Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης


atalagani

Recommended Posts

Σε παλιά πολυκατοικία του 76 οπου έχουν βάλει καινούριο λέβητα πριν μερικούς μήνες και φυσικά δεν έχουν κάνει συντήρηση, πως υπολογίζω τη θέρμανση;

 

υπερδιαστασιολογιση μπορώ να υπολογίσω; (μελέτη θερμανσης δεν υπάρχει)

 

πρακτικά μόνο τον συντελεστή μόνοσης υπολογίζω; δηλαδη 1;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για ΚΘΚ θα σου στείλω φωτο από κτίριο πριν τα τούβλα, το ένα χωρίς θερμομόνωση και το άλλο εμφανές σκυρόδεμα με θερμομόνωση 3άρα εσωτερική,θα τη στείλω και στο ΤΕΕ να μας πει τι θα κάνουμε μετά από 2 χρόνια που θα μας φωνάξουν για ΠΕΑ γιατί τότε εμφανώς θα έχει εφαρμοστεί η μελέτη ή όχι;

Την ψησταρία σαν εστία καύσης με ποσοστό κατ' εκτίμηση.

Ηλεκτρικές συσκευές όχι.

Υπογειο σαν μθχ και υπολογισμό του στο συνολικό, για να πληρωθεί κιόλας.

Η ενδιάμεση πλάκα προς μθχ από τον πίνακα τον μεγάλο χωρίς καμοία μόνωση(χτύπατο με ένα ξύλο θα ακούσεις ντουβάρι ή ηχώ, εγω σου λέω 100% χωρίς μόνωση, φαίνεται και στο κλιμακοστάσιο).Τοιχεία υπογείου να μας δείξουν αυτοί από το ΤΕΕ που έχουν δει μονωμένα ειδικά σε επαγγελματικά.

Link to comment
Share on other sites

Τοιχεια υπογειου ΣΙΓΟΥΡΑ αμονωτα, ακομα και στη μελετη θερμομονωσης μονωνανε κλωβο απο δωμα μεχρι ισογειο με τις πλακες (θεωρητικα παντα)

Ετυχε να πεσει στα χερια μου μελετη θερμομονωσης με σχεδια σημερα απο συγκροτημα κατοικιων και την επεξεργαζομουν...

Το "κακο" με το υπογειο ειναι οτι πιθανοτατα δε θα εχω κατοψη, οποτε θα πρεπει να κανω ενα τυπικο περιγραμμα και να παρω και υψη για να βγαλω δομικα στοιχεια.

Τωρα για την πλακα ως διαχωριστικη επιφανεια αναμεσα σε ΘΧ και ΜΘΧ τα πραγματα ειναι ρευστα.... Το κλιμακοστασιο πιθανον να μας διαφωτισει περαιτερω...

Οι ΤΟΤΕΕ νομιζω δεν αναφερουν τοιχεια υπογειου μονωμενα αλλα κατακορυφα δομικα στοιχεια εν επαφη με χωμα μονωμενα... Θεωρητικα, σε σπιτι με μεγαλη κλιση οπου ειναι κατοικησιμος και ο χωρος ισογειου (που πισω παει υπογειο) και ο χωρος του οροφου θα επρεπε να μονωθουν περιμετρικα ολα τα τοιχεια αφου επι της ουσιας μιλαμε για ΘΧ και οχι ΜΘΧ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Μια ερωτηση: Στο προγραμμα αμοιβων του ΤΕΕ, εκει που λεει «Κύριες εργασίες»: Επεξεργασία εργασιών:, στο πεδίο «Μονάδες», τι συμπληρωνετε?

(για ενεργειακη επιθεωρηση)

Link to comment
Share on other sites

Για την περίπτωση της ψησταριάς, εκτός ότι μου άνοιξε η όρεξη, πιστεύω πως η ψησταριά δεν πρέπει να μπει, γιατί ο επόμενος αγοραστής μπορεί να την κάνει κομμωτήριο.

Θα έλεγα επίσης να υπολογίσεις ολόκληρο το κατάστημα και να πληρωθείς τα 330 ευρώ.

Σημειώνω ότι δεν έχω εμπειρία από ΠΕΑ για καταστήματα.

 

hetauma, πρέπει να κάνουν καυσανάλυση, έστω και αν είναι καινούριος ο λέβητας. Για όλα τα υπόλοιπα, αν δεις το HELP του προγράμματος θα βοηθηθείς πολύ. Μπορείς να υπολογίσεις και υπερδιαστασιολόγηση από τους τύπους που υπάρχουν στις ΤΟΤΕΕ ΤΟΤΕΕ (2010α §4.1.2 σελ.86)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Μια ερωτηση: Στο προγραμμα αμοιβων του ΤΕΕ, εκει που λεει «Κύριες εργασίες»: Επεξεργασία εργασιών:, στο πεδίο «Μονάδες», τι συμπληρωνετε?

(για ενεργειακη επιθεωρηση)

 

Γραφεις τα m2 της συνολικής επιφανειας της ενεργειακης επιθεωρησης ,βαση της οποιας θα προκυψει η αμοιβη (πχ διαμερισμα 100 μ2)

Link to comment
Share on other sites

Για την περίπτωση της ψησταριάς, εκτός ότι μου άνοιξε η όρεξη, πιστεύω πως η ψησταριά δεν πρέπει να μπει, γιατί ο επόμενος αγοραστής μπορεί να την κάνει κομμωτήριο.

Στα επαγγελματικά γενικά υπάρχει αυτό.΄Οτι δεν ειναι τοίχος και μπετόν μπορεί να αλλάξει.Φωτισμός σε κατάστημα που ανακαινίζεται ,βιτρίνες,κλιματισμός.Παρόλα αυτά στο ΠΕΑ τα υπολογίζεις οπως είναι.

Καλή ΄ορεξη

Link to comment
Share on other sites

Αυτό απο το ΣΑΔΑΣ δεν θα το είδατε όσοι δεν είστε αρχιτέκτονες, σας το κοινοποιώ, ελπίζω να οδεύουμε προς την τακτοποίηση των επ. δικαιωμάτων, υποχρεώσεων και αρμοδιοτήτων όλων των ειδικοτήτων σύντομα. Μου κάνει εντύπωση ρε φίλε cfrezi τοπογράφος να κάνεις ΠΕΑ! Μαγκιά σας τοπογράφοι αλλά είναι έξω απ τα χωράφια σας. Χωρίς παρεξήγηση.

43674 ΣΗΦΟΥΝΑΚΗΣ ΕΠΑΓΓ ΔΙΚΑΙΩΜ.doc

Link to comment
Share on other sites

Άμα είχαμε εδώ και πολυ καιρό χωράφια για μέτρημα, πίστεψε με θα τα μετράγαμε.Οικοδομή,σκλάβος σε δημόσια έργα,real estate η λύση του προβλήματος.

Τα τοπογραφικά διαγράμματα εξαρτημένα στο ΕΓΣΑ αφορά το δικαίωμα υπογραφής, αυτά δηλαδή που έχουν γίνει με gps, αφορά τους αρχιτέκτονες μόνο για εκτός σχεδίου δόμηση, που έτσι και αλλιώς δεν τα έκαναν αυτοί ούτε τα υπέγραφαν και ούτε νομίζω τους νοιάζει γιατί οι αμοιβές τους είναι χαρτζιλίκι.

Απλά είδανε όλοι οι σύλλογοι οτι η πλειοψηφία στο σύλλογο των Τοπογράφων σάρωσε στις εκλογές +10% και τρέχουν και αυτοί να κάνουν κάτι αντίστοιχο.Τί έχασαν οι αρχιτέκτονες δηλαδή την αξία ενός τοπογραφικού διαγράμματος εξαρτημένου μείον το ποσό που θα έδιναν σε έναν τοπογράφο να το αποτυπώσει με gps έτσι κι αλλιώς, ας ζητήσει καλύτερη καλύτερη τιμή.Όλα αυτά είναι αποτέλεσμα της αναδουλειάς που υπάρχει.

Τώρα τα ΠΕΑ όλοι οι μηχανικοί είναι έξω από τα νερά τους, όχι μόνο οι τοπογράφοι.

Link to comment
Share on other sites

Στα επαγγελματικά γενικά υπάρχει αυτό.΄Οτι δεν ειναι τοίχος και μπετόν μπορεί να αλλάξει.Φωτισμός σε κατάστημα που ανακαινίζεται ,βιτρίνες,κλιματισμός.Παρόλα αυτά στο ΠΕΑ τα υπολογίζεις οπως είναι.

Καλή ΄ορεξη

Παρα το γεγονος οτι μετα την αγοραπωλησια του καταστηματος, θα συνεχισει ο ιδιος ενοικιαστης να το χρησιμοποιει με την ιδια χρηση αλλα υπο διαφορετικο ιδιοκτητη, πιστευω κι εγω οτι η ψησταρια δε θα πρεπει να μπει ως ανοικτη εστια καυσης...

 

Και αυτο γιατι, μεχρι τωρα, οτι συσκευες προσομοιωναμε στο προγραμμα για θερμανση, ψυξη ή παραγωγη ΖΝΧ, χρησιμοποιοντουσαν αυτοτελως για αυτο το σκοπο.

Μπαιναν κλιματιστικα για παραγωγη θερμανσης και ψυξης, τζακια για θερμανση, λεβητες για θερμανση και ΖΝΧ, ακομα και θερμαντικα σωματα φορητα με ηλεκτρισμο που χρησιμοποιουνται αυτοτελως για θερμανση.

 

Εδω εχουμε μια συσκευη που χρησιμοποιειται για κατι εντελως διαφορετικο απο οτι για θερμανση, ασχετως με το αν την παραγει εν τελει. Θεωρω πως συνυπολογιζεται, ισως οχι στο βαθμο που ισχυει πραγματικα, στον θερμοτητα απο ηλεκτρικες συσκευες που παιρνει μονο του το προγραμμα...

 

Θα το μελετησω περαιτερω πριν βγαλω το ΠΕΑ, αν και δεν ξερω κατα ποσον μπορει να αλλαξει τις καταναλωσεις...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.