Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αποκοπή συνιδιοκτήτη από κεντρική θέρμανση


ΟΩΝ

Recommended Posts

Για να απαλλαγεί από τις δαπάνες θέρμανσης πρέπει να συμφωνήσει το 50%+1 και μόνο για αλλαγή καυσίμου από πετρέλαιο σε κ. αέριο. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπωση πρέπει να υπάρχει ομόφωνα συναίνεση, εκτός κι αν ο κανονισμός της πολυκατοικίας προβλέπει ρητά την δυνατότητα αποσύνδεσης από το δίκτυο της Κ. Θέρμανσης.

Edited by gaskouk
Link to comment
Share on other sites

Nikmech αυτό που αναφέρεις είναι κάπως αόριστο περί εναντιότητας καταστατικού-κανονισμού και νομοθεσίας....Τονίζω η ίδια η νομοθεσία σε διάταξη του άρθρού 4, εδ. 1 του νόμου της οροφοκτησίας κατά την οποία οι συνιδιοκτήτες έχουν δικαίωμα να έλθουν σε συμφωνία για τα διακιώματα και τις υποχρεώσεις τους. Δεν θέλω να επεκταθώ σε σχετικά περι κατανομής δαπανών αλλά αυτο είναι γεγονός. Επίσης λέγοντας άλλο τρόπο θέρμανσης εννοούσα επίτοιχους λέβητες- ηλεκτρικούς λέβητες κτλ και προφανώς όχι κουβέρτες ή τσικουδιές. Gatsouk σωστός για να αποσυνδεθεί κάποιος πρέπει να είναι ομόφωνη απόφαση συναίνεση.

Edited by antboton
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αόριστο από αυτά που αναφέρω?

 

Αν σε έναν κανονισμό αναφέρεται ότι απαιτείται η συναίνεση της πλειοψηφίας για να τοποθετήσω εγώ κλιματιστικά στο σπίτι μου και να θερμαίνομαι, αυτό σημαίνει ότι είναι σύννομο και είμαι υποχρεωμένος να το αποδεκτώ? Το ανάλογο και για επίτοιχο ηλεκτρικό λέβητα. Από πουθενά δεν προκύπτει η δυνατότητα των συνιδιοκτητών να απαγορεύσουν την χρήση του από έναν ένοικο.

 

Σε ότι συμφωνία και να έρθουν που αφορά σε δικαιώματα και υποχρεώσεις, αυτή είναι προφανές ότι δεν μπορεί να παραβιάζει νόμους του κράτους. Η συνέλευση δεν νομοθετεί.

 

Το θέμα της κατανομής δαπανών που σχετίζονται με την θέρμανση είναι διαφορετικό και δεν υπάρχει λόγος να συγχέεται. Υπάρχουν θέματα όπως αυτό

 

http://www.michaniko...B7%CF%83%CE%B7/

 

που αναλύουν τις απαιτήσεις της νομοθεσίας.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Ούτε είναι παράνομο ''γενικά'' να έχεις 4 σκύλους αλλά εάν κάποιος παρά τη ρητή απαγόρευση του καταστατικού ότι δεν επιτρέπονται κατοικίδια τους διατηρεί και πάει η υπόθεση στη διακιοσύνη ποιος λες να δικαιωθει;; Ο εκτροφέας ή η πολυκατοικία;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της αποδέσμευσης από κοινόχρηστες δαπάνες θέρμανσης, επίσης ρυθμίζεται από τη νομοθεσία, όπως έχει αναφερθεί και σε παλαιότερα άρθρα αναλυτικά.

Αν μπορείς, nik, δώσε κάποιο link....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, για να το πούμε με απλά λόγια-πέρα απο τις νομοθεσίες και τις γενικές συνελεύσεις πολυκατοικίας.Ας πούμε ότι κάποιος τις έχει εξασφαλίσει. Τεχνικά γίνεται να "ταπωθούν" σωλήνες και να ξηλωθούν "σώματα" και ο άλλος να μη πληρώνει πετρέλαιο και συντήρηση στη πολυκατοικία;

Συνάδελφοι μηχανολόγοι τα φώτα σας παρακαλώ. Δώστε μας παραδείγματα για παλίες οικοδομές και για νεες με αυτόνομα συστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Προσπερνάς το βασικότερο να εξασφαλίσεις την 100% συναίνεση πράγμα σχεδόν σπάνιο.

Νικ η δική μου προσωπική υπόθεση είχε να κάνει σε 5 οροφή πολυκατοικία χωρίς ανελκυστήρα...

Edited by antboton
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.