Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α10] Ηλεκτρονική διαδικασία ένταξης στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

Ισχύουν όλα όσα έγραψες. Έτσι ακριβώς είναι. βαριόντουσαν οι "προγραμματιστές" του ΤΕΕ όταν διόρθωναν την εφαρμογή του 4014 για να την παρουσιάσουν ως νέα εφαρμογή στον 4178 και έβγαλαν αυτό το έκτρωμα! Πουθενά στο νόμο δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο! Ο νόμος μιλάει για μηνιαίες δόσεις! Αυτοί αυθαιρετούν - παρανομούν!!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ το γράφει στην ΥΑ 2254/13 στο άρθρο 3

 

 

iii) 102 μηνιαίες δόσεις (ελάχιστο ποσό δόσης 50 ευρώ) με προθεσμία καταβολής των πρώτων 6 δόσεων έως και την 10/2/2014.
Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω μια δηλωση 4014 σε μηνιαιες δοσεις που πληρωνονται κανονικα.δεν εχω κανει μεταφορα ακομα.αποτι ξερω δεν υπαρχει χρονικος περιορισμος για τη μεταφορα.δηλαδη μπορω ως τη ληξη του 4178.αν την κανω τωρα θα πληρωνονται εξαμηνιαιες οι δοσεις?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να την κάνεις όποτε θέλεις κατά τη διάρκεια ισχύος του νόμου εφόσον δεν υπάρχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βαριόντουσαν και δεν προλάβαιναν από το ΤΕΕ έφτιαξαν μια εφαρμογή στην οποία οι μηνιαίες και οι εξαμηνιαίες δόσεις "κινούνται" περίπου στην ίδια μορφή. Δηλαδή, οι εξαμηνιαίες πληρώνονται με ένα "χαρτί" που γράφει π.χ. 300 ευρώ μέχρι το τέλος κάθε επόμενου εξαμήνου, ενώ οι μηνιαίες με ένα "χαρτί" που γράφει π.χ. 50 ευρώ και πρέπει με το ίδιο αυτό "χαρτί" ο πελάτης να πληρώσει 6 φορές μέχρι τη λήξη του επόμενου εξαμήνου έξι δόσεις των 50 ευρώ, όποτε θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια περιπτωση του Ν4014 σε δοσεις.

Ενω οι δοσεις εληγαν την 28η καθε μηνα (αυτο το βλεπω εγω στο συστημα του ΤΕΕ) ο ιδιοκτητης εχει πληρωσει καποιες την 30η.

 

Θεωρειται ληξιπροθεσμος?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αφού πλέον έχουν εξοφληθεί.

Να φροντίσει στις 6.2.2014 να μην χρωστάει καμία (με βάσει τις ημερομηνίες που δείχνει το σύστημα).

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου σιγουρέψει τι πάει να πει ληξιπρόθεσμος με τον 4014 ?

 

Κάποιος που άργησε να πληρώσει μία δόση π.χ. 10 μέρες αλλά τελικά την πλήρωσε προφανώς δεν είναι ληξιπρόθεσμος, σωστά ?

 

Θα έχει κάποιο πρόστιμο 1% για αυτές τις 10 ημέρες ?

 

Γενικά οφείλουμε πριν τις 6.2.2014 να ελέγξουμε αν κάποιος έχει καθυστερήσει δόση στον 4014. Αν έχει μία εκτός διορίας πρέπει να μεταφέρει την δήλωση ?

Link to comment
Share on other sites

Η λογική λέει ότι αφού πληρώθηκε ήδη, δεν είναι ληξιπρόθεσμος. ΗΤΑΝ ληξιπρόθεσμος μέχρι που πλήρωσε και γι' αυτό, σύμφωνα με το νόμο, θα έπρεπε να πληρώσει κάποιο ποσοστό πρόστιμο, το οποίο όμως κανένας μας δεν το έχει δει πουθενά.

 

Καλό θα ήταν, όσοι είναι με τον 4014 και έχουν δόσεις, μέχρι τις 6/2/14 να έχουν εξοφλήσει τα χρωστούμενα, ώστε να μην πρέπει να μπουν στον 4178.

Τώρα βέβαια, ποιος θα ελέγξει εάν κάποιος που χρωστάει μπει ή όχι στον 4178, αυτό δεν το ξέρω πώς μπορεί να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.