Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

μαζι με τον νεο νομο που θα περασει και ουσιαστικα καταργει και τις ελαχιστες αμοιβες οριστικα ,

νομιζω οτι πρεπει να τελειωσει και το παραμυθι με τις αναγκαστικες εισφορες στο ΤΣΜΕΔΕ.............αλλωστε δεν ειναι καν ανεξαρτητο ταμειο , οπως παλια ενω με το κουρεμα θα χασει πολλα απο τα λεφτα μας...............

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά να κάνω κι εγω μια χαζή ερώτηση. Γτ δεν οργανώνουμε κάποια κίνηση του στίλ να μαζέπσουμε υπογραφές όσοι είμαστε άνεργοι και να καταγγείλουμε το ΤΤΜΕΔΕ? Προσωπικά τώρα γράφτικα και δεν παίζει να πληρώσω, γτ όσο μένω άνεργος απλά δεν έχω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τη λύση για την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη την έδωσε ήδη ο ΟΑΕΕ: http://www.capital.gr/News.asp?id=1347842

Μπορεί ο χρεοκοπημένος ΟΑΕΕ δηλαδή και δε μπορεί το πλούσιο ΤΣΜΕΔΕ;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι κινητοποιήσεις μπορούν να φέρουν αποτελέσματα! Να θεωρούνται τα βιβλιάρια και να χορηγείται ασφαλιστική ενημερότητα στους ανέργους και υποαπασχολούμενους μηχανικούς αποφάσισε το ΔΣ του ΤΣΜΕΔΕ έπειτα από την κινητοποίηση των μηχανικών στις 5-12-2011 και έπειτα από επίμονες παρεμβάσεις εκπροσώπων των μηχανικών στο ΔΣ του Ταμείου που συνεδρίασε την ίδια μέρα.

Η εξειδίκευση των κριτηρίων και ο προσδιορισμός της ιδιότητας του ανέργου που αφορά στα μπλοκάκια θα γίνει στην τελική διατύπωση της απόφασης, μαζί με την προσθήκη και άλλων ανακουφιστικών μέτρων. Η απόφαση θα είναι έτοιμη τις επόμενες 3 μέρες, οπότε και θα κοινοποιηθεί στους υπαλλήλους και τους αρμόδιους φορείς.

Δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι και το ΤΕΕ ανακοινώνει στο

ενημερωτικό του Δελτίο της 6-12-2011, σχετικές πρωτοβουλίες για την ελάφρυνση των «οικονομικά ασθενεστέρων μηχανικών».

Επαγρυπνούμε για την υλοποίηση της απόφασης

Προσωπικά έμεινα παιδιά...αναμένουμε για την περαιτέρω απόφαση....!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι αποφασισμένος μετά από 15 χρόνια ΤΣΜΕΔΕ να διαγραφώ. Αρνούμαι να πληρώνω 7.800 το χρόνο επειδή κάποιοι πήραν τα χρήματα ενός πλεονασματικού ταμείου για να τα κάνουν ελληνικά ομόλογα και να συντηρήσουν αντιπαραγωγικές δραστηριότητες (με άλλα λόγια, το δημόσιο).

Σήμερα που πήγα στο ΤΕΕ και μου είπαν ότι δεν προβλέπεται, αλλά να κάνω αίτηση στο πρωτόκολλο και θα δούμε. Βέβαια, το πρωτόκολλο ήταν κλειστό. Ακολούθως πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ όπου η υπάλληλος μου είπε να κάνω τα χαρτιά μου για διακοπή επαγγέλματος στη Νομαρχία (Συγγρού 81), στη συνέχεια να κάνω αίτηση στο ΤΕΕ και μετά να πάω στο ΤΣΜΕΔΕ με το αντίτυπο της αίτησης.

Έχω εταιρεία στην Ελλάδα και πρόσφατα ίδρυσα άλλη μία στη Βουλγαρία, όπου δεν είναι υποχρεωτική η δημόσια ασφάλιση. Κλείνω την εταιρεία στην Ελλάδα, μένω μόνο με τη Βουλγάρικη και συνολικά το ελληνικό δημόσιο θα χάσει από εμένα 7.800 εισφορές και 12.300 φόρους (τόσο πλήρωσα φέτος και μέχρι τώρα στη ζωή μου δεν έχω κλέψει ούτε ένα ευρώ φόρο). Λυπάμαι, αλλά ήταν επιλογή του διοικητικού προσωπικού του ΤΕΕ και του διοικητικού προσωπικού του Ελληνικού δημοσίου να με κάνουν πλέον εχθρό τους.

Θα διαγραφώ είτε το θέλει το ΤΕΕ είτε όχι και θα το κάνω με κάθε τρόπο, ακόμα και με ένδικα μέσα. Επιπλέον θα ελέγξω με το δικηγόρο μου αν μπορώ να κινηθώ νομικά ώστε να πάρω πίσω τα χρήματα των ασφαλιστικών εισφορών αυτών των 15 ετών.

Θα πρότεινα ανάλογη οδό να ακολουθήσουν όλοι όσοι μπορούν.

 

Α.Γ. Κουτσούκος

 

 

Υ.Γ. Αλήθεια, πώς είναι δυνατόν το 2010 το ΤΣΜΕΔΕ να είχε έξοδα 672 εκ. ευρώ, από τα οποία μόνο τα 450 εκ. ήταν παροχές; Τα υπόλοιπα 222 πού στην ευχή πήγαν; Σε λειτουργικά; Ποιος θεωρεί ότι για κάθε 100 ευρώ που δίνει παροχές από τα χρήματά μου πρέπει να ξοδεύει άλλα 49 σε άλλες δραστηριότητες; Επιπλέον, το 2010 το ΤΣΜΕΔΕ είχε πλεόνασμα έτους 211 εκ. ευρώ. Με ποια δικαιολογία με αυτό το πλεόνασμα γίνεται η αύξηση 94% στις εισφορές;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει φόρμα αίτησης στο ΤΕΕ. Απλά φτιάχνεις ένα Α4 με τους λόγους που θέλεις να κάνεις διακοπή (πχ φεύγω από Ελλάδα κτλ, κτλ) και στην συνέχεια εξετάζεται από το ΔΣ όπου και αποφασίζει για την διαγραφή ή όχι. Θεωρώ ότι στην περίπτωσή σου, υπάρχει...πάτημα. Γιατί αν πεις απλά δεν μπορώ να πληρώνω εισφορές, δεν παίζει να σε διαγράψουν. Ωσον αφορά το αν πάρεις τα λεφτά 15 ετών εισφορών δεν γνωρίζω. Τη λύση θα στη δώσει ένας καλός δικηγόρος που ειδικεύεται σε ασφαλιστικά ζητήματα

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει φόρμα αίτησης στο ΤΕΕ. Απλά φτιάχνεις ένα Α4 με τους λόγους που θέλεις να κάνεις διακοπή (πχ φεύγω από Ελλάδα κτλ, κτλ) και στην συνέχεια εξετάζεται από το ΔΣ όπου και αποφασίζει για την διαγραφή ή όχι. Θεωρώ ότι στην περίπτωσή σου, υπάρχει...πάτημα. Γιατί αν πεις απλά δεν μπορώ να πληρώνω εισφορές, δεν παίζει να σε διαγράψουν. Ωσον αφορά το αν πάρεις τα λεφτά 15 ετών εισφορών δεν γνωρίζω. Τη λύση θα στη δώσει ένας καλός δικηγόρος που ειδικεύεται σε ασφαλιστικά ζητήματα

 

Δεν σκοπεύω να το κάνω με κάποια φόρμα, ούτε με Α4. Θα υπάρξει εξώδικη επιστολή σταλμένη με δικαστικό κλητήρα, όχι αίτηση. Δε σκοπεύω να ζητήσω να με διαγράψουν. Θα το απαιτήσω. Και αν το ΔΣ αρνηθεί, θα υπάρξει συνέχεια στα δικαστήρια, όπου σκοπεύω να φτάσω μέχρι και στο θέμα της συνταγματικότητας, καθώς και στο θέμα της επιστροφής των χρημάτων μου, μείον τα 170 ευρώ που έχω πάρει όλα αυτά τα χρόνια ως σύνολο παροχών. Ο στόχος μου δεν είναι μόνο ατομικός. Σκοπεύω να δημιουργήσω δεδικασμένο.

Υπ' όψιν, δεν πληρώνω δικηγόρο. Είναι η γυναίκα μου, η οποία είναι ακόμα πιο εξοργισμένη από εμένα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ρε σύντροφοι για τη διαγραφή τα έχουμε πει. γίνεται. για τις εισφορές δεν ξέρω όπως δεν ξέρω για την επανεγγραφή

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα χαμπαρι τις νεες εισφορες και την αναγκαστικη αναδρομικη αυξηση τους.

 

ΔΕΝ υπαρεχει περιπτωση να συνεχισω να ειμαι μελος του ΤΕΕ ειδικα απο τη στιγμη που δε μπορω να κανω μια απλη παυση εισφορων, κατι που γινεται σε ολα τα υπολοιπα ταμεια.

 

Ειναι κανονικο "νταβατζι...κι" και δε μας τιμαει σαν επιστημονες. Δεν με νοιαζει πως θα πληρωσουν τις χοντρες συνταξεις των παλιων μηχανικων (που ειχαν και πολυ δουλεια στα νιατα τους, μη το ξεχναμε) ας πουλησουν τις μετοχες στη Τραπεζα Αττικης και τα καινουρια γραφεια στη Κλαυθμωνος.

 

Ειναι απαραδεκτοι. Σε οποιαδημοτε κινηση παρακαλω ενημερωστε με

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.