Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

Jumerang : Οταν κάποιος έχει τα ουσιαστικά προσόντα προσλαμβάνεται χωρίς πολλά-πολλά. Επειδή όμως στις χώρες που αναφέρεσαι επικρατούν απόλυτα τα ΒS (British Standards) και επειδή σε κανέναν δεν αρέσουν τα πειράματα, προτιμούν σαφέστατα τους αγγλοσπουδασμένους ή αυτούς που έχουν φοιτήσει σε σχολές που παρέχουν ανάλογης κατεύθυνσης εκπαίδευση. Τώρα τα σχόλια για το ποιους ανταγωνίζεσαι και αν ... ιδρώνεις είναι λίγο πικρόχολα. Αυτοί που προσλαμβάνονται για τέτοιες δουλειές είναι βασικά Ινδοί (οταν δεν προορίζονται για ηψηλά κλιμάκια), αρκετά φτηνοί και σπάνια επαρκέστεροι του μέσου έλληνα μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε gzin, πραγματικά, φοβάμαι ότι δεν έχεις ιδέα πόσο εύκολα μπορείς να απογοητεύσεις κάποιον νέο στο φόρουμ που θεωρεί ότι έχει τουλάχιστον το δικαίωμα να ρωτάει ως rookie ακόμα και αυτονόητα για την πλειοψηφία πράγματα. Και ελπίζω τουλάχιστον να μην το θέλεις.

Δε ρώτησα περί του θέματος της μελέτης για να αποφύγω τον ιδρώτα, απλά επειδή μόνο στον τομέα της μελέτης κι όχι του εργοταξίου, έχω εμπειρία. Και φυσικά δε μιλάω περί ανταγωνισμού κάποιων ισχυρών μελετητικών καρεκλών, αλλά ίσως περί συμμετοχής σε μελετητική ομάδα, ακόμα και ως τελευταίος τροχός της αμάξης (π.χ. σχεδιαστής ή κάτι παρόμοιο ανάλογης ευθύνης), καθώς και περί απορίας του τι μισθό μπορεί να έχει μια τέτοια θέση.

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός και χίλια συγγνώμη αν ενόχλησα με τις αυτονόητες ερωτήσεις μου.

 

Αυτοί που προσλαμβάνονται για τέτοιες δουλειές είναι βασικά Ινδοί (οταν δεν προορίζονται για ηψηλά κλιμάκια), αρκετά φτηνοί και σπάνια επαρκέστεροι του μέσου έλληνα μηχανικού.

 

Ποιες εννοείς "τέτοιες δουλειές"; Χάθηκα λίγο!

Link to comment
Share on other sites

εσεις που λετε για ελβετια εχετε παει ποτε?

 

μιλατε για τη χωρα με το ακριβοτερο κοστος ζωης στην ευρωπη. για να ζειτε οπως οι λευκοι και οχι οπως οι μαροκινοι, υπολογιστε να βγαζετε πανω απο 4 με 5 χιλιαρικα σε ευρω καθαρα.

 

δυσκολο.

 

Προφανώς και το κόστος ζωής είναι υψηλό αλλά και οι μισθοί είναι ανάλογοι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

JUMERANG:

 

Που χάθηκες και γιατί;;;

Εγραψες :

Thanks mforce.

Αλήθεια, σε δουλειές γραφείου (μελέτης) δεν προσλαμβάνουν; Μόνο στα εργοτάξια;

 

Και απάντησα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και το κόστος ζωής είναι υψηλό αλλά και οι μισθοί είναι ανάλογοι.

 

οχι φιλτατε δεν παει ετσι. γιαυτο εγραψα αμα θες να ζεις σαν μαροκινος να το ξανασκεφτεις.

 

καταρχην για να παρεις αδεια εργασιας για ελβετια η διαδικασια ειναι κουφη. και να το καταφερεις, απο τη στιγμη που δεν εισαι ο αινσταιν θα παιρνεις 2 χιλιαρικα, τα οποια σε φτανουν οριακα για ενοικιο.

 

μιλας για μια χωρα που ψαχνουν να πανε τα ταλεντα απο ολο το κοσμο. με σπουδες κ εμπειρια που εμεις δεν μποροουμε να φανταστουμε.

 

δυσκολο σεναριο, ξαναλεω.

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλτατε δεν παει ετσι. γιαυτο εγραψα αμα θες να ζεις σαν μαροκινος να το ξανασκεφτεις.

 

καταρχην για να παρεις αδεια εργασιας για ελβετια η διαδικασια ειναι κουφη. και να το καταφερεις, απο τη στιγμη που δεν εισαι ο αινσταιν θα παιρνεις 2 χιλιαρικα, τα οποια σε φτανουν οριακα για ενοικιο.

 

μιλας για μια χωρα που ψαχνουν να πανε τα ταλεντα απο ολο το κοσμο. με σπουδες κ εμπειρια που εμεις δεν μποροουμε να φανταστουμε.

 

δυσκολο σεναριο, ξαναλεω.

 

μπορείς να ζήσεις αξιοπρεπώς (και αυτό είναι κάτι που διαφέρει ανάλογα με τις απαιτήσεις και τον τρόπο ζωής - εγώ μιλάω για normal δεδομένα/ενοίκιο/έξοδα ζωής) με τον πρώτο μισθό που συνήθως προσφέρουν στους μηχανικούς.

 

Η άδεια εργασίας είναι πολύ απλή διαδικασία: διαβατήριο, συμβόλαιο εργοδότη, φωτογραφίες και το κόστος έκδοσης.

 

Μην είσαι απόλυτος "φίλτατε", ναι είναι δύσκολα και ναι δεν μπορούν όλοι να βρουν δουλειά εδώ αλλά όλα είναι πιθανά - άνθρωποι που έχουν κάτι να προσφέρουν εκτιμώνται εδώ και ναι υπάρχει ανταγωνισμός αλλά.. θες να μου πεις οτι αλλού υπάρχει λιγότερος ανταγωνισμός στον τομέα του μηχανικού, ή στον οποιονδήποτε τομέα, σήμερα?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

JUMERANG:

 

Που χάθηκες και γιατί;;;

Εγραψες :

Thanks mforce.

Αλήθεια, σε δουλειές γραφείου (μελέτης) δεν προσλαμβάνουν; Μόνο στα εργοτάξια;

 

Και απάντησα σχετικά.

 

Μπερδεύτηκα γιατί απ'τα "συμφραζόμενα" προηγούμενα ποστς άλλων φίλων είχα καταλάβει ότι το να πάρεις θέση γραφείου / μελετητή είναι πολύ δύσκολο επειδή έχεις να συναγωνιστείς πολύ καλύτερους μηχανικούς σε σύγκριση με το επίπεδο των ελλήνων. Αλλά τελικά εσύ μου έγραψες ότι αυτές τις θέσεις συνήθως τις καταλαμβάνουν Ινδοί, αρκετά φτηνοί και σπάνια επαρκέστεροι του μέσου έλληνα μηχανικού. Εκεί λίγο μπερδεύτηκα! Τελικά είναι δύσκολο λόγω του ότι προτιμάνε καλύτερους ή φτηνότερους απ'τους έλληνες;;!

 

(Εκτός αν τελικά αναφέρεσαι στις θέσεις που ανέφερα, μη μεγάλης ευθύνης)

Link to comment
Share on other sites

JUMERANG: Είπα οτι γενικά (για όλες τις θέσεις) προτιμούν τεχνικούς που έχουν γνώση και εμπειρία απο BS (British Standards) και IBC (International Building Code). Ειναι οι κώδικες που επικρατούν στις Αραβικές χώρες του (Περσικού) Κόλπου. Ο μέσος απόφοιτος ελληνικών σχολών δεν την έχει. Tην έχουν κυρίως απόφοιτοι Αγγλο - Αμερικάνικων Ιδρυμάτων αλλα και χωρών που έχουν ανάλογη εκπαίδευση. Μια απο αυτές είναι η Ινδία της οποίας οι απόφοιτοι δεν είναι (συνήθως) τίποτα φοβερό. Απλά είναι φθηνοι και για θέσεις ήσσονος σημασίας τους προτιμούν. Τους μισθούς που πέρνουν αυτοί μάλλον θα τους βρείς, ακόμα κι αυτή την εποχή, και στην Ελλάδα... Ελπίζω να σε κάλυψα αυτή τη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια εργασίας είναι πολύ απλή διαδικασία: διαβατήριο, συμβόλαιο εργοδότη, φωτογραφίες και το κόστος έκδοσης.

 

εγω δεν μιλαω αμα δεν ξερω κατι καλα. επειδη εχω εργαστει στην ελβετια και επειδη ο κουμπαρος μου ειναι μονιμος κατοικος ελβετιας οταν γραφω για την ελβετια γραφω απολυτως σωστα πραγματα.

 

το "συμβολαιο εργοδοτη" που το παραθετεις σαν να ειναι το απλουστερο πραγμα, ειναι αυτο που δεν θα βρει κανεις. γιατι να προσλαβει ο ελβετος ελληναρα μηχανικο με σπουδες στο ΕΜΠ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ. Θεωρητικα μπορουμε να συζηταμε ο καθενας οσο θελει.

 

Αν καποιος εχει σπουδασει και εχει εργαστει στο εξωτερικο, ναι μπορει και να βρει δουλεια στην χωρα αυτη. απο το πουθενα, δηλαδη την ελλαδα, δεν θα βρει.

 

εγω εγραψα οτι σαν επιλογη για να την παλεψει καποιος ειναι παρα πολυ δυσκολη. τωρα αφου ειναι τοσο απλα τα πραγματα περιμενω να δω καμμια κατοσταρια μηχανικους ελληνες του χρονου εκει.

 

επισης για το κοστος ζωης που λες επετρεψε μου να εχω τις διαφωνιες μου. σιγουρα ειναι υποκειμενικα τα πραγματα αλλα θελω να μου πεις εσυ αφου εγω ειμαι απολυτος, σε ποιο σχολειο θα πανε τα παιδια σου? και τι διδακτρα εχει? και σε περιοχη θα μεινεις, αν θα χρειαζεσαι αυτοκινητο για να μετακινεισαι στη δουλεια, ποιο το ενοικιο και ποσο το σουπερ μαρκετ καθε εβδομαδα. και μετα πες μου με τι μισθο ξεκιναει ο αλλοδαπος μηχανικος στην ελβετια και ελα να τα συζητησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτά που λέει ο Howard είναι σωστά. Φίλη μου Ελληνίδα (όχι μηχανικός, έχει ιατρική ειδικότητα) με γερμανικό διαβατήριο και Γερμανό σύζυγο, πήρε visa για Ελβετία και δουλεύει στην Ζυρίχη. Πληρώνεται 8.000 ευρώ τον μήνα ΑΛΛΑ, κόστος ζωής τρελό!

 

Η κόρη της πηγαίνει σε international school, δίδακτρα €2.000 τον μήνα. Βέβαια όταν μιλάμε για σχολείο μιλάμε για σχολείο όχι για κωλοχανείο ελληνικό. Ιππασίες, τέννις, επιλογές ξένων γλωσσών, 3 γεύματα καθημερινά από το εστιατόριο του σχολείου, μένει στο σχολείο ως τις 18.00, οι μαθητές παρακολουθούνται απο ειδικούς παιδοψυχολόγους για τυχόν προβλήματα, πισίνα, και για συμμαθητές έχει γιους και κόρες Αράβων πριγκηπών κλπ κλπ.

 

Επίσης οι φίλοι που διαβάζουν το θρέντ πρέπει να καταλάβουν ότι στα μάτια των Ελβετών δεν διαφέρουμε από τους λοιπούς Βαλκάνιους και Βορειοαφρικανικούς πληθυσμούς. Μάλιστα έχουν και έναν χαρακτηρισμό στα γερμανικά (μου διαφέυγει η Γερμανική έκφραση) "μαυροκέφαλοι". Μιλάμε για ένα προηγμένο κράτος που ψήφισε με συντριπτικό ποσοστό ότι δεν γουστάρουν τζαμιά και μουσουλμάνους. Και για αυτους εμείς ειμαστε κάτι ανάλογο.

 

Μην τρελαίνεστε λοιπόν ότι θα πάτε στην Ελβετία και θα σας περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες οι εργοδότες..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.