Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόστιμο για εκπρόθεσμη δήλωση ΦΠΑ


dargi

Recommended Posts

ξέρει κανείς πόσο είναι το πρόστιμο για εκπροθεσμο φπα;

δλδ αν κάνεις περιοδική δήλωση και δεν δηλώσεις ένα ποσό και το δηλώσεις στην επόμενη περιοδική... τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση;;; ουφ.. μπερδέματα..

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό για να μην μπερδευτούμε. Χρεωστικό τιμολόγιο μεν αλλά το τρίμηνο έκλεισε με πιστωτικό υπόλοιπο ούτως ή άλλως. Έτσι; Γιατί αν το υπόλοιπο αλλάζει σε χρεωστικό τότε είναι 1,5% ο μήνας επί του ποσού της χρέωσης συν το 20-40 ευρώ πρόστιμο για εκπρόθεσμη υποβολή...

Link to comment
Share on other sites

για να μη σε μπερδεύω ήταν καθυστέρηση όλου του ποσού

 

πάντως τα πρόστιμα από ό,τι έχω καταλάβει ως τώρα μπαίνουν τυχαία

 

πχ στα Τρίκαλα μια φίλη μου πλήρωσε πρόστιμο 80ευρώ διότι δεν έκανε υποβολή δήλωσης μηδενικού ΦΠΑ

σημειωτέων ήταν η πρώτη της δήλωση ΦΠΑ

μόλις είχε ανοίξει βιβλία προφανώς είχε άγνοια

-----

αν έχεις πιο ακριβείς πληροφορίες για το πως (θα έπρεπε να) μπαίνουν τα πρόστιμα

πολύ ευχαρίστως να ενημερωθούμε

------

νομίζω πως ειπάρχει και διαδικασία συμπληρωματικού ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αν το υπόλοιπο είναι πιστωτικό (δηλαδή δεν έχουμε να πληρώσουμε τίποτα) τότε μπαίνει απλώς διοικητικό πρόστιμο το ύψος του οποίου συνήθως είναι 40 ευρώ (μπορεί όμως να αποφασίσει ο έφορος και για λιγότερο). Όταν όμως το υπόλοιπό μας είναι χρεωστικό (πρέπει να πληρώσουμε δηλαδή), τότε το πρόστιμο είναι 1,5% ανά μήνα για κάθε μήνα καθυστέρησης. Οι ημέρες από την λήξη υποβολής ΦΠΑ έως και το τέλος του μήνα υπολογίζονται ως μήνας. Διορθώνω εδώ την προηγούμενη δημοσίευση καθώς σε αυτήν την περίπτωση σπάνια επιβάλλεται επιπλέον πρόστιμο. Βασικά την έχει "πατήσει" ο πατέρας μου. Όσο για την συμπληρωματική δήλωση ΦΠΑ,αν δεν κάνω λάθος, χρησιμοποιείται σε περίπτωση που δεν μας παραδοθεί έγκαιρα τιμολόγιο από προμηθευτή μας. Στον χρεωστικό ΦΠΑ δεν έχει νόημα νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.