Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια φαρμακείου


GP

Recommended Posts

Άρθρο 5

 

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΧΟΡΗΓΗΣΕΩΣ

ΑΔΕΙΑΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟΥ

 

1. Για την χορήγηση της κατά το άρθρο 9 του Ν. 5607/1932 (ΦΕΚ 300 Α') άδεια λειτουργίας φαρμακείου πρέπει να υποβληθούν από τον αιτούντα, μαζί με τη σχετική αίτηση για επιθεώρηση του καταστήματος, όπου θα λειτουργήσει το φαρμακείο, τα εξής δικαιολογητικά:

α) Βεβαίωση της αρμόδιας πολεοδομικής αρχής, ότι το κατάστημα όπου θα λειτουργήσει το φαρμακείο, δεν είναι αυθαίρετο και δεν περιλαμβάνει αυθαίρετες κατασκευές ή προσθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα Κανα (και όποιος γνωρίζει..) έπεσε το εξής έγγραφο στα χέρια μου:

 

Δικαιολογητικά για έλεγχο νέου φαρμακείου, για συστέγαση φαρμακείου, για μεταφορά φαρμακείου ή αποστέγαση φαρμακείου, που πρέπει να καταθέσει ο φαρμακοποιος στον Φ.Σ.Α. σε αντίγραφα:

 

1. Βεβαίωση πολεοδομίας, στην οποία πρέπει να αναφέρεται ότι, το κατάστημα που προορίζεται για φαρμακείο είναι ισόγειο, χώρος κύριας χρήσεως, σύμφωνα με τον ΓΟΚ και οτι δεν είναι αυθαίρετο και δεν περιλαμβάνει αυθαίρετες κατασκευές ή προσθήκες. Επίσης αν υπάρχει πατάρι ή υπόγειο, να αναφέρεται ότι, είναι νομίμως υφιστάμενα.

 

Οπότε Αττική μπλέκονται λίγο τα πράγματα.

 

Και δεύτερον για ισόγειο ΥΠΑΡΧΟΝ (παλιό) φαρμακείο 34,00τμ μάλλον δεν θα μου δώσουν νέα άδεια για συστέγαση φαρμακοποιών (2) όταν ο νόμος λέει ότι για 1-3 άδειες απαιτούνται 30τμ χώρου και 10 εργαστηρίου και 5 αποθήκης?

 

Πως λύνεται λοιπόν αυτό όπου δουλευει ως φαρμακείο με παλιά άδεια και τώρα θέλει συστέγαση?

 

Δευτερον: Υπάρχει βέβαια πατάρι 16τμ και αυθαίρετο πατάρι που μπορεί να ταχτοποιηθεί με 3843 αλλά το ύψος (ελεύθερο) για το α. είναι 1.95 και για το β. 1.75 οπότε η υπηρεσία προφανώς δεν θα σου δώσει βεβαίωση "οτι ο χώρος είναι κυρίας χρήσεως σύμφωνα με το ΓΟΚ" και δευτερευόντος απαγορεύεται εφόσον δεν είναι ισόγειο.

 

Τα λέω καλά ή έκανα κάποια λάθος????????

 

Σήμερα λειτουργεί ώς φαρμακείο περίπου τα 25τμ, ως εργαστήριο τα 8 και wc το 1, ισόγεια μέτρα. Το/τα πατάρια έχουν βοηθητική χρήση, τι και πως μπορεί να γίνει?

 

(Σημ: η λύση να πουληθεί και να αγοραστεί άλλο δεν υπάρχει)

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

H απάντηση μάλλον βρέθηκε:

http://www.fsa.gr/%CE%A6%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CE%9D%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1/tabid/94/Default.aspx#n37

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πολλές φορές ζητάμε λάθος βεβαιώσεις από υπηρεσίες

Π.χ στο παραπάνω μήνυμα μου τόνισα το:

«δεν είναι αυθαίρετο και δεν περιλαμβάνει αυθαίρετες κατασκευές ή προσθήκες.»

Και το τόνισα για το λόγο ότι πρέπει να ζητήσεις βεβαίωση με αυτό το περιεχόμενο και όχι βεβαίωση «κύριας χρήσης» που είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα πολεοδομικά

 

Επαναφέρω σχετικά παλαιότερο θέμα για να ρωτήσω μήπως γνωριζει κάποιος συνάδελφος τι συνοδευτικά απαιτούνται για να χορηγηθεί η συγκεκριμένη βεβαίωση από την πολεοδομία.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

θα ηθελα να μαθω τι σημαινει καθαρο εμβαδο φαρμακοπωλειου 30 μ2.

εγω εχω βρει ενα καταστημα με ισογειο 30 μ2 υπογειο 20 μ2 και παταρι 15 μ2

ολα νομιμα και ειναι κυριοι χωροι.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος:

Τα 30τμ (καθαρά, χωρίς να υπολογίζονται οι τοίχοι) αφορούν το φαρμακοπωλείο όπως λες, δηλαδή ο χώρος του καταστήματος, ο πάγκος, η συρταριέρα, κλπ

Το εργαστήριο νομίζω πως δεν μπορεί να μπει στο υπόγειο ή στο πατάρι για λόγους ασφαλείας.

Τέλος η αποθήκη μπορεί να μπει στο πατάρι κανονικά (για το υπόγειο δεν είμαι σίγουρος).

 

Υγ: Έχω την εντύπωση ότι οι ναρκωτικές ουσίες μπαίνουν υποχρεωτικά στο ισόγειο κι όχι στο κύριο φαρμακείο, άρα μάλλον το εργαστήριο πρέπει να είναι στο ισόγειο.

Edited by dimitrispsi
Link to comment
Share on other sites

ρωτησα το συλλογο και μου ειπε οτι σημαινει το καθαρο πολεοδομικο εμβαδο(δεν ξερω τι θελει να πει ακριβος,μπορειται να μου εξηγησεται)

μου ειπαν οτι δεν ειναι οι τοιχοι και οι κολωνες μεσα.

θα ηθελα να μαθω εαν η σκαλες και τα επιπλα ειναι μεσα σε αυτο η οχι?στο συλλογο μου ειπαν οτι αυτα δεν παιζουν ρολο αλλα μονο ο τοιχος και οι κολωνες

το εργαστηριο παει στο υπογειο σιγουρα και η αποθηκη το λεει ο νομος του 1991.

Link to comment
Share on other sites

έτσι στον αε΄ρα με άνθρωπο που δεν έχει ιδέα από πολεοδομική νομοθεσία δεν γίνεται δουλειά

εγω εχω βρει ενα καταστημα με ισογειο 30 μ2 υπογειο 20 μ2 και παταρι 15 μ2

ολα νομιμα και ειναι κυριοι χωροι.

όταν λες ισογειο 30 τμ ενοείς το καθαρό εμβαδό;

εισαι βεβαιος πως το υπόγειο και το πατάρι είναι χωρος κυριας χρήσης; διοτι 99% εγω σου λεω πως δεν είναι

ρωτησα το συλλογο και μου ειπε οτι σημαινει το καθαρο πολεοδομικο εμβαδο(δεν ξερω τι θελει να πει ακριβος,μπορειται να μου εξηγησεται)

πολεοδομικό εμαβδό δεν είναι ορολογία μηχανικών

μου ειπαν οτι δεν ειναι οι τοιχοι και οι κολωνες μεσα.

θα ηθελα να μαθω εαν η σκαλες και τα επιπλα ειναι μεσα σε αυτο η οχι?στο συλλογο μου ειπαν οτι αυτα δεν παιζουν ρολο αλλα μονο ο τοιχος και οι κολωνες

η σκάλα είναι ενα σοβαρό θεμα υπό συζήτηση

το εργαστηριο παει στο υπογειο σιγουρα και η αποθηκη το λεει ο νομος του 1991.

αν το υπόγειο δεν είναι χωρος κυριας χρήσης δεν πάει, η πολεοδομική νομοθεσία είναι υπεράνω του νομου του 1991

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

ειναι σιγουρα κυριος χωρος.

για τι σκαλα τι ισχυει?

εμενα καθαρο πολεοδομικο εμβαδο μου ειπαν και οτι ειναι χωρις τις κολωνες και οι τοιχοι.

τι σημαινει ο ορος αυτος?

----

ισογειο 30 τμ καθαρο εμβαδο μετρημενο απο τοιχο σε τοιχο.

δεν εχω υπολογισει μονο σκαλα και επιπλα.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Ο φαρμακευτικός σας σύλλογος να ασχολείται καλύτερα με τα χρέη των ταμείων προς το επάγγελμά σας!

 

Αν θέλεις σοβαρή απάντηση, πλήρωσε ένα μηχανικό να σου λύσει τις απορίες και να απαντήσει ΥΠΕΥΘΥΝΑ!

 

Αν θέλεις να ακούσεις το σύλλογο, μην κλαις τα λεφτά σου όταν θα είσαι έτοιμος για εγκαίνια με γεμάτα ράφια και σου πουν ότι δεν βγαίνει άδεια!

ΤΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΦΙΛΗ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.