Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Να σπουδάσω μηχανικός περιβάλλοντος;


savvoukos_gado

Recommended Posts

Βασικο προβλημα μου ειναι η μετακινηση σε αλλη πολη...Το τμημα Μηχανικων Περιβαλλοντος ειναι πραγματικα πολυ ενδιαφερον,αλλα υπαρχει και ενα σχετικο με το περιβαλλον μεταπτυχιακο στο Α.Π.Θ. που εχει σχεδον τα ιδια μαθηματα.Τωρα,διορθωστε με αν κανω λαθος,δεν υπαρχει κατευθυνση περιβαλλον στα τελευταια εξαμηνα οπου καλυπτεις τον τομεα ''χημεια,αποβλητα κ.τ.λ.''?Τα κενα δηλαδη μπορουν να καλυφθουν,να μετατοπιστει η βαρυτητα στον κλαδο που θελω να ακολουθησω??Γιατι αν δεν δινεται η δυνατοτητα αυτη,υπαρχει προβλημα!!!

 

Ένα άλλο "πρόβλημα" (την έπαθα και εγώ έτσι στο τμήμα ορυκτών πόρων που σπουδάζω) είναι εάν έρθεις από τεχνολογική κατεύθυνση. Εγώ προσωπικά τον πρώτο χρόνο έλιωσα στην χημεία και αν δεν πετύχεις καλό καθηγητή... καλή τύχη! (Βέβαια αν έρθεις Π.Κ μπορώ κάλιστα να σου πω 5 πράγματα και να κανονίσω με κανα φίλο συνάδελφο Μη.Περ. να σου πει και αυτός).

 

Απ'οτι ξερω ζητειται πιο πολυ η υλη της 2ησ λυκειου,που οσο και αν ακουγεται αστειο,ειναι και η πιο απιτητικη.Ευτυχως ειμαι στη θετικη κατευθυνση!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατά την γνώμη μου όχι αν κοιτάξεις τα μαθήματα στο μεταπτυχιακό http://ppva.civil.auth.gr/content/program.html αλλά και αυτά που έχουν σχέση με την περιβαλλοντική μηχανική στις βασικές σπουδές θα δεις οτι αυτά που ανέφερα παραπάνω πράγματι δεν καλύπτονται .

 

Σκέψου το και ανάποδα υπάρχει περίπτωση πχ ο μηχανικός περιβάλλοντος ή ένας τοπογράφος με τα λίγα δομικά μαθήματα που διδάσκονται να κάνουν τα ίδια στατικά πχ μ με έναν πολιτικό μηχανικό?Πχ εγώ σαν μηχανικός περιβάλλοντος δεν έχω διδαχθεί καν δυναμική των κατασκευών - μόνο στατική - ακόμα και αντισεισμικό κανονισμό πριν 3-4 χρόνια έβαλαν στον πρόγραμμα σπουδών

 

Ακόμα και αν κάνω ένα μεταπτυχιακό πχ στα δομοστατικά με πολύ πρσωπικό διάβασμα για να καλύψω όσο είναι δυνατό τα κενά στα δομικά και όχι μόνο πάλι θα λείπουν σημαντικά κομμάτια από την επιστήμη του πολιτικού μηχανικού πχ οδοποιία - γεωτεχνικά και έπειτα δεν θα έχω την ίδια σφαιρική εικόνα με έναν πολιτκό μηχανικό αφού πχ τα γεωτεχνικά με τα δομσοτατικά συνδέονται εγώ με γεωλογία -εδαφομηχανική-θεμελιώσεις έχω μόνο κάποιες βασικές γνώσεις

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα πραγματα δεν ειναι ευκολα ακομα και πολιτικος μηχανικος να πας, δυστηχως . Το θεμα ειναι το εξης ,ρισκαρεις και πασ σε ενα διαρκως ανερχομενο τομεα ή πας στους πολιτικους?( εαν βγαζεις τα μορια βεβαια αλλα το παραλειπω αυτο).Οι πολιτικοι ειναι μια σιγουρη λυση με κατοχηρωμενα επαγγελματικα δικαιωματα ενω οι ΜΗΠΕΡ ακομα ψαχνομαστε (ναι ειμαι στο ΜΗΠΕΡ στα χανια) . Απο τεχνικης αποψης οι ΜΗΠΕΡ ειναι οι καταλληλοι για βιολογικους , ΧΥΤΑ , Αστικα απορριματα ,εξυγιανση εδαφων-νερων , ελεγχο ρυπανσης αερα-νερο κ.α. πραγμα που ο πολιτικος πρεπει να παρει ροη ή να κανει μεταπτυχιακο διοτι φυσικα αλλη ειναι η ειδικοτητα του!Ο πολιτικος βεβαια οπου και να πας 'πιανει' μερικα απο αυτα αλλα οχι οπως ο ΜΗΠΕΡ . Θεωρητικα λοιπον αλλο ο ΜΗΠΕΡ και αλλο ο πολιτικος. Εσυ πρεπει να καταληξεις πιο αντικειμενο σε ενδιαφερει πρωτα απ ολα.Εαν τωρα εισαι καπου αναμεσα και σε επηρεαζει πολυ το θεμα επαγγελματικης αποκαταστασης πηγαινε πολιτικος .Εαν σου αρεσει το αντικειμενο του ΜΗΠΕΡ να πας χωρις σκεψη. Εδω θελω να σου πω οτι πρεπει να διαλεξεις εσυ και να μην σε επηρεασει κανεις.Ακουσε μεν τους αλλους αλλα διαλεξε εσυ αυτο που σου αρεσει. Πρακτικα τωρα, θα βρεις πιο ευκολα δουλεια σαν πολιτικος . Στο ΜΗΠΕΡ το μεταπτυχιακο ειναι απολυτα αναγκαιο! Προσωπικα εγω δεν κολλαω στα επαγγελματικα ,που φυσικα τα θελω, διοτι ξερω οτι εκει εξω τα ιδια 600 και 700 ευρω θα παρω με τον πολιτικο.Το αλλο θεμα ειναι οτι οι ΜΗΠΕΡ γενικα και απο τα δυο τμηματα που ειναι αποφοιτοι κυριως κανουν μεταπτυχια - διδακτορικα κτλ με αποτελεσμα λιγοι να εχουν βγει στη πιατσα που λεμε. Οποτε δεν εχουμε και πολλα παραδειγματα να συγκρινουμε. Εγω παντως θα σου προτεινα να πας πολιτικος και μετα να κανεις μεταπτυχιακο στο περιβαλλον(οποιο τομεα γουσταρεις) ή στο ΜΗΠΕΡ ξανθης-χανιων για μεταπτυχιακο.Θα ηθελα επισης να σε προετοιμασω για οταν μπεις οτι τα πραγματα δυστηχως δεν ειναι τοσο ροδινα οσο ακουγονται σε οποια σχολη και να μπεις .Δεν τιθεται ομως ζητημα οτι το ΜΗΠΕΡ δεν εχει να σου δωσει .Υπαρχουν πολλες σχολες που δεν αξιζουν πραγματικα να υπαρχουν και το ΜΗΠΕΡ δεν συγκαταλεγεται σε αυτες.Στα Χανια οπως και στην Ξανθη υποθετω θα υπαρχουν και καθηγητες που δεν ειναι καλοι ,ας το πουμε γενικα, αλλα αυτο δεν πρεπει να σε απασχολει διοτι καμια σχολη δεν ειναι τελεια.Υπαρχουν πολλοι καθηγητες ικανοτατοι και Χανια και Ξανθη σιγουρα. Ισως οντως το Πολυτεχνειο Κρητης να εχει λιγο καλυτερη ερευνα απο τη Ξανθη αλλα αυτο δεν θα επηρεασει τις σπουδες σου οποτε μην το σκευτεσαι. Οσο αναφορα τη ζωη στη Ξανθη ειναι σιγουρα πιο καλη αλλα αυτο δεν θα το σκευτεσαι καθολου!Δεν θα πας καπου να περασεις καλα αλλα να σπουδασεις!(αυτο για οποια σχολη και να διαλεξεις ακομα και να μην ειναι ΜΗΠΕΡ).Αυτα απο μενα και οτι αλλο θες στειλε pm

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απαντηση.βεβαια δεν ειμαι ακομα σιγουρος,αφου δεν ξερω και ποσα μορια θα πιασω.αυτο βεβαια ειναι αλλο θεμα.παντως ειναι σιγουρο πως θα δηλωσω και τις 2 σχολες στο μηχανογραφικο!!

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι με ποια σειρά θα τις δηλώσεις ;)

 

Πάντως είναι λίγο νωρίς για να σε αγχώνει τόσο πολύ κάτι τέτοιο. Μην τρελαίνεσαι με αυτά. Κάνε την προσπάθεια σου, διάβασε όσο καλύτερα μπορείς για να έχεις αρκετά μόρια ώστε να έχεις τη δυνατότητα επιλογής και του χρόνου το καλοκαίρι θα αποφασίσεις.

 

Από εκεί και πέρα, οι σχολές φυσικά και δεν είναι ίδιες. Δε θα είχαν λόγο ύπαρξης διαφορετικά. Οι πολιτικοί είναι μια σχολή με επαγγελματικά δικαιώματα ενώ οι περιβάλλοντος όχι. Αυτό φυσικά είναι κάτι που κάποια στιγμή στο μέλλον θα αλλάξει (το πότε είναι το ζητούμενο...). Βέβαια πρέπει να ξέρεις ότι πολιτικοί βγαίνουν 1000+ κάθε χρονο, περιβάλλοντος 100. Μπορεί οι δυνατότητες απασχόλησης στους μεν να είναι περισσότερες, αλλά στους δε η προσφορά εργαζομένων είναι σαφώς μικρότερη.

 

Τέλος, μιας και θίχτηκε, τόσο η Ξάνθη όσο και τα Χανιά είναι επαρχιακές πόλεις με όλα τα θετικά και αρνητικά τους. Δηλαδή έυκολα κάνεις παρέες, στην αρχή τουλάχιστον, γρήγορα σχετικά θα τις βαρεθείς και θα νοιώθεις ότι τα έχεις δει όλα. Η Ξάνθη έχει σαφώς περισσότερη ζωή το χειμώνα, αλλά στα Χανιά έχει θάλασσα (καλοκαίρι-μπάνια-διακοπές-καμμένες εξεταστικες ... κτλ). Προσωπικα αν με ρωτάς, θα δήλωνα Χανιά και θα πήγαινα να νοικιάσω στο Ρέθυμνο :D:D:D

 

ps. στο επαναλαμβάνω πάντως, μην τρελαίνεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω και γω κάτι ακόμα? Γιατί δεν πας Μηχανολόγος μηχανικός? Στον ενεργειακό τομέα, υπάρχει η εξειδίκευση (στο 5ο έτος) "Περιβάλλον και Τεχνολογία Αντιρρύπανσης" που σίγουρα είναι κοντά σε αυτό που λέμε μηχανικός περιβάλλοντος...

 

Ενδεικτικά μαθήματα: Τεχνολογία Προστασίας Αερίου Περιβάλλοντος, Επεξεργασία και Διαχείριση Στερεών Αποβλήτων, Διαχείριση Περιβάλλοντος, Ατμοσφαιρική Ρύπανση κλπ...

 

Η επιλογή είναι δική σου... Έχεις κανά χρόνο ακόμα να το σκεφτείς... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση όμως αυτή στην καλύτερη των περιπτώσεων θα ασχοληθείς μόνο με το κομμάτι της επεξεργασάις των αέριων εκπομπών δηλαδή αρκετά χειρότερη επιλογή με την έννοια οτι σαν πολιτικός μηχανικός θα έχεις τουλάχιστον το υπόβαθρο της υδραυλικής ή σαν χημικός μηχανικός αυτό των διεργασιών

 

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν γράφω τα παραπάνω για να σου πω να δηλώσεις τα τμήματα ή όχι (εξάλλου σε ανέφερα το μεγάλο πρόβλημα που είναι τα επαγγελματικά δικαιώματα) αλλά απλώς να καταδείξω τις διαφορές αλλά και ομοιότητες μεταξύ των τμημάτων και το πραγματικά είναι ο μηχανικός περιβάλλοντος .Κατά τα άλλα συμφωνώ με το μήνυμα του Παναγιώτη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επειδη ειχα τις ιδιες περιπου ανησυχιες με σενα εχω να σου πω τα εξης,χωρις να θελω να κατευθυνω την οποια σκεψη εχεις μεχρι στιγμης..

 

επειδη με το επαγγελμα σου πρεπει να ζησεις(δηλαδη να βγαλεις φραγκα..) και επειδη πρεπει να σου αρεσει αυτο που κανεις,πρεπει το πτυχιο σου,ως εισητηριο,να σου παρεχει γνωσεις και επαγγελματικα δικαιωματα..

δυστυχως ή ευτυχως,στην ελλαδα,στον ιδιωτικο τομεα,στις κατασκευες,η ακολουθια των 'κλάσεων' επαγγελματικα παει ως εξης:αρχιτεκτονες,πολιτικοι μηχανικοι,μηχανολογοι μηχανικοι-ηλεκτρολογοι..

ΑΝ ο στοχος σου ειναι να ασχοληθεις πχ με ανανεωσιμες πηγες ενεργειας,ηλιακα,φωτοβολταικα,ανεμογεννητριες,ενεργεια κυματων,κτλ,τοτε θα σου προτεινα να πας σε σχολη με κατοχυρωμενα επαγγελματικα δικαιωματα στο κομματι που φανταζεσαι οτι θα εχει 'ψωμι' σε 5-10 χρονια,και πιστεψε με απο κει και μετα,το γνωστικο αντικειμενο,εξαρταται ΚΑΘΑΡΑ απο σενα,το αν θα το μαθεις...

 

και κατι ακομα..οποια σχολη και να τελειωσεις,αυτο που θα παρεις φευγωντας,ειναι ενα χαρτι,η εμπειρια,καποιες γνωσεις,και ενα συγκεκριμενος τροπος σκεψης,μια βαση του πως σκεφτεται ενας μηχανικος....απο κει και περα,εξαρταται παλι ΚΑΘΑΡΑ και μονο απο σενα με τι θα ασχοληθεις και ποσο θα μεγαλωσεις το γνωστικο κομματι στην ζωη σου...

συνοψιζοντας διαλεξε επαγγελμα με μεγαλο επαγγελματικο ευρος,ωστε αν κατι δεν παει καλα(στο ελλαδισταν ζουμε..),να μπορεις να ασχοληθεις και με καποιο αλλο αντικειμενο του κλαδου σου...και μην αγχωνεσαι...ζησε το τωρα...φτιαξε το αυριο...αλλα οχι αγχος....να χαρεις την ηλικια που εισαι,και καθε πραγμα στον καιρο του...:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα παιδια ειμαι μαθητης της Β λυκειου και θελω να φοιτησω στο τμημα μηχανικων περιβαλλοντος στο πολυτεχνειο της Κρητης. Αυτο που δεν γνωριζω, και θα ηθελα τη βοηθεια σας, ειναι κατα ποσο μπορουν μηχανικοι αλλων ειδικοτητων ( π.χ. χημικοι μηχανικοι, μηχανολογοι μηχανικοι κ.α.) να κανουν δουλειες που προοριζονται για τους μηχανικους περιβαλλοντος. Θα ηταν δηλαδη προτιμοτερο πτυχιο και μεταπτυχιακο πανω στο περιβαλλον ή πτυχιο ενος αλλου μηχανικου και μεταπτυχιακο στο περιβαλλον??

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.