Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντιστάθμιση ισχύος και εξοικονόμηση ενέργειας -μειωμένες απώλειες στον αγωγό εισόδου


tzouliano

Recommended Posts

Δεν κάνω νέο θέμα για αντιστάθμιση κλπ.

 

Σε εργοστάσιο που λειτουργεί 6 μήνες το χρόνο με παροχή Νο5, είδα λογαριασμό με συνφ 0,59. Αναμένω λογαριασμούς όλου του έτους ώστε να πάρω έναν μέσο όρο. Οι τύποι που έχω για τον υπολογισμό πυκνωτών διόρθωσης απαιτούν να γνωρίζουμε την ισχύ του φορτίου. Πράγμα αδύνατον για το λόγο του οτι δεν υπάρχει όργανο μέτρησης της πραγματικής ισχύος και μη πρόσβασης στα χαρακτηριστικά των κινητήρων. 

 

Υπάρχει κάποιος "μπούσουλας" υπολογισμού των πυκνωτών βάση του τιμολογίου ΔΕΗ; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα.

Αν δεν γνωρίζεις την ισχύ, μπορείς να τη δεις στο λογαριασμό της ΔΕΗ ως Καταμετρηθείσα Ωριαία Μέγιστη Ζήτηση (ΚΜΖ) εντός της περιόδου κατανάλωσης. Αυτή ισχύς προφανώς δεν είναι η εγκατεστημένη αλλά η μέγιστη λειτουργίας που έχει εμφανιστεί.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο εκκαθαριστικους, εναν εντος του κυκλου λειτουργιας με μεγαλη κατανάλωση, ο οποίος εχει κοντα 6000KWh με μεγιστη ζήτηση 34kW και συνφ 0.48 και εναν ακομα λιγο πριν μπούνε σε πληρη λειτουργια με 200KWh, μεγιστη ζητηση 64kW και συνφ 0.59. Η μέγιστη ζητηση των 64kW μου φαινεται πιο λογικη. Τα μηχανηματα δουλευουν κατα 90% ολα μαζί.

 

Τι αλλο πρεπει να δω; Στον λογαριασμο πως ακριβως μετριεται το "προστιμο" της ΔΕΗ λογω χαμηλού συνφ;

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Edited by Sdi
Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα, αν θέλεις βέβαια, να ανεβάσεις τον λογαριασμό των 6000kWh, με σβησμένα προφανώς τα προσωπικά δεδομένα. Θα διευκολύνεις τη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Στο παράρτημα του επισυναπτόμενου σελίδα γράφει τον τύπο που υπολογίζεται η Χρέωση Χρήσης Δικτύου Διανομής. Άρα όσο περισσότερο προς το 1 είναι το συνφ τόσο λιγότερο πληρώνεις στη χρέωση ενέργειας. Εσύ τώρα χονδρικά με συνφ 0,48 πληρώνεις διπλάσια (1/0,48)την καταμετρηθεισα απορροφήμενη ενέργεια.

Άρα με 6000kWh*0,0167€/kWh/0,48=208,75€ μόνο για την ενέργεια.

Αν είχες συνφ 0,95 τότε θα πλήρωνες 6000kWh*0,0167€/kWh/0,95=105,47€.

Λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω γλυτώνεις περί τα 100€ για μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο.

Αυτός είναι ένας γρήγορος και πρόχειρος υπολογισμός.

Υπό ΚΣ εφόσον γνωρίζεις στοιχεία κινητήρων, πότε λειτουργούν, κλπ και με τη χρήση ενός αναλυτή ενέργειας ώστε να έχεις μια καμπύλη φορτίου και γνώση των μεγέθων της ισχύος υπολογίζεις την αντιστάθμιση που θα χρειαστείς (αν θα είναι τοπική ή κεντρική, στατική ή μεταβλητή κλπ), αρμονικές ρευμάτων κλπ ώστε να μπορείς να προδιαγράψεις με ορθά στοιχεία τον πίνακα αντιστάθμισης αλλά και για να κάνεις μια οικονομτεχνική μελέτη για να δεις πότε θα αποσβεστεί.

xt oikia eppagge.pdf

Edited by stet
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι το link που οδηγεί στην σελίδα του λογαριασμού με τα περισσότερα, όπως μου το έστειλε ο ενδιαφερόμενος. Τιμολόγιο Γ22.

 

Όντως, με αναλυτή ενέργειας θα γινόταν σωστή (και ευκολότερα) η δουλειά. Όμως τώρα έχω αυτά τα λίγα. 

 

Συμβουλευόμενος αυτό το site, το πάω λίγο ανάποδα. Η Νο5 έχει 125Α γενικές. Χωρίς να μετρήσω Α (κακώς) θεωρώ οτι δουλεύει στο μέγιστο, 125Α, συνεχώς. Με συνφ 0.5 στο μέγιστο της έντασης έχουμε μια ενεργό ισχύ ~42kW. Προσπαθώντας λοιπόν να διορθώσουμε το συνφ στο 0.9 με 42kW ενεργό ισχύ μας βγάζει ενα αποτέλεσμα απαιτούμενων πυκνωτών 53 kVAr. Είναι σωστή η σκέψη μου;

Link to comment
Share on other sites

Σωστός είναι ο υπολογισμός σου.P=sqrt3*400*125*0,5 =..., Q=P(tanφ1-tanφ2)

Αλλά η παραδοχή σε οδηγεί σε μεγαλύτερο μέγεθος ισχύος αντιστάθμισης άρα και κόστους κατασκευής του πίνακα αντιστάθμισης.

 

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μια αντισταθμιση 50 kVAr θα ειναι overkill;

 

Καταλαβαίνω οτι χρειαζεται εμπειρία στο θεμα αυτο γιατι οι τύποι και τα βιβλια μιλάνε για το ιδανικό.

Edited by Sdi
Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου να πάρεις καμιά οικονομική προσφορά για πίνακα αντιστάθμισης 50kvar, να δεις την τάξη μεγέθους της δαπάνης και από εκεί και πέρα βλέπεις πως συνεχίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Η εγκατάστασή σου, που δουλεύει, με πολύ χαμηλό ΣΙ, δείχνει ότι, ή υπάρχει υπερδιαστασιόλογηση των κινητήρων, ή το φορτίο στην τρέχουσα φάση της γραμμή παραγωγής είναι πολύ μικρότερο του αρχικά προβλεπόμενου. Επομένως, εκτός από το χαμηλό συνφ, έχεις και κακή απόδοση των κινητήρων και απώλειες στις ηλεκτρικές γραμμές [με άλλα λόγια, ανά μονάδα προιόντος της επιχειρηματικής μονάδας, έχεις μεγάλη ενεργειακή σπατάλη].

Για το θέμα της επιλογής των κατάλληλων πυκνωτών: Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να τον κάνεις με την μέση μέγιστη ισχύ Ρμ, κι όχι με την ΚΜΖ του λογαριασμού, χωρίς το τελευταίο να είναι και λάθος επιλογή, δεδομένου του σχετικά μικρού μεγέθους της εγκατάστασης. Αν υπάρχει σταθερότητα στην γραμμή παραγωγής, ένας λογαριασμός της ΔΕΗ σε φτάνει για να βγάλεις συμπέρασμα. Αν όχι, χρειάζεσαι περισσότερους, καλύτερα όλους. Από την μέση ημερήσια κατανάλωση ενέργειας μπορεί να οδηγηθείς στην Ρμ, υποθέτοντας ένα σενάριο καμπύλης φορτίου [π.χ., 8 ώρες την ημέρα ισχύ Ρμ, 16 ώρες 0,1Ρμ, ή και κάποιο περισσότερο σύνθετο]. Τη διόρθωση δεν υπάρχει λόγος να την οδηγήσεις πάνω από το συνφ=0,95.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.