Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Οι αναλυτικοί προυπολογισμοί αθροίζονται κατά δήλωση στον 4178. Δεν έχουμε πλέον θέμα με ομοειδής παραβάσεις όπως στον 4014.

Εάν λοιπόν οι παραβάσεις που αναφέρεις αφορούν την ίδια δήλωση, έχουμε άθροισμα 4000+600+2000 < 15000 ευρώ άρα παράβολο 500ευρώ.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής περίπτωση που νομίζω δεν είναι ξεκάθαρο

 

1)Πέργκολα  με κεραμίδι  πάει με αναλυτικό κατηγορία 5 (αναλυτικός προϋπολογισμός  4000€ )

 

Συνάδελφε για ποιό λόγο η πέργκολα με κεραμίδι είναι κατηγορία 5? Το αναφέρει κάπου στον Ν.4178?

Έχω τέτοια περίπτωση (πέργκολα με κεραμίδι σε νόμιμη θέση στον ακάλυπτο) και την βάζω κατηγορία 3. Κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε για ποιό λόγο η πέργκολα με κεραμίδι είναι κατηγορία 5? Το αναφέρει κάπου στον Ν.4178?

Έχω τέτοια περίπτωση (πέργκολα με κεραμίδι σε νόμιμη θέση στον ακάλυπτο) και την βάζω κατηγορία 3. Κάνω λάθος?

 

ν.4178

Αρθρο 9

Κατηγορία 3

παραγραφος στ. Κατασκευή πέργκολας κατά την παρ. 60 του άρ−

θρου 2 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79).

 

Ο  ν.4067 είναι ο ΝΟΚ:

Αρθρο 2

παρ 60 "Πέργκολα είναι η εξωτερική ασκεπής σταθερή

κατασκευή με μέγιστο ύψος τα τρία μέτρα, που προο−

ρίζεται για την αναρρίχηση των φυτών ή την τοποθέτη−

ση προσωρινών σκιάστρων από ύφασμα, καλαμωτή και

κινητά στοιχεία, αποκλειομένων οποιωνδήποτε άλλων

κατακόρυφων στοιχείων πλήρωσης του φέροντα οργα−

νισμού της κατασκευής."

 

Αρά αν έχει κεραμίδια πάει με αναλυτικό προϋπολογισμό (που δεν που δεν συμπεριλαμβάνεται στις κατηγορίες 1−4) δηλαδή 5

Edited by pitsirik0s
Link to comment
Share on other sites

Οι αναλυτικοί προυπολογισμοί αθροίζονται κατά δήλωση στον 4178. Δεν έχουμε πλέον θέμα με ομοειδής παραβάσεις όπως στον 4014.

Εάν λοιπόν οι παραβάσεις που αναφέρεις αφορούν την ίδια δήλωση, έχουμε άθροισμα 4000+600+2000 < 15000 ευρώ άρα παράβολο 500ευρώ.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μήπως ξέρεις από  που προκύπτει ότι οι αναλυτικοί αθροίζονται κατά δήλωση στον 4178;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω το εξής: στην πργρ. στ' προβλέπεται η ένταξη στην κατηγορία 3 τροποποιήσεων του περιγράμματος μικρότερων του 5% κλπ. Μπορεί να νοηθεί κάτι ανάλογο και στο ύψος;

Link to comment
Share on other sites

από το λεκτικό της παραγράφου νομίζω πως όχι. Αναφέρει..."αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου και το συνδέει με την μεταβολή επιφάνειας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Σε διαμέρισμα προ 01.01.1983 έχω διαφορετική διαμρισμάτωση οπότε το βάζω σε κατηγορία 2, αλλαγή στους εξώστες οπότε βάζω και κατηγορία 3 και θέλω να ρωτήσω το εξης: την μετακίνηση των ανοιγμάτων πέραν των οριζόμενων για κατηγορία 3 πρέπει να τη βάλω στις λοιπές παραβάσεις οπότε προκύπτει 500 + 500 + 500 = 1500 € πρόστιμο; Και αν ναι με τι τιμές θα συμπληρώσω τον αναλυτικό, εννοώ τι κόστος μπορεί να επιφέρει η μετακίνηση του κουφώματος άνω των 2μ.;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι υπέθεσα και εγώ αν και θα ήταν πολύ λογικό να δέχονταν κάποια μικρή παρέκκλιση και στο ύψος, ώστε να μην υπάρχει ανάγκη ένταξης στους συντελεστές για μικροδιαφορές. Και κάτι συμπληρωματικό: αν η αλλαγές εντός του 5% θίγουν ένα άλλο μέγεθος (π.χ. ένα Δ), τι γίνεται; Ισχύει κάποια απόκλιση και για το Δ ή θα πρέπει να μην εντάξουμε την υπέρβαση στην κατηγορία 3 αλλά στην 4 με συντελεστές; 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι παρακαλώ τη βοήθεια σας...

 

Πρόκειται για Βεβαίωση για πώληση διαμερίσματος.

Το διαμέρισμα δεν έχει καμία αυθαιρεσία απλά οι 3 μπαλκονόπορτες του διαμερίσματος είναι λίγο μικρότερες. Αντί 1.40 χ 2.20 ειναι 1.30χ 2.20 και η μία είναι 1.00χ 2.20 αντί 1.40χ 2.20. Βλέπω ότι ο νέος νόμος τα αντιμετωπίζει αυτά ως αυθαιρεσίες... Προσωπικά με τον 4014 εγω αυτά δεν τα έδινα σημασία.. αλλά τώρα;; Πρέπει να ελέγχουμε και διαστάσεις ανοιγμάτων;;

 

Επειδή εχει να κάνει και με πώληση με απασχολεί περισσότερο... μη μπλέξουμε και με τον νέο ιδιοκτήτη..

Εσείς τι θα κάνατε σε τέτοια περίπτωση; Τη δίνεις τη βεβαίωση;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.