Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Inzaghi το προικοσύμφωνο ποιον χώρο περιλαμβάνει; Δεν θεωρείται ο χώρος αυτός διηρημένος; Γιατί χρειάζεται να γίνει σύσταση;

Αν πρόκειται να γίνει σύσταση σε όλο το κτίριο (δηλ. δεν θεωρείται το διαμέρισμα διηρημένη ιδιοκτησία) πρέπει να γίνει ρύθμιση σε όλο το κτίριο πριν γίνει οποιαδήποτε δικαιοπραξία.

 

Κάτι που δεν καταλαβαίνω: στο δεύτερο σχέδιο φαίνεται να μην υπάρχει πλατύσκαλο στο κλιμ/σιο, δηλ. η σκάλα καταλήγει μέσα στο διαμέρισμα σαν σε μεζονέτα. Τί συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλα, οχι οτι και το 2ο σχεδιο αντικατοπτριζει ΠΛΗΡΩΣ την κατασταση μου σε επιπεδο εσωτερικων διαρρυθμισεων.

 

Η φορα της σκαλας ειναι αναποδη, η εισοδος ειναι ακριβως σε εκεινο το σημειο και οντως υπαρχει ενα πλατυσκαλο, σαν ενα μικρο διαδρομο που δεξια της πορτας εισοδου ανεβαινεις στον πανω οροφο και συνεχιζεται η σκαλα...

 

Σε αντιπαραβολη των δυο σχεδιων μεταξυ των και αν θεσουμε το ενα ακριβως πανω στο αλλο, θα διαπιστωσουμε οτι τμημα του κλιμακοστασιου που φαινεται στο σχεδιο του προικοσυμφωνου εισερχεται μεσα στο χωρο που οριζεται ως αποθηκη στο σχεδιο της Ο.Α.

 

Συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας ΔΕΝ εχει πραγματοποιηθει ακομα, διοτι ο εργολαβος και ιδιοκτητης το εδωσε ως προικα στην κορη του οταν αυτη παντρευτηκε και παρακρατησε για τον εαυτο του το υπολοιπο τμημα το οποιο και κληρονομηθηκε τμηματικα μετα θανατον απο τις 2 κορες του.

 

Εμεις τωρα παμε να κανουμε συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας για το διαμερισμα του 1ου οροφου και να το μεταβιβασουμε στον αγοραστη.

Σε περιπτωση που ΑΠΛΩΣ τακτοποιησω τις παραβασεις που φαινεται οτι υπαρχουν, ο νεος ιδιοκτητης θα παραλαβει το ακινητο που φαινεται στην Ο.Α. ΣΥΝ τα τετραγωνικα των αυθαιρετων τμηματων που εχουν τακτοποιηθει

Στην πραξη ομως θα εχει απωλεσει ενα τμημα το οποιο εχει παει υπερ κοινοχρηστου.

Σε περιπτωση που το κλιμακοστασιο ειχε κατασκευαστει πανω στην ονομαζομενη ως ταρατσα στο σχεδιο της Ο.Α., δε θα με απασχολουσε διοτι το νομιμο τμημα μου θα συνεχιζε να υφιστατιο ανεπηρεαστο και απλως θα προστιθεντο σε αυτο τα αυθαιρετα και τακτοποιημενα τμηματα.

Οταν ομως εχει μεταβληθει το νομιμο περιγραμμα αυτου εχοντας απωλεσει τμημα εμβαδου υπερ κοινοχρηστου. καπως αυτο πρεπει να δειχθει.

 

Κατεληξα στο συμπερασμα της δηλωσης μιας ακομα παραβασης κατηγοριας 13 λογω αλλαγης διαμερισματωσης οροφου, μιας και επηρεαζεται το νομιμο περιγραμμα, ωστε στην ΤΕ να αναφερθει επακριβως το τμημα που χανεται λογω εισοδου του αυθαιρετου κλιμακοστασιου (το οποιο θα παραμενει αυθαιρετο πλην του τμηματος που εισερχεται στο νομιμο τμημα του διαμερισματος μου) και την αναλυτικη εμβαδομετρηση του διαμερισματος εκ νεου ωστε στη συσταση να αναγραφονται τα καθαρα τετραγωνικα αυτου Once and for all

 

Δε βρισκω κατι καλυτερο να κανω και σιγουρα το να αγνοησω κατι τετοιο, βεβαιωνοντας στο νεοτερο μελλοντικο ιδιοκτητη οτι το εμβαδον που αγοραζει ειναι κατατι μεγαλυτερο απο αυτο που πραγματικα παιρνει, ειναι λαθος μου.

 

Θεωρητικα, παντα, σε μια κοινη δηλωση θα επρεπε να τακτοποιηθει και ΟΛΟΣ ο κοινοχρηστος χωρος που κατασκευαστηκε παρα τη αδεια και στον 1ο αλλα και στο 2ο οροφο, χωρις το τμημα που εισερχεται στο νομιμο τμημα του διαμερισματος μου στον 1ο οροφο διοτι εχει ηδη προσμετρηθει στη δομηση τοτε....

 

Ετσι σκοπευω να το αντιμετωπισω και εχω ηδη ενημερωσει τον τωρινο ιδιοκτητη ωστε να ξερει για το προσθετο κοστος που θα αναλαβει.

Link to comment
Share on other sites

Αν το "εδωσε σαν προικα" οπως ειπες, θα πρεπει να υπαρχει συμβολαιο...

ειδικα γιατι ειπες επισης οτι "παρακρατησε για τον εαυτό του το υπολοιπο τμημα"

και κληρονομηθηκε κλπκλπ

"θεωρητικα" πρεπει να υπαρχει συσταση...

 

εκτος αν το εδωσε "προφορικα"

Οπότε εχεις μια ολοκληρη οικοδομη, χωρις συσταση απο τον αρχικο ιδιοκτητη, αυτος απεβιωσε,

ανηκει στους κληρονομους του εξ αδιαιρετου και ...εγινε ή θα γινει αποδοχη κληρονομιας

 

Αρα, εχεις να τακτοποιήσεις μια ολοκληρη οικοδομη.

Επομενως για τις παραβασεις στα κοινοχρηστα, απαιτειται ξεχωριστη δηλωση

 

.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν υπαρχει εξ αδιαιρετου ιδιοκτησια σε ολη την οικοδομη

Υπαρχει και προικοσυμφωνο και αποδοχη κληρονομιας ξεχωριστα μετα για καθε επιπεδο, αλλα με ενημερωσαν οτι θα γινει νεα πραξη συστασης οριζοντιου ιδιοκτησιας επειδη δεν ειχε γινει ποτε στο παρελθον!

Link to comment
Share on other sites

αφου "ετσι" είπαν..."ετσι" θα ειναι

[αγνωστο για ποιούς λογους]

 

επομενως θα συστησεις ΟΙ σε ολοκληρη οικοδομη

αρα θες και ξεχωριστη δηλωση για τα κοινοχρηστα

Link to comment
Share on other sites

Σε ολοκληρη οικοδομη συσταση ΟΙ δε θα κανω, διοτι εχει αλλους 2 αυθαιρετους οροφους

Μου αναφερθηκε οτι θα γινει συσταση για το διαμερισμα μου

Περαιτερω δεν γνωριζω!

Link to comment
Share on other sites

περιπτωση ενος μαγαζιου συμφωνα με την οικοδομικη αδεια χωριζεται σε 5 μαγαζια. ποσες δηλωσεις κανω? επεμβαινω στα φυλλα καταγραφης? τι σχεδια στελνω? θεωρειται περιπτωση αρθρου 26 ή 2 του 4014?

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν σε καλύπτει η περίπτωση που αναφέρει ο nzerman στο #1113 και πόσο έχει ισχύ βέβαια.

εννοω περιπτωση διαφορετικης διαμερισματωσης φιλε ιαμβλιχε
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.