Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Δυστηχως το site του Δ15 δεν λειτουργει.

Θα παρακαλουσα αν γνωριζει καποιος να μου απαντησει.

 

Τεχνικη κατασκευαστικη εταιρια με στελεχη με 2 πτυχια ΜΕΚ Β μπορει να εγγραφει στο ΜΕΕΠ.

Θα ηθελα να ρωτησω η αναβαθμιση της εταιρειας στις διαφορες ταξεις του ΜΕΕΠ γινεται με την αυξηση των πτυχιων ΜΕΚ των στελεχων ή μεσα απο τα εργα που δηλωνει η εταιρεια οτι συμμετεχει?

Επισης αν η εταιρεια εχει ηδη κατασκευασει η/μ εργα καθως και εγκαταστασεις φυσικου αεριου, μπορει αυτα να τα χρησιμοποιησει για να αναβαθμισει το ΜΕΕΠ της?

Ελπιζω να μην τα λεω μπερδεμενα. :(

 

Επισης αν καποιος γνωριζει....

Τι εννοει ο ποιητης "δηλωση του ΝΔ 1599/86 για τις απασχολήσεις στο κυκλωμα παραγωγης εργων"

Τι πρεπει να γραψουμε σε αυτη τη δηλωση????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω κάτι βασικό που είχε ερωτηθεί ξανά απο κάποιο μέλος αλλά δε βλέπω να έχει απαντηθεί. Είμαι υπομηχανικός έργων υποδομής ΤΕ

1. Υπάρχει κάποιο ελάχιστο όριο έργων (ή ποσών) για την κατασκευαστική εμπειρία για να εγγραφείς στο ΜΕΚ για πρώτη φορά;

2. μπορώ να εγγραφώ κατευθείαν στην καταγορία Β (300.000Ε) και αν ναί υπάρχει πάλι κάποιο όριο;

ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους τους συναδέλφους

Link to comment
Share on other sites

Το οριο πιστοποιησης για εγγραφη στο ΜΕΚ Α απο ΤΕ ειναι 90.000,00 ευρω (βαλε κατι παραπανω) , απο οσο ξερω τα ορια πιστοποιησης για καταταξη σε μια ταξη ειναι το ανωτατο οριο προυπολογισμου που αντιστοιχει στο αντιστοιχο ατομικο ΜΕΕΠ. Δηλαδη για ΜΕΚ Α τα 90.000,00 του ΜΕΕΠ Α1, για ΜΕΚ Β τα 300.000,00 του ΜΕΕΠ Α2 κοκ

 

Ρωτησε και στην Δ15 παντως γιατι αυτα ισως να αλλαζουν

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω κάτι βασικό που είχε ερωτηθεί ξανά απο κάποιο μέλος αλλά δε βλέπω να έχει απαντηθεί. Είμαι υπομηχανικός έργων υποδομής ΤΕ

1. Υπάρχει κάποιο ελάχιστο όριο έργων (ή ποσών) για την κατασκευαστική εμπειρία για να εγγραφείς στο ΜΕΚ για πρώτη φορά;

2. μπορώ να εγγραφώ κατευθείαν στην καταγορία Β (300.000Ε) και αν ναί υπάρχει πάλι κάποιο όριο;

ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους τους συναδέλφους

 

απαντω και πιο κατω

ηταν 90.000,00 για καταταξη στην Α απο ΤΕΙ,

απ ευθειας στην Β απο ΤΕΙ δεν προβλεπεται

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Stayros

 

Φιλε μαλλον εκανα λαθος, 90.000 ειναι απο Α σε Β, οποτε για να πας σε Α ειναι λιγοτερα, βλεπεις εχουν περασει χρονια και δεν θυμαμαι καλα.

Ο αδερφος μου ειναι απο ΤΕΙ Ε/Υ αλλα δεν θυμαται κι αυτος.

αν σε βιαζει πες μου να τι κοιταξω καλυτερα

 

Εκεινο που πρεπει να προσεξεις ειναι καποια διαταξη για πλεοναζουσα προυπηρεσια ωστε να μην χαραμιστει το πιστοποιητικο σου αν ειναι μεγαλο,

την εχω πατησει και στο λεω

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι 15.000 δημοσια εργα ή 30.000 σε ιδιωτικα.

 

Ειχε ξανααναφερθει..... μπορει και μεσα σε αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι Μηχανολογος Μηχ. ΤΕ με κτηση πτυχιου το 1998 (και ταυτοχρονη εναρξη επαγγελματος).

 

Εχω εμπειρια 2000-2001 μισθωτες υπηρεσιες (σε υπεργολαβο Η/Μ), 2001-2008 παροχη υπηρεσιων σε υπεργολαβο Η/Μ εργων, 2008-2010 μισθωτες υπηρεσιες (σε υπεργολαβο Η/Μ).

Δεν εχω βεβαιωσεις εργων, παρα μονο ενσημα και δελτια παροχης υπηρεσιων.

 

Υπαρχει καποιος αντιστοιχη περιπτωση που καταφερε να γραφτει στο ΜΕΚ Α, και με τι δικαιολογητικα?

 

Εφοσον αποκτησω ΜΕΚ Α μπορω να γραφτω στο ΤΣΜΕΔΕ και να το χρησιμοποιησω σαν φορεα ασφαλισης/συνταξης αντι του ΤΕΒΕ ή ΙΚΑ?

 

Συγνωμη για την ειδικοτατη ερωτηση με περιγραφη της προσωπικης μου καταστασης, αλλα πρωτων δεν μπορω να βγαλω ακρη απο τον προσωπικο μου κυκλο, δευτερον η νομοθεσια ειναι εξαιρετικα γενικολογη (οσον αφορα τα δικαιολογητικ/εμπειρια), τριτον δεν απαντουν στο Δ15 και ειναι ΑΓΕΝΕΣΤΑΤΟΙ..., τεταρτον ολο και καποια παρομοια περιπτωση θα υπαρχει..

 

Ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

 

Είμαι νέος πολιτικός μηχανικός από το εξωτερικό και μέλος στο ΤΕΕ από το 2007 με ειδικότητα «Μηχανικός Διαχείρισης Δομικών Έργων ». Το ΔΟΑΤΑΠ με έχει χρεώσει 4 μαθήματα από τα οποία μου υπολείπεται 1 για τελειώσω. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν με το τίτλο που μου έχει δώσει το ΤΕΕ μπορώ να πάρω εργοληπτικό πτυχίο Α από το ΜΕΚ ή όταν θα δώσω εξετάσεις στο ΤΕΕ ξανά και πάρω τα πλήρη δικαιώματα του Πολιτικού Μηχανικού θα πρέπει να περιμένω 3 χρόνια επιπλέον.

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.