Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τι προσμετράται στον όγκο;


Recommended Posts

Καλά θα μου πείτε τώρα, διάβασε τον ΓΟΚ.....

 

αλλά έχω μια περίπτωση όπου έχω ξεζουμιστεί πολλές μέρες να φέρω δόμηση, κάλυψη, ΗΧ κλπ στα όρια (τσίτα όμως) και ξαφνικά υπολογίζω συντελεστή όγκου και παθαίνω σοκ!!!

 

Εδώ θέλω να μπούνε οι κολπατζήδες:

 

Σε τριώροφη με υπόγειο (υπερυψωμένο 1.50μ) και στέγη, μετράω:

-όλη την δόμηση και ΗΧ επί το ύψος (εννοείται)

-το υπόγειο επί 1.50 (μήπως όχι;)

-τη στέγη (δίρριχτη άρα εμβαδόν επί ύψος διά 2) και

-έναν ισόγειο χώρο στάθμευσης.....

 

Υπάρχει καμμιά ελπίδα να μην μετράει τίποτα από αυτά;

Τα μη προσμετρούμενα στη δόμηση τετραγωνικά του κλιμακοστασίου (λόγω χρήσης μεγαλύτερων διαστάσεων.. κλπ) τα μετράω κανονικά στον όγκο, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Στον όγκο προσμετράται ότι βρίσκεται εκτός του εδάφους (διαμορφωμένο ή φυσικό) εκτός από την περίπτωση που έχεις πυλωτή όπου δεν προσμετράται ο όγκος του χώρου της εισόδου (κλιμακοστάσιο, ανελκυστήρας κλπ) στο επίπεδο της πυλωτής.

 

Επομένως όλα όσα αναφέρεις προσμετρώνται στον όγκο:

-Δόμηση + ΗΧ επί το ύψος τους,

-Tο υπόγειο επί όσο ύψος βρίσκεται εκτός εδάφους,

-Για τη στέγη δεν είμαι σίγουρος αν είναι 1/2*επιφάνεια ή 2/3*επιφάνεια.

-Όταν λες ισόγειο χώρο στάθμευσης, τι εννοείς κλειστό ή ανοιχτό?

 

Σαν ύψος ορόφων (μικτό) τι έχεις βάλει?

Σε περίπτωση που το έχεις 3,00μ μπορείς να το κατεβάσεις οριακά μέχρι 2,60μ (=2,40μ (καθαρό) + 0,15μ (πάχος πλάκας) + 0,05 (επιστρώσεις) και δοκοί με κρέμαση 0,55μ) και κοίτα μήπως σου βγει ο όγκος.

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχω βάλει 3μ αλλά θέλω να φτάσω και το μέγιστο ύψος στην τσίτα...

 

Αν έχω εσοχή στο κτήριο μεγαλύτερη από 1.20 (μετράει στην κάλυψη) μετράει και στον όγκο τίποτα;;; :shock:

Link to comment
Share on other sites

Η εσοχή που αναφέρεις προσμετράται στον σ.ο. καθώς στο ΓΟΚ αναφέρει:

 

"Για τον υπολογισμό του πραγματοποιούμενου σ.ο., λαμβάνεται .... ο όγκος όσων ακάλυπτων χώρων προσμετρώνται στην κάλυψη".

 

Για να σε μπορέσεις να είσαι νόμιμος στην άδεια θα πρέπει να υποχωρήσεις κάπου καθώς δεν μπορούν να βγουν όλα στα όρια. Εγω θα σου έλεγα να μειώσεις το ύψος των ορόφων (μέχρι 2,60μ όπως αναφέρω παραπάνω) για να μην έχεις υπέρβαση του όγκου.

Link to comment
Share on other sites

Ο σ.ο. για κτίρια ύψους μέχρι 8,50 μ και για βιοκλιματικά κτίρια ανεξαρτήτως ύψους είναι σ.ο. = 5,0 χ σ.δ., για δε όλα τα άλλα κτίρια σ.ο. = 4,5 χ σ.δ.

στο σ.ο. προσμετρούν :

- οι κλειστοί χώροι,

- ημιυπαίθριοι χώροι

- ο όγκος των ακαλύπτων χώρων που προσμετρούν στην κάλυψη (όπως φωταγωγοί)

στο σ.ο. δεν προσμετρούν :

- ο χώρος επί υποστηλωμάτων (Pilotis),

- ο όροφος των ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων (υφισταμένων ή υπό ανέγερση με νόμιμη οικοδομικη άδεια),

- η παροδια στοά,

- το 50% της υποχρεωτικής εσωτερικής στοάς της παρ. 6 του άρθρου 12, όταν η επιφάνεια της δεν προσμετρά στον σ.δ.,

- οι χώροι ιβ και ιε της παρ. 1Β του άρθρου 7.

 

Δυστυχώς οι εσοχές στον όγκο του κτηρίου μετράνε και στη δόμηση και στον όγκο όταν είναι μικρότερες του Δ (βέβαια για φωταγωγούς το ελάχιστο είναι το 1,20 για εξαίρεση από δόμηση μόνο...υπάρχει σχετική δημοσίευση για τους φωταγωγούς).

 

Ξανατσέκαρε το σ.ο. μήπως σου υπολογίστηκε λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα την γ.... που λέει και το ανέκδοτο

 

σορρυ για την έκφραση.... αλλά εκεί που είχα υπέρβαση 200 κυβικά και είχα αρχίσει να θάβω υπόγεια και να μειώνω ορόφους, τώρα έχω άλλα 70-80 κυβικά....

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που σε σώνει είναι αν η στέγη είναι υποχρεωτική με βάση τους όρους δόμησης της περιοχής.

 

Αν ναι, τότε ο όγκος της στέγης, δεν προσμετράται στο υπολογισμό του όγκου.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος 'Αγγελε για αυτό ? Δουλεύω σε περιοχές με υποχρεωτική τη στέγη και πάντα την υπολογίζω στον όγκο και ποτέ δεν μου είπαν σε καμιά από τις πολεοδομίες πως αυτό είναι λάθος . Μπορείς να ανεβάσεις τη διάταξη που αναφέρει πως ο όγκος της στέγης,όταν είναι υποχρεωτική , δεν προσμετράται στο υπολογισμό του όγκου ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω φάει μία ώρα τώρα και δεν το βρίσκω... αν και οι εγκύκλιοι της ΔΟΚΚ είναι δεσεύρετοι μέσω Internet.

 

Θα το ξαναψάξω και υπόσχομαι να επανέλθω.

 

P.S.Έχω περάσει άδεια με αυτό το αιτιολογικό πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ο Άγγελος αυτή τη φορά έχει δίκιο..... :lol: :lol:

 

Παραθέτω το εξής που ίσως πολλοί δεν ξέραμε :

 

>ΥΠΕΧΩΔΕ 25927/6237/Εγκ. 55/84 : [b]"Τροποποίηση της παρ. 4 της 125/83 εγκυκλίου"  [/b]


Η παρ. 4 της εγκυκλίου 125/83 τροποποιείται ως εξής: 
"4.  Η κατασκευή στέγης σε οποιοδήποτε κτίριο αυξάνει ανάλογα τον όγκο αυτού, αντίθετα δεν αυξάνεται ο όγκος του κτιρίου όταν η κατασκευή στέγης επιβάλλεται από ειδικές πολεοδομικές διατάξεις και με την προυπόθεση ότι στο χώρο κάτω από την στέγη δεν περιλαμβάνεται καμμία χρήση".

 

και παρακάτω παραθέτω τι τροποποιούσε η παραπάνω εγκύκλιος

 

>ΥΠΕΧΩΔΕ 56761/12241/Εγκ. 125/83 : "Διευκρινίσεις της υπ. αριθμ. 54181/11231/83 αποφάσεως "περί καθορισμού τιμών μονάδος όγκου οικοδομών"  


1. Στην επιφάνεια των κατοικιών (μονοκατοικίας, διπλοκατοικίας, διαμερίσματος) δεν προσμετρώνται οι κοινόχρηστοι χώροι του κτιρίου, καθώς και οι φωταγωγοί, για την ένταξή τους σε αντίστοιχη κατηγορία τιμής μονάδος. 
2. Στις περιπτώσεις κτιρίων με μικτή χρήση, ο υπολογισμός της δαπάνης θα γίνεται με την κατηγορία των χώρων που έχουν τον μεγαλύτερο σχετικό όγκο. 
3. Το ευεργέτημα της μειωμένης τιμής των 1.000 δρχ. ανά μ3 που αναφέρεται στην 5η κατηγορία της απόφασης, παρέχεται στους μόνιμους κατοίκους των οικισμών (Βεβαίωση Προέδρου), με πληθυσμό κάτων των 2.000 κατοίκων. 
Σε διαφορετική περίπτωση εφαρμόζεται ανάλογα η απόφαση  
54181/11231/83.

4. Σε κάθε περίπτωση στον όγκο του κτιρίου υπολογίζεται και η στέγη του. 

5. Η δαπάνη για κάθε είδος εγκατάστασης είναι χωριστή και αναφέρεται στα τμήματα του κτιρίου που εξυπηρετεί. 'Οσον αφορά τα δικαιώματα υπογραφής και σύνταξης των μελετών, διευκρινίζουμε ότι: 

Δικαίωμα εκπόνησης μελέτης απλών εγκαταστάσεων, πέρα από τους Μηχανολόγους - Ηλεκτρολόγους έχουν και διπλωματούχοι ανωτάτης σχολής άλλων ειδικοτήτων μηχανικοί. 
Απλές μηχανολογικές εγκαταστάσεις, σύμφωνα με το από 16.3.50 Β.Δ., 17.12.53 Β.Δ. και το 905/75 Π.Δ. θεωρούνται: 
α) 'Οταν δεν έχουν συνολική κινητήριο ισχύ μεγαλύτερη των 50 ΗΡ χωρίς την εφεδρική. 
β) 'Οταν δεν διαθέτουν ατμολέβητα μεγαλύτερο της Γ' κατηγορίας σύμφωνα με τις διατάξεις του από 20.11.1911 Β.Δ. "περί ατμολεβήτων". 
γ) 'Οταν η αξία της μηχανολογικής εγκατάστασης δεν είναι μεγαλύτερη του 1.000.000 δρχ. 
δ) 'Οταν η ποσότητα των αποθηκευόμενων υγρών καυσίμων δεν είναι μεγαλύτερη των 10 τόνων. 
ε) 'Οταν το μέγεθος της εγκατάστασης κεντρικής θέρμανσης δεν είναι μεγαλύτερη των 40.000 θερμομονάδων. 
στ)'Οταν πρόκειται για κοινά καμίνια διακοπτόμενης λειτουργίας (ασβεστοκάμινοι, καμίνια στεγνώματος ή απόσταξης ξύλων, ψησίματος δομικών υλικών κλπ.) όπως φούρνοι αρτοποιίας. 
Σημειώνεται ότι αν κάποια από τις απλές μηχανολογικές εγκαταστάσεις υπερβαίνει τα ανωτέρω όρια η μελέτη αυτής και μόνο της εγκατάστασης συντάσσεται και υπογράφεται υπό Μηχανολόγο - Ηλεκτρολόγο. Με το α' εδάφιο αυτής της παρ. εννοείται ότι σε περιπτώσεις κτιρίων που ορισμένοι χώροι εξυπηρετούνται από μια εγκατάσταση και άλλοι όχι, τότε ο υπολογισμός της δαπάνης της εγκατάστασης αυτής περιορίζεται στον όγκο των αντίστοιχων χώρων που εξυπηρετούνται. Για παράδειγμα σε κτίρια κατοικιών με υπόγεια γκαράζ η δαπάνη για τη μελέτη θέρμανσης υπολογίζεται μόνο για τις κατοικίες και η δαπάνη για τη μελέτη πυροπροστασίας υπολογίζεται μόνο για τα γκαράζ εφόσον γίνονται αντίστοιχες μελέτες. 
6.Με σχετικό Δ/γμα του Υ.Δ.Ε. σε συνδυασμό με Δ/γμα του νέου τρόπου έκδοσης οικοδομικών αδειών (ΦΕΚ 394 Δ') προβλέπεται η κατάθεση στη Τράπεζα της αμοιβής επίβλεψης. 
Διευκρινίζεται ότι στην αμοιβή επίβλεψης περιλαμβάνεται και το ποσοστό 40% που προβλέπεται από το άρθρο 94 του Π.Δ. 696/74.
7α.Προσθήκη οικοδομής για τον υπολογισμό των αμοιβών θεωρείται η επέκταση, οριζόντια ή σε ύψος στην υπάρχουσα οικοδομή, ανεξάρτητα αν η οικοδομή που υπάρχει και αυτή που προστίθεται αποτελούν ή όχι ένα σύνολο λειτουργικά. 
β.Στην περίπτωση της παρ. 7α, εφόσον η προσθήκη γίνεται σε κτίριο που ο υπολογισμός της δαπάνης έγινε με τις παλιές διατάξεις τότε ο υπολογισμός της δαπάνης για την προσθήκη θα γίνεται με την αντίστοιχη κατηγορία που αναφέρεται στην επιφάνεια μόνο της προσθήκης. Αν η προσθήκη γίνεται σε κτίριο που ο υπολογισμός της δαπάνης έγινε με τις τιμές της απόφασης 54181/11231/83 εφόσον η προσθήκη αλλάξει την ένταξη σε κατηγορία προς τα άνω, θα γίνεται υπολογισμός της συμβατικής δαπάνης με το συνολικό όγκο του κτίσματος (παλαιό και νέο) με την τιμή μονάδος της μεγαλύτερης κατηγορίας από την οποία θα αφαιρείται η αρχική δαπάνη. Με βάση αυτή τη δαπάνη θα υπολογίζονται οι διάφορες εισφορές, όχι όμως και η αμοιβή των μελετητών που θα υπολογίζεται με βάση τη συμβατική δαπάνη μόνο της προσθήκης. Εφόσον η προσθήκη αλλάξει την ένταξη σε κατηγορία προς τα κάτω ο υπολογισμός της δαπάνης θα γίνεται με την αντίστοιχη κατηγορία που αναφέρεται στην επιφάνεια μόνο της προσθήκης αν πρόκειται για νέα άδεια. Θα γίνεται όμως ο συμψηφισμός όταν η προσθήκη χορηγείται με αναθεώρηση της αρχικής άδειας. 
γ)Δεν θεωρείται προσθήκη η οικοδομή που κτίζεται σε απόσταση από τις άλλες οικοδομές που τυχόν υπάρχουν στο ίδιο οικόπεδο. 
Τέλος, ορίζεται όπως κατ' εφαρμογή της παρ. 2 του άρθρου 104 του Π.Δ. 696/74 (ΦΕΚ 30 Α') "περί αμοιβών μηχανικών" η αμοιβή μελέτης να καταβάλλεται πριν από την υποβολή της συνταχθείσης μελέτης για έκδοση άδειας.  

 

 

ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ.

 

1) υποχρεωτική επιβολή στέγης

 

Ειδικός πολεοδομικός όρος εννοείται η υποχρεωτική επιβολή της στέγης. Εντάξει ρε κράτος να ΒΑΛΩ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΣΤΕΓΗ, αλλά μην το θες και να μετράει στον όγκο (αν δεν είναι κυριας χρήσης βέβαια). Εγώ δεν ήθελα....εσύ ήθελες......

 

2) όχι κύρια χρήση κάτω από τη στέγη.

 

=> ΟΧΙ ΠΡΟΣΜΕΤΡΗΣΗ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΕΓΗ ΚΑΙ ΕΩς ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΟΡΟΦΗΣ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΟΡΟΦΟΥ ΚΥΡΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ.

 

Εγώ πάντως θα το χρησιμοποιήσω στο Γέρακα που έχω νεόδμητο και θέλω να αποφύγω τα 800μ3 :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.