Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποκοπή συνιδιοκτήτη από κεντρική θέρμανση


ΟΩΝ

Recommended Posts

Τελικά, για να το πούμε με απλά λόγια-πέρα απο τις νομοθεσίες και τις γενικές συνελεύσεις πολυκατοικίας.Ας πούμε ότι κάποιος τις έχει εξασφαλίσει. Τεχνικά γίνεται να "ταπωθούν" σωλήνες και να ξηλωθούν "σώματα" και ο άλλος να μη πληρώνει πετρέλαιο και συντήρηση στη πολυκατοικία;

Συνάδελφοι μηχανολόγοι τα φώτα σας παρακαλώ. Δώστε μας παραδείγματα για παλίες οικοδομές και για νεες με αυτόνομα συστήματα.

Συμφωνώ με τον Παύλο... Αν κάποιοι Μηχ. Μηχ/κοί έχουν πείρα επί του θέματος, ας μάς απαντήσουν...

Link to comment
Share on other sites

Σε δισωλήνιο σύστημα θέρμανσης, προκειμένου να μην μπει κανείς στη διαδικασία να αδειάσει από νερό την εγκατάσταση και να σφραγίσει τις αναμονές σύνδεσης των σωμάτων, μπορεί να αποσυνδέσει απλώς τα θερμ. σώματα, αφήνοντας επάνω στις στήλες που διέρχονται από την ιδιοκτησία τους διακόπτες των σωμάτων και να μονώσει αυτό το τμήμα των στηλών.

 

Δεν είναι ωστόσο ο πιο σύννομος τρόπος, καθώς μπορεί να υπάρχουν αμφιβολίες, καχυποψία κλπ σχετικά με το αν στο μέλλον ο ένοικος επανασυνδέσει τα θερμαντικά σώματα.

Καλύτερο θα ήταν λοιπόν -κατά τη γνώμη μου- να ακολουθηθεί η "χρονοβόρα" και ακριβότερη διαδικασία (άδειασμα και σφράγισμα ή αντικατάσταση τμημάτων των στηλών).

 

Όμως το θέμα παραμένει σχετικά με τη νομοθεσία και το πότε μπορεί κανείς να αποσυνδεθεί χωρίς καμία νομική εμπλοκή και χωρίς καμιά συμμετοχή πλέον στις δαπάνες της κοινόχρηστης θέρμανσης. Και μέχρι σήμερα, τουλάχιστον, η μόνη περίπτωση να γίνει αυτό για μεμονωμένες ιδιοκτησίες, είναι με απόφαση του 51% της γενικής συνέλευσης για κτίρια που κατασκευάσθηκαν πριν την έναρξη εφαρμογής του Π.Δ. 420 / 1987 και μόνο για "τοποθέτηση ανεξάρτητης μόνιμης εγκατάστασης θέρμανσης με χρήση φυσικού αερίου".

Δείτε την τελευταία παράγραφο του άρθρου 2 του σχετικού Π.Δ.

Δεν ξέρω αν στο μέλλον δοθεί η δυνατότητα και για χρήση άλλων καυσίμων (π.χ. βιομάζας).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν στο μέλλον δοθεί η δυνατότητα και για χρήση άλλων καυσίμων (π.χ. βιομάζας).

...ή αντλίες θερμότητας ή θερμοσυσσωρευτές ή ενεργειακό τζάκι με κανάλια ή ενεργειακά τζάκια συνδεδεμένα με καλοριφέρ κ.ο.κ....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλο είναι αν μπορεί κανείς να αποσυνδεθεί από το δίκτυο θέρμανσης κι άλλο αν επιπλέον απαλλάσσεται από τις δαπάνες της κοινόχρηστης θέρμανσης. Όπως είπαμε πιο πάνω, αν γίνει αλλαγή καυσίμου από πετρέλαιο σε αέριο μπορεί να αποσυνδεθεί κάποιος, να βάλει αυτόνομο λέβητα αερίου και να μην πληρώνει, αν έχει το 50% + 1 των ψήφων, ακόμη κι αν δεν το προβλέπει ο κανονισμός. Αλλιώς, εκτός κι αν το προβλέπει ο κανονισμός, χρειάζεται η συναίνεση όλων. Πέραν αυτού, πρέπει η όποια τροποποίηση της θέρμανσης να είναι σύννομη με την έννοια της έκδοσης ή τροποποίησης της κατάλληλης οικοδομικής άδειας όπου αυτή χρειάζεται, για να μην υπάρξουν προβλήματα με καταγγελίες από διαφωνούντες της πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

μιας και τα σχετικα ερωτηματα σε αυτο το θεμα θα ερθουν, να αναφερω απο την δικη μου εμπειρια οτι σε πολυκατοικια με 15 διαμερισματα, 4 απο αυτα ηταν "κλειστα" και οι ιδιοκτητες τους ειχαν επιβαρυνση το 30% των δαπανων θερμανσης, δηλαδη αγορα πετρελαιου, συντηρηση κλπ.

 

εχω ακουσει και απο συναδελφο το ιδιο ποσοστο, δεν γνωριζω απο που προκυπτει αλλα για απολυτη αποφυγη του ποσου δεν εχω ακουσει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

μιας και τα σχετικα ερωτηματα σε αυτο το θεμα θα ερθουν, να αναφερω απο την δικη μου εμπειρια οτι σε πολυκατοικια με 15 διαμερισματα, 4 απο αυτα ηταν "κλειστα" και οι ιδιοκτητες τους ειχαν επιβαρυνση το 30% των δαπανων θερμανσης, δηλαδη αγορα πετρελαιου, συντηρηση κλπ.

 

εχω ακουσει και απο συναδελφο το ιδιο ποσοστο, δεν γνωριζω απο που προκυπτει αλλα για απολυτη αποφυγη του ποσου δεν εχω ακουσει ποτε.

 

Το 30% αναφέρονταν σε κανονισμούς πολυκατοικιών, ήταν αυθαίρετο και εφαρμοζόταν πριν το 1985 σαν ποσοστό παραμένουσας επιβάρυνσης (κάτι σαν πάγιο) για τα αποσυνδεδεμένα διαμερίσματα. Με το Π.Δ. του 1985 για την κατανομή δαπανών θέρμανσης, αντικαταστάθηκε από τους συντελεστές fi, που ήταν διαφορετικοί για κάθε διαμέρισμα αλλά είχαν την ίδια έννοια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εν κατακλείδι. Δεν μπορεί κάποιος να αυτονομηθεί πλήρως από την κεντρική θέρμανση της πολυκατοικίας του (και δεν μιλώ να χρησιμοποιεί φυσικό αέριο), χωρίς να πληρώνει κάποια πάγια κατανάλωση, εάν δεν έχει την ομόφωνη απόφαση της πολυκατοικίας, καθώς δεν υπάρχει σαφές νομοθετικό πλαίσιο για κάτι τέτοιο. Εάν το κάνει μπορεί να θεωρηθεί παράνομος και να τον» τρέχουν». Κατάλαβα καλά?

Link to comment
Share on other sites

Εν κατακλείδι. Δεν μπορεί κάποιος να αυτονομηθεί πλήρως από την κεντρική θέρμανση της πολυκατοικίας του, εάν δεν έχει την ομόφωνη απόφαση της πολυκατοικίας

Καλά κατάλαβες... και προφανώς αποκλείεται οι συνιδιοκτήτες να συνηγορήσουν σε κάτι τέτοιο, διότι θα επωμισθούν στη συνέχεια και τη δική του συμμετοχή στις δαπάνες συντήρησης κλπ.

 

Εάν το κάνει μπορεί να θεωρηθεί παράνομος και να τον» τρέχουν».

Δεν είναι στο χέρι του να το κάνει... Τα κοινόχρηστα θα τού έρχονται κανονικά, και αυτός θα πρέπει να τα πληρώνει...

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο πρόβλημα στην πολυκατοικία μου. Κατασκευάστηκε το 1972, βρίσκομαι στο τελευταίο όροφο και αυτές τις μέρες παρόλου που θεωρητικά λειτουργεί η θέρμανση η θερμοκρασία στο σπίτι μου φτάνει εώς 12βαθμους. Η μόνη λύση είναι να αποκοπώ από την κεντρική θέρμανση και να βρώ μια άλλη πηγή θέρμανσης. Καταστατικό οικοδομής δεν υπάρχει, οπότε ρώτησα δικηγόρο και μου είπε ότι αν δεν υπάρχει καταστατικό και δεδομένου ότι θα κόψω τις σωλήνες δεν μπορεί κανείς να με υποχρεώσει να πληρώσω για την κεντρική θέρμανση.

Πιστεύετε ότι μπορούν να με υποχρεώσουν για το αντίθετο; Υπάρχει κάποιος σαφής νόμος που να μου το επιβάλλει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.