Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

kalamakiotis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω περιπτωση προμηθευτη εγκαταστασης θερμανσης και ηλιακου (προμηθεια και εγκατασταση μαζι) που ενω μου εκανε προσφορα ενα Χ ποσο, τελικα εκοψε μικροτερο τιμολογιο διοτι τοποθετηθηκαν καποια λιγοτερα μετρα.

 

Θα υπαρξει προβλημα με αυτο η απο τη στιγμη που το τιμολογιο που εκοψε δεν υπερβαινει το αρχικο εγκεκριμενο ποσον, δεν υπαρχει κανενα προβλημα?

 

Εικαζω το 2ο

 

Επισης, οταν μου εχει κοψει ενα τιμολογιο για ηλιακο και θερμανση μαζι, ενω ειναι ξεχωριστες κατηγοριες, υπαρχει θεμα?

Αντιστοιχα με τα κουφωματα, ο κουφωματας μου εκοψε ενα δελτιο για κουφωματα ΚΑΙ ρολακια....

 

Τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειχα βαλει το μεγιστο επιτρεπομενο.

δεν υπαρχει προβλημα να ειναι μικροτερο το τιμολογιο.

οσο για το ενα τιμολογιο σε διαφορετικη κατηγορια , απλα να τα γραψει αναλυτικα οτι για ηλιακο ειναι τοσο και για λεβητα τοσο. το επισημαινεις και εσυ για να παει το ματι τους αμεσως εκει οταν τα ελεγχουν. λογικα δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τον έλεγχο σε κάποιες περιπτώσεις περνιούνται σαν ένα και σε άλλη περίπτωση μου έτυτε τα ΔΑ να τα θέλουν ακριβώς όπως αναφέρονται οι εργασίες στον πίνακα παρεμβάσεων του μηχανικού. Καλό είναι να λές να στα κόβουν χωριστά ώστε να μπορούν και οι ελεγκτές να δούν αν υπερβαίνεις τα μέγιστα

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi δεν υπάρχει πρόβλημα, αρκεί όπως είπε και ο stvxri να ξεχωρίζουν στο τιμολόγιο. Πολλές φορές πέρασα κουφώματα και ρολά με το ίδιο τιμολόγιο.

Αν βέβαια πέσεις σε "κόπανο" μπορεί να σου κάνει τη ζωή δύσκολη.

Εσύ γενικά ζητάς χωριστά, αλλά εάν το έχει κόψει ήδη ο προμηθευτής προχωράς με το κοινό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρε, οι προμηθευτες γενικα εχουν μαθει σε ενα μπουσουλα και ετσι πορευονται

Με κοιταξε στραβα ο κουφωματας οταν του ζητησα 2 τιμολογια

Ειχε ηδη κοψει ενα για ολα.

Ενταξει, αναλυτικα ειναι τα τιμολογια με τα υλικα κλπ για την καθε εργασια, δεν ξεπερνιουνται τα μεγιστα.

Ειναι κατανοητα

 

Αλλος κουφωματας εδινε για το προγραμμα οτι να ναι πιστοποιητικα, ουτε καν πιστοποιητικα και περνουσαν ολα, λεει...

 

Τι σοι ελεγχοι γινοντια ηθελα να ξερα

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ερωτηση μου ειπαν...οτι καλα θα ήταν να υπαρχει ενα τιμολογιο ανα κατηγορια, αλλα αν ειναι διαφορετικο ο προμηθευτης απο τον εγκατασταστη τοτε μπορουν ακι περισσοτερα. δεν υπάρχει προβλημα αν ειναι δυο τιμολογια απο τον ιδιο προμηθευτη αρκει να μπουν μαζι σαν συνολο.

Link to comment
Share on other sites

Περιπτωση μονοκατοικιας 70τ.μ. με αλλα 118τ.μ. μπαζωμα στα 70τ.μ. και 48τ.μ.στη βεραντα.

Δηλαδη 70τ.μ. θερμαινομενος και αλλα 118τ.μ. ΜΘΧ.

Μου εγκρινεται ποσο για ενεργειακες επιθεωρησεις 282€+ΦΠΑ για την καθεμια.

 

Μη γνωριζοντας το, το πρωτο δελτιο που κοπηκε ηταν των 200€+ΦΠΑ

 

Τωρα για το δευτερο ΠΕΑ να κοψω ενα συμπληρωματικο των 82€+ΦΠΑ για το πρωτο και ενα αλλο 282€+ΦΠΑ για το δευτερο η να κοψω ενα 364€+ΦΠΑ και για τα δυο?

 

Ποιο ειναι το βελτιστο?

Προσανατολιζομαι στη δευτερη λυση γιατι δεν ξερω πως, μετα απο 8 μηνες να κοψω συμπληρωματικο δελτιο για μια δουλεια ηδη αποπερατωμενη και πληρωμενη (στο κομμενο ποσον τοτε)

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια πως συμπληρωνεται το παραρτημα VII..?

Εχω αλλαγη κουφωματων και υαλοπινακων, επισης ρολλα για τα ανοιγματα και αντικατασταση λεβητα. Πως τα γραφω στο αναλυση/περιγραφη και πως στα στοιχεια παραμβασεων? υπαρχει καπου παραδειγμα? και εκει που λεει καταγραφη στοιχειων του ενεργ. επιθ α..β.. στα γ & δ τι γραφω παλι?

 

Μιλαμε για το 1ο ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Κι ακομα μια απορια

Ο κουφωματας μου δινει διαστασεις για τα κουφωματα ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟΥ του ρολου

Εγω παω και μετραω καθαρο ανοιγμα και βλεπω διαφορα

Ο κατασκευαστης μου δινει συντελεστες θερμοπερατοτητας για ανοιγματα που αλλες φορες συμπιπτουν με τα νουμερα μου και αλλες φορες με τα νουμερα του κουφωματα

 

Εγω για το προγραμμα τι νουμερα να χρησιμοποιησω?

Τα νουμερα του κουφωματα η τα νουμερα που μετρησα?

 

Μηπως να μην αλλαξω τα νουμερα της προσφορας για να εχω το ακριβες εμβαδον στο τελος και δημιουργηθει κανα θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.