Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μαστορέματα - Πρακτικές λύσεις


Γιαννης-ιος

Recommended Posts

Στεγάνωση υδροροών στην πλάκα

 

Αλλάζω θέμα αλλά ήθελα να σας ρωτήσω το εξής, που μου είπε παλιά κάποιος μάστορας αλλά το συγκράτησα.

ο υδραυλικός απέτυχε στις υδροροές που έβαλε στην τελικά πλάκα, με αποτέλεσμα η απλή τσιμεντοκονία που έβαλε να είναι υδατοπερατή στο κενό της τρύπας που υπήρχε στην κυρίως πλάκα και στις υδροροές που περαστήκανε.

Μία πολύ φτηνή λύση λοιπόν που μου πρότεινε φίλος είναι η εξής.

Σε μίγμα γλουτολίνης σε νερό (κόλλα για ταπετσαρίες τοίχων), με λίγη ψιλή άμμο δημιουργείται μία νέα κόλλα παχύρευστη η οποία όταν ξεραθεί δίνει το αποτέλεσμα που θέλουμε με ακριβότερα υλικά.

Φυσικά οι συνθήκες πρέπει να είναι τουλάχιστο, να μην βρέξει τις επόμενες 1 με 2 ημέρες (αργεί να γίνει ξερή), και η επιφάνεια να είναι τελείως στεγνή και καθαρή.

 

Το έχει ακούσει κανείς σας αυτό ? το έχει εφαρμόσει ? έχει όντως αποτέλεσμα ?

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό που λες δεν ξέρω.

Εγώ σε μικρά κρακ μεταξύ εισόδου υδρορροής και τσιμέντου, βάζω σιλικόνη.

 

Όταν το μπετό γύρο από την οπή είναι σαθρό, το αφαιρούμε και βάζουμε ακρυλική κόλα πλακιδίων, που και κολλάει, και είναι στεγανή.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και γω κατι σχετικα κυρίως τεχνικα, με το προσανατολισμο των χωρων μιας οικιας και την προσθεση μιας τοιχοποιοιας σε ενα μπαλκόνι.

Παραθετω μια εικονα βαση της οποιας θα μιλησω.

 

Στο πρωτο σχεδιο ειναι όπως είναι τωρα το σπιτι.

Αφου αποφασισω να κανω την ανακαινηση θα γκρεμισω τους τοιχους ετσι ώστε να μεινουν μόνο οι χωροι που φαινονται στο δευτερο σχεδιο.

Πως θα ήταν σωστοτερα να διαρυθμιθουν η κουζινα το σαλονι και ενα ακομη υπνοδωματιο τουλαχιστον θεωρητικα σύμφωνα με το βορρα?

 

Αν εχω την επιλογη να κρατησω και τη δευτερη κρεβατοκαμαρα στη θεση της θα μπορούσα να προθεσω το μπαλκονι, που φαινετε με κοκκινο, ως βοηθιτικο χώρο ( μικρη τουαλετα ή και "εντοιχισμενη" ντουλαπα) χτιζοντας το με 10αρι ytong και δημιουργοντας ενα επιπλεον ανοιγμα? Το μπαλκονι θα μπορουσε να αντεξει βαρος τοιχοποιας περιπου 900Κιλα ( οπως υπολογισα περιπου απο πληροφοριες ytong)? Η οικοδομη ειναι του 1984 αρα και οι προδιαγραφες κατασκευης ειναι αναλογες.

 

 

31658126.th.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το μπαλκόνι αν αντέχει.

Εγώ πάντως θα έκανα την εξής διαρρύθμιση.

 

1) Θα άφηνα και τα δύο δωμάτια με την τουαλέτα εκεί που είναι. Μόνο θα άλλαζα την θέση της πόρτας του δεξιού δωματίου, και θα την έκανα να έχει πρόσβαση στο χολ της τουαλέτας

 

Θα έκανα ένα τόξο στην είσοδο του χολ.

 

Θα αφαιρούσα όλη την άλλη εσωτερική τοιχοποιία

 

Θα τοποθετούσα την κουζίνα δεξιά, χωρίζοντάς την από την τραπεζαρία (από πίσω από την κουζίνα) με ένα πάσο. (πάγκο γωνιακό, προέκταση της εσοχής της κουζίνας )

Και τον νεροχύτη κάτω από το δεξιό παράθυρο.

Όσο για ντουλάπες εγώ θα μετακινούσα τα ντουβάρια των δωματίων 0,60 cm προς το σαλόνι και την τραπεζαρία, έχοντας μεγαλύτερο χώρο στα δωμάτια, για την τοποθέτηση εντοιχισμένης ντουλάπας και στα δύο δωμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και γω κατι σχετικα κυρίως τεχνικα, με το προσανατολισμο των χωρων μιας οικιας και την προσθεση μιας τοιχοποιοιας σε ενα μπαλκόνι.

Παραθετω μια εικονα βαση της οποιας θα μιλησω.

Να και ένας άνθρωπος που ρωτά με σχέδιο. Εύγε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το μπαλκόνι αν αντέχει.

Εγώ πάντως θα έκανα την εξής διαρρύθμιση.

 

1) Θα άφηνα και τα δύο δωμάτια με την τουαλέτα εκεί που είναι. Μόνο θα άλλαζα την θέση της πόρτας του δεξιού δωματίου, και θα την έκανα να έχει πρόσβαση στο χολ της τουαλέτας

 

Θα έκανα ένα τόξο στην είσοδο του χολ.

 

Θα αφαιρούσα όλη την άλλη εσωτερική τοιχοποιία

 

Θα τοποθετούσα την κουζίνα δεξιά, χωρίζοντάς την από την τραπεζαρία (από πίσω από την κουζίνα) με ένα πάσο. (πάγκο γωνιακό, προέκταση της εσοχής της κουζίνας )

Και τον νεροχύτη κάτω από το δεξιό παράθυρο.

Όσο για ντουλάπες εγώ θα μετακινούσα τα ντουβάρια των δωματίων 0,60 cm προς το σαλόνι και την τραπεζαρία, έχοντας μεγαλύτερο χώρο στα δωμάτια, για την τοποθέτηση εντοιχισμένης ντουλάπας και στα δύο δωμάτια.

 

 

Ευχαριστω για την απαντηση. Αυτο με τη κουζινα δεν καταλαβα πως το εννοεις να γινει. Αν μπορεις να κανεις ενα σκαριφημα... Οσο για το μπαλκονι η σκέψη κλεισίματος είναι επειδη εκεί που βρίσκετε ειναι αχρηστο και δεν εξυπηρετει τιποτα, τουλαχιστον το τμήμα που προαναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Αυτο με τη κουζινα δεν καταλαβα πως το εννοεις να γινει. Αν μπορεις να κανεις ενα σκαριφημα... Οσο για το μπαλκονι η σκέψη κλεισίματος είναι επειδη εκεί που βρίσκετε ειναι αχρηστο και δεν εξυπηρετει τιποτα, τουλαχιστον το τμήμα που προαναφέρω.

 

Απλός στο αρχικό σχέδιο, εκεί που πρώτα ήταν το daning room, και το storag, τώρα θα κάνεις daning room και kitchen.

 

Βάζεις kitchen μπροστά (προς το παράθυρο), όσο μεγάλη την θέλεις, και την χωρίζεις από το daning room με ένα πάσο. (μπαράκι, πάγκο, με ντουλάπια από κάτω.)

 

Συγνώμη δεν ξέρω πως να κατεβάσω σχέδιο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γιαννη γεια σου. Να σε ρωτησω κατι σχετικα με περιφραξη (οσο γνωριζεις) και την εφαρμογη της. Δηλαδη στην δικη μου περίπτωση εχω τοιχιο περιφραξης 1μετρο, εξω απο το εδαφος και θα βάλω πασσαλοσωλήνες γαλβανισμένους με πλεγμα ως περιφραξη. Πάνω απο το τοιχίο οι πασσαλοι θα ειναι 1 μέτρο. Πόσο μέσα στο μπετο θα πρεπει να ειναι και πως θα τους στηρίξω για να εχω τελικα το σωστο υψος;

Να βάλω κατι στα καλουπια του τοιχιου πριν ριξω μπετο για να στηριχτουν οι πασσαλοί; και πως θα γίνει αυτό;

Καποια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Για σου gio Υπάρχουν δύο τρόποι για να στηρίξεις τους πασσάλους.

Όταν πέσει το σκυρόδεμα, και στεγνώσει λίγο, δηλαδή όταν γίνει νωπό, καρφώνεις με ένα σφυρί τους πασσάλους μέσα στο σκυρόδεμα 20-25 πόντους.

Μετά καρφώνεις μία κλάπα κόντρα στο πάνω μέρος του καλουπιού,ώστε να μπορέσεις να στερεώσεις και να αλφαδιάσεις τους πασσάλους.

 

Αν θέλεις καρφώνεις και μία πρόκα πάνω στην τάβλα, και δένεις τον πάσσαλο με την πρόκα, με σύρμα, ώστε να σταθεροποιηθεί, ώσπου να στεγνώσει.

 

Ο άλλος τρόπος είναι να βάλεις πατάκια στους πασσάλους, και να τους βιδώσεις με ούπα πάνω στο ξερό μπετό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.