Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποσοστά συνιδιοκτησίας - Κατανομή χιλιοστών


gio

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 307
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλημέρα,

Είμαι νέα μηχανικός και μου ζητήθηκε να κάνω τον πίνακα χιλιοστών για μια σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησία σε ένα διώροφο κτίριο (κάθε όροφος μια ανεξάρτητη κατοικία) με υπόγειο.Η πρώτη ερώτηση μου είναι για το υπόγειο που στα σχέδια είναι ως 2 ανεξάρτητοι χώροι μεταξύ τους (με ξεχωριστές σκάλες) και δεν ειναι δηλωμένα ως αποθήκες αλλά ως βοηθητικοί χώροι.

Τι χιλιοστά θα υπολογίσω?τις σκάλες προς το υπόγειο θα τις βάλω στα τετραγωνικά καθε υπογείου και το λεβητοστάσιο ως κοινόχρηστο χώρο?και η επόμενη ερώτηση αφορα τα ποσοστά συνιδιοκτησίας.Τι αξία θα δώσω σε κάθε ιδιοκτησία?

Έχω διαβάσει τα περισσότερα posts αλλά δυστυχώς δεν έχω μπορέσει να καταλάβω πως θα τα συμπληρώσω αυτά τα στοιχεία.

Ευχαρίστω πολύ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες για τα υπόγεια.

Μπορείς να πάρεις σαν βάση την αντικειμενική, αλλά δεν θα βγάλει μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 6 months later...
  • 4 months later...

Καλημερα.

Ιδιοκτητης τελευταιου οροφου πολυκατοικιας με αποκλειστικη χρηση δωματος, το οποιο και ρυθμισε με 4014.

Τωρα θελει να κανει καινουργιο πινακα χιλιοστων και να δωσει μερος των χιλιοστων του τελευταιου οροφου στο ρυθμισμενο δωμα.

 

Μου ζητησαν να ετοιμασω καινουργιο πινακα χιλιοστων και νομιζα οτι το "νουμερο" επρεπε να μου το δωσουν αυτοι (πχ. τα 100 παλια χιλιοστα να μου πουνε οτι τωρα θα ειναι 60+40), αλλα πληροφορηθηκα οτι αυτο πρεπει να το κανω εγω...

Υπαρχουν κανονες στην ανακατανομη χιλιοστων στον ΠΙΝΑΚΑ ΟΡΙΖΟΝΤΙΩΝ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΩΝ ή μπορω να δωσω οσα θελω?

Το μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι η αναλογια τετραγωνικων (διχως να λαβω υποψιν μου οροφο, εμπορικη αξια κλπ.?)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά βρήκα και το ΦΕΚ για την κατανομή των δαπανών των ανελκυστήρων όπως περιέγραψα παραπάνω.

Είναι η υπουργική απόφαση υπ' αριθμό 29089 ΦΕΚ 1296/Β/16.12.1977.

 

Καλημέρα κύριοι. Δεν θέλω να διακόψω τη ροή της συζήτησης, έχω ανάγκη όμως να επαναφέρω ένα θέμα αυτού του topic.

Στην πολυκατοικία που μένω έχω προβλήματα με έναν μισθωτή ο οποίος λέει πως αδυνατεί να πληρώσει τα κοινόχρηστα, θεωρώντας πως είναι άδικο εγώ, που μένω στον 4ο όροφο, να πληρώνω λιγότερα απο εκείνον. Το διαμέρισμά μου είναι 9.67 τμ 4ου, ενώ εκείνου είναι 74.40 τμ, 1ου. Βάσει του ΦΕΚ 1296/Β/16.12.1997, παρατηρώ πως τα τετραγωνικά μέτρα λαμβάνονται υπ όψιν μονάχα για τον επιμερισμό της δαπάνης ανά όροφο, άρα θα έπρεπε όντως να πληρώνω περισσότερα. Βάσει της εταιρίας "πολυδιαχείρηση" (http://www.polyd.gr/faq-c.htm), τα χιλιοστά του ανελκυστήρα κατανέμονται με βάση το εμβαδόν ως πρότο γνώμονα και έπειτα έναν συντελεστή προσαύξησης 10 % ανα όροφο. Τελικά τι ισχύει;;;

Επίσης, μου λέει πως γνωρίζει διαχειριστή πολυκατοικίας που ενώ σε μεγάλο όροφο υπάρχει μικρό διαμέρισμα, το χρεώνει περισσότερα από τους άλλους, για τον ανελκυστήρα. Υπάρχει τέτοια περίπτωση, αν ο μηχανικός που έκανε τη μελέτη είχε συντάξει τον πίνακα βάσει του ΦΕΚ1926/Β/77;

Edited by yiannicivil
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρε συναδελφοι,

δεν εχω καταλαβει αν τους συντελεστες που θα παρω ανα οροφο ή την τιμη που θα ορισω ανα οροφο θα την παρω αυθαιρετα ή θα βασιστω καπου?

μετα τη ρυθμιση 4014, εχει προκυψει:

1. Καταστημα ενιαιο απο το -1 έως το +1

2. Βοηθητικοι χωροι που χρησιμοποιουνται απο το καταστημα στο -2

3. Γραφεια στο +2, +3, +4

4. Χωροι κυριας χρησης στο -3

 

Επισης, υπαρχουν βοηθητικοι χωροι στα υπογεια (μηχανοστασια κλπ), χωροι σταθμευσης στα υπογεια και κοινοχρηστοι χωροι για τους οποιους δεν ξερω αν και πως θα τους υπολογισω....

Πως να αξιολογησω το καταστημα σε σχεση με τα γραφεια και με τα υπογεια.... Ειναι πραγματικα περιεργο που δεν εχει εκδοθει καποιος επισημος πινακας απο το κρατος.. (εκτος κι αν υπαρχει και δεν το εχω βρει ακομη).

 

αν θελει (και μπορει) καποιος να βοηθησει, καθε προσπαθεια καλοδεχουμενη!

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι όταν καλείστε να συντάξετε πίνακα ποσοστών για χώρους ρυθμισμένους με το 4014 για τους οποίους πριν δεν υπήρχε σύσταση πως εργάζεστε? Το επισημαίνετε στις παρατηρήσεις? Δίνετε σε αυτούς τους χώρους χιλιοστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.