Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το τηλέφωνο που σου εδωσα ΕΙΝΑΙ του προισταμένου, δεν θυμάμε το επίθετό του όμως.

Στο λεω γιατι μετα απο 4 μήνες που έκανα την αίτηση μου, επαιρνα τηλεφωνο για να δω εαν ειναι ολα εν τάξη (βασικα είχα την βεβαίωση εμπειριας ανυπογραφη, αλλα εστειλα την αιτηση μου για να παρω αριθμο πρωτοκ. εντωμεταξυ) και επειδη ακόμα δεν είχαν χρεώσει τον φάκελο μου σε κάποιον με παρεπεμψαν στον προιστάμενο ο οποίος είδε τον φάκελο μου και μου ειπε τι έλειπε (για την ιστορια, τη βεβαίωση που ειχα στείλει ανυπογραφη δεν τη σχολιάσε καν...).

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω διαβασει ολο το thread και εχω χιλιομπερδευτει

ειδικα οταν μπηκε στην κουβεντα και οι "καβες" τοτε το εχασα εντελως μηπως μπορει καποιος να μου πει συντομα οπως παρακατω εχει γραφτει για τους ΤΕ

 

 

Εν συντομία για τους Τ.Ε.:

 

1) Στα 3 χρόνια από κτήσεως πτυχίου εγγραφή στα Νομαρχιακά Μητρώα (μόνο αν υφίσταται επιχειρηματική δραστηριότητα).

2) Στα 5 χρόνια από κτήσεως πτυχίου εγγραφή στο ΜΕΚ Α με αποδεδειγμένη εμπειρία περίπου 25-30.000 ευρώ σε δημόσια έργα (προσμετρώνται τα ποσά μετά την έκπτωση χωρίς ΦΠΑ και αναθεώρηση) και για ιδιωτικά περίπου 45.000 ευρώ.

3) Οι Τ.Ε. ΔΕΝ μπορούν να χρησιμοποιήσουν πλεονάζουσα εμπειρία για απευθείας εγγραφή στο ΜΕΚ Β. Εγγράφονται πάντα στο ΜΕΚ Α ακόμα και εάν έχουν παρέλθει περισσότερα των 5 ετών από κτήσεως πτυχίου.

4) Μετά την εγγραφή στα μητρώα τα χρονικά διαστήματα μετάβασης στις επόμενες κατηγορίες είναι όπως αυτά των διπλωματούχων μηχανικών.

 

ειμαι νεος μηχανικος 2ετων εχω δουλεψει σε δημοσια εργα (δεν εχουν κλεισει ακομα) και θελω να μαθω τι χαρτια να μαζεψω

 

το Δ15 δεν δουλευει

Link to comment
Share on other sites

Είσαι απο Πολυτεχνείο; Θεωρημένο αντίγραφο του πτυχίου, υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχεις μελετητικό πτυχίο...Χμμμ δεν τα θυμάμαι όλα τα χαρτιά αλλά αναφέρονται στο παρόν. Πάντως πιστοποιητικά εμπειρίας δεν απαιτούνται...

Link to comment
Share on other sites

st2

Από έντυπα που είχα κρατήσει εδώ και 2,5 χρόνια. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε.

 

Θα πρέπει να αποφασίσεις αν θα πας για Α' Τάξη στα 3 χρόνια ή θα μαζέψεις εμπειρία και θα γραφτείς στα 5 χρόνια στη Β' Τάξη.

Α' Τάξη

1. Έντυπο συμπληρωμένο

2. Αντίγραφα Πιστοποιητικού Σπουδών και άδειας άσκησης επαγγέλματος επικυρωμένα

3. Πιστοποιητικό Δήμου ή φ/α ταυτότητας επικυρωμένη

4. Βιογραφικό σημείωμα

5. Τέλος χαρτοσήμου 60€ (ΚΑΕ 3438 στην Εφορία)

 

Β' Τάξη

Εκτός των άνωθεν 1, 2, 3, 4 και 5 (εδώ αντί για 60 είναι 75€) απαιτούνται επιπροσθέτως:

6. Δήλωση ΝΔ 1599/86 για τις απασχολήσεις στο κύκλωμα παραγωγής έργων

7. Πιστοποιητικά εμπειρίας έργων

 

Τηλ. ΥΠΕΧΩΔΕ Δ15: 210-6419832 & 882

Ώρες κοινού: 11:00 - 14:00

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

st2: Σε κάθε περίπτωση εσύ πρέπει να μαζεύεις Πιστοποιητικά Εμπειρίας. Μικρά, μεγάλα ότι κι αν είναι και να προσπαθήσεις να μαζέψεις από όλες τις κατηγορίες που δικαιούσαι.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ παιδια

θα κοιταξω να βρω πιστοποιητικα απο εργα

θελω να βγαλω το στα 3 χρονια πιστευω οτι θα μου χρειαστει θα δω τωρα τι θα γινει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, επειδή σε λίγο καιρό θα αποκτήσω ΜΕΚ Α', θα ήθελα να ρωτήσω τι γραφειοκρατικές κινήσεις θα πρέπει να κάνω προς ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ και εφορία αφού το παραλάβω. Η εγγραφή στον ΠΕΔΜΕΔΕ είναι υποχρεωτική; Και κάτι πιο ειδικό, γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πλαίσιο περί ασφάλισης επαγγελματικής ευθύνης που να αφορά τους εργολήπτες δημόσιων έργων; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mιάς και τα έχω φρέσκα,οριστε τα εντυπα/χαρτουρα που απαιτείται:

 

Για μηχανικους ΤΕ:

 

ΜΕΚ:

 

α) Αιτηση εγγραφής ΜΕΚ ΤΕΙ (υπαρχει στη σελιδα του Δ15)

β) τιτλο σπουδων επικυρωμενο

γ) φωτοτυπια ταυτοτητας επικυρωμενη

δ) σύντομο βιογραφικό

ε) Παράβολο στη ΔΟΥ στον ΚΑΕ 3438 60ε - ΥΠΕΧΩΔΕ ΜΕΚ

ζ) πιστοποιητικά ΑΒ για έργα αξίας 20.000ε και πανω (για καθε κατηγορια,χωρις ΦΠΑ,αναθεωρηση) με συννημενα τα διαβιβαστικά

 

ΜΕΕΠ:

 

α) Αιτηση ΜΕΕΠ Α2-1 για εγγραφή σε ΜΕΕΠ (υπαρχει στο σαιτ)

β) απο πρωτοδικείο, πιστοποιητικό μη πτωχευσης,δεν εχει καταταθει αιτηση για πτωχευση,δεν τελει υπο αναγκαστικη διαχειρηση (ολα μαζι πακετο γραφονται αυτα)

γ) απο ΔΟΥ, παραβολο ΚΑΕ 3438 60ε για ΜΕΕΠ , ΚΑΕ 1229,1228 29.35ε - 5.87ε αντιστοιχα ("κοβεται" μαζι αυτο)

δ) υπευθυνη δηλωση για περι στελεχωσης αλλης εταιριας του ΜΕΕΠ (γνησιο της υπογραφης,αν καταθεσει αλλος)

 

Αυτα.

 

Υπολογιστε περιπου 6-7-8 μήνες για την διεκπεραιωση.

 

Επειτα πρεπει:

 

Εγγραφή Τσμεδε,διαγραφή απο τεβε.(το διαστημα που μεσολαβει η εγγραφη στο τσμεδε,το πληρωνεις στο τεβε καθως δεν "σπανε" το διμηνο,πεταμενα 250ε).

Εγγραφή στο Τπεδε.

Εγγραφή σε συνδεσμο εργοληπτων.Εδω δεν γνωριζω ακομη,αν πρεπει να γραφτεις σε τοπικο ή/και στον πανελληνιο.

 

Για την εγγραφη στο Τσμεδε,υπαρχουν ολα τα στοιχεια στην σελιδα τους,συμπληρωνετε την αιτηση,φωτοτυπείτε οτι χρειάζεται και τα επικυρώνετε.

Για την εγγραφή στο Τπεδε,μια αιτηση που την παιρνετε απο τα τοπικο παραρτημα + φωτυτυπια του ΜΕΚ,ΜΕΕΠ.

 

Αυτα,καλό κουράγιο.

 

Για συμμετοχή σε δημοπρασια πρεπει:

 

Πληρωμενο τσμεδε

Πληρωμενο τπεδε

Πληρωμενη συνδρομή εετεμ (πληρωνουμε και ΤΕΕ τζαμπα και βερεσε,ελεος)

Πληρωμενη συνδρομη συνδέσμου εργολ.

ισως κατι αλλο που ξεχνάω?

 

Υ.Γ. και το ζορικο,τα 400-500ε που χρειαζεται για τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες δημοσιευεις δημοπρασιων.

 

 

Σας ευχαριστω πολυ παιδια

θα κοιταξω να βρω πιστοποιητικα απο εργα

θελω να βγαλω το στα 3 χρονια πιστευω οτι θα μου χρειαστει θα δω τωρα τι θα γινει

 

Εφοσον εισαι ΠΕ, δεν χρειαζεσαι τιποτε απο πιστοποιητικα.Μονο να κλεισεις 3ετια απο την κτιση του πτυχιου.Πιστοιποιητικα εμπειριας μονο για την 5ετια που πηγαινεις απευθειας σε Α2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.