Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δουλεία διόδου


Recommended Posts

Μπορεί να είναι κατοχυρωμένος ο πίσω για την σταθεροτητα της θέσης ή ο μπροστινός έχει ανά πάσα στιγμή το δικαίωμα να την αλλάξει; Υπάρχει νομοθεσία που να ξεκαθαρίζει τη δουλεία για τα εκτός σχεδίου ή το θεωρούμε δεδομένο επειδή δε γράφεται κάπου το αντίθετο;

 

Η νομοθεσία για τη σύσταση δουλείας διόδου περιγράφεται στο άρθρο 25 του ΓΟΚ/85 (άρθρο 261 του ΚΒΠΝ).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 249
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γεια σας έχω ένα οικόπεδο και είχα δώσει στον διπλανό μου δουλεία διάβαση 3 μέτρα με συμβολαιογραφική πράξη τώρα το πουλάω και ο υποψήφιος αγοραστής μου ζηταεί να μειωθούν αυτά τα τρία μέτρα μπορεί να γίνει αυτό? και πόσα μέτρα πρέπει κανονικά να του αφήσουμε?το δικό μου οικόπεδο έχει πρόσβαση σε δημοτικό δρόμο και χτίζει ενώ του άλλου δεν χτίζει ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεις ότι πρόκειται για οικόπεδο αλλά δεν ξεκαθαρίζεις αν, πράγματι, πρόκειται για περιοχή εντός σχεδίου ή όχι. Σήμερα, δουλεία διόδου επιτρέπεται να επιβληθεί μόνον σε περιοχές εντός σχεδίου. Δεν υπάρχουν προδιαγραφές για τη δουλεία διόδου, αντίθετα, υπάρχουν προδιαγραφές για τη διέλευση οχημάτων και πεζών, σε περιοχές εντός σχεδίου.

 

Εάν η πράξη για τη δουλεία διόδου, που συμφώνησες με το γείτονά σου, έγινε πριν από χρόνια, τα 3 μ. θεωρούνται ένα ικανοποιητικό ελάχιστο πλάτος, γιατί σήμερα θα χρειαζόταν μεγαλύτερο πλάτος, ανάλογα με τις ανάγκες που θα εξυπηρετούσε η δουλεία (πχ διέλευση φορτηγών κλπ για την ανέγερση οικοδομής στο αποκλεισμένο οικόπεδο).

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη για τη δυνατότητα επιβολής δουλείας διόδου σε εντός σχεδίου περιοχή στηρίζεται στο δεύτερο εδάφιο της παρ. 1 του άρθρου 25 του ΓΟΚ/85, στο οποίο αναφέρεται ότι:

Από την απαγόρευση αυτή εξαιρείται η δουλεία διόδου, εφόσον αποτελεί τη μοναδική δίοδο προς κοινόχρηστο χώρο οικοπέδου ή κτιρίου ή αυτοτελούς από πλευράς δόμησης ορόφου. Δικαιοπραξίες που αντιβαίνουν στις διατάξεις της παραγράφου αυτής είναι απολύτως άκυρες.

 

Με δεδομένο ότι η διάταξη αυτή αναφέρεται μόνο σε οικόπεδο και όχι γήπεδο, θεωρώ ότι το άρθρο 25 δίνει τη δυνατότητα επιβολής δουλείας διόδου μόνο σε οικόπεδα. Γνωρίζω ότι υπάρχουν διιστάμενες απόψεις για το θέμα, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου με τη σχετική τεκμηρίωση.

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητόν και σε ευχαριστώ για την τεκμηρίωση= γνώση.

Πρόσφατα συνέταξα τοπογραφικό διάγραμμα για δουλεία σε τυφλό αγροτεμάχιο και όσο γνωρίζω το συμβόλαιο έγινε κανονικά.

Θα μου πεις τωρα... Και ποιος θα το ελέγξει..Ο δικηγόρος ή ο συμβολαιογράφος που αντιγράφει την δήλωση μας.

Απλά έχω συναντήσει αρκετά συμβόλαια με δουλείες διόδου σε εκτός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω γράψει παραπάνω (#121), νομικά, η δουλεία διόδου αποτελεί αντικείμενο του Αστικού Κώδικα και ειδικότερα των άρθρων 1010 έως 1018. Εμείς, όμως, αντιμετωπίζουμε το θέμα από την πολεοδομικοτεχνική του πλευρά και διαβάζουμε τους αντίστοιχους νόμους και διατάξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια γνωμοδότηση του ΝΣΚ που έπεσε στα μάτια μου :)

ΓνΝΣΚ 402 / 2002

(Τμ.Α)

Βάσει των διατάξεων ΑΚΑ1121 ΑΚΑ1124 ΑΚΑ1125 Ν 1577/1985Α25

 

Πρόεδρος: Κ. Βολτής, Αντιπρόεδρος

Εισηγήτρια: Α. Αλεφάντη, Πάρεδρος

 

Αν έχει συσταθεί δουλεία διόδου σε ακίνητο είναι καταρχήν δυνατόν α) άνωθεν αυτής και σε τμήμα της να επιτραπεί η προβολή εξώστη και β) να επιτραπεί η περαιτέρω δόμηση επάνω από την δουλεία διόδου, με πλήρη κάλυψη του χώρου διάβασης και τη δημιουργία «στοάς».

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.