Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Συμφωνώ ότι το ύψος των 2.40μ της δοκού είναι παράλογο 

συμφωνώ επίσης και με τα διαφορετικά υλικά που αναφέρεις και αναφέρονται και στη διάταξη

 

αλλά  άλλο συμπέρασμα θα βγάλεις (όπως και ο υπάλληλος ΥΔΟΜ)

αν προσέξεις/ει  το παράδειγμα 3 του πρώτου σκαριφήματος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 371
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ανεγειρόμενη πολυκατοικία εντός σχεδίου, το γήπεδο έχει από βορρά σε νότο υψομετρική διαφορά κάτι παραπάνω από 1μ. 

 

Στη νότια, και χαμηλότερη υψομετρικά, πλευρά του υπογείου θέλω να βγάλω παράθυρα για φυσικό φωτισμό/ αερισμό.

 

Ο προβληματισμός μου είναι ως προς τη στάθμη από την οποία μετράω το ύψος γιατί δεν έχω περιθώρια.

 

Θα είναι η νότια ή η βόρεια?

Link to comment
Share on other sites

Πέριξ του κτιρίου νομίζω.... σε κανένα σημείο δεν πρέπει να είναι η οροφή του υπογείου άνω του 1.20 αλλιώς τμήμα του υπογείου μετράει δόμηση... εκτός αν έχει αλλάξει κάτι που με διέφυγε....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε αδεια του 90 οπου εχει  εξαντληθει το υψος της οικοδομης κατω απο την αποληξη  μπορω να ζητησω με αδεια σταση του ανελυστηρα στο δωμα?Δεν υπαρχει προθεση να γινει φυτεμενο δωμα.Απ οσο ξερω στους παλαιοτερους οικοδομικους κανονισμους αν η αποληξη ηταν μεσα στο επιτρεπομενο υψος σου επετρεπαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα σας.

θα βγάλω άδεια νομιμοποίησης για τις αυθαιρεσίες σε μια μεζονέτα. Η αρχική άδεια που ήταν το 1998 ήταν για δυο, και χτίσαν αρχικά τη μια. Υπολοίπονται περίπου 50 τμ πλέον για τη δεύτερη. 

Εξετάζοντας το διάγραμμα κάλυψης προβλιματίστικα λίγο με το συντελεστή όγκου. Επισυνάπτω του υπολογισμούς. 

Τι έιναι αυτό το 2/2 που αυξάνει το Σ.Ο. κατά μια μονάδα?? Το έχει συναντίσει κανείς?

Στην περιοχή ήταν 4 κατά ΝΟΚ ο ΣΟ και έγινε με ΓΟΚ 5, μέγιστο ύψος 10.5 και επιπλέον για στέγη, αλλά δεν είναι υποχρεωτική. 

 

Τι μπορώ να του κάνω για να αυξήσω την επιφάνεια? 

Αφαιρώ τους ανοιχτους ΗΥΧ που υπήρχαν στην αρχική άδεια και έτσι έχω όγκο για να του βγάλω στέγη ή πατάρι. 

Είναι συντιριτικοί και δε θα θέλουν φυτεμένο δώμα. 

Λέω να τους προτείνω αίθριο για να δώσει αίσθηση μεγαλύτερου χώρου. Πιάνεται στο Σ.Ο.?

Τι άλλο μπορώ να κάνω για να μεγαλώσω το πανωσήκωμα? 

 

Στο υπάρχον έχουν σοφίτα 12 τμ η οποία έχει μέσο ύψος κάτω από 2.2μ. Δε τη μετράω στο ΣΔ σωστά? Υπάρχει περίπτωση να μου δημιουγήσει θέμα ο ελενκτής δόμησης? Εαν την κλείσουν με γυψοσανίδα για να μην έχουν πρόσβαση, επιστρέψουν δλδ την στέγη στη μορφή που είχε στην άδεια, αλλά δεν καταργήσουν την σκάλα επιδή δε θέλουν να κανουν πολλά μερεμέτια στο υπάρχον σπίτι, μπορέι να πει τπτ ο ελεκτής?

 

συγνώμη για τις πολλές απορίες, αλλά είναι η πρώτη μου άδεια.

εκτριμώ οποιοδήποτε σχόλιο!!!

post-30526-0-22865300-1481024294_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Τελικα σε οικισμούς προ 23 επιτρεπεται αποληξη βασει κτιριοδομικού (δηλαδή έως 2,4μ απο το μέγιστο ύψος)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε νέα οικοδομή σε οικισμό <2000κατ. το μέγιστο ύψος είναι 7,50μ από το "φυσικό" έδαφος συν 1,50μ στέγη υποχρεωτική.

Κατασκευάζω τετράριχτη στέγη από μπετόν.

Σύμφωνα με το σκαρίφημα των Τ.Ο. του ΝΟΚ, το ύψος του κτιρίου (<7.50μ) μετράται έως την κάτω στάθμη της δοκού στήριξής της στέγης??

Γιατί σύμφωνα με τον ορισμό, το ύψος του κτιρίου είναι έως τη στάθμη της τελικής άνω επιφάνειας του τελευταίου ορόφου, δηλαδή μαζί με την πλάκα, τη μόνωση και το κεραμίδι.

Τελικά τι από τα 2 ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Σε νέα οικοδομή σε οικισμό <2000κατ. το μέγιστο ύψος είναι 7,50μ από το "φυσικό" έδαφος συν 1,50μ στέγη υποχρεωτική.

Κατασκευάζω τετράριχτη στέγη από μπετόν.

Σύμφωνα με το σκαρίφημα των Τ.Ο. του ΝΟΚ, το ύψος του κτιρίου (<7.50μ) μετράται έως την κάτω στάθμη της δοκού στήριξής της στέγης?? (μήπως εννοείς ότι το ύψος της στέγη στέγης λαμβάνεται από την κάτω στάθμη της δοκούς της?)

Γιατί σύμφωνα με τον ορισμό, το ύψος του κτιρίου είναι έως τη στάθμη της τελικής άνω επιφάνειας του τελευταίου ορόφου, δηλαδή μαζί με την πλάκα, τη μόνωση και το κεραμίδι.

Τελικά τι από τα 2 ισχύει? (αυτό ισχύει όταν η επικάλυψη γίνεται με οριζόντια πλάκα  οπλισμένου σκυροδέματος-και όχι όταν υπάρχουν και πλάκα και στέγη

​Φυσικά εσύ έχεις μια ιδιάζουσα περίπτωση κατά την οποία ο όγκος της στέγης σου ενσωματώνεται στον όγκο του ορόφου) 

Τι ελεύθερα ύψη έχεις στον όροφο?

Για να πετύχεις το ελάχιστο απαιτούμενο ύψος των 2.65 κάνεις χρήση

του αντίστοιχου άρθρου του κτιριοδομικού που αναφέρεται στο μέσον ύψος στην περίπτωση επικλινών οροφών?  

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν μπορείς να κάνεις χρήση του ΝΟΚ, αλλά των διατάξεων για τους οικισμούς (αφετηρία μέτρησης υψών το φ.ε.).

Οπότε, τα 7,50 μ τα λαμβάνεις από το χαμηλότερο σημείο της στέγης (κεραμίδι)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.