σπίτι έχει άδεια του 99', οι ρύσεις στο δώμα είναι αριστες, χωρίς λιμνάζοντα νερά, βρύα,λειχήνες και συναφή.

 

Σκέφτομαι το εξής: κατευθείαν υγρομόνωση με ασφαλτόπανο. Επειτα πλάκες εξηλασμένης. Κι τελική στρώση γαρμπίλι αμμοληψίας κάποια Χ εκ.

 

Είναι σωστή η σκέψη μου; Στη πε΄ριπτωση του εξοικονομώ...Που ακριβώς θα βρούμε iso για το γαρμπίλι αμμοληψίας ;;; (οχι πως παίζει ρόλο τζάμπα θα μου βγεί).

 

Τονίζω πως ΔΕΝ θελω βατό δάπεδο σε αυτή τη φάση, εξού και το γαρμπίλι.

Link to comment
Share on other sites

Πιστοποιητικά πηγαίνουμε για όσα απαιτείται βάσει νομοθεσίας να έχουν...

Αλλά άμα βρεις για το γαρμπιλι θα σε παραδεχτώ!!

Link to comment
Share on other sites

Πες τώρα για το σκεπτικό της μόνωσης και το άλλο εύκολο είναι! (μεταξύ σοβαρού κι αστείου ζητήθηκε πιστοποιητικό για την άμμο ποταμού σε έργο ΕΣΠΑ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.