Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ


GIANNIS9480

Recommended Posts

Πάντως στο ΤΕΒΕ όπου ενδεικτικά οι εισφορές για ασφαλισμένο 7ετίας είναι 2.100€/εξάμηνο, όντως δεν πληρώνει κανένας. Το 70% χρωστάνε τουλάχιστο 4μήνες και ένα αξιοσέβαστο ποσοστό χρωστάνε πάνω από έτος. Γι αυτό και στο ΤΕΒΕ κάνουν συνέχεια ρυθμίσεις.

 

Βέβαια, το ότι δεν τα πληρώνεις, δε σημαίνει ότι δεν τα χρωστάς... και μάλιστα με τόκους. 'Ασε που δεν έχεις ιατροφαρμακευτική κάλυψη!

 

Λύσεις υπάρχουν, αλλά το θέμα είναι να μπορείς να κάνεις σωστά τη δουλειά σου. Πολύ φοβάμαι ότι ο azisi έχει δίκιο και κάποια στιγμή θα ζητηθούν αναδρομικά..!

 

Και να υπήρχαν δουλειές να πάει στο διάολο... Θα κόψεις από κάπου αλλού και θα δώσεις. Τώρα από που να δώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα, που είμαι ασφαλισμένος από το 1986, τα δύο τελευταία ειδοποιητήρια είναι από 2.000 + κάτι ψιλά.

Επειδή ακόμα δεν κατάφερα να μετρήσω τα αναρίθμητα έσοδά μου, έχουν μείνει στο συρτάρι απλήρωτα.....

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα, που είμαι ασφαλισμένος από το 1986, τα δύο τελευταία ειδοποιητήρια είναι από 2.000 + κάτι ψιλά.

Επειδή ακόμα δεν κατάφερα να μετρήσω τα αναρίθμητα έσοδά μου, έχουν μείνει στο συρτάρι απλήρωτα.....

 

Σωστά, είναι 2Κ γιατί έχεις και την ειδική προσαύξηση η οποία είναι προαιρετική. Σε βάζουν υποχρεωτικά μετά τα 35 σου.

Link to comment
Share on other sites

.....Και αφού συμπληρώσεις και 10 χρόνια ασφάλισης. Πχ είμαι ανω 35 αλλά γράφτηκα πιο αργά και δεν έχω ειδική προσαύξηση υποχρεωτικά....Πάλι καλά..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

επιβεβαιώνω κι εγώ ότι οι εξάμηνες εισφορές είναι 1.516€ (είμαι στα 8 χρόνια ασφάλισης κάτω των 35). πόσο είναι ρε παιδιά αυτή η ειδική προσαύξηση? τί αντιπροσωπεύει και τί οφέλη θα έχει? κάποιος μεγαλύτερος ας μας πει...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Παρότι μεγαλύτερος δηλώνω άγνοια, αλλά και δεν υπάρχει κανένα νόημα να μάθει κανείς, γιατί μέχρι να πάρεις σύνταξη δεν ξέρεις πόσοι τροϊκανοί με φαεινές θα περάσουν.

Βγάλανε και ένα φιρμάνι, όσοι έχουν γεννηθεί μέχρι 31-12-56 μπορούν να πάρουν πίσω ότι έχουν πληρώσει, αλλά εγώ δυστυχώς είμαι 17 μέρες πιό μικρός.

Μπέμπης για σύνταξη - μπαμπόγερος για δουλειά! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα, που είμαι ασφαλισμένος από το 1986, τα δύο τελευταία ειδοποιητήρια είναι από 2.000 + κάτι ψιλά.

Επειδή ακόμα δεν κατάφερα να μετρήσω τα αναρίθμητα έσοδά μου, έχουν μείνει στο συρτάρι απλήρωτα.....

σαν να το έγραψα εγώ Και κλείνω 21 χρόνια μηχανικός και επίσης δεύτερη φορά μου συμβαίνει μαζί με το προηγούμενο εξάμηνο που άργησα 2 μήνες την καταβολή

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για το προβλημα των υπερογκων εισφορων που συνεχιζονται να χρεωνονται υπαρχει αντιδραση : Την 15 Μαιου 2013 το γκρουπ στο φεισμπουκ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΚΑΤΑ ΧΡΕΩΣΗΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΣΕ ΑΝΕΡΓΙΑ προτεινει την εκδηλωση-πρωτοκόληση αίτησης στο ΤΣΜΕΔΕ Αθήνας με θέμα : 1) την παύση και την διαγραφή οφειλών των εισφορών των εργαζομένων και άνεργων μηχανικών για κάθε χρονική περίοδο που ήταν(και δεν καταβλήθηκαν εισφορές) ,είναι ή θα είναι αποδεδειγμένα άνεργοι ή με μειωμένο εισόδημα, σε εθελοντική βάση, με σύγχρονη κατάθεση συγκεκριμένων ατομικών δικαιολογητικών προσδιορισμού της ανεργίας ή του μειωμένου εισοδήματος κάτω απο το ελάχιστο εισοδηματικό όριο επιβίωσης . 2) κατά την περίοδο της αποδεδειγμένης ανεργίας ή του μειωμένου εισοδήματος θα υπάρχει η δυνατότητα παραμονής μονο στον Κλαδο Υγείας, αλλά και του δικαιώματος συνολικά 1 έτους ανεργίας ως δωρεάν συντάξιμου χρόνου. 3) Σύγχρονη δήλωση οτι με την προυπόθεση της έγκρισης από το ΤΣΜΕΔΕ της παραπάνω αίτησης δεν θα υπάρξει αίτηση εθελοντικής διαγραφής πρός τα ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ για λόγους ανεργίας απο τα υπογράφοντα ενεργά μελη του ΤΣΜΕΔΕ, και οτι από τα υπογράφοντα εθελοντικά διαγραφέντα μέλη για λόγους ανεργίας,θα υπάρξει επανεγγραφή στα ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ.

η αιτηση αφορα οχι μονο τους ανεργους αλλα και τους εργαζομενους μηχανικους με μειωμενο εισοδημα λογω υφεσης και κρισης που αδυνατουν να πληρωσουν τις ασφ.εισφορες τους διοτι το εισοδημα τους ειναι κατω απο το ελαχιστο εισοδηματικα οριο επιβιωσης , και δεν θελουν να διαγραφουν εθελοντικα απο τα τεε-εταα , αλλα και τους μηχανικους με εισοδημα πανω απο το οριο,διοτι σε συνθηκες υφεσης μπορει και αυτων το εισοδημα να πεσει κατω απο το οριο.Ετσι ολοι θα ζητησουν την δυνατοτητα εθελοντικης παυσης χρεωσης εισφορων για την χρονικη περιοδο που το εισοδημα τους παραμενει κατω απο το οριο επιβιωσης η και φυσικα οταν μηδενιζεται για τους ανεργους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

γειά σας. μηχανικός 8 έτη εμπειρίας, μου ήρθε σήμερα το ειδοποιητήριο α' εξαμήνου 2013 = 1.924,74€ δηλαδή είχα αύξηση περίπου 420€. Είναι κάτι που συνέβη σε όλους?

Link to comment
Share on other sites

Εγω που μολις περασα την πενταετια απο 900κατι πηγα στα 1900κατι, διπλασιασμος!! Γινεται συζητηση σε 2-3 αλλα θεματα σχετικα με εισφορες τσμεδε για τις υπερογκες αυξησεις, δες στα πιο προσφατα θεματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.