Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Σε άδεια για πολυκατοικία του 2004 2 διαμερίσματα Β' και Γ' ορόφου φαίνονται σαν 1 και επικοινωνούν με εσωτερική μεταλλική σκάλα, ενώ κατασκευάστηκαν εξ' αρχής ανεξάρτητα. Με συμβολαιογραφική πράξη τροποποίησης της πράξεως οριζόντιας ιδιοκτησίας του 2007 τα 2 διαμερίσματα έχουν διαχωριστεί, χώρις όμως να έχει βγει σχετική άδεια διαχωρισμού από την πολεοδομία και το διαμέρισμα του Γ' ορόφου έχει πουληθεί. Το διαμέρισμα του Β' ορόφου που παρέμεινε στον αρχικό ιδιοκτήτη, μέχρι τώρα έπαιρνε νερό από τα κοινόχρηστα, ενώ τώρα μου έχει ανατεθεί να κάνω τις διαδικασίες ώστε να πάρει δικό του ρολόϊ. Από τη στιγμή όμως που το 1 εκ των 2 έχει ήδη πουληθεί, με τι συμβόλαια θα βγάλω εγώ άδεια διαχωρισμού? Μήπως πρέπει να πάω με νομιμοποίηση και αν ναι τι χρειάζεται γι΄αυτή τη διαδικασία? Παρακαλώ βοηθήστε με γιατί έχω μπερδευτεί!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ερώτηση: Το ελάχιστο πρόστιμο διατηρησης είναι 145 ευρω για κάθε χρόνο ή για όλα τα έτη? Με αξία αυθαιρέτου 380,48 το προγραμμα αυθαιρετων μου βγάζει 380,48Χ9 έτη Χ 10%=342,43. Στην πολεοδομία μου λένε 145Χ9έτη=1305. Τι ισχύει?

 

Σύμφωνα με το Π.Δ. 267 άρθρο 3 έχουμε

3. Το ύψος του προστίμου διατήρησης των αυθαιρέτων της παρ. 1 του άρθρου 17 του Ν. 1337/83, ορίζεται για κάθε χρόνο διατήρησης ίσο προς το 10% της αξίας του αυθαιρέτου, όπως αυτή προσδιορίζεται στο άρθρο 2 του παρόντος δ/τος και δεν μπορεί να είναι μικρότερο των 50.000 δρχ.

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία έχει δίκιο.Σύμφωνα με το παρακάτω έγγραφο το ποσόν των 50.000 δρχ που έλεγε το άρθρο 3 παρ3 του 267/98 πριν διορθωθεί σε 145€ αναφέρεται σε κάθε χρόνο, δες:

 

Εγκ-83900/40/99

 

ΑΡΘΡΟΝ-3

............

 

Δεδομένα παραδείγματος αυθαιρέτου κτίσματος (3)

1. Υπόγειο : 100,00 m2

(χώρος στάθμευσης, που εξυπηρετεί χωρίς σαφή διαχωρισμό την

χρήση του ισογείου χώρου αναψυκτηρίου επιφανείας 100,00 m2 και

του Α' ορόφου χώρου κατοικίας επιφανείας 60,00 m2, που υφίστανται

νομίμως).

Α) Υπολογισμός αξίας αυθαιρέτου

1. 100,00 m2 X 30000 δρχ/m2 Χ 0,50 = 1500000 δρχ.

Β) Υπολογισμός προστίμου ανέγερσης

1. (100,00 m2 X 30000 δρχ/m2 Χ 0,50) Χ 0,45 = 675000 δρχ.

Γ) Υπολογισμός ετησίου προστίμου διατήρησης

1. 1500000 Χ 10% δρχ = 150000 δρχ.

Παρατηρήσεις - διευκρινήσεις επί του παραδείγματος (3)

1. Ως τιμή μονάδος επιφανείας του υπογείου, που εξυπηρετεί

και τις δύο κύριες χρήσεις του κτιρίου χωρίς σαφή διαχωρισμό

λαμβάνεται το ήμισυ της μεγαλύτερης μονάδος επιφανείας από τις

δύο επί μέρους αυτές χρήσεις (30000 δρχ/m2 Χ 0,50)

2. Ως συντελεστής επιφανείας (π) του υπογείου λαμβάνεται ο

μικρότερος από τους συντελεστές επιφανείας, που αντιστοιχεί στην

κλίμακα επιφανείας (κατοικία κλίμακας επιφανείας έως και 60,00 m2

π = 0,45 μικρότερος του π = 2,40 που αντιστοιχεί στην κλίμακα

επιφανείας έως και 100,00 m2 του αναψυκτηρίου).

Στ) Τέλος επισημαίνουμε, ότι το ελάχιστο ύψος του προστίμου

ανέγερσης ορίζεται στο ποσό των 100000 δρχ ενώ του ετησίου

προστίμου διατήρησης στο ποσό των 50000 δρχ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να χαρακτηριστεί ενα κτίσμα προ '55 θα πρέπει να είναι κατασκευασμένο με ωμόπλινθους. Δεν ξέρω γιατί η πολεοδομία δε δέχεται την ύπαρξη σκυροδέματος πριν το 1955... ισχύει;

Ξαφνικά το 1955 άρχισαν να χτίζουν με σκυροδεμα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως κατέληξες στο συμπέρασμα ότι "Για να χαρακτηριστεί ενα κτίσμα προ '55 θα πρέπει να είναι κατασκευασμένο με ωμόπλινθους" δεδομένου ότι το βασικό στοιχείο κατασκευής οικοδομών πριν το 1955 ήταν η πέτρα και σπανιότερα το οπλισμένο σκυρόδεμα.

 

Ο ωμόπλινθος αποτελούσε το στοιχείο κατασκευής βοηθητικών κτισμάτων (αποθήκες, καλύβες κλπ) σε περιοχές που αφενός δεν διέθεταν πέτρα αφετέρου δεν συνέφερε οικονομικά η μεταφορά της πέτρας.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε τσιμεντόλιθους δέχεται.

Αν θυμάμαι καλά αναφέρουν ότι σαν δομικό υλικό εμφανίστηκε το 1963.

 

Πάντως απο το 1945 κυκλοφορούσαν μεταφρασμένοι οι Γερμανικοί κανονισμοί DIN 1045 (Τεχνικά Χρονικά ΤΕΕ), οπότε προφανώς το σκυρόδεμα χρησιμοποιούταν.

Η πολεοδομία μάλλον βασίζει τους ισχυρισμούς της στο γεγονός ότι ο πρώτος αντισεισμικός Κανονισμός εφαρμόστηκε το 59 (όμως ο Κανονισμός Οπλισμένου Σκυροδέματος συντάχθηκε το 54).

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με όσα ανακοινώνονται στις ειδήσεις, δηλαδή ότι η τακτοποίηση αυθαιρέτων εξαρτάται από το είδος της παράβασης, τι πιστεύεται ότι θα ισχύει αν η παράβαση είναι μόνο στο ύψος πχ για 0,5μ? (προφανώς λόγω ψηλού υπογείου)

Σημ: Δεν έχει γίνει υπέρβαση στο συντελεστή δόμησης, δηλαδή απομένουν τετραγωνικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.

 

Έχω την πρώτη μου περίπτωση αυθαιρέτου. Σε εκτός σχεδίου περιοχή είχαν γίνει δήλωση Ν. 720/77 για ισόγειο κτίσμα και δήλωση Ν.1337/83 για τον Α' όροφο του κτίσματος, χωρίς ο ιδιοκτήτης να προχωρήσει σε νομιμοποίηση. Μπορεί να γίνει η νομιμοποίηση τώρα? Και αν ναι ποιά είναι η διαδικασία που ακολουθείται? Τί μελέτες χρειάζονται και τί δικαιολογητικά?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.