Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μαστορέματα - Πρακτικές λύσεις


Γιαννης-ιος

Recommended Posts

Σίγουρα αέρα θα έχει όπως έχει παντού.

Θα πρέπει η μέρα που θα βάψει, να είναι καλή, και να μην έχει βρέξει για 2 μέρες.

 

Κάθε απορροφητικό σώμα, είναι δύσκολο στο βάψιμο.

Για τον λόγο αυτό υπάρχει και το αστάρι.

Καλό είναι σε απορροφητικά υλικά, να περνάμε 2 με 3 φορές αστάρωμα, πριν το βάψουμε

Το βάψιμο θα χρειαστεί τουλάχιστον 2 χέρια.

 

Το βάψιμο με πιστολάκι, είναι πιο εύκολο, προπαντός όταν βάφεις μεγάλες επιφάνειες, με πολλές σχηματικές διακυμάνσεις.

 

Θα αντέξει αρκετά χρόνια, λόγο της απορρόφησής του από το πορώδη υλικό της κεραμοσκεπής.

 

Για τα κεραμίδια, καλό είναι να βαφτούν το ίδιο φυσικό τους χρώμα.

Αυτό γιατί θα χρειαστεί λιγότερα χέρια βάψιμο, και αν με τον χρόνο κάπου ξεβάψει, δεν θα φαίνεται και τόσο άσχημα, λόγο του ότι, η αντίθεσή του με το χρώμα του κεραμιδιού, θα είναι λίγη.

Από τιμές, δεν ξέρω.

Φυσικά πριν την βαφή, πολύ καλό καθάρισμα, με κάποια σκληρή αρχικός, και με μία μαλακή μετέπειτα σκούπα

Link to comment
Share on other sites

Ολη η σκέψη ήρθε απο αυτό το βιντεάκι http://www.youtube.com/watch?v=9Q0mY6vrp1Q&feature=related μάλλον θα τα βάψω στο κίτρινο χρώμα που είναι το εναλλακτικό για τα κεραμίδια αλλα αυτό ειχα σκοπο τις πολλες στρώσεις..ακόμα ψάχνω για το είδος της μπογιάς ελπίζω πάντος να πετυχει..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θέλω να τρυπήσω πλακίδια τοίχου στο μπάνιο για να βιδώσω κρίκους για πετσέτες. Τι τρυπάνι να αγοράσω, τι στροφές να χρησιμοποιήσω στο δράπανο (υποθέτω κρούση απαγορεύεται); Καμιά ειδική τεχνική γιατί φοβάμαι ότι θα τα κάνω μπάχαλο...

Link to comment
Share on other sites

6αρα αρίδα λογικα, αλλα για σιγουρια πάρε τα ούπα που έχουνε μεσα οι σισκευασίες και πανε στο μαγαζι.

 

όσο για την τεχνικη, πολλές στροφες χωρίς κρούση ή πολύ λίγες με κρούση

στην αρχή κάνε ενα σιμαδάκι με ενα αιχμιρο αντικιμενο στο κέντρο που θέλεις να τρυπήσεις, έτσι ωστε να μην "κυνιγάς" γυρο γύρο την αρίδα και χαλάσεις το πλακάκι.

Link to comment
Share on other sites

πουλάνε μύτες όλων των διαμέτρων για πλακίδια.

Πολλές στροφές αφού πρώτα το "πληγώσεις" με τη μυτούλα και πιάσει εκεί πάνω να μην σου κάνει πατινάζ.:)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Γιάννη κατ'αρχάς σ'ευχαριστώ εκ μέρους αρκετών φίλων και συναδέλφων που έχουμε ήδη βρεί πολύ χρήσιμες τις τεχνικές συμβουλές σου.

Μετά τις ευχαριστίες θα θελα να σε ρωτήσω για την περίπτωση ελλειπούς στεγάνωσης σε ταράτσα όπου φαίνεται να έχει μόνο ασφαλτόπανο (το οποίο μάλιστα δεν έχει γυρίσει σωστά παντού στα στηθαία) κι επιπλέον η τσιμεντοκονία έχει καταστραφεί από κακή χρήση πιθανώς (αφού είναι απροστάτευτη και πατήθηκε αρκετά) σε αρκετά σημεία. Αναζητώ επισκευαστική λύση άμεση και όσο οικονομικότερη γίνεται αφού πρόκειται για παλιά κατοικία και μεγάλη οικονομική δυσχέρεια του ιδιοκτήτη.

Αν δεν σε κούρασα ήδη πολύ, τί προτείνεις για καθαρισμό μούχλας από τοίχους;

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tasakos σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

 

@tasakos Μετά τις ευχαριστίες θα θελα να σε ρωτήσω για την περίπτωση ελλειπούς στεγάνωσης σε ταράτσα όπου φαίνεται να έχει μόνο ασφαλτόπανο (το οποίο μάλιστα δεν έχει γυρίσει σωστά παντού στα στηθαία) κι επιπλέον η τσιμεντοκονία έχει καταστραφεί από κακή χρήση πιθανώς (αφού είναι απροστάτευτη και πατήθηκε αρκετά) σε αρκετά σημεία

 

Γιάννης-ιος

Φίλε μου θέλω να καταλάβω ακριβώς το πρόβλημα.

Αν κατάλαβα καλά, έχεις πρόβλημα στο ασφαλτόπανο στην ταράτσα.

 

Η τσιμεντοκονία είναι στο πάτωμα του σπιτιού, ή στην ταράτσα?

 

@tasakos Αν δεν σε κούρασα ήδη πολύ, τί προτείνεις για καθαρισμό μούχλας από τοίχους;

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

 

Γιάννης-ιος Εγώ φίλε μου θα το έπλενα καλά με ένα βρεγμένο πανί με λίγο χλωρίνη.

 

Μετά θα το έβαφα με πλαστικό, το οποίο θα είχε μέσα φάρμακο για την μούχλα. ( αντιμυκητικό )

Η μούχλα σχηματίζετε από υγρασία του εσωτερικού χώρου, λόγο μη καλού αερισμού του χώρου.

Αυτή η στάσιμη υγρασία δημιουργεί τον μύκητα.

Αν η υγρασία προέρχεται από την υδροπερατότητα της πλάκας, κάτω από το νταβάνι, εμφανίζετε μία κίτρινη στάμπα, που είναι το φάρμακο που έχει το τσιμέντο.

 

Σε άλλη περίπτωση που το νταβάνι είναι μαύρο, είναι θέμα αερισμού, και όχι υγρασίας της ταράτσας.

 

Αν υπάρχει και θέρμανση ή μαγείρεμα με γκάζι, τότε να είσαι σίγουρος ότι αυτό δημιουργεί τους υδρατμούς και τον μύκητα.

Προτείνω την χρήση αιρκοντίσιον με αφυγραντήρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας στο ερώτημά μου για το τρύπημα πλακιδίων. Να προσθέω ότι επειδή το έψαξα λίγο παραπάνω λόγω του φόβου μη σπάσει κανένα (και δύσκολα θα έβρισκα ίδιο για αντικατάσταση μετά 15 χρόνια), πήγα αρχικά σε μαγαζί με εργαλεία και μου έδωσε τρυπάνι για beton, λέγοντας μου να τρυπήσω σε χαμηλές στροφές και χωρίς κρούση. Επέμενα και πήγα και σε πολυκατάστημα εργαλείων όπου είδα ότι υπάρχουν ειδικά τρυπάνια για τρύπημα γυαλιού-πλακιδίων όπως εντελώς ενδεικτικά αυτά: http://www.stereotiki.gr/store/index.php?target=products&product_id=1588

Αγόρασα ένα τέτοιο λοιπόν το οποίο συνιστούσε για το 6mm, τρύπημα με <300rpm και ψύξη με νερό. Το χρησιμοποίησα (χωρίς την ψύξη) και το αποτέλεσμα ήταν τρύπες χειρουργικής ακρίβειας. Το εγχείρημα στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.