Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μετατροπή από HATT σε ΕΓΣΑ 87


georgear

Recommended Posts

Καλησπέρα

Βλέπω τα ίδια προβλήματα παντού και για αυτό δε θα αργήσω

 

Εχω ένα τριγωνομετρικό της ΓΥΣ στο οποίο έχω συντεταγμένες:

 

-Σε μικρο    hatt X = -1389.760     Y = 6526.550 με φ=40,33  λ= - 1,57

-Σε μεγάλο  hatt X =-18316.557    Y =-15656.835 με φ=40,45  λ= - 1,45

-Σε ΕΓΣΑ87       X =309670.317    Y = 4497556.733

Ανήκουν στο 50αρη (315  ΠΥΡΓΟΙ) και βρίσκεται στα σύνορα Ν.Κοζάνης με Ν.Φλώρινα

Εχω όλες τις τιμές και θέλω να τσεκάρω εαν η μετατροπή-μεθοδολογία με το coordGR είναι σωστή,ξεκινάω απο το μικρό hatt να μετατρέψω στο μεγάλο αλλά δε μου βγαίνει (σφάλμα κοντα στ 2-3 μ) και κατα συνέπεια και στο ΕΓΣΑ το ιδιο σφάλμα.

 

Το έχω δοκιμασει σε πολλά σημεία και Κοζάνη και Φλώρινα αλλά πάνω κατω τα ίδια αποτελέσματα,ανα ΦΧ δηλαδη παρατηρώ μία σταθερή μετατόπιση

 

Δε ξέρω αν κατι κάνω λάθος ή αν τρεχει και με τις τιμες!(μάλλον κατι γινεται με τις τιμές)

Στις περισσότερες των περιπτώσεων εργάζομαι με τα μικρά hatt,αλλα είναι και περιοχές που πρεπει να εργαστείς με μετατροπη γιατί δεν υπαρχει τριγωνομετρικό ουτε για δειγμα.

 

Οποιος μπορει και εχει τον χρόνο ας ασχοληθεί με τα παραπάνω στοιχεία να επιβεβαιώσω οτι λειτουργώ σωστά ή να μου υποδείξει που κάνω το λάθος

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Εμπεδοκλή

 

Το ΗΑΤΤ του υπουργείου Γεωργίας κουβαλάει τόσο μεγάλα σφάλματα που τα 2-3 μέτρα είναι άκρως ικανοποιητικό.

 

Αναλόγως το τί θες να κάνεις:

 

Α. Προσπάθησε να πάρεις το ταλιρο της Διανομής και σε χαρακτηριστικά σημεία (περίφραξη, σπίτι, ιδιοκτησία) να έχεις διπλές τιμές (ΕΓΣΑ+μικρό ΗΑΤΤ) και να κάνει μετασχηματισμό. Θα ενεργήσεις σε επίπεδο ΟΤ το πολύ. Αναμένω ακρίβεια 1.5 το πολύ. Να θυμάσαι το χρυσό κανόνα :

 

ακρίβεια επί του εδάφους από ψηφιοποιημένο χάρτη= (0.25.10^-3)* κλιμακα = 1.25 μέτρα.

 

Β. Σαν τελική λύση μπορεί να κάνει την εξής ταρζανια (πολύ μεγάλη):

 

στο τριγωνομετρικό ΕΓΣΑ έχεις διπλές τιμές: α) Επίσημες β)από τον μετασηματισμό που έκανες

 

οπότε, έχεις το σάλμα κατά Χ και Υ.

 

Κάνε για όλα τα σημεία το μετασχηματισμό και μετά πρόσθεσε τα πραπανω σφάλματα κατά Χ και Υ και θα πάρεις ένα ψευδοΕΓΣΑ87.

 

Ξαναλέω, είναι φουλ ταρζανια=τελευταία λύση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Μου έχει τύχει περίπτωση στην οποία προσπαθώ να μετατράψω συντεταγμένες hatt καποιας οριοθέτησης σε εγσα87,

τα σημεία hatt της οριοθέτησης που μπορώ να εντοπίσω στο έδαφος δεν ειναι ομοιόμορφα κατανεμημένα ώστε να προχωρήσω σε ένα συνολικό μετασχηματισμό και των υπολοίπων μη κοινων σημείων Hatt-εγσα, ως εκ τούτου προσδιόρισα τα κοινά σημεία και επιβεβαιώνω ότι όντως ειναι αυτά (2 σε αριθμό) , εν συνεχεία προχωρώ σε μετασχηματισμό γωνιών και αποστάσεων (όδευσης) των μη κοινών σημείων με αρχή κάποιο κοινό σημείο, είναι σωστός συλλογισμός?, αν ναι ποιους μετασχηματισμούς γωνιών και αποστάσεων θα χρησιμοποιούσατε?

 

Ευχαριστώ

Edited by zulumpo
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Μου έχει τύχει περίπτωση στην οποία προσπαθώ να μετατράψω συντεταγμένες hatt καποιας οριοθέτησης σε εγσα87,

τα σημεία hatt της οριοθέτησης που μπορώ να εντοπίσω στο έδαφος δεν ειναι ομοιόμορφα κατανεμημένα ώστε να προχωρήσω σε ένα συνολικό μετασχηματισμό και των υπολοίπων μη κοινων σημείων Hatt-εγσα, ως εκ τούτου προσδιόρισα τα κοινά σημεία και επιβεβαιώνω ότι όντως ειναι αυτά (2 σε αριθμό) , εν συνεχεία προχωρώ σε μετασχηματισμό γωνιών και αποστάσεων (όδευσης) των μη κοινών σημείων με αρχή κάποιο κοινό σημείο, είναι σωστός συλλογισμός?, αν ναι ποιους μετασχηματισμούς γωνιών και αποστάσεων θα χρησιμοποιούσατε?

 

Ευχαριστώ

 

 

Συνάδελφε καλησπέρα

 

Πρακτικά, έχεις αποστάσεις και γωνίες στο GR-Datum και θέλεις να τις κάνεις ΕΓΣΑ87 (αν κατάλαβα καλά).

Αυτό που κάνεις "ανασταίνεις" την όδευση στο ΕΓΣΑ87.

 

 

Μία πρακτική προσέγγιση:

 

1. Για τις αποστάσεις: Βγάλε έναν μέσο συντελεστή κλίμακας της περιοχής και πολλαπλασίασέ τον με την απόσταση στο ΗΑΤΤ. Για αποστάσεις μικρότερες του 1 ψμ, θα σου κάτσει σχεδόν με μηδενικό σφάλμα.

 

2. Κατά 99%, οι γωνίες δεν θα αλλάξουν στο ΕΓΣΑ87, γιατί η γωνιακή διόρθωση τόξου-χορδής αλληλοαναιρείται.

 

Θεωρητική προσέγγιση:

 

Πρέπει να έχεις πρωτογενείς παρατηρήσεις, πράγμα που μαλλον δεν είναι δυνατό.

 

Σε κάθε ενδεχόμενο, έλεγξε την ακρίβεια της όδευσής: Αν δεις γωνιακό σφάλμα το ξαναβλέπουμε   

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη,

 

τελικά εμείς οι τοπογράφοι με μια δυο γραμμες γραπτού λόγου καταλαβαινόμαστε,

Ναι, πρωτογενή δεδομένα δεν έχω (γωνίες, αποστάσεις), μόνο συντεταγμένες στο παλαιό σύστημα, που σημαίνει ότι δεν μπορώ να κάνω αναγωγή γωνιών. Σκεφτόμουν να προσδιορίσω τις γωνίες αποστάσεις μέσω των θεμελιωδών προβλημάτων, και να πραγματοποιήσω αναγωγή στα μήκη. Το max μήκος της "όδευσης" είναι 0,5 Km.

 

Ευχαριστώ

Edited by zulumpo
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη,

 

τελικά εμείς οι τοπογράφοι με μια δυο γραμμες γραπτού λόγου καταλαβαινόμαστε,

Ναι, πρωτογενή δεδομένα δεν έχω (γωνίες, αποστάσεις), μόνο συντεταγμένες στο παλαιό σύστημα, που σημαίνει ότι δεν μπορώ να κάνω αναγωγή γωνιών. Σκεφτόμουν να προσδιορίσω τις γωνίες αποστάσεις μέσω των θεμελιωδών προβλημάτων, και να πραγματοποιήσω αναγωγή στα μήκη. Το max μήκος της "όδευσης" είναι 0,5 Km.

 

Ευχαριστώ

 

 

ορθή σκέψη συνάδελφε...Αν είσαι Αττική, δουλεύεις περίπου με 0.9996, θα δεις διαφορές 20 εκ. Γενικώς, πρόσεχε τον συντελεστή κλίμακας της περιοχής σου και πολλαπλασίασε ώστε να βγάλεις την απόσταση στην ΤΜ87. Πρακτικά, στην ΗΑΤΤ η απόσταση στο ΕΕΠ ταυτίζεται με την προβολή. Οπότε, είσαι κομπλέ.

 

Για τις γωνίες, δεν πιστεύω να δεις διαφορές μεταξύ των προβολών διότι αλληλοαναιρείται η λεγόμενη σύγκλιση μεσημβρινών και η γωνιακή τόξου χορδής.

 

Για να το ελέγξεις υπάρχουν τύποι στο  βιβλίο Γεωμετρική Γεωδασία του Α. Φωτίου (Ζήτη 2007). 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Χαίρεται και συγνώμη που ανασταίνω το θρεντ αλλά έχω μία απορία για το τι είναι νομικά σωστότερο.

Αποτύπωση ενός οικοπέδου σε ΗΑΤΤ που προσπαθώ να το φέρω σε ΈΓΣΑ’87:

 

Αυτό που έκανα ήταν να το αποτυπώσω σε ΗΑΤΤ με total station και τις στάσεις τις οποίες χρησιμοποίησα να τις αποτυπώσω και σε ΕΓΣΑ’87 με βοήθεια gps. Με αυτή τη μέθοδο όταν φέρνω το σχέδιο με μία εντολή “align” σε CAD βασιζόμενος σε αυτές τις 2 στάσεις (ΗΑΤΤ -> ΕΓΣΑ’87) και κάνω έναν έλεγχο στο κτηματολόγιο φαίνεται να έχω ούτε 1 μέτρο απόκλιση από την υπάρχουσα κατάσταση του κτηματολογίου.

 

Με την 2η μέθοδο πήρα 9 σημεία του καννάβου κάποια εντός και κάποια περιμετρικά του οικοδομικού πολυγώνου, τα μετέτρεψα από μικρό ΗΑΤΤ σε μεγάλο και έπειτα σε ΕΓΣΑ. Σε CAD με την εντολή rubbersheet μετέφερα το σχέδιο από μικρό σε μεγάλο HATT και έπειτα από μεγάλο ΗΑΤΤ σε ΕΓΣΑ. Κάνοντας έναν έλεγχο στους ορθοφωτοχάρτες του κτηματολογίου μου βγάζει το οικόπεδο 5 μέτρα μέσα στο δρόμο.

Αυτή όμως δεν είναι η επίσημη διαδικασία; Να κάνεις πρώτα τις μετατροπές με τα πολυώνυμα και μετά να μεταφέρεις το σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη σου μέθοδος είναι  ορθή.

Υπόψιν, με το όργανο αποτύπωσες φαντάζομαι σε τοπικό σύστημα, όχι σε ΗΑΤΤ (πιο πολύ γραμματική διόρθωση). Προσοχή όμως, μην κάνεις align... Κάνε scale την αποτύπωσή σου επί Κ (συντελεστής γραμμικής παραμόρφωσης για την περιοχή) και μετά move - rotate (δηλαδή align χωρίς scale). Το νου σου να μην έχεις ραπορτάρει υψόμετρα στα μετρηθέντα του gps. Με το align, το σφάλμα στην απόσταση μεταξύ δύο μετρήσεων gps μεταφέρεται αναλογικά σε όλες τις αποστάσεις της αποτύπωσής σου και τα σφάλματα είναι πολύ μεγάλα, ειδικά αν με την αποτύπωση έχεις ανοιχτεί σε μεγάλη έκταση!

Η δεύτερη μέθοδος εμπεριέχει σφάλματα μετατροπών της τάξης των μέτρων, όπως διαπίστωσες ιδίοις όμμασι.

 

Υ.Γ. Οι δύο στάσεις που χρησιμοποίησες θεωρητικά αρκούν για τον μετασχηματισμό, πρακτικά όμως δεν έχεις μία επιπρόσθετη μέτρηση ελέγχου. Μπορεί κάποια μέτρηση να έχει σημαντικό σφάλμα, ακόμα και αν επρόκειτο για fixed λύση (μου έχει τύχει πολλάκις...). Να αποτυπώνεις παραπάνω κατά το δυνατό στάσεις ώστε να κάνεις την βέλτιστη προσαρμογή του block της αποτύπωσής σου στο ΕΓΣΑ87.

Edited by ntanos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ίσως πάλι να μη κατάλαβα καλά (τον τελευταίο καιρό μπερδεύομαι).

Μετράς οικόπεδο οικισμού της τοπογραφικής υπηρεσία?? Όταν δηλαδή λες.. "μετέφερα το σχέδιο από μικρό σε μεγάλο HATT και έπειτα από μεγάλο ΗΑΤΤ σε ΕΓΣΑ. Κάνοντας έναν έλεγχο στους ορθοφωτοχάρτες του κτηματολογίου μου βγάζει το οικόπεδο 5 μέτρα μέσα στο δρόμο"  (ποιους ορθοφωτοχάρτες εννοείς??)  ........και λίγα είναι!! Θα μπορούσε να είναι περισσότερο από 5 μ.

Παρατήρηση: Ο Faktor της κλίμακας στο ΕΓΣΑ είναι ένας συντελεστής με τον οποίο πολλαπλασιάζεται η κάθε απόσταση που μας δίνει ένα ηλεκτρονικό όργανο μέτρησης αποστάσεων από την στάση βασικά του οργάνου προς τα τοποσταθερά που αποτυπώθηκαν από αυτή την στάση. Το να πάρουμε ένα μπλοκαρισμένο σχέδιο (πρέπει να είναι μπλοκαρισμένο) και αφού επιλέξουμε εμείς ένα σημείο, ίσως μία στάση ή ένα τριγωνομετρικό και το μπλοκαρισμένο αυτό σχέδιο, με την εντολή, "scale" το πολλαπλασιάσουμε με τον συντελεστή κλίμακας, θεωρώ πως δεν είναι σωστό. Η μετακίνηση (σμίκρυνση) γίνεται γύρο από επιλεγμένο αυτό  σημείο. 

Συμβουλή (όχι υποχρεωτικά. Εγώ πάντως ο χωραφάς έτσι έκανα). Αφού λοιπόν δεν είμαστε σαν τον dimamp, όταν μετράμε σε χωράφια - οικόπεδα της Τ.Υ. οριοθετούμε δηλ. τελειώνουμε την μελέτη μας στο σύστημα της μελέτης, δηλαδή στο σύστημα της τοπογραφικής και τα υλοποιημένα σημάδια τα δίνουμε με τα GPS μας συν/νες ΕΓΣΑ87. 

Η υπόθεση ΕΓΣΑ87, αυτό κατάλαβα εγώ, μπορεί να κάνω  λάθος (και εύχομαι να κάνω λάθος) είναι μία δύσκολη υπόθεση όταν πρόκειται να μπούμε σε χωράφια - οικόπεδα της τοπογραφικής. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρηση: 

Α. Η Τοπογραφική του τέως ΥΓ βασίζεται σε 6 Χ 6 πρώτα και σε διαφορετικό ΣΑ από αυτό της ΓΥΣ (μεγάλο φύλλο) και του ΕΓΣΑ87. 

Με το που πας από μικρό σε μεγάλο,  χάνεις από την "μάνα" 5-10 μέτρα. Η ΤΥΥΓ χρησιμοποιεί προπολεμικο datum -παλιο Μπέσελ- ενώ το μεγάλο φύλλο (30 Χ 30) αναφέρεται στο νεο μπέσελ. Είναι δύο διαφορετικά ντατουμ. Οπότε αυτό που έκανες είναι μία χλιαρή προσέγγιση.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να "λύσεις την διανομή" ή αυτό που λέω εγώ "ανάσταση της διανομης": Αποτυπώνεις σε ΕΓΣΑ87 την υπάρχουσα κατάσταση και ιδίως ιδιοκτησίες, περιφράξεις, τοίχους, δρόμους, αλλαγή καλλιέργειας, καμιά σιδερόβεργα. Μετά με βάση τα ορόσημα της τοπογραφικής και τα στοιχεία της διανομής, "ανασταίνεις" την τότε κατάσταση. 

Μετά, στρέφεις, κλιμακώνεις και μετακινείς ώστα να την κάτσεις στο ΕΓΣΑ87 κατα΄βέλτιστο τρόπο. Δούλεψε πλάκα-πλάκα, γιατί αλλιώς μπορείς να δεις ΄τερατα. 

Οι εμπειρότεροι συνάδελφοι θα το επιβεβαιώσουν : πάρε στοιχεία από την Τοπογραφική, κυρίως ορόσημα. Θα σαι δε τυχερός αν βρεις κανα βαθράκι (της ΤΥΥΓ, είναι κοντά - 0.4 μ- με βαθούλωμα).

 

Β. 1 μέτρο διαφορά;

 

α. εφήρμοσες κλίμακα; 

β. Το κτηματολόγιο έχει αεροφωτογραφίες 1:2000. Ήτοι, χάνεις 0.5 μέτρο "μανίσια" λόγω διακριτικής ικανότητας οφθαλμού.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.