Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σχετικά με τον υπολογισμό πρόστιμου αυθαιρέτου (διευκρινησεις - αποριες)


Recommended Posts

Εγώ έχω μία άλλη ερώτηση:

Για όσες παρανομίες μπορεί να εκδωθεί Ο.Α. πληρώνεται το παράβολο και πρέπει μέσα σε τρία χρόνια να εκδωθεί η άδεια.

Αν σε μία περίπτωση πχ. σε εκτός σχεδίου με μέγιστη δόμηση 200μ2 υπάρχει με άδεια 120μ2 κατοικία και υπάρχει μία αυθαίρετη προσθήκη 100μ2, τότε τακτοποιείται το σύνολο της αυθαιρεσίας ή πληρώνουμε παράβολο, τακτοποιούνται τα 20μ2 και τα υπόλοιπα 80 πρέπει να βγει κανονική άδεια μέσα σε τρια χρόνια;

Έχω παρόμοια απορία..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω διαβάσει την εγκύκλιο 13 και το νόμο όταν είχε πρωτοβγεί. Σήμερα μου έδωσε εντολή πελάτης.

Οπότε πρέπει να επιταχύνω την ενημέρωση μου. Θα ήθελα τη βοήθεια στα εξής:

 

Δεν βρήκα κάποια απάντηση στα παρακάτω ερωτήματα και τα επαναφέρω στο θέμα:

1).

Όλοι εσείς που επιμένετε ότι το 50% για βοηθητικούς πάει παντού, έχετε συμπληρώσει ποτέ την ηλεκτρονική φόρμα του ΤΕΕ; Έχει, ανάμεσα στα άλλα, πεδίο "ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ ΚΥΡΙΩΝ ΧΩΡΩΝ" και "ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ ΒΟΗΘΗΤΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ". To 0,5 το παίρνει μόνο η δεύτερη περίπτωση.

Όταν κάποιος έχει κλείσει Η/Υ και τον έχει κάνει δωμάτιο ΚΑΝΕΙ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ ΚΥΡΙΩΝ ΧΩΡΩΝ.

Επίσης, όταν κάποιος κάνει το υπόγειο από αποθήκη διαμέρισμα, πάλι κάνει ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ ΚΥΡΙΩΝ ΧΩΡΩΝ. Το να βάλω υπέρβαση βοηθητικών χώρων το υπόγειο (μόνο έτσι παίρνει το 0,5) είναι χωρίς νόημα, γιατί ως βοηθητικός χώρος πολύ απλά δεν αποτελεί υπέρβαση.

Το 0,5 που πάει σε υπέρβαση βοηθητικών χώρων, είναι για περιπτώσεις στυλ πχ. έφτιαξα ένα δώμα αποθήκη, έβγαλα παράνομο γκαραζ κλπ.

Το παράδειγμα του ΤΕΕ γράφτηκε στο πόδι και είναι ΛΑΘΟΣ.

Και εγώ θέλω να κάνω τον καλό μηχανικό με το να λέω λιγότερο πρόστιμο στην κυρα Σούλα, αλλά όχι και έτσι - άσε που τα τελικά πρόστιμα θα αναθεωρούνται από την ελέγχουσα αρχή...

Απορώ πως ακόμα δεν το έχουν πάρει χαμπάρι στο ΥΠΕΚΑ να πούνε στους άσχετους του ΤΕΕ (αλήθεια ακόμα είναι κολλημένες οι βεβαιώσεις επειδή απαιτεί ανύπαρκτους κωδικούς από το σύστημα αμοιβών; ) να μαζέψουν αυτά τα "παραδείγματα" που γράφτηκαν κυριολεκτικά μάλλον σε μία νύχτα-απλώς για να έχουν να παρουσιάσουν "έργο" Δευτέρα πρωί, πότε μπήκανε...- με τα ανάλογα αποτελέσματα.

 

 

Συνάδελφε, στη συγκεκριμένη περίπτωση το ΤΕΕ μάλλον έχει δίκηο. Στο Παράρτημα με το φύλλο καταγραφής λέει: "τετραγωνικά μέτρα βοηθητικών χώρων, χώρων σε υπόγειες στάθμες, πατάρια, σοφίτες κλ"

 

Και στο άρθρο 24 παρ. 22 λέει: "Για τη χρήση κατοικίας κατά τον υπολογισμό της αξίας για την επιβολή οποιουδήποτε φόρου (φόρος μεταβίβασης, κληρονομιών, ακίνητης περιουσίας, ΤΑΠ, προσδιορισμός τεκμηρίου διαβίωσης) για όλους τους χώρους σε υπόγειες στάθμες, τα πατάρια που πολεοδομικά δεν αποτελούν όροφο και τις σοφίτες, εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής 50%"

 

Ο νόμος δηλαδή αντιμετωπίζει τους χώρους σε υπόγειες στάθμες ενιαία, ανεξάρτητα από τη χρήση τους.

 

Άλλο το πρόστιμο τακτοποίησης και άλλο οι φόροι - εκεί λέει για ενδεχόμενους φόρους από ΔΕΗ, ΔΟΥ, ΙΚΑ και δεν ξέρω γω τι. Άσε που λέει μόνο για κατοικία - δηλαδή ο κλεισμένος Η/Y στην κατοικία είναι βοηθητικός αλλά σε γραφείο μπορεί και να μην είναι; Ότι να ναι...

Εγώ ξέρω ότι όταν αυξάνεις την κατοικία, πέρα από την άδεια, κάνεις υπέρβαση δόμησης χώρων κύριας χρήσης- εκεί ΔΕΝ μπαίνει συντελεστής 0,5.

 

Δηλαδή άμα ο άλλος κάνει την πιλοτή κατάστημα, θα βάλεις το κατάστημα βοηθητικό χώρο;

 

Δε μας δίνουν και καμιά επίσημη απάντηση αυτοί στο ΤΕΕ λέω εγώ...;

 

Συμφωνω με τον Occultist και ειναι σοβαρο θεμα να ξεκαθαριστει αυτο με τις χρησεις γιατι παιζεται μισο προστιμο και δεν ξερουμε τι να πουμε στον πελατη.Αλλα αυτο το "κλπ" που λενε παταρια, σοφιτες κλπ ειναι ολα τα λεφτα!

 

2).

ειναι 2 ιδιοκτητες που μοιραζονται δυο ιδιοκτησιες με μια αδεια (δεν εχει γινει οριζοντια ιδιοκτησια κλπ)..αρα οι δυο κατοικιες που αναφερονται στην αδεια αποτελουν μια ιδιοκτησια στην οποια οι συνολικες αυθαιρεσιες και των δυο υπαγονατι σε μια αιτηση με ενα παραβολο...ετσι το αντιλαμβανομαι εγω τουλαχιστο...

 

Ναι , μάλλον έτσι πρέπει να γίνει, 1 αίτηση στο όνομα και των δύο.

Οπως βγήκε και η οικοδ. άδεια.

Τι ισχύει τελικά;

3).

Να ρωτήσω κι εγω δύο πράγματα σχετικα με υπόγειους χώρους.

έχω μία περίπτωση οπού σε νομίμως υφιστάμενο υπόγειο ο ιδιοκτηήτης έχτισε δύο έξτρα δωμάτια κύριας χρήσης (ισόγεια μπροστά-υπόγεια πίσω). Αυτά τα υπολογίζω με 50% πρόστιμο ή όχι? Γιατί στο παράδειγμα 2 τών προστίμων υπολογίζει την αλλαγή χρήσης με 50%.

Σε μία άλλη περίπτωση δύο δεξαμενές νερού έγιναν τελικά δωμάτια. Εδω πάω με αλλαγή χρήσης (????) η απλά με υπέρβαση δόμησης

Edited by Skeptikos
Link to comment
Share on other sites

1) Συντελεστή 0,5 παίρνουν τα υπόγεια και οι σοφίτες ανεξαρτήτως χρήσης και οι ισόγειοι χώροι βοηθητικής χρήσης (αποθήκες πάρκινγκ).

2) Μία ιδιοκτησία ίσον μία αίτηση.

3) Αλλαγή χρήσης βάζουμε μόνο όταν έχουμε μετατροπή από κατοικία σε κατάστημα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αποθήκη στο δώμα δεν θα πάρει το 0.5 ? ...προσωπικά οποιονδήποτε βοηθητικό χώρο, θα τον πήγαινα με 0.5... γνώμη μου!

Link to comment
Share on other sites

και σε περίπτωση που...

 

Κύριε architect_duth υπολογίσατε επίτηδες το πρόστιμο με 0,5 για να γλιτώσει λεφτά ο πελάτης από το κράτος και να πάρετε και εσείς στα σίγουρα τη δουλειά? Αλλιώς δείξτε μου που είδατε να λέει ο 4014 ότι οποιοσδήποτε βοηθητικός χώρος πάει με 0,5!

Ο ελεγκτής ΧΨ είμαι και έχω μπει με τους κωδικούς του letom.

 

:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

κε Ελεγχτά.

 

Κατ αρχάς αποτελεί ηλεκτρ. αδίκημα να χρησιμοποιείτε κωδικούς χωρίς την άδεια του χρήστη.

 

Εγώ θα υποστηρίξω τον architect_duth ότι λεβ/σιο στο δώμα σκεπασμένο με ελλενίτ στα 2,05 μ δε μπορεί να μην παίρνει μειωτικό συντελεστή, όταν το "ημιισόγειο" μεζονέτας, με τις δύο πλευρές μονάχα στο +1,50 μ και από την άλλη θέα στην πισίνα και στον ορίζοντα μόνο το πέλαγος παίρνει...

Link to comment
Share on other sites

Κύριε ΧΨ,

 

το επίσημο φύλλο καταγραφής γράφει κάτω-κάτω: "Για την περίπτωση ΒΧ υπολογίζεται συντελεστής 50% για το πρόστιμο" και σύμφωνα με το ΓΟΚ, η αποθήκη που έχω, όπου και αν την έχω, είναι βοηθητικός χώρος.

 

ΥΓ 1: Βγαίνοντας, εάν δείτε και την πισίνα που δεν έχω δηλώσει, τώρα δημιουργήθηκε από τις βροχές. Πολύ πράμα βρε αδερφάκι μου!

ΥΓ 2: Εάν παρ' όλ' αυτά δεν σας κάλυψα, μπορούμε να μοιραστούμε 50-50 τα extra λεφτά που πήρα από τον πελάτη για να γλιτώσει 5000€ πρόστιμο. Εγώ πήρα 1000€, με 500€ ξεχνάτε και το όνομά μου?

 

:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

1) Συντελεστή 0,5 παίρνουν τα υπόγεια και οι σοφίτες ανεξαρτήτως χρήσης και οι ισόγειοι χώροι βοηθητικής χρήσης (αποθήκες πάρκινγκ).

2) Μία ιδιοκτησία ίσον μία αίτηση.

3) Αλλαγή χρήσης βάζουμε μόνο όταν έχουμε μετατροπή από κατοικία σε κατάστημα κλπ.

Δηλαδή αποθήκη στο δώμα δεν θα πάρει το 0.5 ? ...προσωπικά οποιονδήποτε βοηθητικό χώρο, θα τον πήγαινα με 0.5... γνώμη μου!

Κύριε architect_duth υπολογίσατε επίτηδες το πρόστιμο με 0,5 για να γλιτώσει λεφτά ο πελάτης από το κράτος και να πάρετε και εσείς στα σίγουρα τη δουλειά? Αλλιώς δείξτε μου που είδατε να λέει ο 4014 ότι οποιοσδήποτε βοηθητικός χώρος πάει με 0,5!

 

Εγώ θα υποστηρίξω τον architect_duth ότι λεβ/σιο στο δώμα σκεπασμένο με ελλενίτ στα 2,05 μ δε μπορεί να μην παίρνει μειωτικό συντελεστή, όταν το "ημιισόγειο" μεζονέτας, με τις δύο πλευρές μονάχα στο +1,50 μ και από την άλλη θέα στην πισίνα και στον ορίζοντα μόνο το πέλαγος παίρνει...

 

Ωραίο το υφάκι σας και χαριτωμένο και δε το λέω ειρωνικά! :)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα ήθελα να γίνω πιο συγκεκριμένος για να σιγουρέψω ότι έχω κατανοήσει το θέμα σωστά.

Αφού διάβασα και τα FAQ θέλω να ρωτήσω.

1). Αν το υπόγειο υφίσταται όντως από τη πίσω πλευρά κι από τη μπροστά είναι ισόγειο, πως αντιμετωπίζεται από τον 4014? Το faq 9 αναφέρει

ότι αν είναι ξεμπαζωμένο από τη μία μεριά παίρνει μειωτικό συντελεστή εφόσον το δάπεδο του έχει κατασκευαστεί σε υπόγεια στάθμη σε σχέση

με το φυσικό ή διαμορφωμένο έδαφος.

Όμως αν από την άλλη είναι τελείως ξεμπαζωμένο;;;

Γιατί δε μιλάνε ξεκάθαρα;

 

2). Μία αίτηση = συναίνεση;;;

Από FAQ: "Εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή δεν έχει εκτελεστεί σε κοινόχρηστο τμήμα του ακινήτου η αίτηση μπορεί να υποβληθεί από οποιοδήποτε

συγκύριο χωρίς να είναι απαραίτητη η συναίνεση των υπολοίπων συνιδιοκτητών.."

Σε εκτός σχεδίου που δεν υπάρχει καμία σύσταση ιδιοκτησίας κι έχει βγεί από κοινού η άδεια, όλο το γήπεδο δε θεωρείται κοινόχρηστο;

Χρειάζεται μία αίτηση και συνεπώς συναίνεση ή όχι;

 

 

το επίσημο φύλλο καταγραφής γράφει κάτω-κάτω: "Για την περίπτωση ΒΧ υπολογίζεται συντελεστής 50% για το πρόστιμο" και σύμφωνα με το ΓΟΚ, η αποθήκη που έχω, όπου και αν την έχω, είναι βοηθητικός χώρος.

 

3). Η ύπαρξη του είναι αυξητική ως πρός το πρόστιμο και υπέρβαση δόμησης + αλλαγή χρήσης. Πως μπορεί αυτό να τεκμηριωθεί καλύτερα;

 

Σας ευχαριστώ συνάδελφοι!

 

edit: Απάντηση στο 3) νομίζω δίνει η 4 παραγ. του faq H'. Έχουμε επιβάρυνση με συντελεστή υπέρβασης μόνο

και μειωτικό συντελεστή κι όχι και αλλαγή χρήσης. Συμφωνείτε;

Edited by Skeptikos
Link to comment
Share on other sites

το επίσημο φύλλο καταγραφής γράφει κάτω-κάτω: "Για την περίπτωση ΒΧ υπολογίζεται συντελεστής 50% για το πρόστιμο" και σύμφωνα με το ΓΟΚ, η αποθήκη που έχω, όπου και αν την έχω, είναι βοηθητικός χώρος.

Συμφωνώ αλλά ο 4014 όπως έχουμε καταλάβει έχει δικούς του κανονισμούς και ξεφεύγει από όσα ξέραμε ως τώρα βάσει ΓΟΚ.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.