Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκκρεμής Ρυμοτόμηση οικοπέδου πριν το 1905


Silent Arrow

Recommended Posts

Ευχαριστω για αλλη μια φορα...

 

Το ρυμοτομικο σχεδιο του 1989-1992 δειχνει τον στενομακρο χωρο της Εθνικης Οδου (σημερα παρκο) περιμετρικα με πρασινη ρυμοτομικη γραμμη. Το οικοδομικο τριγωνο ειναι οπως εχω αναφερει ανατολικα του παρκου ως εξογκωμα στο ορθογωνιο παρκο.

 

Απο τις τρεις πλευρες του τριγωνου η βορεια εχει πρασινη ρυμοτομικη γραμμη, η ανατολικη πλευρα μαζι με τον δρομο πρασινη ρυμοτομικη γραμμη ενω η δυτικη πλευρα δεν εχει καμια ρυμοτομικη γραμμη επειδη θεωρειται το οικοδομικο τριγωνο μικρο μερος του τερραστιου στενομακρου παρκου.

 

Μολις μιλησα με τον πατερα μου και μου ανεφερε οτι ο δημος αγορασε τη βορεια ιδιοκτησια με πωλητηριο συμβολαιο.

 

Νομιζω οτι σιγα σιγα φτανουμε στην πηγη του προβληματος... THANKS ΜΑΚΑΡ ειλικρινα σου ειμαι ευγνωμων για τη βοηθεια που μου δινεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άρα καταλήγουμε ότι, το "οικοδομικό τρίγωνο" δεν είναι αυτοτελές, όπως περιέγραψες και αποδέχτηκα, αλλά αποτελεί τμήμα του συνολικού ΚΧ που χαρακτηρίστηκε ως "Πάρκο ΟΣΕ", αν δεν κάνω λάθος, και προσδιορίζεται με ρυμοτομική (πράσινη) γραμμή.

 

Επομένως, ισχύουν όσα είπα για την ανάγκη σύνταξης πράξης αναλογισμού. Στην περίπτωσή σου, όμως, υπάρχει μια τεχνική δυσκολία γιατί, εξ όσων γνωρίζω, ο ΟΣΕ έχει παραχωρήσει στο δήμο την έκτασή του για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, το οποίο έχει ήδη παρέλθει. Επομένως, η σύνταξη της πράξης πρέπει να διαχωριστεί από την ιδιοκτησία του ΟΣΕ.

 

ΥΓ1. Το "οικοδομικό τρίγωνο" είναι αυτό που περικλείεται από τις οδούς Αριστομένους, Αριστοδήμου και Κοραή;

ΥΓ2. Σε κάθε περίπτωση, η πολεοδομία εσφαλμένα βεβαίωσε ότι το ακίνητο ρυμοτομείται, γιατί, στην πραγματικότητα, στο ακίνητο επιβλήθηκε απαλλοτρίωση, με το χαρακτηρισμό του ως ΚΧ.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο ειναι το 'οικοδομικο τριγωνο' στο οποιο αναφερομαι! Απο την Καλαματα είσαι? Δεν παιζεσαι!!!

 

Ο χαρτης του 1905 και ο χαρτης του 1989-1992 δειχνουν μεν ενιαια την εκταση που σημερα αποκαλουμε παρκο ΟΣΕ ωστοσο η πραγματικοτητα ειναι διαφορετικη. Και στη Νομοθεσια περι Ρυμοτομουμενων ακινητων δεν αρκει κατι να υποδεικνυεται απο το Σχεδιο Πολης, πρεπει η ρυμοτομια να ισχυει και στην πραγματικοτητα (κατασκευη ρυθρων, πεζοδρομιων, υψομετρικες μελετες οδων, πληρης διανοιξη οδων, καταθεση προσωρινων αποζημιωσεων απο ολους κλπ) κατι που δεν ισχυει εν προκειμενω. Υπαρχει χαος μεταξυ Σχεδιου Πολεως και πραγματικοτητας. Τιθεται ακομα και θεμα εγκυροτητας οικοδομικων αδειων αν δεν εχουν προσωπο τα ακινητα σε πραγματικα απαλλοτριωθεντα κοινοχρηστο χωρο.

 

Μια μικρη διευκρινση: τι διαφορα εχει η ρυμοτομηση ακινητου εξ' ολοκληρου απο την απαλλοτριωση του ως ΚΧ? Αν και τωρα δεν εχω μπροστα μου το χαρτη του 1905, ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το 1905 δεν γινοταν λογος για Κ.Χ., ολα αυτα εχουν να κανουν με την τροποποιηση του Σχεδιου Πολεως το 1989.

 

Εγω θα επιβεβαιωσω τις επομενες ημερες οτι το βορειο τμημα του Οικοδομικου Τριγωνου ανηκει πλεον στο Δημο με πωλητηριο συμβολαιο.

 

Ως επομενο βημα τι με συμβουλευεις να κανω? Ευχαριστω εκ τον προτερων για την ανεκτιμητη βοηθεια και το εντονο ενδιαφερον σου.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχω σχέση με την Καλαμάτα, αλλά από την κατατοπιστική περιγραφή σου εντόπισα το τρίγωνο στο Google Earth. Ανεξάρτητα από το αν το ΡΣ 1905 είναι χρωματισμένο ή όχι (μάλλον όχι, αν θυμάμαι καλά), ισχύει το αναθεωρημένο του 1989-1992 (αν θυμάμαι, επίσης, καλά, η απόφαση του Νομάρχη για την αναθεώρηση του ΡΣ δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 248/Δ/1989 χωρίς τα διαγράμματα, όπως ίσχυσε με νομοθετική ρύθμιση για ένα μικρό διάστημα και, μετά την ακύρωση της ρύθμισης αυτής από το ΣτΕ, η απόφαση επαναδημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 448/Δ/1992 με τα διαγράμματα). Επομένως, αφού το Πάρκο ΟΣΕ προσδιορίστηκε με ΡΓ (πράσινες), με την απόφαση αναθεώρησης, αυτό σημαίνει ότι ο συνολικός χώρος χαρακτηρίστηκε ως ΚΧ και ο ΟΤΑ οφείλει αποζημίωση. Ο δήμος (δήμαρχος ο δραστήριος Μπένος;) συμφώνησε με τον ΟΣΕ την παραχώρηση, με σύμβαση χρησιδανείου αορίστου χρόνου, της έκτασής του, με στόχο τη δημιουργία του πάρκου, το οποίο, όμως, έχει εγκαταλειφθεί τα τελευταία χρόνια. Αφού η ιδιοκτησία σας περιλαμβάνεται στην έκταση του χαρακτηρισμένου πάρκου, πρέπει να ζητήσετε από το δήμο την αποζημίωσή σας. Θα χρειαστεί η σύνταξη πράξης αναλογισμού, αλλά ο δήμος διαθέτει σχετικά στοιχεία και ίσως δεν θα απαιτηθεί να συντάξετε εσείς διάγραμμα. Ένα καλό επιχείρημα είναι η απ' ευθείας αγορά του όμορου ακινήτου από το δήμο και σ' αυτή την κατεύθυνση πρέπει να κινηθείτε.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπροστα μου το Ρυμοτομικο Σχεδιο του 1905. Δεν ειναι χρωματισμενο με την εννοια να υπαρχουν ρυμοτομικες - οικοδομικες γραμμες. Παντως στο σχεδιο το 'Οικοδομικο Τριγωνο' για το οποιο μιλαμε δεν ειναι σχεδιασμενο καθολου και ευλογα δεν εχει αριθμο.

 

Η ιδια κατασταση επικρατει και στο Ρυμοτομικο Σχεδιο του 1989-1992. Με μαυρη γραμη φαινεται εδω το οικοδομικο τριγωνο, δεν εχει αριθμο, αλλα οπως ειπα περιβαλλεται μονοπλευρως απο τα ανατολικα συνορα του με την πρασινη ρυμοτομικη γραμμη.

 

Τωρα βρισκομαι σε φαση συλλογης Φυλλων Κτηματολογιου & Αποσπασματων Διαγραμματων Κτηματολογιου καθως και συμβολαιων για το παρκο της Καλαματας και την Βορεια ιδιοκτησια του 'Οικοδομικου Τριγωνου' προσπαθωντας να αποκωδικοποιησω τι εχει συμβει τις προηγουμενες δεκαετιες.

 

MAKAR ειμαι 5 χρονια μηχανικος αλλα ειμαι βεβαιος οτι σιγουρα καποιο διαστημα στο παρελθον εργαζοσουν Καλαματα. Δεν γινεται να γνωριζεις το ΦΕΚ 248/Δ/27-4-1989 & το 448/Δ/15-2-1992 και τοσες αλλες λεπτομερειες!!!!!!!

 

Πριν απευθυνθω σε Δημοσια Υπηρεσια θελω να εχω πρωτα την πληρη εικονα της καταστασης και να μην βασιζομαι σε λογια του πατερα μου που δεν ξερω κατα ποσο αληθευουν (και νομικη αξια δεν εχουν!).

 

Παντως αν μπορουσες να μου εξηγησεις τη διαφορά μεταξυ ρυμοτομησης ακινητου εξ' ολοκληρου απο την απαλλοτριωση του ακίνητου ως ΚΧ οσον αφορα την νομοθεσια με τις ειδικες διαταξεις περι Σχεδιων Πολεων θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω επισκεφθεί την Καλαμάτα δυο φορές, στα μέσα της δεκαετίας του '80, αλλά και τις δύο έφυγα αυθημερόν.

 

Σχετικά με το ερώτημά σου, πιστεύω να καταλαβαίνεις ότι ανάλυση των δύο σημαντικών αυτών θεμάτων, μέσω του internet, δεν γίνεται. Θα προσπαθήσω, όμως, με λίγα λόγια, όπως περιέγραψα σε προηγούμενο post.

 

Ένα ακίνητο ρυμοτομείται, εν όλω ή εν μέρει, όταν με την πολεοδομική μελέτη ολόκληρο το ακίνητο ή τμήμα του καταλαμβάνεται από το οδικό δίκτυο της πόλης. Σ' αυτή την περίπτωση, εάν α) το ΡΣ εγκρίθηκε πριν από το 1983, δηλαδή με τις διατάξεις του νδ 1923, πρέπει να συνταχθεί πράξη αναλογισμού και ενδεχομένως τακτοποίησης και, με βάση τα στοιχεία της πράξης και τον καθορισμό τιμής μονάδος από το δικαστήριο, καταβάλλονται οι αναλογούσες αποζημιώσεις, β) το ΡΣ εγκρίθηκε με τις διατάξεις του ν. 1337/1983, τότε το θέμα των αποζημιώσεων, για τις ρυμοτομήσεις, αντιμετωπίζεται με την πράξη εφαρμογής (ΠΕ) και συμψηφίζεται με τις υποχρεώσεις του ακινήτου για εισφορά σε γη.

 

Όταν ένα ακίνητο χαρακτηρίζεται από το ΡΣ, εν όλω ή εν μέρει, ως ΚΧ (πχ πλατεία, χώρος πρασίνου, κοινωφελής χώρος δηλαδή χώρος για εκκλησία, βρεφονηπιακό σταθμό, σχολείο κλπ), τότε στο ακίνητο αυτό επιβάλλεται αναγκαστική απαλλοτρίωση με τη διοικητική πράξη (πδ ή απόφαση αρμόδιου οργάνου). Σ' αυτή την περίπτωση, εάν α) το ΡΣ εγκρίθηκε πριν από το 1983, δηλαδή με τις διατάξεις του νδ 1923, πρέπει να συνταχθεί πράξη αναλογισμού και εάν πρόκειται για ΚΧ τότε υπόχρεος είναι ο οικείος ΟΤΑ ενώ εάν πρόκειται για κοινωφελή χώρο τότε υπόχρεος είναι ο αντίστοιχος φορέας, και β) το ΡΣ εγκρίθηκε με τις διατάξεις του ν. 1337/1983, τότε οι υποχρεώσεις, για την αποζημίωση, αντιμετωπίζονται με την ΠΕ.

 

Όπως καταλαβαίνεις δεν είναι δυνατόν να παρατεθούν στο θέμα αυτό, αναλυτικά, οι διατάξεις του νδ 1923 και του ν. 1337/1983 που ρυθμίζουν αυτές τις διαδικασίες. Εάν θέλεις να διαβάσεις την κωδικοποιημένη νομοθεσία (μέχρι το 19988) για τα θέματα αυτά αναζήτησέ τα στην Κωδικοποίηση Βασικής Πολεοδομικής Νομοθεσίας.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Thanks MAKAR πραγματικά με διαφωτισες.

 

Το τελευταιο μηνα, λογω της υποθεσης του πατερα μου, διαβαζω τη νομοθεσια περι Ρυμοτομουμενων εντατικα (Νομοτελεια: Δομηση - Οροι Δομησης - Διαφορα Θεματα: Ρυμοτομουμενα Δομηση) και αρχιζω να αποκτω μια εικονα της καταστασης στο μυαλο μου. Βεβαια πρεπει τωρα να αφοσιωθω στο Ν.Δ. του 1923 και Ν.1337/83 που μνημονευονται αρκετα συχνα στη νομοθεσια αλλα και σε αποφασεις του ΣτΕ με τα οποια δεν εχω ασχοληθει επαρκως. Ηρθε η ωρα τους!! 8-)

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να ξεμπερδέψεις την υπόθεση, με τον καλλίτερο τρόπο.

Σε κάθε περίπτωση, θα έχεις κέρδος και την ενημέρωσή σου στα θέματα που θα διαβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καθώς μαζεύω Φυλλα Κτηματολογιου και Αποσπασματα Κτηματολογικου Διαγραμματος βλέπω κάτι που δεν μου αρεσει.

 

Σχεδον το μισο παρκο της Καλαματας σε τομη Βορρας - Νοτος (πολυ μακροστενο ορθογωνιο) γραφει κυριοτητα: Αγνωστος στο αντιστοιχο φυλλο κτηματολογιου.

 

Επειδη δεν εχω ιδιαιτερη πειρα κανονικα δεν επρεπε να γραφει κατι του στυλ Οργανισμος Σιδηροδρομων Ελλαδος ή Ελληνικο Δημοσιο ή Δημος Καλαματας? :confused:

 

Εχω αλλα τοπογραφικα φυλλα π.χ. που γραφουν επωνυμια φυσικου προσωπου Δημος Καλαματας και ειδος νομικου προσωπου Ο.Τ.Α. (βορεια ιδιοκτησια στο 'οικοδομικο τριγωνο', οντως πωλητηριο συμβολαιο οπως ειχε πει ο πατερας μου)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε τι φύλλα και αποσπάσματα αναφέρεσαι, αυτό που ξέρω, όμως, είναι ότι η έκταση του σημερινού "Πάρκου ΟΣΕ" ανήκει στην ιδιοκτησία του ΟΣΕ. Επιβεβαίωση μπορείς να βρεις στο ΦΕΚ 281/Δ/10.4.1986 ΓΠΣ Καλαμάτας, με το οποίο εγκρίθηκε η πολεοδομική οργάνωση της Καλαμάτας και, εκτός των άλλων, «η δημιουργία μεγάλου δημοτικού πάρκου (52 στρέμματα) μεταξύ των δρόμων Κρήτης-Ψαρρών-Μακεδονίας και Αριστομένους με πλούσιο εξοπλισμό ψυχαγωγίας-αναψυχής-πολιτιστικών εκδηλώσεων-παιχνιδιών κλπ». Στο διάγραμμα Π.1.1 που συνοδεύει το ΓΠΣ, η συγκεκριμένη έκταση, που ανήκει στον ΟΣΕ, προσδιορίζεται ως «Πάρκο ΟΣΕ».

 

Πέραν τούτου, ο ΟΣΕ παραχώρησε στο δήμο Καλαμάτας, με το από 19.8.1983 ιδιωτικό συμφωνητικό, τη χρήση έκτασης 24600 τμ από την ιδιοκτησία του, με σύμβαση χρησιδανείου αορίστου χρόνου. Σκοπός της παραχώρησης ήταν η δημιουργία πνεύμονα πρασίνου στην πόλη, με δαπάνες και μέριμνα του δήμου χωρίς τη διατάραξη του ιδιοκτησιακού καθεστώτος της ζώνης αυτής, που εξακολουθεί να ανήκει στην κυριότητα του ΟΣΕ.

 

Εάν και μετά από τα στοιχεία αυτά που σου δίνω, εξακολουθείς να έχεις αμφιβολίες και απορίες, μπορείς να απευθυνθείς στο δήμο για επαλήθευση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.