Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μετατροπή από HATT σε ΕΓΣΑ 87


georgear

Recommended Posts

 

 

Καλησπέρα καταρχήν διάβασα όλο το τόπικ και έχω το εξής πρόβλημα. Έχω τις συντεταγμένες ενός Ο.Τ. από την τοπογραφική σε Hatt σας δίνω μια για να δειτε αν το κανω σωστα(-4594.45 3606.52 L=40 27' M=-1 27'), τις μετατρέπω από μικρό σε μεγαλο Φ.Χ και έπειτα σε ΕΓΣΑ 87(348490.863, 4482637.611). Κάνοντας μετατροπή και τις υπόλοιπες οι αποστάσεις των κορυφών του ΟΤ έχουν πολύ μεγάλες διαφορές με το χάρτη της διανομής. Κάνω κάτι λάθος?

 

1. πως κάνεις την μετατροπή; coords; 

2. για τι τάξεις σφάλματα μιλάμε;

3. ελπίζω να γνωρίζεις ότι απο μικρό Φ.Χ. σε ΕΓΣΑ87 θα έχεις μια ακρίβεια της τάξης των  4-5 μέτρων

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Kάνοντας τη μετατροπή κι εγώ, τα ίδια βρίσκω πάνω κατω (πόντοι διαφορά).

 

Προφανώς κάνεις κάτι λάθος στα υπόλοιπα. Διότι για ΟΤ μιλάμε, αντε να έχεις 100-150 μέτρα πλευρά. Η διαφορές θα έπρεπε να'ναι πόντος πάνω κάτω.

 

Εκτός αν και αρχικα έχει σφάλματα το ΟΤ, τα οποια ισομοιράζεις. Δηλαδή τα αποδέχεσαι ώς έχουν.

 

@papathiva, αλλο λεει ο συνάδελφος. Εννοεί οτι η πλευρά Χ του ΟΤ εχει πολυ διαφορετικες συν/νες απο hatt σε ΕΓΣΑ. Δηλαδή εννοεί απολυτη τιμή απόστασης. Προφανώς οχι θέση....που αν χάσει 5 μετρα ειναι μικρό θαύμα!

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω οτι εννοεί αυτό, απλά είπα να το πιάσουμε από την αρχή το θέμα.

Λογικά είναι γιατι στο coords, όταν περάσεις συντεταγμένες σε hatt, πριν κάνεις μετατροπή πρέπει να ξανατσεκάρεις το Φ.Χ. . Και βασικά κάνε 2 φορές απο την αρχή την μετατροπή (χωρις να κλείσεις το πρόγραμμα) για σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Ε φαντάζομαι πως είναι ενήμερος πως η μετατροπή έχει αυτά τα αποτελέσματα. Τα οποια φυσικά ποικίλλουν. Πάντως τα προγράμματα, βγάζουν πανω-κάτω τα ίδια αποτελέσματα. Και φυσικά αναλόγως την μετατροπή. Πχ geometasx με coords απο μεγάλο hatt σε εγσα εχουν περίπου 10εκ στα Χ, στα Ψ δε θυμάμαι.

Ενω απο tm3 σε ΕΓΣΑ, <0.5εκ

 

Πάντως το 1ο που εχει να κάνει ο συνάδελφος, είναι να ελέγξει το ΟΤ με τις αρχικές hatt, το πως "κλείνουν" οι πλευρές. 

Link to comment
Share on other sites

7 μέτρα δε παίζει. Κατι είναι λάθος. Είτε οι αξονοδιασταυρώσεις, είτε τα γωνιακά ορόσημα, δε ξέρω τι συν/νες σου χουν δώσει. 

 

Προφανώς δε κλείνουν τα πρόσωπα του οικοπέδου της πλευράς, έτσι; εννοώ οι διαστάσεις των.

Link to comment
Share on other sites

Kane τι να σου πω, τις συντεταγμένες τις αντέγραψα μόνος μου και τις έβγαλα και φωτο μάλιστα για μην τυχον κανω κανα λάθος. Είπα να κάνω την δουλειά μου με μεγαλύτερη ακρίβεια και μπλέχτηκα περισσότερο.  Κανω ένα τοπογραφικό για ενα οικοπεδο εντος εγκ.ρυμ σε οικισμό. Απο ένα παλιο τοπογραφικό βλέπω πως η περιφραξη του οικοπεδου και των διπλανων επίσης έιναι εξω από τα ορια του ΟΤ. Κάνω την αποτύπωσή μου η οποία ταιριάζει με την αποτύπωση του άλλου τοπογράφου και λέω για σιγουριά να πάρω τις συντεταγμένες από την τοπογραφική για σιγουριά και ιδού το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε η εξάρτηση σου είναι απο στάσεις συναδέλφου, ή απο τυχόν βάθρα που εντόπισες ή απο ορόσημα ή απο αξονοδιασταυρώσεις ή ανεξάρτητα ; 

 

Υ.Γ. συμβουλή 1η. ΠΑΝΤΑ παίρνουμε τη "θεωρία" απο την τοπογραφική (εφόσον υφίσταται φυσικά και δεν ειναι ιδιοκτησίες).

Υ.Γ.2 συμβουλή 2η. Καλό είναι να φέρεις έγσα στην όποια εξάρτηση σου απο 2 γυς, απ'το να κάνεις μετατροπή. Βέβαια, η ιστορία εχει δείξει, οτι ο μπακάλης επιβιώνει, αλλά λέμε πιο είναι το σωστό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε αποτυπώνω με GPS Rover διπλόσυχνο και έχω ακρίβεια εκατοστού. Το θέμα πάντα είναι πως θα παντρέψουμε τη θεωρία με την πραγματικότητα. Έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

τώρα δε θέλω να πλατιάσω...αλλά τις γωνίες των κτισμάτων και τα δύσκολα σημεία πως τα αποτυπώνεις; το ακρίβεια εκατοστού πάλι είναι πολύ σχετικό. Απ'την εμπειρία μου, δεν ισχύει, αλλά άλλη κουβέντα κι αυτή.

 

Το τελευταίο όμως είναι το ρεζουμέ. Για να τα παντρέψεις συνάδελφε πρέπει να έχεις κοινό σύστημα συντεταγμένων και προφανώς εξάρτηση. Τι να κάνω δηλαδή, αν παω εγώ απ'τη θεσνικη στη καλαμάτα σε ένα Χ οικισμό με το διπλόσυχνο μου και το τοταλ, αποτυπώσω 3 οικόπεδα σε ΕΓΣΑ.

Αν δεν εχω εξάρτηση σε hatt, πως θα παντρέψω τη διανομή; πως θα μπορώ να παω με ακρίβεια οτι ο Ψ είναι μεσα στον Χ μισό μέτρο;  Με αποτύπωση των περιμετρικών δε γίνεται πάντα.

 

Γι'αυτο είναι δύσκολο να πεθάνει το επαγγελμα, στο οποιο ο ντόπιος παίζει μεγάλο ρόλο. Ειδικά εκει που δεν εχει κτηματολόγια, ιδιοκτησίες κτλ. Ειδικά σε περιοχές που η τοπογραφικη΄είναι για το...μη πω τι. (εχω στο μυαλο μου μια, που στοιχεια εχουν οι ντοπιοι ΑΤΜ και η υπηρεσία εχει τα μισά).

 

Οπότε, εγώ προτείνω να βρείς εξάρτηση σε hatt, ωστε φυσικα να χτυπήσεις τις στασες και σε εγσα για να παντρεψεις μετά τα πάντα ολα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.