Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

συναδελφε πρωτα απ´ ολα ειναι παρανομο να μην σου επιτρεπουν να κανεις αλλαγη χρησης, τα ενοικιαζομενα δωματια ανηκουν στην κατοικια ως χρηση και πηγαινουν με τους ορους δομησης αυτης. Αν παρολα αυτα θελεις να πας την αλλαγη χρησης με 4178 τοτε θα το κανεις με αναλυτικο προυπολογισμο απο ΚΧ σε ΚΧ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω οικοδομικη αδεια για ξενωνα β' ταξης (ειδικα κτιριο) 200μ2, οσα επιτρεπονταν ετσι κι αλλιως και για κατοικια.

Δηλωνω στον 4178/13 επιπλεον 100μ2 υπογειο και 100μ2 σοφιτα σαν κυριους χωρους.

Παω ΕΟΤ για σημα ενοικιαζομενων δωματιων και μου λενε πως τα ενοικιαζομενα δωματια ειναι με χρηση κατοικιας και να βγαλω βεβαιωση απο πολεοδομια πως τα αρχικα 200μ2 ειδικων κτιριων μπορουν να αλλαξουν σε κατοικια.

Για να δηλωμενα 4178/13 αδιαφορουν! Αρκει να εχουν τις ελαχιστες διαστασεις!

Παω πολεοδομια και μου λενε πως δεν σου αλλαζουμε την χρηση απο ειδικα κτιρια σε κατοικια διοτι ...μπλα μπλα....μη νομιμα υφισταμενα κτιρια....παραλογισμος!

Σκεφτομαι να αλλαξω χρηση με 4178/13 και στα αρχικα 200μ2 να ησυχασει τουλαχιστον ο ΕΟΤ. Τι λετε? Πως δηλωνεται στον 4178/13 η αλλαγη χρησης απο ειδικα κτιρια σε κατοικια?

συνάδελφε δεν κατάλαβα... 

Θες ή δεν θες να συνεχίσεις να έχεις άδεια λειτουργίας από ΕΟΤ ως ξενώνα;;

Αν θες αυτό έχει δίκαιο η πολεοδομία (συγνώμη αν σε πληγώνω)

 

Επειδή ο 4178 αλλά και ο 4014 λέει ότι για την άδεια λειτουργίας ειδικών κτιρίων

 "δεν απαλλάσσεσαι με την ένταξη-δήλωση" της τήρησης των λοιπών προϋποθέσεων

Επομένως μάλλον θα πρέπει να ενημερώσεις την αρχική ο.α με τις αυθαιρεσίες τους και τον έλεγχο

και των προδιαγραφών ΕΟΤ (δηλ προέγκριση σχεδίων από ΕΟΤ)

και κατόπιν  ότι τηρείς  τους όρους δόμησης από κατοικία (200 τ.μ ) σε ξενώνα 

π.κ -σ.δ-Δ-και κυρίως την αρτιότητα γηπέδου (που μπορεί να είναι μέχρι και 8 στρ0

 

Το αντιμετώπισα δυστυχώς ανεπιτυχώς και εγώ με τον 4014 και φυσικά και εγώ τρελάθηκα

Link to comment
Share on other sites

Αν και εχει αδεια για ξενωνα β' ταξης σαν ειδικο κτιριο, ποτε δεν εκανε αιτηση για οποιαδηποτε αδειοδοτηση ΕΟΤ. Παρανομουσε δηλαδη. . Εξαρχης το λειτουργουσε σαν ενοικιαζομενα δωματια χωρις αδεια. Μαλλον καταλαβατε το αντιθετο?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα tzeno

η διευκρίνηση ότι  ποτέ δεν πήρε  άδεια ΕΟΤ, που εξ αρχής δεν ανέφερες, 

αρκεί  πλέον για να καταλάβω το πρόβλημα σου

 

Αφού λοιπόν δεν πήρες ποτέ άδεια λειτουργίας έκανες 2 προσπάθειες

 

Πρώτον να εκδώσεις τώρα άδεια από ΕΟΤ, που κολλάει στις προδιαγραφές ΕΟΤ 

ειδικά στην αρτιότητα γηπέδου και προδιαγραφών χώρων όπως ήδη σου ανέφερα

(και είναι λογικό -γιατί σκέψου να το είχες κτίσει π.χ

με κάλυψη συμπεριλαμβανομένων και των  αυθαιρέτων 40% ή να είχες δωμάτια 7τ.μ κλπ) και

 

δεύτερον να αλλάξεις την χρήση της ο.α από ΕΟΤ σε κατοικία που και αυτή κολλάει

στην μεγίστη δόμηση των  200 τ.μ που προφανώς είχες αρχικά αλλά και ως μεγίστη επιτρεπόμενη

και άρα η Υ.ΔΟΜ λογικά δεν μπορεί να σου δώσει την αλλαγή χρήσης με δεδομένο ότι

στη μεγίστη επιτρεπόμενη δόμηση πρέπει να προσμετρήσει και τα τ.μ των αυθαιρέτων σου 

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως.

Με την διαφορα πως ο ΕΟΤ δεν εχει αντιρρηση με τα νομιμοποιηθεντα!

Τα δεχονται ως εχουν, αρκει να τηρουνται τα ελαχιστα για την καταταξη με κλειδια.

 Θεωρω πως η μονη λυση ειναι αλλαγη χρησης στα νομιμα με 4178 σε κατοικια και ξαναρωταω λοιπον: Πως δηλωνεται στον 4178/13 η αλλαγη χρησης απο ειδικα κτιρια σε κατοικια? Η διαφορα προυπολογισμου θα βγει αρνητικη!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως.

Με την διαφορα πως ο ΕΟΤ δεν εχει αντιρρηση με τα νομιμοποιηθεντα!

Τα δεχονται ως εχουν, αρκει να τηρουνται τα ελαχιστα για την καταταξη με κλειδια.

 Θεωρω πως η μονη λυση ειναι αλλαγη χρησης στα νομιμα με 4178 σε κατοικια και ξαναρωταω λοιπον: Πως δηλωνεται στον 4178/13 η αλλαγη χρησης απο ειδικα κτιρια σε κατοικια? Η διαφορα προυπολογισμου θα βγει αρνητικη!

δεν πάει με τυπικούς προϋπολογισμούς αλλά με αναλυτικό.

τι έλεγε η άδεια; τι έκανες εσύ; πως κοστολογούνται με αναλυτικό αυτές οι μετατροπές;

/15.000 = Χ 500άρικα

(δεν υπάρχει καμιά περίεργη λύση με "λειτουργική νομιμοποίηση";

έχουν λήξει οι προθεσμίες αυτών των Νόμων; )

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως.

Με την διαφορα πως ο ΕΟΤ δεν εχει αντιρρηση με τα νομιμοποιηθεντα! (αλλά μετά θα σου ζητήσει όσα σου ανέφερα ήδη - αυτό το ξέρω επειδή το αντιμετώπισα ήδη με τον ΕΟΤ και κόλλησα στο εμβαδό γηπέδου)

Τα δεχονται ως εχουν, αρκει να τηρουνται τα ελαχιστα για την καταταξη με κλειδια. (εμένα μου είπαν και για την αρτιότητα και το εμβαδό)

 Θεωρω πως η μονη λυση ειναι αλλαγη χρησης στα νομιμα με 4178 σε κατοικια και ξαναρωταω λοιπον:

 Πως δηλωνεται στον 4178/13 η αλλαγη χρησης απο ειδικα κτιρια σε κατοικια? Η διαφορα προυπολογισμου θα βγει αρνητικη!

(Σαν λύση βλέπω να κάνεις διόρθωση της δήλωσης 4178 από χρήση ΕΟΤ σε κατοικία με δεδομένο ότι ποτέ δεν λειτούργησε ως Ξενώνας αλλά στην ουσία ως κατοικία)

Link to comment
Share on other sites

Κτίριο με άδεια του '59 έχει κατασκευαστεί ως κατοικία και έγινε εξ' αρχής βιοτεχνικός χώρος. Σε σχέση με την άδεια έχει μια υπέρβαση ύψους. Δεν μπορώ να αποδείξω όμως πότε έγινε η αλλαγή χρήσης γιατί και τα συμβόλαια ακόμα το περιγράφουν ως ισόγειο αποθηκευτικό χώρο. Την αλλαγή χρήσης πώς θα την υπολογίσω, γιατί έχω λίγο χαθεί με αυτό το θέμα. 

 

Αν καταλαβαίνω καλά δε θα βάλω τον αυξητικό συντελεστή αλλαγής χρήσης. Θα βάλω ΥΥ μόνο και θα ψάξω να βρω αν υπάρχει ΥΔ (με βάση το τί ίσχυε το 59 ή τώρα;;) και θα υπολογίσω σαν παράβαση τη διαφορά στα τετραγωνικά (αν υπάρχει) ως ΥΔΚΧ και αν όχι το υπολογίζω με αναλυτικό προϋπολογισμό; Σωστά καταλαβαίνω;

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια, η παρ. 5β του αρθρου 18 εχει νοημα για αλλαγη χρησης απο κυρια σε κυρια, εφοσων εχουν γινει εργασιες.

Εγω σας λεω πως δεν εχει γινει καμια απολυτως αλλαγη!

Με τις ιδιες κτιριακες εγκαταστασεις λειτουργησε σαν ενοικιαζομενα δωματια(χρηση κατοικια) αντι για ξενοδοχειο(ειδικο κτιριο)!!!

Πως δηλωνεται στον 4178 αυτη η αλλαγη χρησης μπας και ικανοποιηθει ο ΕΟΤ?

 

ΚΑΝΑ (Σαν λύση βλέπω να κάνεις διόρθωση της δήλωσης 4178 από χρήση ΕΟΤ σε κατοικία με δεδομένο ότι ποτέ δεν λειτούργησε ως Ξενώνας αλλά στην ουσία ως κατοικία)

ΚΑΝΑ αυτο θα κανω αλλα σου λεω πως μου ζητανε απο τον ΕΟΤ αλλαγη χρησης και των νομιμων σε κατοικια, κατι που δεν δινει η πολεοδομια!

Edited by tzeno
Link to comment
Share on other sites

Αν όμως έχει ακολουθήσει προδιαγραφές ΠΔ43 για ξενοδοχείο, τότε μάλλον δεν πληροί προδιαγραφές επιπλωμένων (ως προς την κουζίνα). Αν πληροί προδιαγραφές επιπλωμένων, μάλλον δεν έγινε ακριβώς όπως στην άδεια. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να υπάρχει ένας αναλυτικός της διαφοράς μεταξύ των χρήσεων. Και προφανώς η τελική κατάσταση που θα δείξεις πρέπει να περνάει από ΕΟΤ για την κατηγορία που θελεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.