Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κλίμακες - στηρίξεις


 

Recommended Posts

μαλιστα.

 

Η σκυροδετηση του τοιχειου γινεται μαζι με την υποκειμενη δοκο (οπου εδραζεται) ή φυτευετε αναμονες στη δοκο και σκυροδετειτε μετα το τοιχειο μαζι με τη σκαλα?

 

Η σκαλα με τι διαμορφωση/οπλισμο ενωνεται με το τοιχειο ? (φανταζομαι και με λοξη δοκο ιδια θα ειναι)

Link to comment
Share on other sites

Το τοιχωμα σου αυτο θα πατησει πιθανον πανω σε πεδιλοδκο...Οποτε αφηνεις αναμονες εκει... Σκυροδετεις μαζι με τη σκαλα...

 

Μπορεις να γυρισεις τον οπλισμο της εξω εσχαρας του τοχωματος στην ανω παρεια του πλατυσκαλου..

Link to comment
Share on other sites

Το τοιχωμα σου αυτο θα πατησει πιθανον πανω σε πεδιλοδκο...

 

δεν ειναι σε υπογειο αλλα σε οροφο, αρα σε δοκο θα πατησει.

 

Μπορεις να γυρισεις τον οπλισμο της εξω εσχαρας του τοχωματος στην ανω παρεια του πλατυσκαλου..

πρεπει να τον γυρισω αλλιως δεν εχω στηριξη.

 

Η συνδεση σκαλας με λοξη δοκο πώς γινεται? Γυρναμε τον εγκαρσιο οπλισμο της πλακας μεσα στη δοκο?

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι σε υπογειο αλλα σε οροφο, αρα σε δοκο θα πατησει.

 

 

πρεπει να τον γυρισω αλλιως δεν εχω στηριξη.

 

Η συνδεση σκαλας με λοξη δοκο πώς γινεται? Γυρναμε τον εγκαρσιο οπλισμο της πλακας μεσα στη δοκο?

 

Βαλλε βεβαια στη δοκο και το μονιμο βαρος του τοιχωματος....

 

Γιατι δεν ειναι στηριξη αν δεν γυρισουν τα σιδερα μεσα στο πλατυσκαλο..Λαθος κανεις..Μια χαρα στηριξη...

 

Το τελευταιο δεν το καταλαβα.... Αλλα αν καταλαβα σωστα, μπορεις να το κανεις και αυτο, αλλα εχω θα εβαζα και πανω σχαρα σε τετοια περιπτωση..

Link to comment
Share on other sites

Την ολη τεχνικη με το τοιχειο την εφαρμοζετε και σε κλιμακες μορφης U?

 

84758318.png

 

Στην υποκειμενη δοκο αφηνετε αναμονες για να πεσει μετεπειτα το τοιχειο, σωστα?

 

ΥΓ. terry αν καταλαβαινω καλα, δηλαδη το τοιχειο και η σκαλα δεν συνδεονται καθολου με οπλισμο?

Link to comment
Share on other sites

Εσυ δεν μιλας για πλατυσκαλο....

 

 

Εγω σαυτη τη σκαλα, θα εβαζα αριστερα δεξια τοιχωματα και τα τη στηριζα εκει..

 

ΥΓ. Και εγω θα γυριζα σου ειπα τα σιδερα του τοιχωματος μεσα στη σκαλα...Αλλα δεν ειναι και τρομερο, απλα αν συνεχισεις τα σιδερα της σκαλα στο παχος του τοιχωματος..Ετσι δεν συνδεονται...???δλδ σε πλακα-δοκο, γυριζεις τους συνδετηρες της δοκου μεσα στην πλακα??

Link to comment
Share on other sites

για πλατυσκαλο μιλουσα terry, γι αυτο και εκανα την εξης ερωτηση:

 

Την ολη τεχνικη με το τοιχειο την εφαρμοζετε και σε κλιμακες μορφης U?

 

ΥΓ. δυσκολες οι συννενοησεις μεσω ιντερνετ.

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Θα πω κι εγώ μια άποψη, αν και -κατά την γνώμη μου- οι σκάλες είναι πολύ "προσωπικό" θέμα.

Γενικά οι συνήθεις σκάλες στέκονται μόνες τους, ακόμη και άοπλες, αν και -φυσικά- δεν συνιστώ σε κανένα να το δοκιμάσει... :)

Αν είχα τις δύο κολώνες 30/30 που δείχνεις θα έβαζα δοκό κεκλιμένη στην πλάτη και τίποτα στα πλαϊνά. Βέβαια θα τις έκανα μάλλον 25/40 αφού στην μία διεύθυνση θα είχα απαιτήσεις αγκύρωσης ενώ στην άλλη όχι. Με τον τρόπο αυτό η σκάλα μετατρέπεται σε δύο διέρειστες συνεστραμμένες πλάκες με φοβερή φέρουσα ικανότητα και μηδαμινά φορτία. Θα όπλιζα τόσο το άνοιγμα όσο και τις στηρίξεις για ql²/8, μολονότι οι ροπές θεωρητικά είναι ροπές μονοπάκτου διέρειστης (φυσικά πιθανότατα ο ελάχιστος οπλισμός θα είναι ακόμη περισσότερος). Θα απέφευγα να βάλω λιγότερο από Φ10/20 για να υπάρχει ένας στοιχειώδης έλεγχος της ρηγμάτωσης. Οι σκάλες χωρίς τοιχεία είναι επιρρεπείς στην ρηγμάτωση και η εμφανής ρηγμάτωση στης σκάλες είναι ...αντιαισθητική. Θα έβγαινε κάτι τέτοιο:

 

attachment.php?attachmentid=3007&stc=1&d=1287084075

Αριστερά ο συνολικός οπλισμός, δεξιά έσβησα τα σίδερα που έρχονται από την πλάκα. Βέβαια αυτό που θα φτιάξει ο σιδεράς θα μοιάζει περισσότερο με την δεξιά εικόνα, που παρότι δεν είναι τελείως σωστή, είναι επαρκέστατα οπλισμένη.

 

 

Αν οι κολόνες δεν είναι δεδομένες, μπορεί να έκανα και αυτό που είπαν και κάποιοι άλλοι προηγουμένως, τοιχεία δεξιά - αριστερά. Έστω και σε συγκεκομμένη μορφή, αν σου πέφτει πολύ βαριά η δυσκαμψία τους:

 

attachment.php?attachmentid=3009&stc=1&d=1287084657

 

Χωρίς δοκούς, όπως βλέπεις, ή και με δοκούς αν το προτιμάς. Πιο δύσκολη η ανάλυση και η όπλιση της πλάκας, αλλά και πάλι δεν θα βγάλει πάνω από Φ10/20, με εξαίρεση τον οπλισμό προβόλου από τα τοιχεία που -άσχετα με το τι λέει η ανάλυση- είναι καλό να μην υπολείπεται του Φ10/15. Φυσικά, αν δεν υπεροπλίσεις όπως προτείνω και αρκεστείς στους ελάχιστους οπλισμούς από την ανάλυση και τον ΕΚΩΣ, η σκάλα συνεχίζει να είναι ασφαλέστατη.

 

Αλλά, για να μην πλατειάζω, οι σκάλες έχουν πολλές εναλλακτικές, και από ένα σημείο και πέρα μπαίνει το προσωπικό κριτήριο του μελετητή και το ΓΟΥΣΤΟ του. Παράγοντες όπως οι αρχιτεκτονικές απαιτήσεις, η αναγκαιότητα να ελεγχθεί η κατανομή της δυσκαμψίας σε κάτοψη, οι κατασκευαστικές ιδιαιτερότητες και προτιμήσεις της κάθε περιοχής καθιστούν κάθε σκάλα διαφορετική από τις άλλες.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, κρίσιμο σημείο είναι η σωστή, έντεχνη όπλιση, που την δείχνουν διεξοδικότατα τα διάφορα εγχειρίδια (Leohnard, beton calender κλπ).

 

Και για να ελαφρώσουμε λίγο, να ένας ωραίος οπλισμός πλατυσκάλου με διπλή εσχάρα από κατεδάφιση:

 

attachment.php?attachmentid=3010&stc=1&d=1287085393

post-33925-131887248429_thumb.jpg

post-33925-131887248437_thumb.jpg

post-33925-131887248443_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ Αλεξη!

 

Πολυ κατατοπιστικος ως συνηθως! ;)

 

Κάτι τελευταίο:

 

O οπλισμος που δειχνεις και στις 2 φωτο (εκει που δειχνω με γαλαζιο) ειναι κατω οπλισμος που μπαινει στο τμημα ΑΒ?

 

80640026.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.