Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μπορώ να κάνω κατάτμηση?


Recommended Posts

καθώς αν συνυπολογιστούν και κάποια πρανή.......

το κάθε νέο δημιουργούμενο οικόπεδο πρέπει να έχει πρόσωπο στο μονοπάτι 25 m ή 45 m?

 

Προσοχή αυτό με τα πρανή ε?

Πρόσωπο 25 μέτρα, αλλά το να αναγνωριστεί ο δρόμος δεν είναι και βόλτα στο πάρκο.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την πολύ σωστή παρατήρηση του agios, ξέχασα να επισημάνω ότι πριν από κάθε ενέργεια πρέπει να εξετάσεις εάν υπάρχει ΖΟΕ στην περιοχή και σε καταφατική περίπτωση να ελέγξεις τα ελάχιστα όρια αρτιότητας που ορίζει.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Η αληθεια είναι οτι δεν δίαβασα όλα τα παραπανω σχόλια αλλα τα περισσοτερα και σας παραθετω τη γνώμη μου.

Σύμφωνα με το νόμο της 31-12-2003 σε κατατμηση τα αγροτεμάχια που προκύπτουν πρέπει να είναι άρτια και να έχουν πρόσωπο 25μ. σε δημόσια οδό υφιστάμενη προ του 1923 (αυτό αποδεικνύεται βασει παλαιότερων συμβολάίων που αφορούν το αγροτεμάχιο - εκθεση τίτλων απο δικηγόρο).

Σημειώνεται οτι έχει ζητηθεί από Συμβολαιογράφους,Πολεοδομίες και Υποθηκοφυλακεια να αναφέρονται τα συμβόλαια με τα οποια αποδεικνύεται η ύπαρξη της οδού πριν το 1923 και να αναγράφονται επάνω στο τοπογραφικό διάγραμμα.Γι αυτο και σε κάθε κατατμηση τα αναγραφω λεπτομερως (αριθμ. συμβολαιου-ημερομηνια-Συμβολαιογράφος).

Τα ίδια ισχύουν και σε περίπτωση συννενωσης αγροτεμαχίων.

Έρχομαι τώρα σε μια δική μου περίπτωση.

Πριν λίγο καιρο αποτύπωσα ένα αγροτεμάχιο εκτασης 10250 τ.μ. το οποίο βρίσκεται εν μέρει εντος ΖΟΕ 1 (με αρτιοτητα στα 4 στρεμματα και δόμηση 200τ.μ.) και εν μέρει εντος αρχαιολογικης ΖΟΕ 2 (αρτιοτητα 4 στρεμματα-δόμηση 120 τ.μ.).

Το εμβαδό του τμήματος που βρίσκεται στη ΖΟΕ 2 είναι 2500 τ.μ. και όλο το αγροτεμάχιο εχει πρόσωπο σε δημόσιο δρόμο προ του 1923 (μονο το τμήμα που βρίσκεται σε ΖΟΕ 1).

Το ερωτημα μου ειναι το εξης:είναι δυνατή η κατατμηση σε 2 αρτια κ οικοδομησιμα γεωτεμαχια?Στην πολεοδομία της περιοχης δεν ήξεραν να απαντησουν...

Ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικος.

Ευχαριστω προκαταβολικα για τη βοηθεια σας,περιμένω με ανυπομονησια τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Εάν το όριο κατάτμησης στην ΖΟΕ είναι όσο το όριο αρτιότητας που αναφέρεις, δηλ. 4 στρ. και πληρείς την απαίτηση του προσώπου, δεν βλέπω τον λόγο να μην μπορείς να προχωρήσεις σε κατάτμηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα!

 

Σε περίπτωση αγροτικής ιδιοκτησίας που προέρχεται από αναδασμό, μου ζητήθηκε τοπογραφικό στο οποίο να φαίνεται το αγροτεμάχιο χωρισμένο σε 2 οριοθετημένα τμήματα που μου υπέδειξε ο ιδιοκτήτης για τα συμπεριλάβει αργότερα στη διαθήκη του.

 

Στα σχέδια από τον αναδασμό φαίνεται σαν ένα ενιαίο αγροτεμάχιο, εγώ μπορώ να σχεδιάσω την κατάτμηση που μου ζήτησε στο τοπογραφικό?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θέλει να "μοιράσει" το αγροτεμάχιο με τη διαθήκη στα (μάλλον) δύο παιδιά του.

Δεν υπάρχει κανένα δεδομένο που να οδηγεί στο ότι έχει γίνει κατάτμηση.

Απλώς φαντάζομαι ο πελάτης σου θέλει στο τοπογραφικό να αποτυπώνονται και να περιγράφονται τα δύο "τμήματα" ώστε να χρησιμοποιήσει την περιγραφή στη διαθήκη.

Νομίζω ότι πρέπει να δείξεις και να περιγράψεις το αγροτεμάχιο ως ένα ενιαίο που αντιστοιχεί στο Χ κληροτεμάχιο αλλά και να περιγράψεις τα δύο επι μέρους τμήματα σχεδιάζοντας μια γραμμή με διαφορετικό συμβολισμό χωρίς να σημαίνει ότι προβαίνεις σε νομικό διαχωρισμό του αγροτεμαχίου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

βεβαια, αφου προκειται για, αγρο αναδασμου, πρεπει να ξερουμε οτι δεν κατατμειται, εκτος και αν προερχεται απο αναδασμο ιδιωτικων κτηματων.

Οπως και να εχει, αυτο που σου ζητησαν ειναι μια απλη οριοθετηση του αγρου και την δημιουργια δυο τμηματων.

Ουτε βεβαιωση για αρτιο και οικοδομησιμο ουτε υπογραφη ουτε αλλο τι.

Εξ αλλου, για διαθηκη προκειται, ζωη ναχει ο ανθρωπος, οταν μετα πολλα χρονια θα ανοιχτει, ποιος μπορει απο τωρα να πει αν θα υπαρχει το "αρτιο" και "οικοδομησιμο" σαν τεχνικος ορος...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι, θέλει να φαίνεται στο τοπογραφικό η οριοθέτηση για να την περιγράψει στη διαθήκη. Θα το κάνω έτσι, ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

Μαζί με τα διαγράμματα πήρα και το έγγραφο του αναδασμού που αναφέρει τα στοιχεία του αγρού, την έκταση, την κυριότητα κλπ. και λέει ότι έγινε σύμφωνα με το Ν674/1977.

Από που θα βρω εαν προέρχεται από αναδασμό ιδιωτικών κτημάτων? Στο κέιμενο που μου έδωσαν και στην απόφαση του Νομάρχη δεν λέει κατι σχετικό.

Edited by sofia_b
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας!

Έχω μαι υπόθεση κατάτμησης αγροτεμαχίων (τα οποία είναι ιδικτησιες εξ αδιαιρέτου).

Βάσει του Ν.24/31-5-85 π.δ και του Ν.31-12-2003 δεν γίνεται κατάατμηση αυτών!

Η συμβολαιογράφος όμως μου ανέφερε τον νέο Ν,4061/2012 περί καταργήσεων

και μου είπε ότι βάσει αυτού μπορεί να γίνει κατάτμηση και τα κομμάτια να μην είναι

άρτια και οικοδομήσιμα. Γνωρίζει κανείς κάτι γι αυτό το νόμο ή εχει δουλέψει βάσει αυτού?

& η υπεύθυνη δήλωση γίνεται για το όλο ή για το νέο τεμάχιο?και του δίνω και νούμερο ή

το περιγράφω με γράμματα?

Παρακαλώ πολύ όποιον γνωρίζει κάτι θα με βοηθούσε πάρα πολύ!

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας και μην αναρτάτε το ίδιο ερώτημα σε παραπάνω από ένα θέματα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.