Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέοι Κωδικοί Αριθμοί Δραστηριότητας 2009 (ΚΑΔ)


nena

Recommended Posts

Δεν εκανα μεταβολη δραστηριοτητας, εναρξη επαγγελματος εκανα. Και εχω τη βεβαιωση εναρξης εργασιων, οπου γραφει τους ΚΑΔ που επελεξα, και δεν αναφερει καθολου παλαιους ΚΑΔ, και στο τελος μια σελιδα που λεει "βεβαιωση μεταβολης ατομικων στοιχειων φυσικου προσωπου", που φαινεται οτι απεκτησα επαγγελματικο ΑΦΜ, αν δηλαδη λεγεται ετσι.

Βασικα με ενδιαφερει οι ΚΑΔ που διαλεξα να με καλυπτουν για οποια εργασια ενδεχομενως κανω ως πολιτικος μηχανικος, αλλα και να μην εχω προβλημα με τον ΟΑΕΔ για το προγραμμα επιχορηγησης.

Link to comment
Share on other sites

.... ωσπου βλεπω το επαγγλμα που εγραψε στη βεβαιωση μεταβολης στοιχειων που ειναι "εργασιας υπηρεσιας παροχης εργολαβος μη", ακριβως οπως το γραφω.

Αφού ειναι η πρώτη έναρξη τότε πως σου έδωσε βεβαίωση μεταβολής στοιχείων;

 

θα πρέπει να γράφει

Βεβαίωση έναρξης εργσιών φυσικού προσώπου επιτηδευματία

 

..... ωσπου βλεπω το επαγγλμα που εγραψε στη βεβαιωση μεταβολης στοιχειων που ειναι "εργασιας υπηρεσιας παροχης εργολαβος μη", ακριβως οπως το γραφω.

τελικά που το γράφει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιωσαη μεταβολης στοιχειων γιατι ειχα βγαλει ΑΦΜ απο παλιοτερα για να βγαλω διπλωμα οδηγησης αλλα δεν εκανα φορολογικη δηλωση και στο επαγγελμα γραφε ανεπαγγελτος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

οταν ειχα δηλωσει παλια κωδικους μονη μου στην εναρξη

(2005) ειχα δηλωσει αρκετους και μαλιστα οσους σχετικους με την ειδικοτητα μου (ηλεκτρολογος μηχανικος και μηχανικος υπολογιστων) και γενικα με τις εργασιες που εκανα ενιωθα καλυμμενη, αργοτερα το 2009 που ειπαν οτι αλλαζουν οι καδ και να τους ξαναδηλωσουμε-τροποποιησουμε τα εκανε ο λογιστης που ειχα τοτε (γιατι προσφατα με ολα αυτα τα χαζα που ανακαλυψα οτι εκανε επαψα να πηγαινω σε αυτον), μολις προσφατα λοιπον ανακαλυψα οτι μου εχει κανει βλακιουλες και δεν μου φαινεται σωστη η αντιστοιχιση παλιων και νεων κωδικων που εχει κανει, μπορω να τους τροποποιησω τωρα και αν ναι, τοτε να δηλωσω ενα γενικο κωδικο που αντιπροσωπευει την ειδικοτητα (και ποιος αληθεια ειναι αυτος?) και ειμαι καλυμμενη ή πρεπει να δηλωσω πολλους και διαφορους? επισης μπορω να το κανω μεσα απο το taxis κτλ και δεν χρειαζεται κατι αλλο ή πρεπει να το κανω σε εφορια? ολο αυτο εμπεριεχει κανενα κινδυνο-μπλεξιμο με εφορια ή τα πραγματα με την αλλαγη καδ ειναι απλα και οχι τραγικα? μπορει να εχει καποια συνεπεια αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Από τη δημοσίευσή σας προκύπτει ότι έχετε άγνοια των ΚΑΔ που είναι σχετικοί με τη δραστηριότητα που ασκείτε. Ωστόσο ισχυρίζεσθε ότι δεν σας φαίνεται σωστή η αντιστοίχιση που έγινε με τους ΚΑΔ ΤΟΥ 2008. Αυτά τα δύο είναι αντικρουόμενα. Αυτό ως γενική παρατήρηση. Επίσης από την δημοσίευσή σας προκύπτει ότι έχετε αρκετές γνώσεις σε φορολογικά θέματα, δεδομένων των ανακαλύψεων που κάνατε, οπότε μάλλον εύκολα θα ξεπεράσετε το πρόβλημα που σας απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Σωτηρη δεν εχω καμια ιδεα απο φορολογικα θεματα, δεν ειμαι ειδικος σε φοροτεχνικα και λογιστικα, μηχανικος ειμαι αλλα επειδη τα εχω ξαναπει στο φορουμ για τον προηγουμενο λογιστη μου προσπαθω να ενημερωνομαι οσο μπορω ωστε να μην την ξαναπατησω. Τους αρχικους ΚΑΔ τους ειχα δηλωσει μονη μου με την βοηθεια της εφοριακου στο μητρωο και οντως καλυπταν ολη την ειδικοτητα μου (συγκρινοντας με αλλους συναδελφους κτλ κτλ). Κατοπιν ο λογιστης τα τροποποιησε. Τωρα συνεργαζομαι με εναν αλλον λογιστη (που μου τον συστησε καποιος αλλος συναδελφος μου), με αυτον καναμε μια κουβεντα για τους καδ (του ειπα αρχικα εγω οτι σε σχεση με τους παλιους καδ μου φαινεται οτι αυτοι που εχει δηλωσει τωρα ειναι ελλιπεις και οτι δεν ειναι ενας γενικος ωστε να πεις ειμαι καλυμμενη, και ολα αυτα απο συζητησεις με αλλους μου προεκυψαν κτλ κτλ), τους κοιταξε μου ειπε και οντως θα μπορουσα να δηλωσω καποιους επιπλεον αλλα μου ειπε και ενα "ενταξει με τους καδ δεν τρεχει και τιποτα, καπως παρεμφερη ειναι ολα", οποτε για να μην την ξαναπατησω προσπαθω να ενημερωθω και απο αλλες πηγες τι ειναι σωστο και τι λαθος, ωστε αν πρεπει να τους αλλαξω να το κανω, διοτι ξεκαθαρα δεν μου ειπε καντο ή μην το κανεις, το θεωρησε καπως "περιττο" μαλλον. Δεν θεωρω κακο να παρω αρκετες γνωμες και να αποφασισω τι θα κανω. Το να κανω ή να μην κανω κατι χωρις να το ψαξω καθολου θεωρω οτι μονο σε μπελαδες θα με βαλει. Γιατι ως γνωστον οποιος εχει καει με τον χυλο φυσαει και το γιαουρτι και ετσι δεν μπορω να ακολουθησω πιστα τι ακριβως θα μου πει ο νεος λογιστης χωρις να το φιλτραρω. Ισως τωρα να καταλαβες το αρχικο μου ποστ. Σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν και καλοι και κακοι και επειδη την εχω πατησει εχω γινει "ψειρας" μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει ο πίνακας αντιστοίχησης των παλαιών ΚΑΔ με τους ΚΑΔ του 2008. (μπορείς να τον βρείς και να συγκρίνεις ). Οταν αλλάζαμε ΚΑΔ αυτόν χρησιμοποιούσαμε . Αν η αλλαγή γίνονταν στη ΔΟΥ τότε η αντιστοίχιση ήταν υποχρεωτική ΚΑΔ προς ΚΑΔ.

Σε κάθε περίπτωση μπορείς να δηλώσεις έναν ΚΑΔ ως κύριο και όσους θέλεις ως δευτερεύοντες. Αν δεν σου κάνει ο κύριος ΚΑΔ που έχεις τον τροποποιείς.

Link to comment
Share on other sites

ως μηχανολόγος αν δηλώσω γενικό 71120000 θα μου φέρουν αντίρρηση στην εφορία;

αν εκτός από τα γενικά θές να κάνεις και μέλέτη-εγκατάσταση φωτοβολταικών με τα υλικά , είχα ρωτήσει συνάδελφο αν αυτός έχει καδ εμπορίας καλωδιων κλπ (όπως είχε συζητηθεί παλαιότερα) ηλεκτρολογικού υλικού και μου είχε πεί όχι απλώς όταν έχει πληρωθεί και την προμήθεια και την εγκατάσταση αγοράζει τα υλικά στο ονομά του με προορισμό εκεί πού είναι να γίνει η εγκατάσταση και αυτός στο τέλος στο πελάτη κόβει ΑΠΥ ή ΤΠΥ π.χ ένα τεμάχιο φωτοβολταική εγκατάσταση 9,9kwp με τα υλικά. και έχει κόψει πολλές. (βέβαια η μελέτη δεν πρέπει να ξεχωρήσει;αυτς δεν το κάνει)

ισχύει αυτό; και αν ναι τότε χρειάζομαι εκτός από τον γενικό ΚΑΔ και τόν άλλο γενικό 430000 για εγκαταστάσεις; έχει σημασία αν είναι δευτερέυον ή αν τελικά δεν τον χρησιμοποιήσω ποτέ;ή αρκει ο γενικός 71120000;

Link to comment
Share on other sites

Γράφεις για δύο διαφορετικές δραστηριότητες. Η μία είναι του μηχανικού (ελευθέριο επάγγελμα) στον γενικό ΚΑΔ 71 και η άλλη είναι για την εμπορία και εγκατάσταση συστημάτων , μερών κλπ φωτοβολταικών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.