Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αεροφωτογραφίες από το ΥΠΕΚΑ για τακτοποίηση των αυθαιρέτων


OLINAPAL

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 127
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο ηλεκτρονικό σύστημα υπάρχει προσδιορισμός με γεωγραφικό προσδιορισμό, γιατί λοιπόν δεν αλλάζουν τις συγκεκριμένες Α/Φ με τις πρόσφατες του Κτηματολογίου ώστε με ένα κλικ να είναι όλα εμφανή?

Όπως και να έχει όμως, βρίσκω την εξέλιξη αυτή θετική.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι βαζουμε.

 

Πρεπει να αποδειξεις οχι μονο την παλαιοτητα (για τους μειωτικους συντελεστες) αλλα και οτι μπορεις να υπαχθεις στο Ν4014, δηλαδη οτι η αυθαιρεσία εγινε πριν τις 28/7/11.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ.

Πάντα κάποιο δημόσιο έγγραφο ή ΑΦ επισυνάπτω για να είμαι καλυμένος για το προ 28/7/2011 ακόμα και εάν δεν επιδιώκω έκπτωση λόγω παλαιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι γιατί μου θυμίζει η όλη ιστορία το γνωστό πρόβλημα με το αυγό και την κότα?

 

Αν είναι όπως τα λένε και διαθέτουν πραγματικά τις αεροφωτογραφίες οι κ.κ. του ΥΠΕΚΑ, δεν χρειαζότανε τότε όλος αυτός ο τζερτζελές.

Με μια απλή ανακοίνωση θα εξηγούσαν ότι οποιαδήποτε κατασκευή εξέχει του κτηριακού περιτυπώματος όπως αυτό αποτυπώθηκε στις αεροφωτογραφήσεις μετά την συγκεκριμένη ημερομηνία, αυτομάτως κρίνεται κατεδαφιστέα και τριπλασιάζεται το υπολογισθέν πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ο Ο.Κ.Χ.Ε. από τον οποίο ζητάς τις αεροφωτογραφίες, έχει και παλαιότερες (μέχρι το 1953) και καλύτερης κλίμακας αεροφωτογραφίες από την Γ.Υ.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές περιοχές της χώρας που ούτε ο ΟΚΧΕ ούτε η ΓΥΣ διαθέτουν Α/Φ για τις ελεγχόμενες χρονολογίες.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Αλλά δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε περιπτώσεις αυθαιρεσιών εντός του περιγράμματος του κτιρίου (λ.χ. κλείσιμο ημιυπαιθρίων) ή αλλαγές χρήσης, καθώς κάτι τέτοιο δεν είναι ορατό από αεροφωτογραφίες...

 

και τι γίνεται με αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Μας κοροϊδευουν ή μας θεωρούν το λιγότερο μ@λ@κες? Είναι δυνατόν να έχουν αεροφωτογραφίες ΟΛΗΣ της Ελλάδας τραβηγμένες στις 28/07/2011?

Εδώ για τα αυθαίρετα στην Μύκονο,Σαντορίνη και Πάρο οι αεροφωτογραφίες που είχαν ήταν 3-4 μήνες πρίν την καταλληκτική ημερομηνία και οι επόμενες κατα τον Σεπτέμβρη του 2011, καποιος τότε το είχε αναφέρει αλλα πέρασε στα ψιλά.

 

Και όπως προείπε κάποιος συνάδελφος, για ποιό λόγο τις κρατούσαν τις αεροφωτογραφίες εδώ κι ενάμιση χρόνο? Τόσο χρειάστηκε για το φωτομοντάζ?

Δηλαδή τι θα κάνουν θα πάρουν τις αεροφωτογραφίες που τους βολεύει και θα εκδώσουν "ληξιαρχική πράξη γεννήσεως" στις 28/07/2011 για όλες?

Μου μυρίζεται τρελό μαγείρεμα προς όφελος των ημετέρων. Κάτι σαν το φωτομονταζ των αεροφωτογραφιων στην Ροδο που έσβησαν απο τον χάρτη ολόκληρο επαρχιακό δρόμο για να αγοράσουν οι ξένοι "επενδυτές" φιλέτο γής με απευθείας πρόσβαση στην θάλασσα!!! π.χ. σβήνουμε απο την αεροφωτογραφία και κάποια αυθαίρετα του 2010 που παρεμβάλονται σε κάποια έκταση που θέλουμε να πουλήσουμε.

Πάντως σε φωτομοντάζ είναι πρώτοι, αυτο οφειλουμε να το παραδεχτούμε, βλέπε αστυνομία με τους τρομοκράτες κ.ο.κ.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.