Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εσείς πως δηλώνετε τα εξ αδιαιρέτου;


  

111 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Πως δηλώνετε τα εκτός σχεδίου εξ αδιαιρέτου; (μας ενδιαφέρει το γήπεδο και η συναίνεση))

    • Δηλώνω όλο το γήπεδο, χωρίς συναίνεση συνιδιοκτητών
      27
    • Δηλώνω μόνο το τμήμα του γηπέδου που αντιστοιχεί στον πελάτη μου, χωρίς συναίνεση συνιδιοκτητών
      30
    • Δηλώνω όλο το γήπεδο, με συναίνεση συνιδιοκτητών
      54


Recommended Posts

το poll καταντάει συζήτηση και πάλι...και πάλι αδυνατώ να καταλάβω για πιο λόγο θίγεται ένας συνιδιοκτήτης.. Θίγεται αυτός που έχει χτίσει και ο ίδιος αυθαίρετο?Για ποιον λόγο? Θίγεται αυτός που δεν έχει χτίσει ?Επειδή χτίσαν οι άλλοι και του έφαγαν τα μέτρα?Ποια μέτρα αφού δεν μπορούσε ούτως η άλλως να βγάλει άδεια.Και γιατί τόσο χρόνια δεν τον ενόχλησε και θα τον ενοχλήσει τώρα που αναλαμβάνει ο άλλος να πληρώσει και πρόστιμο.Η όταν έριχνε η πολεοδομία τα πρόστιμα σε αυτούς που έχτισαν γιατί δεν πήγε να πει "Ξέρετε είμαι και εγώ συνιδιοκτήτης ρίξτε και σε μένα πρόστιμο"..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την έχω κάνει κι αλλού την ερώτηση, για όποιον έχει απάντηση...

 

Σε περίπτωση αυθαιρέτου σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο 20 συνιδιοκτητών για το οποίο έχει καταλογιστεί πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης από την πολεοδομική αρχή της περιοχής,

το πρόστιμο πρέπει να επομισθεί και στους 20 ιδιοκτήτες σύμφωνα με τα όσα ισχύουν στα περί εξ' αδιαρέτου? Αν ισχύει κάτι τέτοιο ποιες οι ενέργειες του πολίτη εφοσον έχει γίνει κάτι διαφορετικό?

Αυτό θα ήταν το νόμιμο εξ αρχής αλλά θα έπρεπε να είχε γίνει πριν 25 χρόνια όταν άρχισαν τα πρόστιμα.Δεν ξέρω όυτε μια περίπτωση που να έβαλε το πρόστιμο η πολεοδομία σε όλους τους ιδιοκτήτες παρά μονο σε αυτον που κατασκέυασε την αυθαιρεσία. Ποιανού πολίτη εννοείς? Του αυθαιρετούντα?Εννοείς να πάει στους συνιδιοκτήτες και να πει ξέρετε πρέπει να πληρώσετε πρόστιμο για το αυθαίρετο που έχτισα?Πιστεύεις ότι θα ζήσει πάνω από μερικές ώρες?

Η εννοείς των λοιπών ιδιοκτητών?Για μένα το σωστό θα ήταν να μην τον αφήναν να χτίσει.Από την στιγμή που έχτισε και δεν μπορούν να του το κατεδαφίσουν προφανώς και θα πληρώσει το πρόστιμο μόνο αυτός.

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

αυτο που παρατηρησα ειναι ολοι μας μιλαμε για γηπεδο αρτιο και οικοδομησιμο εστω 4000 τμ. 5000 τμ. κλπκλπ.

 

εν ταξει εχουμε τις αντιρρησεις μας ττις επιφυλαξεις μας ή τις όποιες αλλες αποψεις μας...ολες σεβαστες...

 

δεν ειδα να θεσει κανεις το αλλο μεγαλο θεμα με το μη αρτιο και μη οικ. γηπεδο των 3000 τμ.

με 4-6 συνιδιοκτητες εξ αδιαιρετου...

εδω καποιος πρεπει να υπογραψει δηλωση οτι εφοσον περασουν 10 χρονια κλπκλπ [το λεω απεξω και πιθανον να μην το θυμαμαι ακριβως] θα αγορασει ή θα εξαγορασει...και τι...και πόσο...και για λογαριασμο ποίου... απο τον ...γειτονα...τον παραδιπλα...τον Δημο...

 

sal,

δεν υπαρχει ευθεια απαντηση ως προς τις τυχον ποινικες και αστικες ευθυνες του μηχανικου

εξ αλλου, εσυ ο ιδιος εχεις απαντησει ηδη

 

σε οποιαδηποτε δικαστικη διενεξη ο πελατης θα πει "εγω ειμαι απλος πολιτης...δεν ξερω απο αυτα...ο μηχανικος με εβαλε και υπεγραψα.."..

 

δια ταυτα [!!!!!!!]

μεχρι να λυθει το θεμα απο το υπουργειο,

 

παραπεμπω σε ssouanis...... "δεν ασχολουμαι προς το παρον¨"

 

εν τελει δε, θεωρω οτι στο υπουργειο εχουν ηδη λαβει γνωση ολων των προβληματων που εχουν ανακυψει , εχουν και τον χρονο και εφοσον και το ΤΕΕ παρεμβει για να προστατευσει τα μελη του... -προφανως- θα υπαρξουν διευκρινιστικες...

 

αρα ισχυει το "....προς το παρον...."

 

για να κοιμομαστε ησυχοι...

Link to comment
Share on other sites

Εσεις θα με σκάσετε.

 

Εχουμε και λέμε

 

1. Γήπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο.

 

α. Αν υπάρχει μέσα αυθαίρετο είτε δηλωθεί είτε όχι τα τετραγωνικά για τον συνιδιοκτήτη πέταξαν.

β. Ο συνιδιοκτήτης είτε δηλωθεί το αυθαίρετο είτε όχι θα πρέπει να κινηθεί δικαστικά εναντίον του άλλου για αποζημίωση , κατεδάφιση οτιδήποτε.

γ. Η ενταξη στον 4014 το μόνο που αλλάζει έιναι ότι δεν σε κυνηγάει η πολεοδομία ή το ΙΚΑ να σου χώσει πρόστιμο και να σε στείλει για το ποινικό αδίκημα. Δεν μεταβάλει το τι έχεις κάνει στον άλλον

δ. Δεδομένου του μη δηλωμένου αυθαιρέτου δεν μπορεί να μεταβιβάσει ούτε το 0,0000001 % του ποσοστού του.

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : H ένταξη στον 4014 δεν μεταβάλλει την βλάβη που εχει υποστεί ο συνιδιοκτήτης αντιθέτως τον ωφελεί έμμεσα καθώς ούτε το δικαίωμα να στραφεί εναντίον του άλλου του αφαιρεί ούτε υπάρχει περίπτωση να έρθει το ΙΚΑ ας πούμε που δεν καταλαβαίνει από τέτοια και να τον ξεσκίσει και αυτόν και να τρέχει μετά 10 χρόνια στα Δικαστήρια να αποδείξει ότι δεν το φτιάξανε μαζί και να ζητάει αποζημιώσεις για τα πρόστιμα που πλήρωσε. Τα μισά από όσα γλυτώσει θα τα 'χει πληρώσει εν τω μεταξύ σε δικηγόρους....

 

2. Γήπεδο μη άρτιο μη οικοδομήσιμο.

 

Εδώ δεν υπάρχουν τετραγωνικά για να χαθούν απεναντίας ισχύουν και εδώ τα οφέλη που ανέφερα πριν.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ : Φεύγοντας από τα στενά νομικίστικα περί δικαιωμάτων συνιδιοκτήτη κλπ και κοιτώντας την ουσία του πράγματος σαν Μηχανικοί που είμαστε πείτε μου σας παρακαλώ που ζημιώνεται ο όποιος συνιδιοκτήτης.

 

Τελος για σκεφθείτε και την περίπτωση των 10 πχ συνιδιοκτητών όπου οι 9 είναι σύμφωνοι και ο 10ος είναι ο τρελλός της οικογένειας και τα'χει στυλώσει ή ζει εδώ και 30 χρόνια στα δάση του Κογκό παρατηρώντας γορίλες και δεν μπορούμε να τον βρούμε.

 

Πάλι θα μου πείτε ότι δεν τακτοποιούμε γιατί δεν συναινεί ο 10ος ? Η εδώ ΟΚ ? Και τότε που πάνε τα δικαιώματα του 10ου?

 

Λοιπόν ,οι Μηχανικοί είμαστε για να λύνουμε προβλήματα . (Και ο δικηγόροι για να τα περιπλέκουν).

 

ΥΓ . Το "είμαι απλός πολίτης δεν ξέρω από αυτά " εξαρτάται από τι τον έχεις βάλει να υπογράψει.

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το "είμαι απλός πολίτης δεν ξέρω από αυτά " είναι για παιδάκια του δημοτικού σχολείου κι όχι για ενήλικες που πρέπει να ξέρουν που βάζουν την υπογραφή τους!

Link to comment
Share on other sites

Το "είμαι απλός πολίτης δεν ξέρω από αυτά " είναι για παιδάκια του δημοτικού σχολείου κι όχι για ενήλικες που πρέπει να ξέρουν που βάζουν την υπογραφή τους!

Aν ήταν έτσι, θα την είχαν γλυτώσει πολλοι συναδελφοι...

Δηλαδη, λες πως ο πελατης πρεπει να γνωριζει ολη την νομολογια πισω και σχετικα με το επαγγελμα του μηχανικου;

Δε νομιζω...

Ερχεται σε εσενα για να του κανεις μια σωστη δουλεια και οχι για να μαθαινει νομους. Εμεις πρεπει να τους ξερουμε και να δουμε αν η υποθεση του μπορει να γινει η οχι.

 

avgoust:

1. Το ιδιοκτησιακό δεν αλλαζει. Αλλα πρεπει να κατανοησουμε ολοι οτι δεν αλλαζουν και όλα οσα κρυβονται πισω απο την λεξουλα "ιδιοκτησιακο".

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : H ένταξη στον 4014 δεν μεταβάλλει την βλάβη που εχει υποστεί ο συνιδιοκτήτης αντιθέτως τον ωφελεί έμμεσα καθώς ούτε το δικαίωμα να στραφεί εναντίον του άλλου του αφαιρεί ούτε υπάρχει περίπτωση να έρθει το ΙΚΑ ας πούμε που δεν καταλαβαίνει από τέτοια και να τον ξεσκίσει και αυτόν και να τρέχει μετά 10 χρόνια στα Δικαστήρια να αποδείξει ότι δεν το φτιάξανε μαζί και να ζητάει αποζημιώσεις για τα πρόστιμα που πλήρωσε. Τα μισά από όσα γλυτώσει θα τα 'χει πληρώσει εν τω μεταξύ σε δικηγόρους....

Το συμπερασμα ειναι παντελως αυθαιρετο...

Η βλαβη μεταβαλλεται και μαλιστα αυξανεται καθοτι δηλωνεις αποκλειστικα κατι το οποιο δεν σου ανηκει.

Διότι αναστέλλεις την κατεδάφιση -πέραν από το σπίτι σου- κατασκευών (bbq, υπόστεγα, κοτετσια) τα οποια εκανες εντος κοινοκτητου οικοπεδου και που εγω δεν συμφωνω να ανασταλλει.

Διότι με την κινηση σου αυτη, εμενα -ουσιαστικα- με καρφωνεις στις αρχες και θα με βαλεις -ισως- σε διαδικασια προστιμου, σε κατι το οποιο εξ αρχης δεν ειχες δικαιωμα να κανεις μονος σου.

Διότι, (αν ανηκεις στους εξυπνους που επελεξαν την πρώτη απάντηση στο poll) δεν καταλαβαινεις οτι δηλώνεις οτι κατεχεις εκτος σχεδιου αρτιο και μη οικοδομήσιμο με οποια συνεπεια μπορει να εχει αυτο μετα απο χρονια και για τους δυο μας.

Διοτι, πολυ απλα, στο συνεταιρικο, δεν κανεις οτι γουσταρεις!

 

2. Γήπεδο μη άρτιο μη οικοδομήσιμο.

Εδώ δεν υπάρχουν τετραγωνικά για να χαθούν απεναντίας ισχύουν και εδώ τα οφέλη που ανέφερα πριν.

Πολυ ωραια! Να βαλεις τον αλλο ντε και καλα να ψαχνει να βρει μισο εκατομμυριο ευρω για την αρτιοτητα...

 

Τελος για σκεφθείτε και την περίπτωση των 10 πχ συνιδιοκτητών όπου οι 9 είναι σύμφωνοι και ο 10ος είναι ο τρελλός της οικογένειας και τα'χει στυλώσει ή ζει εδώ και 30 χρόνια στα δάση του Κογκό παρατηρώντας γορίλες και δεν μπορούμε να τον βρούμε.

Πάλι θα μου πείτε ότι δεν τακτοποιούμε γιατί δεν συναινεί ο 10ος ? Η εδώ ΟΚ ? Και τότε που πάνε τα δικαιώματα του 10ου?

Αν οι 9 καιγονται τοσο πολυ, να πληρωσουν αυτοι το μεριδιο του 10ου. Τοτε και μονο τοτε, δεν μπορει κανεις να σε αγγιξει και πραγματικα η ρυθμιση ειναι ευεργετική... Το πως θα παρεις τα λεφτα σου πισω, ειναι αλλο θεμα.

 

Λοιπόν ,οι Μηχανικοί είμαστε για να λύνουμε προβλήματα .

Εντος ορισμενου νομικου πλαισιου. ΟΛΟΥ του πλαισιου ομως κι οχι αυτου που μας συμφερει!

 

ΥΓ . Το "είμαι απλός πολίτης δεν ξέρω από αυτά " εξαρτάται από τι τον έχεις βάλει να υπογράψει.

Ο κάτωθι υπεγεγγραμένος Σαλταπιδας, δηλωνω οτι ενημερώθηκα απο τον μηχανικο μου πως η ενεργεια που του ζητω ειναι παρανομη, μολοταυτα αναλαμβανω εγω την ευθυνη κι εκεινος την εκτελεση της! :lol:

Να σου πω, κανεις το αντιστοιχο δε βεβαιωσεις νομιμοτητας;

Δε νομιζω...

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

παιδες ερωτηση γιατι ολο το συζηταμε το συζηταμε και δε βγαινει ουτε συμπερασμα .....

 

οταν η πολεοδομια επιβαλλει προστιμο σε ενα εξ αδιαιρετου γιατι αντιμετωπιζει το καθε κομματι ξεχωριστα ? ας μου απαντησει καποιος σε αυτο και ας δεχτω μετα οτι ειναι λαθος να δηλωνουμε το καθε κομματι ξεχωριστα ..... αν ειναι ετσι τοτε και ο αλλος συνιδιοκτητης να κινηθει εναντιον της πολεοδομιας ? κ εννοω οτι οταν η πολεδομια επιβαλλει προστιμο επιβαλλει σε καθε κομματι χωριστα....εχω τετοια περιπτωση σημερινη ηρθε πελατης κ μου εδειξε το χαρτι προστιμου ....

 

ΥΓ αν θελουν ας βγουν οι κυριοι του ΥΠΕΚΑ και ας πουν ειναι λαθος να δηλωνετε το καθε κομματι χωριστα κ πρεπει να δηλωθει ολόκληρο και τελειωνει το θεμα....αλλα καπου σκαλωνουν και εκεινοι φαινεται ...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη, λες πως ο πελατης πρεπει να γνωριζει ολη την νομολογια πισω και σχετικα με το επαγγελμα του μηχανικου;

 

Λέω απλώς ότι, ο κάθε ενήλικας οφείλει να γνωρίζει το τι υπογράφει. Τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Αν οι 9 καιγονται τοσο πολυ, να πληρωσουν αυτοι το μεριδιο του 10ου. Τοτε και μονο τοτε, δεν μπορει κανεις να σε αγγιξει και πραγματικα η ρυθμιση ειναι ευεργετική... Το πως θα παρεις τα λεφτα σου πισω, ειναι αλλο θεμα.

Αν ο 10ος δεν έχει κτισει και όλοι οι υπόλοιποι θέλουν να ρυθμίσουν, δεν υπάρχει θέμα με την συναίνεσή του 10ου;

Link to comment
Share on other sites

...1919

η πολεοδομια σε γραφει για αυθαιρετη κατασκευη λογω ελλειψης ΟΑ.

και βεβαιωνει τα προστιμα σε βαρος του ιδιοκτητη της συγκεκριμενης κατασκευης που την καταγραφει αναλυτικα

ειτε εισαι εντος σχεδιου ειτε εκτος ειτε σε κομματι εντος είτε σε κομματι εκτος...

μπορει να γραψει σημερα τον εναν μετα τον αλλον και πιθανον και ολους τους υπολοιπους

δλδ καθε ιδιοκτητη καθε αυθαιρετης κατασκευης.

το ιδιοκτησιακο , δηλ. αν εισαι εξ αδιαιρετου ή σε ολοκληρο το ακινητο, δεν την ενδιαφερει

 

για το ΥΓ σου

Παρακληση

δες στην Η8 περ. 3 τι ακριβως γραφει για τα εξ αδιαιρετου το υπουργειο

και αν θες καταγραψε την εδω -δεν την εχω ευκαιρη-

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.