Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γείωση ηλεκτροπαραγωγού ζεύγους


SAKI

Recommended Posts

...όπου ξαναγειώνεται ο ουδέτερος (ουδετερογείωση)

 

 

Μίλτο, γιατί να ξαναγειώσω τον ουδέτερο;

 

Σίγουρα, κουβέντα κάνουμε και με πολύ ενδιαφέρον θέμα.

Δεν είμαι ειδικός επί των γειώσεων...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απόσπασμα από HD384, διαβάστε προσεκτικά:

<<551.4.2 Πρόσθετες απαιτήσεις για τις περιπτώσεις στις οποίες η µονάδα ιδιοπαραγωγής

προορίζεται για την εναλλακτική τροφοδότηση µιας εγκατάστασης συνδεδεµένης σε ένα δηµόσιο

δίκτυο διανοµής (εφεδρική µονάδα τροφοδότησης)

Όταν η µονάδα ιδιοπαραγωγής αποτελεί την εναλλακτική (εφεδρική) πηγή τροφοδότησης µιας

εγκατάστασης που είναι συνδεδεµένη σε ένα δηµόσιο δίκτυο διανοµής ηλεκτρικής ενέργειας, στο οποίο

εφαρµόζεται το σύστηµα σύνδεσης των γειώσεων ΤΝ, η προστασία έναντι ηλεκτροπληξίας από έµµεση

επαφή δεν πρέπει να βασίζεται στη σύνδεση προς το γειωµένο ουδέτερο αγωγό αυτού του δικτύου.

Πρέπει, συνεπώς, να προβλέπεται ένα κατάλληλο ηλεκτρόδιο γείωσης.>>

 

Νομίζω ότι είναι σαφές ότι δεν υποχρεώνει ξεχωριστή γείωση για τον ουδέτερο του Η/Ζ αλλά να διασφαλίσουμε ότι σε περίπτωση διακοπής του ουδετέρου της ΔΕΗ, η τιμή της γείωσης άρα και η αντίσταση του ουδετέρου θα βρίσκετε στα προβλεπόμενα όρια.

Link to comment
Share on other sites

Μίλτο, γιατί να ξαναγειώσω τον ουδέτερο;
Δεν προτείνα κάτι τέτοιο (μέχρι στιγμής τουλάχιστον***). Απλά έκανα μια σύνοψη όσων συζητάμε για να μη μπλεκόμαστε.

 

Αυτό που λέει ο bill best νομίζω ότι με έχει βάση.

 

***Δεν είμαι fan του συστήματος της άμεσης γείωσης. Στην περίπτωση του Η/Ζ, για να έχεις ικανοποιητικό ρεύμα σε κάποιο σφάλμα L-PE, ώστε να γίνει αυτόματη διακοπή της τροφοδότησης, πρέπει να έχεις πολύ μικρή τιμή R1+R2, όπου

 

R1 η αντίσταση γείωση της εγκατάστασης

R2 η αντίσταση γείωσης του ουδετέρου

 

Εκτός αν βασιστούμε αποκλειστικά σε διακόπτες διαρροής.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, ο bill best, φαίνεται να έχει δίκιο. Ερμήνευσα την προτροπή

για κατάλληλο ηλεκτρόδιο γειώσεως, σε προτροπή για εγκατάσταση νέου

ηλεκτροδίου για τον ουδέτερο.

 

Μilto, σωστό αυτό που γράφεις. Εάν, βέβαια, θέλω πολύ μικρό R1+R2,

τότε τείνω σε TN. Όταν όμως γειώνω χωριστά τον ουδέτερο, τότε

φροντίζω να μην είναι κοντά στην γείωση του κτηρίου (και μάλιστα

ο ουδέτερος είναι ΝΥΥ - φαντάζομαι για αυτό τον λόγο)

 

Όμως, δεν είναι μόνον το σφάλμα L-PE. Είναι και η περίπτωση απώλειας

ουδετέρου, όπως έχουμε ξαναπεί. Εκεί έχεις πρόβλημα με ΤΝ. Νομίζω ότι

ο GeorgeS, στην αρχή, έκανε μιά πολύ καλή ανάλυση.

 

Συνήθως, η ξεχωριστή γείωση ουδετέρου δείχνεται στα σχέδια ενός

Η/Ζ από την κατασκευάστρια εταιρεία και συνοδεύεται από 4-πολικό

πίνακα μεταγωγής. Μιλώ, βέβαια, για Η/Ζ με έξοδο 800Α-1000Α. Εγώ,

τουλάχιστον, έτσι το έχω συναντήσει και έτσι το ξέρω από την βιβλιογραφία.

Επίσης, εκεί μιλάμε για πεδία και μεγάλη επιλογή σε διακόπτες,

με δυνατότητα ηλεκτρονικής προστασίας, κτλ, κτλ...

 

 

Για να συνοψίσουμε:

 

Εάν συνδέσω ουδέτερο και γείωση μαζί τότε έχω ΤΝ-S στην εγκατάσταση

και TN-C στο Η/Ζ. Αλλιώς ΤΤ στο Η/Ζ και απαραίτητως 4-πολική μεταγωγή.

Σωστά;

 

Και οι δύο τρόποι εφαρμόζονται, η συζήτηση είναι για το ποιός

τρόπος είναι ο καλύτερος ή για το πότε είναι καλύτερος.

 

Αναμένω τις απόψεις σας...

Link to comment
Share on other sites

Όμως, δεν είναι μόνον το σφάλμα L-PE. Είναι και η περίπτωση απώλειας

ουδετέρου, όπως έχουμε ξαναπεί. Εκεί έχεις πρόβλημα με ΤΝ.

Κάνε ένα διαγραμματάκι και θα δεις ότι δεν μπορεί να συμβεί αυτό αν υπάρχει μόνο μια γείωση. Εγώ τουλάχιστον δεν είδα :wink:

 

Δες λίγο το post #7

Link to comment
Share on other sites

...Όμως, δεν είναι μόνον το σφάλμα L-PE. Είναι και η περίπτωση απώλειας

ουδετέρου, όπως έχουμε ξαναπεί. Εκεί έχεις πρόβλημα με ΤΝ. ...

Δεν αρκεί η απώλεια του ουδετέρου (της ΔΕΗ προφανώς εννοείς), θα πρέπει να έχεις και κακή γείωση οπωσδήποτε.

Συνήθως, η ξεχωριστή γείωση ουδετέρου δείχνεται στα σχέδια ενός

Η/Ζ από την κατασκευάστρια εταιρεία και συνοδεύεται από 4-πολικό

πίνακα μεταγωγής. Μιλώ, βέβαια, για Η/Ζ με έξοδο 800Α-1000Α. ...

Σωστά γιατί ουσιαστικά με την μεταγωγή κόβεις ένα μεγάλο φορτίο και σε μεγάλα φορτία οι διακόπτες επιβάλετε να κόβουν και τον ουδέτερο .

 

θα μπορούσαμε να μην γειώσουμε καθόλου τον ουδέτερο της γεννήτριας και της εγκατάστασης γενικότερα????

Link to comment
Share on other sites

Gliv, το τι δίκτυο έχεις στο ΗΖ, πρέπει να καθορίζεται από το βασικό δίκτυο (πριν τη μεταγωγή). Δλδ, το κέλυφος του ΗΖ το συνδέεις κατευθείαν στη μπάρα των μεταλλικών μερών της εγκατάστασης, κτιρίου, κλπ (βέβαια προσοχή θέλει σ'αυτό που είπες ότι μερικά ζεύγη έχουν εσωτερικά ήδη τη σύνδεση ουδετέρου-κελύφους: ΤΝ). Τον ουδέτερο του ΗΖ τον γειώνουμε κατευθείαν όπως λέει το άρθρο, (σωστά ερμηνεύει ο bill_best) σε δικό του ηλεκτρόδιο, τρίγωνο κλπ και στην συνέχεια τον πηγαίνουμε στον τετραπολικό για τη μεταγωγή.

Εάν το δίκτυο είναι ΤΤ το αφήνουμε ως έχει. Εάν είναι ΤΝ χρειάζεται γέφυρα Ν-ΡΕ στο ΗΖ.

Το θέμα είναι ότι ανάλογα με το δίκτυο, αλλάζει άρδην η προβλεπόμενη τιμή της αντίστασης γείωσης του ΗΖ.

Επίσης, δεν επιλέγουμε εμείς ποιό είναι το καλύτερο αλλά το δίκτυο ΔΕΗ που βρισκόμαστε, εκτός αν έχουμε ιδιωτικό ΥΣ.

Gliv είναι γεγονός, όχι μόνο στα μεγάλα ΕΗΖ που ανέφερες αλλά και γενικότερα ότι έτσι γίνονται οι μεταγωγές και φυσικά όποτε έχουμε την -οποιαδήποτε- χωριστή γείωση πρέπει να υπάρχει κάποια απόσταση από τις άλλες, ορίζεται συγκεκριμένα (δεν το θυμάμαι πόσο).

 

Bill_best, σε ΤΝ αν κοπεί ο ουδέτερος, η πιθανότητα ηλεκτροπληξίας θα εξαρτηθεί από τα φορτία που λειτουργούν εκείνη τη στιγμή στην εγκατάσταση και φυσικά από την τιμή της αντίσταση της γείωσης προστασίας (ή μεταλ.μερών). Πρακτικά όμως, ποιός καταναλωτής σε ΤΝ έχει ενημερωθεί-μεριμνήσει-δαπανήσει για χαμηλή αντίσταση γείωσης?

 

Σε ΤΝ όταν κόβεται ο ουδέτερος της παροχής το ρεύμα του φορτίου που επέστρεφε στον ΜΣ επειδή βλέπει ανοικτό κύκλωμα, συνεχίζει τώρα διαμέσου του κόμβου ουδετερογείωσης -στη χελώνα ας πούμε για κατοικία-, να επιστρέφει διαμέσου της τοπικής γείωσης (του μετρητή) στον ΜΣ από τη γη πλέον (σαν βραχυκύκλωμα L-PE σε ΤΤ). Ανάλογα των δυο παραμέτρων που ανέφερα στην άνω παράγραφο θα εξαρτηθεί αν θα προκληθεί ηλεκτροπληξία ή όχι σ' όποιον εκείνη ακουμπάει εκείνη τη στιγμή κάτι μεταλλικό (ή ακόμα χειρότερα αν κάνει μπάνιο... έτσι σκοτώθηκε μια κοπέλα στην Κατερίνη). Υπόψη ότι σ'αυτή τη περίπτωση δεν μας καλύπτουν τα ρελέ διαφυγής.

 

Bill_best, ρίξε μια ματιά στο 312.2 του 384: δίκτυα ΙΤ και ΙΝ.

Link to comment
Share on other sites

Gliv, το τι δίκτυο έχεις στο ΗΖ, πρέπει να καθορίζεται από το βασικό δίκτυο (πριν τη μεταγωγή). Δλδ, το κέλυφος του ΗΖ το συνδέεις κατευθείαν στη μπάρα των μεταλλικών μερών της εγκατάστασης, κτιρίου, κλπ (βέβαια προσοχή θέλει σ'αυτό που είπες ότι μερικά ζεύγη έχουν εσωτερικά ήδη τη σύνδεση ουδετέρου-κελύφους: ΤΝ). Τον ουδέτερο του ΗΖ τον γειώνουμε κατευθείαν όπως λέει το άρθρο, (σωστά ερμηνεύει ο bill_best) σε δικό του ηλεκτρόδιο, τρίγωνο κλπ και στην συνέχεια τον πηγαίνουμε στον τετραπολικό για τη μεταγωγή.

 

Vassili, μάλλον μας μπέρδεψες λίγο. Αυτά που περιγράφεις, τα είπα

εγώ όχι ο Bill_Best. O bill είπε ότι εάν διαβάσουμε προσεκτικά θα δούμε ότι ο

κανονισμός δεν προσδιορίζει ότι ο ουδέτερος πρέπει οπωσδήποτε να μπει

σε χωριστό ηλεκτρόδιο αλλά λέει ότι πρέπει να προβλέπεται κατάλληλο

ηλεκτρόδιο. Αφίνοντας ανοικτό το πώς αυτό θα υλοποιηθεί. Νομίζω ότι,

στο σημείο αυτό, ο κανονισμός δεν είναι τόσο σαφής αλλά αποδέχομαι

ότι η ερμηνεία του bill_best είναι πιό σωστή από την δική μου.

 

Νομίζω ότι μόνον τα πολύ μικρά ζεύγη έχουν σύνδεση ουδετέρου και

κελύφους μαζί. Δεν είμαι σίγουρος.

 

 

Εάν το δίκτυο είναι ΤΤ το αφήνουμε ως έχει. Εάν είναι ΤΝ χρειάζεται γέφυρα Ν-ΡΕ στο ΗΖ.

Το θέμα είναι ότι ανάλογα με το δίκτυο, αλλάζει άρδην η προβλεπόμενη τιμή της αντίστασης γείωσης του ΗΖ.

 

Συμφωνώ.

 

Απορία: Έστω 3-φασική εγκατάσταση με ουδέτερο και ισοδυναμικό ζυγό με

κάποια γείωση (π.χ. θεμελιακή). Τι δίκτυο είναι; ΤΝ, ΤΤ ή, με μόνον αυτά,

δεν μπορούμε να πούμε;

 

 

Επίσης, δεν επιλέγουμε εμείς ποιό είναι το καλύτερο αλλά το δίκτυο ΔΕΗ που βρισκόμαστε, εκτός αν έχουμε ιδιωτικό ΥΣ.

 

'Εχω πολύ μικρή εμπειρία με Η/Ζ αλλά όταν μιλάς για, π.χ., 500KVA, το

πιθανότερο είναι να υπάρχει Υ/Σ και πολλές φορές θεμελιακή γείωση.

Έτσι τουλάχιστον ήταν στις περιπτώσεις που είδα.

 

Gliv είναι γεγονός, όχι μόνο στα μεγάλα ΕΗΖ που ανέφερες αλλά και γενικότερα ότι έτσι γίνονται οι μεταγωγές και φυσικά όποτε έχουμε την -οποιαδήποτε- χωριστή γείωση πρέπει να υπάρχει κάποια απόσταση από τις άλλες, ορίζεται συγκεκριμένα (δεν το θυμάμαι πόσο).

 

Από όσο ξέρω, όχι πάντα. Υπάρχει και το ενδεχόμενο να έχεις 3-πολική μεταγωγή

σε ΤΝ. Απλά είπα ότι ο 4-πολικός τρόπος είναι καλύτερος. Δεν ξέρω για την

απόσταση αλλά θεωρητικά πρέπει να έχει να κάνει με την αντίσταση εδάφους

και κάποιο όριο, όπου, μάλλον, τείνει στο άπειρο.

 

Bill_best, σε ΤΝ αν κοπεί ο ουδέτερος, η πιθανότητα ηλεκτροπληξίας θα εξαρτηθεί από τα φορτία που λειτουργούν εκείνη τη στιγμή στην εγκατάσταση και φυσικά από την τιμή της αντίσταση της γείωσης προστασίας (ή μεταλ.μερών). Πρακτικά όμως, ποιός καταναλωτής σε ΤΝ έχει ενημερωθεί-μεριμνήσει-δαπανήσει για χαμηλή αντίσταση γείωσης?

 

Επίσης, Bill_best, δες και τι θα γίνει εάν έχεις φορτίο Α στην L1, φορτίο Β στην L2 και

χαθεί ο ουδέτερος. Δες τις περιπτώσεις των τάσεων στα άκρα των φορτίων. Φυσικά

και πρέπει να έχεις καλή γείωση αλλά όχι μόνον.

 

Σε μεγάλα φορτία, δεν νομίζω ότι επιβάλλεται, από κάποιον κανονισμό το 4-πολικό,

γενικώς (και εδώ έχει να κάνει με ΤΤ και ΤΝ, αν θυμάμαι καλά). Από όσο ξέρω,

υπάρχουν 3-πολικοί διακόπτες χιλιάδων Αμπέρ. Για την μεταγωγή μίλησα - εκτός

και εάν αυτό εννοείς και εσύ.

 

Υ.Γ. Παιδία, απολογούμαι για την καθυστέρηση με την οποία σας απαντώ, αλλά

έχω πήξει στην δουλειά, αυτές τις μέρες. Διαβάζω, με μεγάλο ενδιαφέρον

τα σχόλιά σας και ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για να συνοψίσουμε:

Εάν συνδέσω ουδέτερο και γείωση μαζί τότε έχω ΤΝ-S στην εγκατάσταση

και TN-C στο Η/Ζ. Αλλιώς ΤΤ στο Η/Ζ και απαραίτητως 4-πολική μεταγωγή.

Gliv, σχολίασα γενικά και μ'αφορμή τη δική σου αναφορά (την ανωτέρω συγκεκριμένα) σχετικά με τα δίκτυα του ΗΖ, αναλύοντας μια συνδεσμολογία.

Απορία: Έστω 3-φασική εγκατάσταση με ουδέτερο και ισοδυναμικό ζυγό με

κάποια γείωση (π.χ. θεμελιακή). Τι δίκτυο είναι; ΤΝ, ΤΤ ή, με μόνον αυτά,

δεν μπορούμε να πούμε;

Δεν μπορείς να το ξέρεις με μια ματιά μόνον, γιατί κάθε πίνακας (ακόμα κι ένας ΓΠΧΤ ενός κτιρίου) έχει διακριτές μπάρες ουδετέρου και γείωσης. Η θεμελιακή εφαρμόζεται καθολικά (υποτίθεται) τα τελευταία χρόνια και ούτως ή άλλως δεν προδικάζει ούτε σχετίζεται με το είδος του δικτύου.

'Εχω πολύ μικρή εμπειρία με Η/Ζ αλλά όταν μιλάς για, π.χ., 500KVA, το

πιθανότερο είναι να υπάρχει Υ/Σ και πολλές φορές θεμελιακή γείωση.

Έτσι τουλάχιστον ήταν στις περιπτώσεις που είδα.

Δεν αναφέρθηκα σε τιμές ισχύος, φυσικά και πάνω από μια αιτούμενη παροχή η ΔΕΗ σε υποχρεώνει να πάρεις από ΜΤ με δικό σου ΥΣ κ.ο.κ. Η θεμελιακή είναι υποχρεωτική από το 2007 αν θυμάμαι καλά, αν και δεν έχει να κάνει.

Από όσο ξέρω, όχι πάντα. Υπάρχει και το ενδεχόμενο να έχεις 3-πολική μεταγωγή

σε ΤΝ. Απλά είπα ότι ο 4-πολικός τρόπος είναι καλύτερος.

Οι 4Ρ μεταγωγικοί, είναι μακράν η καλύτερη λύση. Με το νέο κανονισμό προτείνεται έμμεσα ο 4Ρ ακόμα και σε ΤΝ (551.6.2). Ερμηνεύοντας το 465.1.5 θα είχαμε 3Ρ με αγωγό PEN όμως.

 

Miltos, να προσθέσω εδώ ότι με 4Ρ δεν έχουμε και το πρόβλημα της διακοπής ουδετέρου από ΕΗΖ οπότε είχες δίκιο αν αναφερόσουν γι αυτή τη συνδεσμολογία. Εγώ σκεφτόμουν τη διάταξη των 3Ρ μεταγωγικών.

Link to comment
Share on other sites

...

Gliv είναι γεγονός, όχι μόνο στα μεγάλα ΕΗΖ που ανέφερες αλλά και γενικότερα ότι έτσι γίνονται οι μεταγωγές και φυσικά όποτε έχουμε την -οποιαδήποτε- χωριστή γείωση πρέπει να υπάρχει κάποια απόσταση από τις άλλες, ορίζεται συγκεκριμένα (δεν το θυμάμαι πόσο).

Δεν καταλαβαίνω το λόγο που θα πρέπει οι δύο γειώσεις (ουδετέρου - γείωση της εγκαταστάσεις) να είναι σε διαφορετικά ηλεκτρόδια υποχρεωτικά και πολύ περισσότερο γιατί θα πρέπει να απέχουν μεταξύ τους???????????? Θα βοηθούσε πολύ να μας έλεγες πού το αναφέρει αυτό ο HD384.

...Bill_best, σε ΤΝ αν κοπεί ο ουδέτερος, η πιθανότητα ηλεκτροπληξίας θα εξαρτηθεί από τα φορτία που λειτουργούν εκείνη τη στιγμή στην εγκατάσταση και φυσικά από την τιμή της αντίσταση της γείωσης προστασίας (ή μεταλ.μερών). Πρακτικά όμως, ποιός καταναλωτής σε ΤΝ έχει ενημερωθεί-μεριμνήσει-δαπανήσει για χαμηλή αντίσταση γείωσης?

Συμφωνώ αλλά η χαμηλή τιμή της αντίστασης γείωσης είναι κάτι που αφορά και τα δίκτυα ΤΤ.

Bill_best, ρίξε μια ματιά στο 312.2 του 384: δίκτυα ΙΤ και ΙΝ.

ΟΚ

...

Νομίζω ότι μόνον τα πολύ μικρά ζεύγη έχουν σύνδεση ουδετέρου και

κελύφους μαζί. Δεν είμαι σίγουρος.

Απορία: Έστω 3-φασική εγκατάσταση με ουδέτερο και ισοδυναμικό ζυγό με

κάποια γείωση (π.χ. θεμελιακή). Τι δίκτυο είναι; ΤΝ, ΤΤ ή, με μόνον αυτά,

δεν μπορούμε να πούμε;

....

Ας ξεκαθαρίσουμε ότι γειώνουμε τον ουδέτερο της γεννήτριας για να δημιουργήσουμε ένα δίκτυο Τ. Το εάν είναι ΤΝ ή ΤΤ εξαρτάται αν συνδέσουμε τα μεταλλικά γειωμένα μέρη των καταναλώσεων με τον ουδέτερο. Δηλ. Εάν συνδέσουμε τον ουδέτερο της γεννήτριας με το ηλεκτρόδιο της εγκατάστασης δημιουργούμε ένα δίκτυο ΤΝ ενώ εάν τον συνδέσουμε σε ξεχωριστό ηλεκτρόδιο τότε έχουμε δίκτυο ΤΤ. Τέλος εάν δεν συνδέσουμε τον ουδέτερο της γεννήτριας με καμία γείωση τότε έχουμε δίκτυο ΙΤ. Η διακοπή του ουδετέρου της ΔΕΗ, κατά την μεταγωγή από το δίκτυο της στη γεννήτρια, καταλαβαίνουμε ότι είναι απαραίτητη.

...Επίσης, Bill_best, δες και τι θα γίνει εάν έχεις φορτίο Α στην L1, φορτίο Β στην L2 και

χαθεί ο ουδέτερος. Δες τις περιπτώσεις των τάσεων στα άκρα των φορτίων. Φυσικά

και πρέπει να έχεις καλή γείωση αλλά όχι μόνον.

Κι όμως αρκεί. Όσο για την κοπέλα το ότι σκοτώθηκε στην Κατερίνη εάν είχε σωστή γείωση δεν θα την συζητούσαμε τώρα. Όσο για τα φορτία L1 & L2 σε ένα δίκτυο ΤΝ, θα βρεθούν με πολική τάση μόνο εάν ο ουδέτερος κοπεί μαζί και το ηλεκτρόδιο της γείωσης.

 

Επίσης καλό θα ήταν να πούμε ότι δεν γειώνουμε τον ουδέτερο στην γεννήτρια αλλά τον κοινό κόμβο του αστέρα για να δημιουργήσουμε τον ουδέτερο ή καλύτερα το 0V στον ουδέτερο. Ο κοινός κόμβος του αστέρα έχει 0V μόνο όταν τα φορτία μας είναι ωμικά. Το ίδιο ισχύει και για τους 3φ Μ/Σ. Έτσι λοιπόν μεγάλες η γεννήτριες μας δίνουν τρεις φάσης και των κοινό κόμβο για να των γειώσουμε εμείς ενώ στης μικρές φορητές συνήθως έχουν ένα πίνακα ασφάλειες, με πρίζες τριφασικές, μονοφασικές και γράφουν με μεγάλα γράμματα κάπου ότι θα πρέπει οπωσδήποτε να καρφώσουμε το ηλεκτρόδιο γείωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.