Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


bou

Recommended Posts

Τι γινεται σε περιπτωση που εχω μια και μοναδικη λοιπη πολεοδομικη παραβαση σε διαμερισμα, η οποια κανονικα θα πηγαινε με αναλυτικο και 500αρικο αλλα δυναται να νομιμοποιηθει?

 

Πως καταχωρειται στο συστημα? Πως καθοριζεται το υψος του παραβολου που θα πληρωθει και πως θα δηλωθει οτι δε θα συνεχισει η διαδικασια της 2ης φασης του νομου γιατι επικειται νομιμοποιηση?

 

Και επισης τι θα συμβει αν νομιμοποιηθει αμεσα η αυθαιρεσια, αφοτου πληρωθει το παραβολο και γινει παυση προστιμων ανεγερσης και διατηρησης αλλα προτου να δηλωθει στο συστημα οτι επικειται νομιμοποιηση?

 

Θα υπαρξει καποιο προβλημα?

 

Α...και αμοιβες για την υπαγωγη στον 4014? 1η φαση μονο...?

 

Τι διαολο, εχω μπερδευτει...

Link to comment
Share on other sites

η μικρης κλιμακας ισχυει για εργασιες που θα γινουν ΜΕΤΑ.....

Λάθος, κάπου αναφέρεται και για εργασίες που έχουν ήδη γίνει. Εάν θες να ψάξω να το βρω

Link to comment
Share on other sites

Ποιον αναλυτικό προυπολογισμό χρησιμοποίησες και γιατί? Έχουν ανακοινώσει ποιον θα χρησιμοποιούμε?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, πέργκολα εφαπτόμενη σε κατοικία η οποία στην πορεία απέκτησε μια πολύ όμορφη κεραμοσκεπή υπολογίζεται με αναλυτικό προυπολογισμό? Ποια είναι η γνώμη σας? Γιατί υπάρχει και περίπτωση να θεωρηθεί νέος Η/Υ χώρος και να υπολογισθεί με επιφάνεια. :|

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σε περίπτωση οικοπέδου με υπόλοιπο δόμησης

1)έχω κατοικία προ 83

2)έχω η/χ , έχει κατασκευαστεί αυθαίρετα αλλά δεν έχει αλλάξει χρήση (1991)

3)έχω λεβητοστάσιο ισόγειο (στην αυλή) (1991)

4) και τέλος ένα υπόστεγο (1991)

εκτός από την κατοικία που υπολογίζεται σαν κύριος χώρος

τα άλλα (2-3-4) πώς υπολογίζονται??

βοηθητικός χώρος ή λοιπές παραβάσεις

Link to comment
Share on other sites

η μικρης κλιμακας ισχυει για εργασιες που θα γινουν ΜΕΤΑ.....επισης με μικρης κλιμακας δεν μπορεις να εχεις ηλιακους στην οροφη του δωματος γιατι δνε το επιτρεπει ο κτιριοδομικοςη ο γοκ....

 

akius μπορείς να αναφέρεις που το λεει ο γοκ??? νόμιζα πως έχεις δικαίωμα για ηλιακό ακόμα και καθ'υπέρβαση του ύψους!!!

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με το ΓΟΚ:

Αρθρο 16

Κατασκευές πάνω από το κτίριο

1. Πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής και μέσα στο ιδεατό στερεό, όπως ορίζεται στην παρ.6 του άρθρου 9, επιτρέπονται:

α) Καπνοδόχοι, αγωγοί αερισμού, καπνοσυλλέκτες, εγκαταστάσεις ηλιακών συστημάτων, πύργοι ψύξης και δοχεία διαστολής, θέρμανσης ή κλιματισμού και αντλίες θερμότητας που κατασκευάζονται κατά το άρθρο 26.

Link to comment
Share on other sites

@Milakis, Εγώ πάντως που έχω πέλατη με πλακόστρωτες βεράντες και κατασκευή ξύλινη με κεραμοσκεπή θα τα πάω με αναλυτικό, και μάλιστα έλεγα να πάω 1 παράβαση για τις κεραμοσκεπές και 1 για τα πλακόστρωτα.

 

Ένα άλλο ερώτημα που μου τέθηκε από πολλούς πελάτες έιναι ότι ακούσανε ότι στις 5000€ βάζουμε πολλές παραβάσεις. Δηλαδή εγώ πρέπει να βάλω πχ πλακόστρωτα και κεραμοσκεπες μαζί και αν το σύνολο είναι κάτω από 5000€ να τα θεωρήσω 1 παράβαση???

Link to comment
Share on other sites

Στις οδηγίες για το σωστό υπολογισμό προστίμου έχουν το παρακάτω παράδειγμα που μεταφράζεται ότι μπορείς να βάλεις σε γκρούπ μόνο όμοιες παραβάσεις:

5.Παραβάσεις, οι οποίες δεν εμπίπτουν σε κάποιες από τις προαναφερθείσες κατηγορίες που αναφέρονται στο φύλλο καταγραφής (συντελεστές 1έως12) υπολογίζονται με βάση τον αναλυτικό προϋπολογισμό έργου, ως εξής:

Κάθε μη νόμιμη κατασκευή αποτελεί μία(1) παράβαση (για την οποία πληρώνονται 500€), εκτός αν στον αναλυτικό προϋπολογισμό της συγκεκριμένης παράβασης ή της διαφοράς αυτής από το νόμιμο έργο προκύπτει ποσό μεγαλύτερο από 5.000€, οπότε για κάθε διαφορά μεγαλύτερη των 5.000€ προστίθεται αριθμητικώς μία(1) παράβαση. Το αριθμητικό σύνολο (που δεν συμπίπτει απαραίτητα το πλήθος) των παραβάσεων εγγράφεται στο τετραγωνίδιο 13.

Παράδειγμα:

o Υπαίθρια ψησταριά (BBQ) αναλυτικού προϋπολογισμού 3.000€ -> 1 παράβαση

o Διαφοροποίηση διαμορφωμένου εδάφους ως προς τη νόμιμη άδεια

Αναλυτικού προϋπολογισμού 17.000€ ->4 παραβάσεις

o Υπέρβαση ύψους περιμετρικής μάντρας (το συμπαγές τμήμα της έχει γίνει

2,50μ. ενώ η νόμιμη άδεια προβλέπει 1,50μ.

αναλυτικός 2,50μ (16.000€) – αναλυτικός 1,50μ (9.600€) = 6.400€ ->2 παραβάσεις

ΣΥΝΟΛΟ: 7 παραβάσεις

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν έχουμε οικοδ. άδεια και είμαστε εκτός σχεδίου δεν βάζουμε διαμόρφωση εδάφους αφού δεν έχουμε αρχική άδεια σωστά? Το ίδιο ισχύε και με τη μαντρα?

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση Μανώλη :)......................Και επι τη ευκαιρία με γεια το νέο σιτε ;)

 

 

Μπορείς σε παρακαλώ να συμπληρώσεις την ειδικότητα στο προφίλ σου?Ευχαριστώ.Manolis gon.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.