Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δελτίο παροχής υπηρεσιών


sofaki25

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους τους μηχανικούς.

 

Θα ήθελα να υποβάλω κάποια ερωτήματα και θέλω την βοήθειά σας.

 

Μέχρι τώρα δούλευα ως μισθωτός μηχανικός σε ιδιωτική εταιρεία όπου μου πλήρωνε το ΙΚΑ και το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Υπάρχει όμως μία πιθανότητα να αλλάξω δουλειά όπου η καινούργια εταιρεία θέλει να με προσλάβει με δελτίο παροχής.

 

Επειδή θέλω να πάω προετοιμασμένος στις διαπραγματεύσεις μαζί τους θα ήθελα να μου πείτε τι να προσέξω στην διαπραγμάτευση του νέου μου μισθού.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Θα σου έλεγα να ζητήσεις (τουλάχιστον), 50% πάνω από όσα έπαιρνες μηνιαίως (Χ14 το χρόνο προφανώς) έως σήμερα. Καθαρή αξία δελτίου+ΦΠΑ (Χ12 δελτία το χρόνο). Για να είσαι περίπου στα ίδια. Εντελώς χονδρικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πως μπορώ να είμαι σίγουρη ότι όταν κάνω κάποιο φωτορεαλισμό (πχ) ότι μετά θα πληρωθώ ???

δε δίνεις το σχέδιο αν δεν πληρωθείς

 

το βλέπουν στο pc σου ή τυπωμένο σε πληρώνουν και το παιρνουν

διαφορετικά ΤΙΠΟΤΑ

Link to comment
Share on other sites

duke, αυτό που ΚΥΡΙΩΣ θα πρέπει να προσέξεις είναι ότι η σχέση εργασίας σου αλλάζει.

 

Αυτό το "σχέση εργασίας" είναι από τα πράγματα που δεν μας διδάσκει κανείς, και τα μαθαίνουμε από τα παθήματά μας.

 

Φυσικά δεν είναι καθόλου ασυνήθιστο, ούτε κακό να δουλεύει κανείς με δελτίο. Αυτό που είναι κακό είναι να δουλεύουμε με δελτίο σαν να είμασταν υπάλληλοι. Αυτό είναι μία στρέβλωση, που μέρος της ευθύνης έχουμε και εμείς οι ίδιοι. Γνωρίζω πολύ καλά την κατάσταση που επικρατεί στην αγορά και δεν λέω αερολογίες.

 

Ομως. Αλλη η σχέση εργασίας που έχει ο παρέχων υπηρεσίες με δελτίο και άλλη η σχέση εργασίας του υπαλλήλου. Η πρώτη είναι "ανεξάρτητη" δηλαδή ο μηχανικός παίρνει εργολαβία τις εντολές του εργοδότη, ενώ η δεύτερη είναι καθαρά υπαλληλική.

 

Ας μην αφήνουμε τα χρήσιμα εργαλεία, όπως είναι η παροχή υπηρεσιών με δελτίο, να στρέφονται εναντίον μας.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους...

 

Απλά θα ήθελα αν είναι δυνατόν να το εξιγήσετε λίγο περισότερο.

 

Συγώμη αλλά δεν το κατάλαβα.

Εγώ αυτή την στιγμή πέρνω 2100 μικτά το μήνα.

 

Με πόσα θα πρέπει να νιώσω ότι αξίζει να αλλάξω δουλειά και μάλιστα με ΔΠΥ?

 

Αν γίνετε να με βοηθήσετε γιατι το θέμα του ΔΠΥ δεν το κατέχω και φοβάμαι μην κάνω κάποιο πολύ μεγάλο λάθος.

 

Επίσης μέχρι τώρα η εφορια έκανε κρατήσεις από τον μισθο μου. Με το ΔΠΥ τι γινεται?

 

Ειναι πολλά που δεν έχω καταλάβει και πρέπει να ξέρω πριν την συνέντευξη.

 

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι.

 

Συνάδελφοι,

 

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου απαντήσετε στα παραπάνω ζητήματα που έθεσα?

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δε μπορεί να απαντηθεί το ερώτημά σου. Γιατί λες για πόσα σε συμφέρει να αλλάξεις δουλειά και να πληρώνεσαι στη νέα με ΑΠΥ. Το πρόβλημα είναι δηλαδή στην αλλαγή του εργοδότη. Μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα είναι το ίδιο "καλοπληρωτής"; Τις μόνιμες καθυστερήσεις ("δεν πληρώθηκα-δεν έχω να σε πληρώσω τώρα"), εγώ προσωπικά τις τιμολογώ τουλάχιστον 20% παραπάνω. Ξέρεις ότι δεν θα σε "διώξει" ανά πάσα στιγμή;

Για τον ίδιο εργοδότη που βρίσκεσαι τώρα (άρα ίδιες λοιπές συνθήκες) και με δεδομένο ότι τα 2100 μικτά είναι επί 14 το χρόνο, θα σου έλεγα σε καμία περίπτωση κάτω από 3200+ΦΠΑ Χ 12 ΑΠΥ-μήνες το χρόνο. Και χάρη του κάνεις ίσως με αυτά τα λεφτά (γλυτώνει τις εισφορές που τώρα σου πληρώνει, σε διώχνει ό,τι ώρα θέλει χωρίς συνέπειες).

Link to comment
Share on other sites

Πλέον έφτασε και σε μένα η ώρα να ρωτήσω να πάρω καμιά συμβουλή. Είχα ξανά αναφερθεί στην εργασία γενικά σε άλλο topic αλλά τώρα ας το συγκεκριμενοποιήσω. Έχουμε και λέμε δούλευα με το γνωστό μπλοκάκι για κάποια εταιρία. Δεν πλήρωνε δεν πλήρωνε φτάσαμε με εκείνα και με τα αλλά στους 6 μήνες συνολικά και τώρα πλέον έχω 2 επιλογές εφόσον με το εξώδικο δεν έγινε κάτι. 1) Διαταγή πληρωμής (Πρέπει να κόψεις τις αποδείξεις να επωμιστείς το Φ.Π.Α. ) και στην χειρότερη των περιπτώσεων παίρνεις τα λεφτά μετά από 1,5 χρόνο αν κάτι πάει στραβά αλλιώς σε 1 με 1,5 μηνά μετά την επίδοση της διαταγής. Βεβαία υπάρχει και η χείριστη να μην πάρεις φράργκο ποτέ και να έχεις πυρώσει το Φ.Π.Α. που ούτε να την σκέπτομαι δεν θέλω. 2) Η κλασσική αγωγή όπου τα λεφτά τα παίρνεις μετά από πολύ χρόνο 3 χρόνια και. Έχω επιλέξει την 1η περίπτωση μιας και χρειάζομαι τα χρήματα άμεσα. Πραγματικά είμαι μπροστά σε ένα αρκετά σοβαρό πρόβλημα για μένα μιας και στο ξεκίνημα της καριέρας μου είδα τα δύσκολα από πρώτο χέρι . Θα μου πείτε ότι υπάρχουν και χειρότερα αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα. Ποια η γνώμη σας ; Κάθε βοήθεια, συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

. Ποια η γνώμη σας ; Κάθε βοήθεια, συμβουλή ευπρόσδεκτη.

 

Να σταθμίσεις τις προοπτικές μελλοντικής συνεργασίας με τον εν λόγω και να δράσεις με ψυχραιμία. Εφόσον συνεχίζει να αποδέχεται τις υπηρεσίες σου, και είσαι ικανοποιημένος με την αμοιβή και τις συνθήκες, να κάνεις υπομονή. Εφόσον βέβαια το συζητήσεις σοβαρά και προφορικά πρώτα μαζί του. Δεν υπάρχουν "μήνες" που σου οφείλει στην παροχή ανεξαρτήτων υπηρεσιών (μπλοκάκι). Σου τα λέω αυτά γιατί κι εγώ είχα φτάσει να σηκώσω το τηλέφωνο για να καλέσω δικαστικό επιμελητή να παραλάβει προς επίδοση εξώδικο περίπου πριν έναν χρόνο. Δεν μετάνιωσα που δεν το έκανα τελικά. Ο "κύκλος" είναι πολύ μικρός, οι καιροί είναι δύσκολοι για όλους, και αν θέλουμε να δείχνουμε τα δόντια μας, καλό είναι να αρχίσουμε να το κάνουμε προληπτικά (όταν διαπραγματευόμαστε τους όρους και την αμοιβή δηλαδή) καί όχι εκ των υστέρων. Έτσι μας παίρνουν και πιο "σοβαρά" άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από μένα.

 

Το πιθανότερο είναι να αντέδρασε έτσι ο τύπος στο αρχιτεκτονικό γραφείο είναι γιατί περιμένει όλοι που πάνε για συνέντευξη να είναι "έτοιμοι" , με το μπλοκάκι να αναλάβουν τις ευθύνες τους ;) Οπότε , με το που του είπες για ισοτιμίες κ.λ.π. , ψιλοστράβωσε ...

 

Γενικά , σε συμφέρει το μπλοκάκι αν υπάρχουν και δουλειές ώστε να μπορείς να πληρώσεις και τις υποχρεώσεις που πηγάζουν απ' αυτό .

Το ότι κάποιοι θέλουν να δικαιολογήσουν τα χρήματα που θα σου δώσουν κατ' αποκοπή για κάποιους φωτορεαλισμούς , αυτό δεν πρέπει να σε σπρώξει σε λύσεις με ρίσκο για την τσέπη σου μακροπρόθεσμα. Το μπλοκάκι θα σου στοιχίζει από 150 Euro το μήνα . Αν όσοι σου λένε για μπλοκάκι συζητούν για κάποιες δουλειές και δεν δεσμεύονται για το πότε , ΜΗΝ δεσμευτείς και εσύ για μπλοκάκι.

Υπάρχει και η λύση της Απόδειξης Δαπάνης που μπορούν να κόψουν εκείνοι σαν εταιρεία (αν υφίσταται) για σένα , παρακρατώντας σου 20% για την εφορία. Και δικαιολογούν τα έξοδά σου και εσύ εισπράττεις κάποια αμοιβή κοινά συμφωνημένη αλλά γλυτώνεις τα 12 χ 150 = 1800 Euro αν υποψιάζεσαι ότι δεν θα έχεις συνέχεια δουλειά ώστε να ανταπεξέρχεσαι στις υποχρεώσεις σου που πηγάζουν από το δελτίο παροχής.

Το μείον με τη λύση που σου προτείνω είναι ότι ο ένας χρόνος μέχρι να κάνεις την ισοτιμία και να γραφτείς στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ , δεν θα μετρήσει στο συντάξιμο.

 

Κάθε καλό στο ξεκίνημά σου Σοφία.

 

ερώτηση:δηλαδή με την λύση της αποδειξης δαπάνης εγώ γλυτώνω τα ασφαλιστρα στο ΤΕΒΕ καθα μηνα που ειναι 150?και αρα απο τον μισθο που συμφωνουμε παρακρατείται ενα 20% που ομως επιστρεφεται αν είμαι κατω απο τα 10500 ως το τέλος της παροχής των υπηρεσιών μου?

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση:δηλαδή με την λύση της αποδειξης δαπάνης εγώ γλυτώνω τα ασφαλιστρα στο ΤΕΒΕ καθα μηνα που ειναι 150?και αρα απο τον μισθο που συμφωνουμε παρακρατείται ενα 20% που ομως επιστρεφεται αν είμαι κατω απο τα 10500 ως το τέλος της παροχής των υπηρεσιών μου?

 

Το συνολικό ποσό που μπορείς να εισπράξεις με αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης μέσα σε ένα οικονομικό έτος είναι μέχρι 5.000 ευρώ.

(είτε από μία είτε από περισσότερες επιχειρήσεις, είτε με μία είτε με περισσότερες αποδείξεις)

 

Απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης μπορούν να εκδώσουν μόνο οι επιχειρήσεις όπως ειπώθηκε και όχι ιδιώτες.

 

Αν εργάζεσαι με απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης δεν ασφαλίζεσαι οπότε δεν πληρώνεις ασφαλιστικές εισφορές αλλά αυτό έχει το μειονέκτημα ότι αν δεν είσαι ήδη ασφαλισμένος σε άλλο ταμείο π.χ. ΙΚΑ τότε το χρονικό διάστημα αυτό δεν θεωρείται συντάξιμο (θα το δουλέψεις κάποια στιγμή αργότερα για να συμπληρώσεις 35ετία), δεν έχει υγειοφαρμακευτική περίθαλψη και δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το διάστημα αυτό ως προϋπηρεσία.

 

Αν είσαι κάτω από το αφορολόγητο όριο (μπορεί και να μην είσαι αν έχεις εισόδημα και από άλλες πηγές) τότε θα έχεις επιστροφή φόρου αλλιώς θα υπολογιστεί τι φόρος σου αναλογεί και τι σου έχει παρακρατηθεί και τι έχεις προκαταβάλλει (το β εφόσον είσαι και μισθωτός)

 

Η παρακράτηση είναι 20% όπως ειπώθηκε.

Καθώς και η παροχή της εργασίας δεν επιβαρύνεται με ΦΠΑ (σε αντίθεση με τις ΑΠΥ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.