Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποστάσεις από αιγιαλό


BP_NTUA

Recommended Posts

δικη σου συζητηση με τον καλο φιλο  ευνοστο

 

για ξαναδες την

 

http://www.michanikos.gr/topic/33329-Τακτοποίηση-Αυθαιρέτου-που-βρίσκεται-εν-μέρει/?p=554835

και

 

τα λεμε

 

[δες και το αρθρο 2 παρ. ζ και η]

 

προσωπικα νομιζω οτι  στεγη μπορεις  ...........οροφο δεν μπορεις

 

εχουμε και αυτη την αποφαση του ΣτΕ για εκδοση αδειας πριν την οριοθετηση και την ισχυ της οικοδομικης αδειας λογω μηδεποτε ανακλησής της

 

 

http://www.naftemporiki.gr/story/866235/ste-ta-authaireta-ktismata-pou-briskontai-ston-aigialo-tha-katedafizontai-amesa

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

 οπως  λεει παραπανω ο Dimitris αν ακομη στεγη   μπορουμε και οροφο οχι   αυτα ειναι .... οχι καλα νεα

εχει αλλαξει κατι ομως  απο το 2016 .....?????

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα,

 

Σε παραλιακό αγροτεμάχιο, εντός ΖΟΕ, η ΖΟΕ απαγορεύει την δόμηση σε απόσταση 100 μ από τον αιγιαλό.

Μετά από το διάταγμα της ΖΟΕ βγαίνει φεκ χάραξης αιγιαλού.

 

1.Πλέον τα 100μ αρχίζουν από τον χαραγμένο με φεκ αιγιαλό?

 

 

2. Έστω ότι δεν υπήρχε η ΖΟΕ, θα ίσχυε ο (ΝΔ-439/70: (ΦΕΚ 36/Α/13-2-70), και άρα τα 30μ από τον αιγιαλό? ή μου διαφεύγει κάτι (χωροταξικο ή κάποια άλλη παρεμφερής ή άσχετη νομοθεσία :sad: κτλ).

 

Ευχαριστώ

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα.

Έχω περίπτωση αγροτεμαχίου 12.000 τ.μ. εκτός σχεδίου και εκτός οικισμού, στην περιοχή Λιμνιώνας Γραμματικού, [Μαραθώνας] με πρόσωπο στην θάλασσα, χωρίς καθορισμένο αιγιαλό. Τελικά σε ποια απόσταση τοποθετώ το κτήριο ? Στα 30,00 ή στα 50,00 ή στα 100,00 μέτρα? Δεν γνωρίζω αν είμαι ΖΟΕ, αλλά είμαι στην περιοχή Β , βάσει του ΦΕΚ 707Δ/ 79. Ευχαριστώ πολύ.

 

Μην κάνεις διπλές αναρτήσεις. Απαγορεύεται από τους κανόνες συμμετοχής. Θα παραμείνει το ερώτημα στο παρόν θέμα. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.