Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

εμένα σε ανάλογη περίπτωση με πήραν τηλέφωνο μερικές μέρες μετά νομίζω 5 μέρες και με ενημέρωσαν για την διόρθωση (εγώ ήθελα να αλλάξω την εφάπαξ πληρωμή σε δόσεις Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει για οποιασδήποτε άλλη αλλαγή , θα σε ειδοποιήσουν τηλεφωνικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

Ήθελα να ρωτήσω εαν τα όποια "αποδεικτικά" στοιχεία που επιβεβαιώνουν οτι μια κατασκευή είναι χτισμένη πριν το 1955 (συμβόλαια, αεροφωτογραφίες κ.λ.π.) θα πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά (όταν θα μπορεί να δέχεται έγγραφα η πλατφόρμα) ή απλά τα έχω στην κατοχή μου σε περίπτωση ελέγχου ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου πειτε σε ποιες περιπτωσεις ισχυει αυτο το 2% που αναφερεται στην βεβαιωση?Εχω μια περιπτωση οπου θελω να βγαλω βεβαιωση και δεν ξερω αν με καλυπτει ή οχι.Σε διαμερισμα 67,60τμ εχει κλειστει τμητμα του δωματος (ταρατσα) ως υδκχ. το τμημα αυτο ομως ειναι διαστασεων 0,85*1,60 με Ε=1,36τμ. Αν το παω με βασει του ποσοστου της βεβαιωσης συγκρινοντας τα εμβαδα τμηματος και διαμερισματος (1,36/67,60) ειμαι εντος 2%.Μπορει να ισχυσει κατι τετοιο?Μπορω να βγαλω βεβαιωση χωρις να υπαχθει στη ρυθμιση αυτο το τμημα?Ειναι η μοναδικη αυθαιρεσια που υπαρχει και για μια τετοια παραβαση μου φαινεται υπερβολη να πληρωθει προστιμο.Αλλα γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Το διαμέρισμα αποτελεί αυτόνομη οριζόντια ιδιοκτησία? Πως σχετίζεται αυτή με το τμήμα που έκλεισε στην ταράτσα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να βγαλω βεβαιωση χωρις να υπαχθει στη ρυθμιση αυτο το τμημα?

εν νομίζω πως γίνεται εισαι εντός ανοχής για το εμβαδό

όχι όμως για τις διαστάσεις

Link to comment
Share on other sites

Manolis gon, σε ευχαριστω αρχικα για την ανταπόκριση.

Αν υποθεσουμε πως ειναι αυτοτελης οριζοντια ιδιοκτησια και το τμημα που εκλεισε ανηκει στην ιδια την ιδιοκτησια, πως θα το προχωραγες? θα εδινες βεβαιωση ή οχι? Γενικα δεν εχω καταλαβει πως λειτουργουν οι αποκλισεις που αναφερονται στην βεβαιωση. Οποιος μπορει να δωσει μια βοηθεια παραπανω...

 

(Λεω αν υποθεσουμε πως ειναι γιατι δεν εχω ξεκαθαρισει ακομα με τα συμβολαια που εχω στα χερια μου τι πραγματικα ισχυει.)

 

Αρα οι αποκλισεις που αναφερονται στην βεβαιωση πρεπει να ισχυουν ταυτοχρονα.

Απλα με προβληματιζει πως το ποσο που βγαινει σαν προστιμο αν παω για τακτοποιηση ειναι πολυ μικρο. Γυρω στα 80ευρω και καθως δεν εχει αλλη αυθαιρεσια θα πρεπει να πληρωσει το παραβολο των 500 ευρω.

Εσυ δηλαδη δεν θα εδινες βεβαιωση σε τετοια περιπτωση....ε?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως πρώτα πρέπει να βρεις πως σχετίζονται αυτά τα 2 τμήματα που λες γιατί αν δεν... τότε δίνεις άνετα βεβαίωση και δε χρειάζεται να αγωνιάς και να αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

σε διαμερισμα που ολα ειναι νομιμα και ειναι οροφοδιαμερισμα 200 τ.μ εχουν κλεισει τον μηχανολογικο αγωγο (1,20*1,20) απο την κατασκευη....δλδ1,44 τ.μ.....δηλωση θα υπογραφατε μιας και ειναι κατω των 2 τ.μ που δινει η δηλωση?

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.