Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι προσμετράται στον όγκο;


Recommended Posts

Ωραιότατα!!!!Ευχαριστώ και τον 'Αγγελο που το πρωτοανέφερε και τον Τheo που βρήκε τη διάταξη !!!!!!! :D :D Δεν το γνωρίζουν πάντως πολλοί ούτε ελεύθεροι επαγγελματίες ούτε μηχανικοί Πολεοδομιών . Από την Πολεοδομία Παλλήνης Τheo κάθε φορά που είχα στέγη υποχρεωτική μου το συνυπολόγιζαν στον όγκο . Να δούμε τώρα τι θα κάνουν με το που θα τους δείξουμε το τι πραγματικά ισχύει ... :shock: :???:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Χάρη . Θα σε τοποθετήσουμε και στην ανίχνευση του φύλου του κάθε μηχανικού αφού ήδη τα πρώτα δείγματα γραφής σου είναι θετικά .

Link to comment
Share on other sites

Έ κάπου κάπου έχω και εγώ δίκιο ε? Α ρε Theo xaxaxa

 

***********************

 

A! Ξεχάστηκα

 

Παρακαλώ adadim Smile

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα είναι η πρώτη μου επαφή με το forum!!Καλως σας βρήκα λοιπόν!!!

 

Κοίταξα τις εγκυκλίους και είδα ότι αφορούν τις αμοιβές και όχι το ΓΟΚ. Πιστεύω κι εγώ πως η στέγη όταν επιβάλλεται δεν πρέπει να προσμετράται κυρίως γιατί στον όγκο προσμετρούνται χώροι (κύριοι, βοηθητικοί, ημιυπαίθριοι) και όχι κατασκευές πάνω από το κτίριο (όπως είναι η στέγη βάση ΓΟΚ).

 

Παρακαλώ ενημερώστε μας όσοι πήγατε στις πολεοδομίες με την εγκύκλιο

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω με όλους: Η εγκύκλιος αυτή αφορά στον πάλαι ποτέ ογκομετρικό προϋπολογισμό για τις αμοιβές, όπου υπολόγιζαν τον όγκο και βάσει αυτού έβγαιναν οι αμοιβές (μεθοδολογία που, ως γνωστόν, άλλαξε στα τέλη της δεκαετίας του ΄80, για να έρθει το σημερινό εμβαδομετρικό σύστημα). Οπότε η Εγκύκλιος λέει ότι «ο όγκος της στέγης δεν συνυπολογίζεται όταν είναι υποχρεωτική από ειδικούς όρους δόμησης». Αλλά η όλη Εγκύκλιος αναφέρεται στις αμοιβές.

 

Και όντως, μία ερώτηση σε παλιό μηχανικό, παίρνει την απάντηση ότι πράγματι, ο όγκος της στέγης τω καιρώ εκείνω δεν λαμβάνονταν υπόψη στον ογκομετρικό προϋπολογισμό.

 

Σε πολεοδομίες Κοζάνης και Φλώρινας, όπου πολύ συχνά η στέγη επιβάλλεται υποχρεωτικά, δεν συνέβη ποτέ να μας επιτρέψουν τη μη συμπερίληψή της στον όγκο (από πολεοδομικής απόψεως), ούτε άκουσα ποτέ να κυκλοφορεί κάτι τέτοιο.

 

Άλλωστε, όταν έχουμε ισόγειο επί εδάφους υπερυψωμένου, ο όγκος του μπαζώματος προσμετράται, και ας μην υπάρχει κάποιος χώρος εκεί. Γιατί να μην μετράει και η κατασκευή της στέγης;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα jimmy δεν μου μετρησαν ποτε τον ογκο του μπαζωματος γυρω απο το ισογειο. Ξεκινα απο το τελικο διαμορφουμενο εδαφος και πανω να μετραει. Κανεις αλλος?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εννοείται ότι έχεις δίκιο, απλά εννοώ την περίπτωση που το δάπεδο ισογείου είναι υπερυψωμένο (εγκιβωτισμένο μέσα σε περιμετρικά τοιχώματα), οπότε το τελικά διαμορφωμένο έδαφος είναι πιο κάτω από το ισόγειο, οπότε το ύψος είναι π.χ. 4 μ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.