Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τα νέα κόλπα του ΝΟΚ : Πατάρια και Σοφίτες.


Recommended Posts

Θα πρέπει να αφήσω και λίγο κ/χ δώμα ώστε να μπορώ να δικαιολογήσω τα τετραγωνικά του κ/χ κλιμακοστασίου που μου χαρίζει ο ΝΟΚ. Αλλά αυτό δεν είναι το ίδιο με το ότι πρέπει ο χώρος από κάτω να είναι ένας, ενιαίος... 

Τελικά, αν και εγώ δεν συμφωνώ, απ'οτι βλέπω θα καταργήσω το υ/δ στον όροφο, θα το δείξω γραφείο και ενιαίο με το υπόλοιπο... τα υ/δ θα πάνε όλα στη σοφίτα...

 

Απογοητεύομαι με το όλο θέμα, μου φαίνεται βλακώδες... Πίστευα ότι θα βελτιωθεί λίγο το πράγμα...

Link to comment
Share on other sites

προς καν62 μήπως είσαι από αυτούς τους συμβούλους υπουργού που έγραψαν τον νοκ . πραγματικά ανατρίχιασα με αυτά που γράφεις ούτε η χρυσή αυγή δεν θα τα κατάφερνε καλύτερα και αν έχεις πρόβλημα πες το στον προϊστάμενο του φόρουμ

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αναφερθώ στους χαρακτηρισμούς σου και προφανώς δεν έχω κανένα πρόβλημα ... αποδεικνύεται ήδη από τη συμμετοχή μου εδώ ...

 

Ανήκω επί πολλά χρόνια στους ε.ε. που την υπογραφή τους (ή την άποψή τους), αφού έχουν ελέγξει χίλιες φορές που τη βάζουν, την υποστηρίζουν μέχρι τέλους.

Δεν επέτρεψα μέχρι τώρα σε κανένα να ασελγήσει πάνω της και δεν συμμετείχα ποτέ σε "συνδιαλλαγή" σε μικρές αποστάσεις από έγγραφο που τη φέρει.

Μ' αυτήν έχω υπερασπιστεί σε δικαστήρια ακόμη και τον εαυτό μου με επιτυχία.

 

Οπότε, όταν ο νόμος μου δίνει αποκλειστικά την ευθύνη κάποιων πραγμάτων και με καθιστά υπόλογο, παίρνω την ευθύνη μέχρι τέλους.

Απέναντι σε μένα, στην υπογραφή μου, στον πελάτη και σε όποιον ενδιαφέρεται ...

Αμφιλεγόμενες ερμηνείες, πάνω σε θέματα που εγώ έχω την ευθύνη, δε δέχομαι από κανένα ... ειδικά δε από ομάδες "τέως συναδέλφων", όπως παραπάνω αναφέρθηκε.

Αν η άλλη ερμηνεία αποδειχθεί ότι είναι ορθή, στο έγγραφο θα μπει υπογραφή άλλου ... και αυτό μόνο όταν ο νόμος το ορίζει.

 

Αλήθεια εσύ σε ποιά ομάδα ανήκεις ;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

   Η σκάλα της σοφίτας μετράει στο 50% της σοφίτας ;

Ναι... έτσι τουλάχιστον το προχωράω εγώ... 

Δυστυχώς δεν διευκρινίζεται όπως στο πατάρι... αλλά είναι και λογικό...

Αυτά τα παλιά που ξέραμε με τις τρύπες σκάλας κλπ... τελειώσανε...

Link to comment
Share on other sites

1. Ο ΝΟΚ δεν προέκυψε από παρθενογένεση ...
Επομένως πρέπει να βλέπουμε και το παρελθόν.
2. Πριν μετρούσαμε τις σκάλες που κατασκευάζαμε.
Επομένως οι σκάλες σοφίτας και παταριού μετράνε, εκτός εάν ; ... έχουμε περίπτωση χωρίς κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο, οπότε θα

μπορούσαμε να θεωρήσουμε ότι ενδεχομένως μπορούν να περιληφθούν στα 12 τμ (δεν διευκρινίζεται) ... όμως γρήγορα απαντάμε μόνοι μας

(κάνοντας το συνήγορο του ...) ότι αυτό δεν μπορεί να γίνει γιατί τα 12 τμ είναι σκάλες που εξυπηρετούν ορόφους ιδιοκτησίας (υποχρεωτικό

δικαίωμα πρόσβασης, όπως στο κοινόχρηστο) επομένως το πατάρι και η σοφίτα, που δεν αποτελούν ορόφους και η κατασκευή τους είναι

προαιρετική, δεν μπορεί να ελαφρύνονται.
3. Επίσης θεωρούσαμε ότι η σκάλα λογίζεται στον όροφο που εξυπηρετείται απ' αυτή.
Επομένως σαφώς θα μετρήσει στα ελεγχόμενα εμβαδά παταριού ή σοφίτας.
4. Πάντα όμως υπάρχει (και υπήρχε) το θέμα του υποκείμενου χώρου της σκάλας. Κύριος χώρος δεν μπορεί να ήταν, βοηθητικός δύσκολα ...

άρα τι ήταν ; Γιατί από τον κτηριοδομικό απαγορεύεται να κατασκευάσεις οτιδήποτε άλλο.
Βρέθηκε έτσι, κάποια στιγμή, η σολομώντια λύση : θεώρησε την κάτω επιφάνεια ότι ανήκει σε χώρο με το άθροισμα των δύο υψών και

μέτρησέ τον ολόκληρο όμως, όταν θα μετρήσεις την πάνω επιφάνεια, θα αφαιρέσεις την τρύπα γιατί ανήκει στον κάτω χώρο που ήδη

μέτρησες. Στον χώρο αυτό όμως ανήκει και η σκάλα της τελευταίας στάθμης και γι αυτό μην την περιλάβεις στον υπολογισμό.
Επομένως, σήμερα και με την ίδια λογική, οι "τρύπες" της τελευταίας στάθμης νομίζω ότι παραμένουν.

Με τα παραπάνω συμπεραίνουμε :
α) στα πατάρια, η σκάλα λογίζεται στην επιφάνειά τους και αυτή ελέγχεται σαν ποσοστό ολόκληρου του υποκείμενου χώρου στον οποίο

περιέχεται μαζί με το πατάρι. Όπως και ρητά διευκρινίζεται.
β) στις σοφίτες, η σκάλα επίσης λογίζεται στην επιφάνειά τους (γιατί δεν υποχρεώνεσαι να κατασκευάσεις το σύνολο) και παραμένει το θέμα

ποιάς επιφάνειας το ποσοστό ελέγχεις γι' αυτή. Το υποκείμενο επίπεδο-κάτοψη ή το υποκείμενο επίπεδο του χώρου που ανήκει (δηλαδή της

στέγης) ... καμία βέβαια σχέση με τα υποκείμενα δωμάτια.

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

   Πολλά ''υποκείμενα'' , οι αρχιτέκτονες στην Ελλάδα έχουν καταταντήσει περισσότερο νομικολογιστοσχεδιαστές , 

νομικό- γιατί προσπαθούν να εξηγήσουν την πολεοδομική νομοθεσία

λογιστές - για τους υπολογισμούς που χρειάζεται να κάνουν.

  Τα πράγματα θα ήταν πιο απλά αν υπήρχε μόνο ο Σ.Ο και ένα ιδεατό στερεό .

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αϊ γειά σου ... που θα έλεγε και ο @Didonis ...

 

Όμως το "τέρας" δυστυχώς ανθίσταται ... η αρχιτεκτονική, προς το παρόν, μόνον μέσω ΣΑ και "αρχιτεκτονικών προτύπων" Σηφουνάκη ...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σαν παλιός συμφωνώ και είναι μιά από τις πολύ παλιές προτάσεις μου, αν και αναγνωρίζω ότι είναι δύσκολο να καθοριστούν και τα 2 αυτά μεγέθη (σ.ο και ι.σ)

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το πατάρι του σχήματος. Το ζήτημα εδώ είναι ότι βρίσκεται περίπου σε στάθμη στην οποία υπάρχει όροφος στο άλλο μισό του κτιρίου ενώ εξ ορισμού του το πατάρι δεν αποτελεί όροφο. θεωρώ ότι και πάλι δεν πρέπει να μετρήσει στη δόμηση

παταρι.bmp

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.