Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Να σπουδάσω μηχανικός περιβάλλοντος;


savvoukos_gado

Recommended Posts

ΚΑυτο που δεν γνωριζω, και θα ηθελα τη βοηθεια σας, ειναι κατα ποσο μπορουν μηχανικοι αλλων ειδικοτητων ( π.χ. χημικοι μηχανικοι, μηχανολογοι μηχανικοι κ.α.) να κανουν δουλειες που προοριζονται για τους μηχανικους περιβαλλοντος. Θα ηταν δηλαδη προτιμοτερο πτυχιο και μεταπτυχιακο πανω στο περιβαλλον ή πτυχιο ενος αλλου μηχανικου και μεταπτυχιακο στο περιβαλλον??

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Διευκρίνησέ το λίγο. Εννοείς από άποψη γνώσεων? Αυτό είναι μάλλον σχετικό. Δηλαδή εγώ ως Μηχ.Ο.Π. λογικά (γτ είναι μαθήματα τελευταίων εξαμήνων) θα μπορούσα να κάνω (από άποψη γνώσεων πάντα) περιβαλλοντική για γεώτρηση λχ.

 

Αν εννοείς από άποψη νομοθεσίας (εντός Ελλάδας πάντα) τότε θα μπορούσα να κάνω και περιβαλλοντική μελέτη και για τους αέριους ρύπους από την κυκλοφορία στην αττική οδό (τυχαίο παράδειγμα κομματάκι υπερβολικό για να τονίσω κάποια πράγματα) που προφανώς δεν θα έχω όλες τις απαραίτητες γνώσεις με βασικό πτυχίο. Με μεταπτυχιακό πάλιδεν ξέρω αν θα έχω πλήρη και ολοκληρωμένη αντίλληψη.

 

Σου παραθέτω τα λεγόμενα ενός μηχανικού περιβάλλοντος. Με κόκκινα η δικιά μου σημείωση. Κλικάροντας πάνω στο μπλε σηματάκι δίπλα από το όνομα του zaxoys μέσα στο πλαίσιο σε πάει στην συζήτηση.

 

Μα σύμφωνα με την νομοθεσία αν πάρεις το μελετητικό πτυχίο (που το παίρνουν όλοι ) μπορείς να κάνεις *περιβαλλοντική μελέτη* σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ έργο ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΜΕΓΕΘΟΥΣ (Ιδιωτικό) ανεξάρτητα της ειδικότητας σου .Πχ αν και μεταλλειολόγος μπορείς να κάνεις ΜΠΕ για αεροδρόμιο ...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα παραπάνω βέβαια ισχύουν σήμερα και κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί οτι θα ισχύουν και στο μέλλον (ιδίως αφού δεν υπάρχει και κάποιο σοβαρό επιχείρημα που να στηρίζει την κατάσταση εκτός του οτι βολεύει ορισμένους) ,ήδη υπάρχουν σκέψεις να πραγματοποιηθεί διάσπαση της κατηγορίας των Μ.Π.Ε και οι υπόλοιπες ειδικότητες να εκπονούν μόνοι αυτές που θα έπρεπε

 

Επιπρόσθετα να κάνω μια διευκρίνιση .Ο ρόλος του μηχανικού περιβάλλοντος ΔΕΝ περιορίζεται στην σύνταξη ΜΠΕ (όπως και αντiστοιχα του χημικού μηχανικού δεν είναι να διδάσκει χημεία ...) όπως νομίζουν οι περισσότεροι αλλά καλύπτει όλο τον χώρο του σχεδιασμού των τεχνικών έργων που έχουν σχέση με το περίβάλλον.Σε αυτή την περίπτωση ακόμα και τα δικαιώματα που ισχύουν σήμερα δεν σου επιτρέπουν να ασχοληθείς σε όλο το εύρος της περιβαλλοντικής μηχανική από άλλη ειδικότητα (οτι δεν θα έχεις τις γνώσεις το θεωρώ δεδομένο)

πχ σήμερα ένας χημικός η ηλεκτρολόγος μηχανικός δεν μπορεί να ασχοληθεί με τον σχεδιασμό / κατασκευή ενός υποθαλάσσιου αγωγού λυμάτων

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που βλεπετε εσεις ειτε σαν φοιτητες ειτε σαν εργαζομενοι μηχανικοι ειναι οτι ζητουνται μηχανικοι περιβαλλοντος, βρισκουν δουλειες? Ή μηπως στην ΕΛΛΑΔΑ τα θεματα που αφορουν το περιβαλλον μενουν ακομα σε δευτερη και τριτη μοιρα, με συνεπεια να καλυπτοναι απο τον αμεσως πιο σχετικο μηχανικο που συμμετεχει σε μια μελετη/ εργο/ κατασκευη κλπ???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας, ειμαι μαθητης της β λυκειου και θα ηθελα να σπουδασω μηχανικος περιβαλλοντος. Ομως, απ' οτι εχω καταλαβει, τα επαγγελματικα δικαιωματα των ΜΗΠΕΡ ειναι περιορισμενα (προσβαση μονο στην κατηγορια 27). Επισης εχω την αισθηση οτι το εργο τους πολλες φορες γινεται απο αλλους μηχνικους (π.χ. τα της ενεργειας απο μηχανολογους, τα της ρυπανσης απο χημικους κ.λ.π.). Συνοψιζοντας εχω να θεσω δυο ερωτηματα:

1) Πιστευετε οτι μπορουν στο μελλον να διευρυνθουν τα δικαιωματα του ΜΗΠΕΡ; και 2) Ποσο αξιολογος πιστευετε οτι ειναι ο ρολος του ΜΗΠΕΡ στην ελληνικη αγορα εργασιας και τι προοπτικες πιστευετε οτι μπορει να εχει στο μελλον;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Σπουδάζω στην σχολή που θέλεις.Είμαι δεύτερο έτος.Έχω να πω δυο πραγματάκια μόνο.Πρώτον όσον αφορά τα δικαιώματα του Μη.Περ. εξετάζονται αυτήν την περίοδο από αρμόδια επιτροπή και περιμένουμε την απάντηση. Και δεύτερον σου προτείνω να μπεις και να δεις το πρόγραμμα σπουδών γιατί όντως έχει πολύ χημεία. Τέλος όσον αφορά τους καθηγητές της σχολής εγώ μέχρι τώρα τους περισσότερους τους βρήκα πολύ καλούς.

Link to comment
Share on other sites

Ως Χημικός Μηχανικός θα σε συμβούλευα στην περίπτωση που θέλεις να ασχοληθείς με τον τομέα του Περιβάλλοντος, να πας σε μια αντίστοιχη σχολή.

Προσωπικά έχοντας τελειώσει Χημικός Μηχανικός και έχοντας κάνει κι ένα μεταπτυχιακό στις ΑΠΕ, έχω τρομερό πρόβλημα να βρω εργασία στον τομέα του περιβάλλοντος (κάτι που ψάχνω) λόγω κυρίως νομικών κολλημάτων.

 

Απ΄την άλλη, όπως προαναφέρθηκε, οι Μηχανικοί Περιβάλλοντος δεν έχουν καμία άλλη εναλλακτική. Π.χ. εμείς (οι Χημικοί Μηχανικοί) εκτός του κλάδου αυτού μπορούμε να εργαστούμε σε εταιρείες υλικών ή στα τρόφιμα, ενώ αντίστοιχα οι πολιτικοί μηχανικοί δεν παύουν να έχουν τα κατασκευαστικά τους δικαιώματα...

 

Η απόφαση λοιπόν εξαρτάται από το πόσο αποφασισμένος είσαι και το κατά πόσον θέλεις να έχεις περεταίρω επιλογές.

 

Θα συμφωνήσω πάντως με τους προλαλήσαντες για τα περί εργασιακών δικαιωμάτων. Το τμήμα Μηχανικών Περιβάλλοντος ακόμη είναι πολύ φλου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας, ειμαι μαθητης της β λυκειου και θα ηθελα να σπουδασω μηχανικος περιβαλλοντος. Ομως, απ' οτι εχω καταλαβει, τα επαγγελματικα δικαιωματα των ΜΗΠΕΡ ειναι περιορισμενα (προσβαση μονο στην κατηγορια 27). Επισης εχω την αισθηση οτι το εργο τους πολλες φορες γινεται απο αλλους μηχνικους (π.χ. τα της ενεργειας απο μηχανολογους, τα της ρυπανσης απο χημικους κ.λ.π.). Συνοψιζοντας εχω να θεσω δυο ερωτηματα:

1) Πιστευετε οτι μπορουν στο μελλον να διευρυνθουν τα δικαιωματα του ΜΗΠΕΡ; και 2) Ποσο αξιολογος πιστευετε οτι ειναι ο ρολος του ΜΗΠΕΡ στην ελληνικη αγορα εργασιας και τι προοπτικες πιστευετε οτι μπορει να εχει στο μελλον;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Φιλε μου ακουσα αρκετές απόψεις για το τμήμα μας εδω μεσα αλλα κανενας πραγματικά δεν θα σου ανοίξει τα ματια. Ενα πραγμα θα σου πω, επειδη ειμαι αποφοιτος αυτου του τμήματος. Αν θες να λεγεσαι μηχανικος , θα γινεις πολιτικος μηχανικος! Τερμα! Ολες οι αλλες ειδικοτητες ψωμολυσσάνε.

Τι να τις κανεις τις γνωσεις αν η νομοθεσία δεν σε καλύπτει? Τι να το κανω να λεγομαι μηχανικος αν δεν εχω σοβαρο δικαιωμα υπογραφής. Υποψην οτι η κατηγορια 27 περιβαλλοντικα υπογραφονται απο ολους (φυσικους, γεωπονους, περιβαλλοντολογους, μαθηματικούς, φιλολογους και ολους τους μηχανικους). Ακομα και ενεργειακος επιθεωρητης αν θελεις να γινεις, θα πρεπει να παρακολουθησεις σεμιναρια (ασχετα που το τμημα σου δινει τις γνωσεις).

 

Χωρις να μακρυγορώ. Το τμημα μηχανικων περιβαλλοντος - αερητζίδων μηχανικών δημιουργήθηκε ως εξτρα ειδικευση του χημικου μηχανικου. Αυτο το τμημα οπως και πολλα αλλα παρομοια εγιναν για να παρουν καποιοι προεδροι τα χρηματικά κονδύλια που εδωσε η Ε.Ε. για τη παιδεία και παράλληλα να δεσμεύσουν θέσεις καθηγητών και να βολεψουν δικους τους σε αυτα τα τμηματα. Οσοι νεοι - νεες θέλετε να εχετε επαγγελματικη αποκατασταση ΜΗΝ σπουδαζετε σε τετοια τμηματα γιατι μετα θα ψαχνετε δουλειες ως πωλητές ή θα τρεχετε να γινετε ειδικοι φρουροι. Μην χανετε τον χρονο σας και μην αναλωνεστε σε τμηματα χωρις επαγγελματικο αντικρισμα.

Ακομα θυμαμαι τα λογια του προεδρου του τμηματος - καθηγητη μας, που μας ελεγε "εσεις ειστε μηχανικοι! και εχετε τα ιδια δικαιωματα με τους υπολοιπους μηχανικους..." . Σταχτη στα ματια ο ιδιος ο καθηγητης μας, μας εριχνε...!!! Γιατι αν δεν σπουδασει κανενας σε αυτο το τμημα, αυτος θα χασει τη θεση του!

Και κατι τελευταιο να πω. Σε μια προσφατη συναντηση των καθηγητων του Πολυτεχνειου Ξανθης με τους εκπροσωπους της τοπικης αυτοδιοικησης της Ξανθης, εγινε διαλογος (και συγκεκριμενα προταση του δημαρχου) για τη δημιουργεια ΝΕΑΣ σχολης μηχανικων "ανανεωσιμων πηγων ενεργειας"!!!! Ο οποιος τομεας ειναι κατευθυνση του τμηματος μηχανικων περιβαλλοντος!

 

Μεχρι ποτε κυριοι, στο βωμο του κερδους, θα εκμεταλλευεστε τα ονειρα των νεων ανθρωπων και τα λεφτα των οικογενειων τους??? Ποιος ο λογος δημιουργειας νεων τμηματων χωρις επαγγελματικο αντικρισμα? Μονο και μονο για να γεμιζουν τα ταμεια των τοπικων Δημων??? Ξυπνηστε ολοι σας, και αν θελετε πραγματικα να φατε ψωμι, ΣΠΟΥΔΑΣΤΕ σε παραδοσιακες σχολες και ΟΧΙ σε μοντερνες!

 

Ευχαριστω για το χρονο σας!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θα συμφωνήσω με το φίλο Env_Engineer. Σπουδάστε κλασικά αντικείμενα μηχανικού δηλ. Πολιτικοί μηχανικοί ή αντε το πολύ μηχανολόγοι. Ολες οι υπόλοιπες ειδικότητες δεν κάνουν για την Ελλάδα. Τα επαγγελματικά τους δικαιώματα είναι περιορισμένα. Έτσι είναι τα πράγματα στο Yunanistan αυτή την στιγμή. Ίσως κάποτε αλλάξουν, αν και δεν το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα,

 

Καθως προετοιμαζω το μηχανογραφικο μου, μου κινησε το ενδιαφερον το τμημα Μηχανικων Περιβαλλοντος.Εχωντας λαβει υποψη ολα αυτα που εχουν διατυπωθει σε αυτο το θεμα θα ηθελα να ρωτησω κατα ποσο θα μπορεσω να ανταπεξελθω στα μαθηματικα,την φυσικη και τη χημεια που απαιτειται εχωντας ως δεδομενο οτι στης πανελληνιες εγραψα : μαθηματικα 14 ,φυσικη 13,4 και χημεια δεν εγραψα καθως ειμαι της τεχνολογικης κατευθυνσης :P

 

Παρακαλω απαντηστε το συντομοτερο δυνατο.

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω πως όσο δύσκολα είναι τα πράγματα στην αγορά εργασίας για κάποιες ειδικότητες των μηχανικών, όπως είναι οι Μηχανικοί Περιβάλλοντος αλλά και η δική μου ειδικότητα, αν κάποιος έχει όρεξη για δουλειά, καλή θεωρητική κατάρτιση και φιλοδοξίες θα τα καταφέρει. Ειλικρινά, για μένα είναι στάση ζωής και έχει αποδειχτεί.

Αν ο μελλοντικός συνάδελφος θέλει να σπουδάσει το συγκεκριμένο αντικείμενο, καλώς να το κάνει. Η αγορά μπορεί να μην αντέχει όλους μας, αντέχει όμως τους καλούς επαγγελματιές και αυτόυς που έχουν όρεξη για δουλειά. Στον ανταγωνισμό ευτυχώς επιβιώνει ο καλύτερος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.